navigation

The famous Goldberg machine - why is it worth building?

Office party

Maszyna Goldberga to fenomenalna zabawa dla uczestników imprez integracyjnych, która zachęca do współpracy i wykazywania się kreatywnością. Atrakcja ta jest o tyle niesamowita, iż mobilizuje uczestników do współdziałania w pełnym porozumieniu. Wszystko po to, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest poprawne wykonanie zadania. Zabawa w budowanie maszyny Goldberga przynosi wiele korzyści, co z pewnością będzie widoczne w czasie późniejszej pracy na polu zawodowym.

Goldberg's integration machine teaches, entertains and unites

Pomysł budowy maszyny Goldberga na corporate events na dobre zagościł w scenariuszach tych wydarzeń. Co więcej, niejednokrotnie jest pierwszoplanowym elementem integracji i dobrej zabawy. Urządzenie Goldberga, znane również jako maszyna Rube, ma wielowymiarowy aspekt, dlatego tak często wykorzystywane jest w team buildingu. Wszyscy uczestnicy tworzą wspólny projekt maszyny, która na koniec musi po prostu – albo aż! – zadziałać. Chodzi o efekt domina.

Event z maszyną Goldberga

Sometimes konstrukcja maszyny Goldberga przewiduje powstanie kilku urządzeń, które będą ze sobą współpracować. W takim przypadku cała ekipa zostaje podzielona na zespoły i każdy przygotowuje własną konstrukcję Goldberga. Integration workshops, podczas których tworzy się to niezwykłe urządzenie, niezmiennie należą do jednych z najczęściej wspominanych na firmowych korytarzach.

Do you want to integrate the team,
but you don't know how to go about it?

Entrust it to us and enjoy the results!

Who was the creator of the Goldberg machine?

Prototyp maszyny Goldberga powstał w roku 1931. Określenie Goldberg's machine pochodzi oczywiście od nazwiska twórcy. Wynalazcę, Rube’a Goldberga, od najmłodszych lat interesował rysunek i projektowanie prostych urządzeń o niezwykle złożonym działaniu. Reuben Lucius “Rube” Goldberg był człowiekiem niezwykle uzdolnionym. Choć rysowanie było jego ogromną pasją od najmłodszych lat, zdecydował się na studia techniczne na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Ukończył je i zdobył dyplom z inżynierii górniczej. Pracował jako rysownik w lokalnej gazecie w San Francisco, a następnie w Nowym Jorku. Dzięki temu, że posiadał doświadczenie inżyniera, potrafił tworzyć niesamowite kreskówki, które zawierały rysunki skomplikowanych maszyn, opisywanych jako ciekawe wynalazki. Twórca maszyny sławę zdobył w kilku dziedzinach – zasłynął jako rysownik, pisarz, rzeźbiarz, a także wynalazca. Był też laureatem nagrody Pulitzera.

Maszyna Rube

Urządzenie Goldberga znane jest również jako maszyna Rube, dlatego równie często możemy spotkać się z taką nazwą maszyny. Budowanie maszyny Goldberga według twórcy miało być symbolem wkładania ogromnego wysiłku w działania przynoszące niewielkie efekty. Gotowe urządzenie na zasadzie domina wykonuje proste czynności, zupełnie niewspółmierne do ilości pracy włożonej w samą budowę. Za sprawą swoich rysunków Goldberg humorystycznie przedstawiał wykonywanie niektórych codziennych czynności.

Rysunki Rube’a Goldberga do dziś stanowią inspirację dla wielu twórców, a budowa skomplikowanych wynalazków stała się popularna na całym świecie. Nie dziwi więc, że budowa i uruchomienie programu maszyny na eventach firmowych pokochali wszyscy ich uczestnicy.

Co jest potrzebne do budowy maszyny Goldberga?

Aby zacząć budować maszynę Goldberga, potrzebujesz kilku podstawowych elementów i narzędzi. Najpierw jednak – pomysł. Zdecyduj, jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą maszyny Goldberga. To może być coś takiego, jak włączenie światła, przesunięcie piłki czy otwarcie drzwi. Jako materiał konstrukcyjny sprawdzi się drewno, karton, pudełka, rury, klocki itp. To będą podstawowe elementy maszyny Goldberga. Aby słynna maszyna mogła zadziałać, potrzebne będą też elementy ruchome, czyli kółka, sprężyny, łańcuchy czy linki. To one będą odpowiedzialne za ruch i przemieszczanie energii przez maszynę. Jeśli zależy nam na walorze estetycznym, warto dorzucić trochę elementów dekoracyjnych, typu dzwonki, kolorowe kule, piórka czy wachlarze.

How to create a Goldberg machine?

Simply put, a Goldberg machine can do anything. At the beginning of construction, we define what the machine is to do. Participants must fully engage in the work in order to complete the construction correctly.

Pomysłów do wykorzystania maszyny Rube mogą być tysiące. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji uczestników, niemniej maszyna Goldberga scenariusze zabawy powinny być szczegółowo określone na etapie planowania zabawy. Tym sposobem zadania, jakie ma wykonać maszyna Goldberga, będą odrobinę ukierunkowane i łatwiej będzie zgromadzić potrzebne do tego przedmioty. Okazuje się bowiem, że do skonstruowania maszyny Goldberga potrzeba naprawdę sporo elementów.

Do skonstruowania maszyny Goldberga niezbędne też będą narzędzia takie jak noże, nożyczki, klej, taśma klejąca, wiertarka i śrubokręt, czyli podstawowe przyrządy do cięcia, łączenia i montażu elementów. Ważne jest także znalezienie wygodnego, odpowiednio dużego miejsca do pracy nad maszyną. Przyda się kilka stołów roboczych oraz spory kawałek wolnej podłogi do układania i testowania poszczególnych elementów.

Co jeszcze trzeba mieć, żeby skonstruować słynną maszynę Goldberga? Czas i cierpliwość. Proces budowy maszyny Goldberga może być czasochłonny, więc ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu oraz cierpliwość do eksperymentowania i dostosowywania. Z tego względu właśnie to świetna zabawa team building. Załoga musi wykazać się nie tylko talentami technicznymi, ale przede wszystkim umiejętnością pracy w grupie, zarządzania czasem, kreatywnością i efektywnym podziałem obowiązków. Dlatego event z nią to świetne ćwiczenie na integrację zespołu.

Projekt maszyny Goldberga

Jak działa maszyna Goldberga? Działanie maszyny opiera się na zasadzie przekazywania ruchu od jednego elementu do drugiego, tworząc sekwencję skomplikowanych działań, które prowadzą do osiągnięcia jednego prostego celu. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten obejmuje przemiany różnych form energii, takich jak energia potencjalna czy kinetyczna w celu wykonania konkretnej czynności. Mówimy więc o tzw. efekcie domina – jeden element wprawia w ruch pozostałe.

Celem budowy maszyny Goldberga jest wykonanie serii skomplikowanych działań, które mają ostatecznie prowadzić do prostej czynności. Jakiej? Zwykle scenariusz budowania maszyny Goldberga zakłada końcowy efekt w postaci przesuwania piłki po rampach, opadania jakiś elementów czy wybuch balonu. Tak naprawdę ta czynność to kwestia drugorzędna. Najważniejszy jest fakt, że ta zabawa integracyjna pozwala na ćwiczenie kompetencji miękkich w zespole, nawiązywanie relacji, może też być pokazem kreatywności. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy!

How does the Goldberg machine work?

In konstruowaniu maszyny Goldberga zadanie polega na stworzeniu kompozycji, która wykona prostą czynność. Bardzo dobry przykład maszyny Goldberga to tor dla spadającej piłeczki. Pokonując kolejne jego piętra, ostatecznie wpada ona do otworu znajdującego się na samym dole. Ostatecznie swoim ciężarem uruchamia na przykład przycisk włączający światło.

Maszyna Goldberga spełnia wszystkie założenia skutecznej gry zespołowej integracyjnej. Przede wszystkim dzięki temu, że w działanie angażuje wszystkich jej uczestników i pokazuje im, jak ważne jest ich zaangażowanie. Zatem śmiało można stwierdzić, że tworzenie maszyny Goldberga ma na celu z jednej strony budowę niepowtarzalnej maszyny, a jednocześnie – budowę tzw. dream teamu. Celem budowy maszyny Goldberga jest nauczyć członków zespołu współpracy, dobrych relacji i zgodnego działania dla dobra ogółu. Maszyna Goldberga uczy przede wszystkim komunikacji, a to dla dobrze działającego zespołu jest przecież najważniejsze.

Zabawa integracyjna – budowa maszyny Goldberga

Itself działanie maszyny Goldberga oparte jest na dopasowaniu do siebie ogromnej ilości, często niemających ze sobą nic wspólnego części i doprowadzeniu do tego, by całość skutecznie zadziałała. Wygląd przyszłej konstrukcji jest dowolny, jednak team tworzący machinę musi odpowiednio zaplanować konstrukcję maszyny i na tej podstawie przypisać twórcom określone zadania. Scenariusz w żaden sposób nie narzuca uczestnikom tego, jak mają wyglądać poszczególne elementy maszyny. Wszystko zależny od ich wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Ukończone urządzenie powinno zostać uruchomione na zasadzie efektu domina.

Jeśli chcesz pracować nad budową maszyny Goldberga w zespole, to dobierz osoby, którzy podzielą z tobą pracę, pomysły i odpowiedzialność. Po osiągnięciu wspólnego sukcesu nabyte przyjaźnie i dobre relacje ze współpracownikami procentować będą jeszcze bardzo długo w przyszłości. Gra team building tego typu jest naprawdę skuteczna.

Goldberg machine corporate events

Gra integracyjna maszyna Goldberga może zostać zorganizowana w każdym miejscu, zarówno w zamkniętej sali, jak i na otwartej przestrzeni. Części maszyny Goldberga przygotowywane są z wyprzedzeniem i dopiero w trakcie konstruowania mechanizmu maszyny Goldberga są stopniowo dobierane przez uczestników. Także to, ile miejsca potrzebne jest do budowy maszyny Goldberga, zależy od liczby uczestników, którzy biorą udział w zabawie.

Drugą zmienną jest ilość części potrzebnych, aby stworzyć urządzenie Goldberga. Najtrudniejsze w przygotowaniu gry maszyna Goldberga jest znalezienie wszystkich elementów, które mogą okazać się przydatne w trakcie konstruowania urządzenia. Trudne jest skompletowanie zwłaszcza części o wyjątkowo niewielkich rozmiarach. Czasem może okazać się, że potrzeba sporo miejsca na zbudowanie wielkiej maszyny. Innym razem część mechanizmu maszyny będzie o wiele mniej skomplikowana, zatem i miejsca potrzeba niezbyt dużo.

Goldberg's place in teambuilding

Jeśli pomysł, by budować niezwykłe maszyny wraz ze swoim zespołem przypadł Wam do gusty, warto skorzystać z gotowej formuły tego wydarzenia, jaką oferuje The Karkonosze Crown Manor in Sosnówka koło Karpacza. Place to jest wręcz idealne na integrację pracowników. Tym bardziej, że doświadczeni organizatorzy zajmą się każdym szczegółem:

  • przygotowaniem elementów niezwykłej maszyny Goldberga,
  • creating the perfect scenario for the entire event,
  • dopilnują, by wszystko odbyło się bez zarzutu.

Do czego służy maszyna? Tak naprawdę do corporate integration. Ona sama jest tylko pretekstem. Budowa firmowej maszyny Goldberga to wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze wsparcia i kreatywnego działania na wielu płaszczyznach, co niezwykle pozytywnie wpływa na dalsze relacje między pracownikami. Wszystko dlatego, że mają oni szanse lepiej poznać siebie i swoje umiejętności. Tym bardziej warto przeżyć tę niesamowitą przygodę i wspólnie osiągnąć sukces patrząc, jak działa maszyna Goldberga, zbudowana własnymi siłami.

Nie ma jednej „poprawnej” metody zbudowania maszyny Goldberga, więc baw się kreatywnie i czerp z tego projektu jak najwięcej przyjemności!

Event firmowy z maszyną Goldberga

Maszyna Goldberga eventy organizowane w Dwór Korona Karkonoszy w celu jej stworzenia to doskonały sposób na budowanie relationship w zespole. Seria mechanizmów, tworzonych przez poszczególne osoby, musi ostatecznie stanowić jedną, działającą całość. Nie chodzi tylko o to, by poprawnie skonstruować swoją część maszyny. Tylko ta drużyna, która zbuduje skuteczną maszynę, wygrywa. Własną konstrukcję Goldberga należy więc dobrze przemyśleć zespołowo. Maszyna Goldberga spełnia zatem rolę papierka lakmusowego relacji pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny.

Integracja konstruktorska – budowa maszyny Goldberga

Pomysł wspólnego budowania maszyny Goldberga powstał z myślą o budowaniu komunikacji w zespole. Jest to zatem najlepszy sposób na realizację celów i założeń udanego team buildingu. Nic dziwnego, że budowa firmowej maszyny Goldberga na dobre zagościła w scenariuszach integration events, ale jest także elementem rywalizacji uczniowskiej. Na przykład Politechnika Białostocka cyklicznie już organizuje konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem jest stworzenie spektakularnej maszyny Goldberga. Dla zwycięzców przewidziano indeksy na wybrane kierunki studiów oraz nagrody pieniężne.

Worth knowing:

What is the fun of building a Goldberg machine?

The game of building a Goldberg machine is a creative and complex form of entertainment that consists in creating a sequence of complex and non-standard actions or movements, which, as a result, lead to the performance of one simple action. This idea is inspired by the works of the American engineer and caricaturist Rube Goldberg. The Goldberg machine is made up of many components such as pieces of wood, balls, ramps, blocks and many other everyday items. The fun of building a Goldberg machine is not only a technical challenge, but also the art of planning and creativity. Designers must understand the laws of physics, reactions between elements and compose everything in such a way that the whole machine works harmoniously and correctly.

The Goldberg machine, the place to build it is...?

The Goldberg machine is a creative vision in motion, and the perfect place for its construction and exciting team play is Dwór Korona Karkonoszy. Here, surrounded by picturesque landscapes and an inspiring atmosphere, you can build this fascinating machine together. Team building at Dwór Korona Karkonoszy will allow you not only to build a Goldberg machine, but also to develop cooperation, creativity and problem-solving skills. It is the perfect place to turn your ideas into a dynamic reaction chain and enjoy the result of your efforts together.

What is the construction of Goldberg's company machine?

The construction of Goldberg's company machine is designed to unite the team. It is a creative, team process that involves employees in creating a complicated chain of reactions leading to the final effect. This form of team building and entertainment requires cooperation, planning and the use of various objects and mechanisms.

Call me Log in Contact