Nawigacja

Integracja firmowa – sprawdzone pomysły na każdą porę roku 

Imprezy firmowe

To, czy firma się rozwija i odnosi sukcesy na rynku, zależy od wielu elementów. Jednym z nich jest integracja firmowa. Każdy pracodawca wie, jak ważne jest, by regularnie organizować wydarzenia integracyjne dla pracowników. Dzięki nim można zbudować i utrzymać dobre relacje pracownicze i przyjazną atmosferę w zespole. Przedstawiamy sprawdzone pomysły na integrację – o każdej porze roku. 

Dlaczego integracja firmowa jest tak ważna?

Samo zatrudnienie doskonale wykwalifikowanych, doświadczonych osób jeszcze nie decyduje o sukcesie firmy. Sztuką jest stworzenie z owych osób zgranej załogi. Takiej, która będzie szybko i efektywnie realizować wszystkie wyznaczone cele oraz z łatwością pokonywać przeszkody. Aby praca zespołu była wydajna i przynosiła oczekiwane efekty, w firmie musi panować przyjazna atmosfera. Kluczem do stworzenia takiego klimatu i wzmocnienia więzi między pracownikami jest integracja firmowa

Integracja grupy pracowniczej powinna stanowić nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy. Warto w nią inwestować, bo zgrany zespół to realne zyski dla firmy. W ostatnim czasie, jeśli chodzi o pracę, to rynek jest po stronie pracownika. Bardzo niskie bezrobocie, niedobór rąk do pracy, zwłaszcza wykwalifikowanych pracowników i specjalistów może skutkować dużą fluktuacją kadr. A to z kolei może powodować problem z realizacją założonego planu w firmie albo brakiem przeszkolonego personelu do obsługi klientów.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Pozyskiwanie nowych pracowników wcale nie jest łatwe. Do kosztów związanych  z  rekrutacją dochodzi czas potrzebny na szkolenie nowych kadr. Patrząc z tej perspektywy, warto zadbać o naszych pracowników tak, aby czuli więź z firmą i chcieli w niej pracować przez dłuższy czas. Dobrze zorganizowane firmy biorą to pod uwagę i mają zwykle opracowaną strategię employer brandingową. Jednym z ważnych elementów tych działań jest właśnie integracja firmowa. Zgrany zespół i wspierająca się załoga sprawią, że nie tylko łatwiej będzie pewne rzeczy zrealizować, ale też pracownicy będą chętniej przychodzić do pracy, bo spotkają tam dobrych znajomych albo wręcz przyjaciół. Dlatego integracja firmowa jest naprawdę ważna!

Integracja pracowników – pomysły. Zachęć wszystkich do udziału!

Managerowie większości firm zgodnie odpowiadają, że w integracji firmowej bierze udział większość pracowników, zwykle prawie wszyscy. Warto dotrzeć do pracowników z dużym wyprzedzeniem. Wyjazdy i imprezy firmowe zwykle planuje się około 2-3 miesiące wcześniej. Dobrze byłoby porozmawiać z pracownikami i ustalić, czy dana forma imprezy integracyjnej im pasuje i czy proponowany termin im odpowiada.

Można też zachęcić załogę do udziału zdradzając, jakie atrakcje są przewidziane (chyba, że część z nich to ma być niespodzianka!). Załoga eventy firmowe często traktują jako bonus i cieszy się na takie imprezy. Największą popularnością wśród pracowników cieszą się wyjazdy firmowe w atrakcyjne miejsca. Ale również inne formy integracji firmowej, jak choćby kolacje integracyjne, bankiety czy też zabawy team buildingowe są dość popularne. Zadbajmy więc o to, by każdy mógł w nich wziąć udział. 

Szukasz wyjątkowego miejsca na firmową imprezę integracyjną?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj juz dziś!

Integracja firmowa – pomysły na każdą porę roku 

Aby integracja firmowa przyniosła oczekiwane efekty, musi zostać zaplanowana i przeprowadzona w perfekcyjny sposób. Pierwszym ważnym etapem planowania spotkania integracyjnego jest wybór odpowiedniego terminu. Przede wszystkim lepiej nie planować niczego w okresie „gorącego sezonu” w firmie, czyli podczas wzmożonej pracy nad ważnymi projektami czy innymi zleceniami.

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne będzie zaś dobrym pomysłem na rozpoczęcie tego okresu lub zwieńczenie ciężkiej pracy w owym okresie. Impreza przed czasem wzmożonej pracy skutecznie rozluźni atmosferę, zmotywuje pracowników do działania i doda im energii. Impreza kończąca „gorący okres” będzie zaś doskonałą formą nagrody dla pracowników za wysiłek, jaki włożyli w realizację wyznaczonych celów. A przy okazji sposobem na odstresowanie po ciężkim sezonie.

Firmowe imprezy integracyjne nie powinny być organizowane w środku wakacji, kiedy większość pracowników planuje urlopy i chce spędzić czas z rodziną czy najbliższymi. Także długie weekendy czy okresy świąteczne raczej nie są dobrym czasem na imprezy firmowe, z tych samych powodów. Dobrze dobrany termin to połowa sukcesu w przypadku firmowej integracji, bochodzi przecież o to, by pracownicy chętnie wzięli w niej udział.

Kolejna ważna kwestia to wybór formy integracji firmowej. Integrować pracowników można na wiele sposobów – różne gry i zabawy typowo integracyjne, gry terenowe, zabawy scenariuszowe, wieczory tematyczne. Przedstawiamy pomysły na integrację firmową o każdej porze roku!

1. Wiosenna wycieczka

Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera kolorowe barwy, na niebie częściej gości słońce, a jego promienie przyjemnie muskają naszą skórę. Powietrze pachnie niesamowitą świeżością. Ludzie są jacyś radośniejsi. Mają więcej energii, chętniej próbują nowych rzeczy i wybierają się w nieznane miejsca.

Wiosenna integracja

Wiosna to doskonały czas na organizację 2- czy 3-dniowej wycieczki w malowniczą okolicę, pełną niezwykłych zabytków, pięknej architektury i wspaniałych atrakcji turystycznych. W programie wyjazdu nie może zabraknąć ciekawych atrakcji, które wypełnią czas uczestników.

W ciągu dnia można wybrać się na pieszą wycieczkę po urokliwej okolicy. Można zwiedzić najciekawsze zabytki w regionie, czy też zorganizować wyjście do parku linowego bądź na paintball. Wieczór zaś to znakomity moment na spokojny odpoczynek przy ognisku integracyjnym lub – w razie niepogody – na imprezie tematycznej.

Kluczowe znaczenie w kwestii ostatecznego sukcesu wyjazdu integracyjnego jest wybór hotelu. Warto postawić na ośrodek wypoczynkowy usytuowany w spokojnej okolicy, z dala od hałasów miasta. W takim miejscu integracja firmowa przebiegnie w odpowiedniej atmosferze. Miejsce na event firmowy powinno zapewniać komfortowe miejsca noclegowe oraz wyśmienite wyżywienie. Plusem będzie możliwość organizacji dodatkowych atrakcji na terenie obiektu. Weekendowy wypoczynek w takim miejscu to gwarancja niezapomnianych przygód!

Karkonosze – Zamek Chojnik

2. Letni piknik dla całej rodziny

Organizacja pikników firmowych latem oznacza wyśmienitą zabawę, śmiech i pozytywne emocje! Szkoda nie wykorzystać tego gorącego, radosnego okresu. Letnią imprezę integracyjną najlepiej zorganizować w czerwcu, czyli na samym początku wakacji. Większość pracowników planuje urlopy na lipiec i sierpień. Czerwiec wydaje się zatem idealnym momentem na zorganizowanie letniej imprezy integracyjnej.

Integracja firmowa latem – wyjątkowy piknik dla pracowników i ich rodzin. Takie wydarzenie będzie prawdziwą fiestą, wypełnioną po brzegi ciekawymi atrakcjami dla starszych i młodszych. 

Organizację pikniku firmowego należy zacząć od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Miejsce na piknik powinno być odpowiednio duże, by wszyscy zaproszeni goście czuli się komfortowo podczas imprezy. Ważne, by na terenie znajdowała się altana lub inne zadaszone miejsce, w którym będzie można się schować, gdy zacznie padać lub zerwie się burza. Albo wtedy, gdy słońce będzie prażyć zbyt mocno. Inne istotne kwestie to dostępność zaplecza sanitarnego, dojazd i bezpieczeństwo.

Catering na imprezie integracyjnej

Na integracji firmowej w formie pikniku nie może zabraknąć cateringu. Najlepszym rozwiązanie będą przekąski, które można zjeść na stojąco. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie grilla lub ogniska bądź zamówienie food trucka z jakąś ciekawą, egzotyczną kuchnią do spróbowania.

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, punktem pikniku firmowego są atrakcje, które  urozmaicą wydarzenie i dostarczą uczestnikom mnóstwa pozytywnej energii. Piknik to doskonała okazja do organizacji zabaw plenerowych, takich jak mecz piłki nożnej, gra w dwa ognie czy firmowe igrzyska olimpijskie. Zapraszając rodziny z dziećmi, nie można zapomnieć o atrakcjach dla najmłodszych. Strzałem w dziesiątkę będzie wynajęcie animatora, który wypełni czas maluchów doskonałą zabawą.

Latem możemy zorganizować też jednodniową integrację firmową, na przykład w formie rajdu, rowerowego albo samochodowego (w tym ostatnim nagrodzimy nie najszybszych, lecz najbezpieczniej jadących!). Może to być też wspólny wypad nad jezioro albo na grzyby. W firmach, gdzie latem pracuje się równie intensywnie albo nawet bardziej niż w pozostałych okresach roku, taka jednodniowa przerwa może bardzo się sprawdzić. Pozwoli na relaks, chwilowe oderwanie się od codziennej rutyny i ciężkiej pracy.

3. Jesienne warsztaty

Jesienna, melancholijna aura niestety nie zachęca do tego, by spędzać czas na dworze. W związku z tym integrację firmową warto zorganizować w budynku, na przykład klimatycznym hotelu. By nieco rozbudzić pracowników i zapewnić im moc pozytywnych wrażeń, można zaprosić ich na inspirujące warsztaty. Integracja firmowa to dobry sposób na podniesienie morale w czasie jesiennego spleenu.

Warsztaty kulinarne

Doskonałym pomysłem jest organizacja warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy nie tylko nauczą się podstawowych przepisów, ale także poznają tajniki wykwintnej sztuki kulinarnej. Warsztaty gotowania pod okiem profesjonalnego, doświadczonego kucharza to gwarancja miło spędzonego czasu wypełnionego po brzegi wyjątkowymi wskazówkami i ciekawostkami z kuchni. Po warsztatach można zorganizować drużynowy konkurs kulinarny, w którym pracownicy będą mogli wykorzystać wiedzę zdobytą na kursie. Zwieńczeniem dnia powinna być degustacja przygotowanych dań – bo przecież nic tak nie zbliża, jak wspólne biesiadowanie!

Firmowy turniej kulinarny

Złota polska jesień to też świetny czas na integrację firmową w formie weekendowego wypadu w góry. Szlaki o tej porze roku mienią się wszystkim kolorami jesieni, a szelest liści pod stopami nadaje przyjemny rytm wędrówce. Najlepiej wybrać niezbyt długie i niezbyt trudne trasy tak, aby wszyscy uczestnicy dobrze się bawili podczas wędrówki. Na trasie można zaplanować też niespodzianki i miejsca na tak zwany popas. Taką wycieczkę można połączyć z grą terenową albo scenariuszową, aby wykorzystać ten czas także na zabawy team buildingowe.

Integracja firmowa jesienią ma też tę zaletę, że pozwala zmobilizować zespół po wakacjach.

4. Zimą koniecznie na kulig!

Zimowa integracja – tylko na śniegu!

Zima ma swój niezaprzeczalny urok. Okolica pokryta grubą warstwą białego puchu wygląda niesamowicie klimatycznie. Jak wykorzystać zimową, mroźną aurę w integracji firmowej? Znakomitym pomysłem jest organizacja kuligu w malowniczej okolicy. Przejażdżka pośród ośnieżonych traw, drzew i krzewów bez wątpienia będzie niesamowitym przeżyciem dla pracowników. Po kuligu warto udać się do restauracji na ciepły posiłek, który rozgrzeje zmarznięte ciała. Gorący grzaniec z miodem, goździkami i pomarańczami na pewno znajdzie wielu amatorów!

Wieczorem po udanym dniu spędzonym na kuligu albo ciekawych warsztatach, jeszcze przed uroczystą kolacją albo bankietem można usiąść przy kominku. Pogrążyć się w ciekawej rozmowie albo po prostu odpłynąć myślami gdzieś daleko. Można posłuchać ulubionej muzyki i wpatrywać się w ogień, regenerując siły przed kolejnymi atrakcjami.  

Zima to też dobry czas na integrację firmową w formie imprez tematycznych albo konkursów. Oczywiście konkurs na najciekawszego drinka albo warsztaty piwowarskie najlepiej organizować na imprezach wyjazdowych z noclegiem.

Pomysły na integrację firmową o każdej porze roku

Oprócz wyżej wymienionych, pomysłów na integrację firmową jest wciąż sporo. Najbardziej elementarne działania to organizacja warunków pracy sprzyjających i wspierających integrację między pracownikami. Może polegać na przykład na przygotowaniu i urządzeniu wspólnej przestrzeni do spędzania przerwy i wypicia kawy.

Dbałość o integrację to też wprowadzanie nowych pracowników do zespołu w taki sposób, aby ułatwić im adaptację i poznanie pozostałej części załogi. Jednak to działania codzienne, rutynowe wręcz – a przynajmniej powinny takimi być. O integrację najlepiej zadbać, organizując właśnie firmowe spotkania, wyjazdy i eventy. Dopiero taki przerywnik codzienności zrobi wrażenie na załodze, i pozwoli faktycznie zacieśnić więzy między ludźmi.

Pomysł na integrację firmową – jak zaplanować?

Jak zaplanować integracje firmową? Przygotowując tego typu wydarzenie, zawsze należy przede wszystkim ustalić budżet, którym będziemy dysponować. Następnie formę integracji firmowej, jaką chcemy przeprowadzić. Potem ustalamy dokładną liczbę uczestników i miejsce spotkania. W przypadku imprezy wyjazdowej trzeba również zaplanować transport, ustalić czas wyjazdu, przyjazdu i wstępnie zaplanować przebieg wydarzenia. Rozdzielić pokoje, ustalić menu i określić datę powrotu.

Wydaje się, że to proste, jednak w przypadku większej liczby osób, dłuższego wyjazdu i kilku co najmniej atrakcji pracy jest sporo. Zawsze jednak można zlecić to zadanie specjalistom od organizacji imprez firmowych. Wtedy na pewno wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a nasza integracja firmowa zostanie „uszyta na miarę”.

Czy spotkanie integracyjne ma sens?

Integracja firmowa Wrocław – co robić na Dolnym Śląsku?

Na Dolnym Śląsku jest co robić. Tu po prostu nie ma czasu na nudę. Wiosna to doskonały moment na to, by zwiedzić malowniczą okolicę. Gdy natura budzi się do życia po długiej zimie, dolnośląskie krajobrazy zachwycają swoją wyjątkowością. Grzechem jest nie zobaczyć malowniczych, karkonoskich szczytów, które zaczynają pokrywać się zieloną warstwą bujnych drzew i krzewów. Wiosna to doskonały czas na organizację wymagającego runmageddonu po dolnośląskich lasach, czy oglądanie najpiękniejszych, wrocławskich zabytków. Latem można wybrać się w bajkowy lot helikopterem, by podziwiać wyjątkową okolicę z lotu ptaka. To także świetny moment na to, by zobaczyć Karkonosze od tej drugiej strony – podróże poza szlakiem z przewodnikiem bez wątpienia będą niesamowitym przeżyciem dla każdego.

Atrakcje Dolnego Śląska

Jesienią trzeba koniecznie zorganizować wielkie grzybobranie. Wspólny pobyt w lesie, polowanie na najpiękniejsze okazy prawdziwków czy podgrzybków, dyskutowanie o zaletach duszonych i smażonych grzybów, o wyższości kurek nad rydzami lub na odwrót – to wszystko na pewno zbliży załogę. Warto też wybrać się do wrocławskiego teatru, czy posmakować pysznych regionalnych potraw w Karpaczu, czy stolicy Karkonoszy – Jeleniej Górze. Zimą zaś grzechem byłoby nie skorzystać z ośnieżonych stoków Śnieżki i innych karkonoskich gór. Jazda na nartach, ekstremalne przejażdżki skuterami śnieżnymi – każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Integracja firmowa we Wrocławiu lub okolicach to gwarancja wyśmienitej zabawy i niezapomnianych przygód!

Integracja firmowa w górach

Góry to wymarzone miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju form integracji. Niezależnie od pory roku, krajobraz zawsze zapiera dech w piersiach. Spacer po okolicy również nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wyczynowych sportowców. Na miejsca do integracji firmy na ogół wybierają obiekty kameralne, nieco oddalone od miejskiego zgiełku. Najlepiej żeby w pobliżu był las, jezioro i oczywiście góry. Ważne też, aby zapewnić jeszcze jakieś dodatkowe atrakcje, na przykład spływ kajakowy albo pontonowy, grę terenową albo inne ciekawe i angażujące atrakcje na imprezy firmowe. Integracja firmowa w górach to chyba najlepszy pomysł. Ich urok i majestat nikogo nie pozostawia obojętnym.

Integracja firmowa Karpacz

Karkonosze to świetny wybór na miejsce integracji firmowej. Śnieżka, Śnieżne Kotły czy wodospad Kamieńczyk to z pewnością cuda natury, które warto zobaczyć. Ale okolice Karpacza i Jeleniej Góry to także mnóstwo wspaniałych zamków, pałaców i ogrodów. Jest jeszcze wiele ciekawych, a przy tym mniej znanych, urokliwych miejsc. Na przykład miejscowość wczasowa Sosnówka, z niemającym sobie równych w okolicy zalewem i wspaniałym widokiem na góry, z ruinami Zamku Księcia Henryka i Kaplicą św. Anny w pobliżu.

Integracja firmowa – kto powinien się tym zająć?

Organizator imprez firmowych to fachowiec od najbardziej nawet nietypowych zleceń. Czy warto go zatrudnić? Czy lepiej próbować samodzielnie zorganizować integrację firmową?  Każdą formę integracji firmowej należy dopasować do naszego zespołu. A więc trzeba mierzyć siły na zamiary. W zależności od wielkości firmy, organizacją eventów integracyjnych zajmują się managerowie, asystenci albo po prostu pracownicy działu kadr lub HR.

W mniejszych firmach organizacją imprez zazwyczaj zajmuje się osoba wyznaczona przez szefa albo on sam osobiście. Najpowszechniejszym i najprostszym pomysłem jest po prostu znalezienie obiektu, który oprócz bazy noclegowej w swojej ofercie ma również organizację eventów firmowych. Event manager zatrudniany przez hotel zajmie się wszystkimi aspektami imprezy integracyjnej – stosownie do budżetu i celu spotkania przygotuje rozmaite atrakcje.

Jak wybrać hotel na imprezę firmową?

Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel na imprezy integracyjne? Przede wszystkim, czy jest na tyle duży, żeby cały zespół mógł przebywać w jednym miejscu. Inna ważna sprawa, to czy obiekt dysponuje salą balową. Najczęściej udana integracja kończy się tańcami…

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Pozostałe kwestie to parking dla autokarów, atrakcje dostępne w obiekcie lub możliwe do zorganizowania w pobliżu. Ważne jest doświadczenie obsługi w organizacji imprez firmowych i renoma hotelu. Warto też zwrócić uwagę na dobrą kuchnię, oferującą lokalne przysmaki i nieszablonowe podejście do każdego klienta. Także wybór lokalnych wyrobów rzemieślniczych, na przykład piw, może być nie lada atrakcją dla naszych gości. 

Piwa rzemieślnicze – Centrum Szkoleniowe Agencji Commplace – Dwór Korona Karkonoszy

Wybierając miejsce dla naszych pracowników, weźmy pod uwagę, jakiego typu będzie to wyjazd. Czy chcemy połączyć go na przykład ze szkoleniem, albo przy okazji poinformować o awansach albo zmianach w firmie? Na neutralnym gruncie, poza firmą, pracownikom łatwiej będzie się otworzyć, przejść na ty czy też opowiedzieć o tym, co dla nich ważne. Łatwiej przyjmą zapowiedzi zmian czy nowych zadań.

Commplace – agencja eventowa

Firmowe spotkania integracyjne najlepiej organizować poza miejscem zamieszkania i pracy. Taka integracja firmowa na wyjeździe w ciekawym miejscu będzie już atrakcją sama w sobie. Imprezy integracyjne w miejscu pracy nie do końca spełniają swoją rolę, ponieważ siłą rzeczy miejsce to kojarzy nam się z pracą, obowiązkami, rutyną. W firmie każdy pełni jakąś rolę, i czasem trudno nam wyjść z tego zawodowego „pancerza”. Co innego na wyjeździe integracyjnym! W nowym otoczeniu możemy pokazać prywatną część swojej osobowości, porozmawiać ze współpracownikami na inne niż firmowe tematy. To sprzyja zacieśnianiu więzi, co przekłada się na atmosferę w firmie, a co za tym idzie – na wydajność każdego pracownika z osobna i całego zespołu.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt