Nawigacja

Zabawy team buildingowe, czyli 3 pomysły na udaną integrację

Imprezy firmowe

Istnieje wiele powodów, dla których w ramach team buildingu warto angażować pracowników w gry i zabawy, zarówno w biurze, jak i poza nim. Dzięki temu mogą się lepiej poznać, ćwiczyć zdolności komunikacyjne czy umiejętności rozwiązywania problemów. Jaki powód przemówi do wszystkich? Dobra zabawa! Jeśli szukasz aktywności, w których cały zespół chciałby uczestniczyć, nie wahaj się skorzystać z poniższych sugestii. Poznaj zabawy team buildingowe, które naprawdę się sprawdzają.

Zabawy team buildingowe – czym tak właściwie jest team building?

Zgrany, sprawnie funkcjonujący zespół pracowników to jeden z fundamentów firmy, która odnosi sukcesy na rynku. Tylko grupa, która umie się dogadać, potrafi skutecznie zarządzać sytuacjami kryzysowymi. Potrafi też wykorzystać potencjał każdego swojego członka. Ponadto efektywnie wykonuje zadania służbowe i skrupulatnie realizuje cele. Dzięki temu wspomaga rozwój firmy.

Tylko jak stworzyć taki zespół? Kluczem do sukcesu jest team building. Team building to grupa strategii ukierunkowanych na wzmocnienie zespołu pracowniczego i poprawę jego funkcjonowania. Można określić go jako narzędzie do pracy nad grupą, które poprawia komunikację w zespole i wyposaża pracowników w przydatne umiejętności, takie jak umiejętność korzystnego podziału ról, wspólnego rozwiązywania problemów, czy też sprawnego podejmowania ważnych decyzji.

Team building realizowany jest w formie ciekawych, angażujących zabaw. Jakie korzyści przynosi wdrożenie takich działań?

Agencja Commplace – pomagamy w budowaniu zespołu

Team building – czyli co?

Co nam daje team building? Przede wszystkim pomaga poznać się nawzajem ludziom, którzy dopiero zaczynają ze sobą pracować. Pomaga też zintegrować z zespołem nowych pracowników. Wiadomo, że wejście do zastanej struktury bywa niełatwe. Zabawy team buildingowe pozwalają szybko przełamać pierwsze lody. Dzięki nim można też zintegrować poszczególne działy firmy – pracownicy muszą ze sobą współpracować, a często nawet się nie znają. Team building sprawi, że będą mieli okazję się poznać, i co może nawet istotniejsze, zrozumieć specyfikę pracy w sąsiednim dziale. To z pewnością ułatwi komunikację przy realizacji kolejnych zadań.

Team building – zadania

Zadaniem team buildingu jest także rozwiązywanie problemów w grupie – konflikty w pracy nie sprzyjają efektywnemu wykonywaniu zadań służbowych. I co nie mniej ważne – gry z tego obszaru dają pracownikom zastrzyk energii i pozwalają się odstresować.

Efektywna praca w zespole wymaga koordynacji działań, wzajemnego zrozumienia, odpowiedniej komunikacji między członkami zespołu, zrozumienia celu działań. Warto także pamiętać o terminowości! Zadania cząstkowe wpływają na całość – w końcu na efekt końcowy pracują wszyscy. Zabawy team buildingowe pozwolą pracownikom poczuć się częścią zespołu.

Zespół – czyli kto?

W reklamach, gdy widzimy zespół ludzi pracujących razem zawsze są oni uśmiechnięci, życzliwi, przyjaźnie nastawieni, zadowoleni. Jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Do niektórych osób czujemy instynktowną, niczym nie umotywowaną antypatię. W innych denerwuje nas sposób bycia. Ktoś za głośno mówi, zbyt energicznie gestykuluje. Ktoś inny z kolei wydaje się zbyt wycofany i w związku z tym, naszym zdaniem, nic nie wnosi do zespołu, jakby nie miał własnego zdania.

Team building

Team building może sprawić, że inaczej spojrzymy na współpracowników. Poznamy ich marzenia, ale też kłopoty. Mocne strony, ale też drobne przywary. Spojrzymy na nich jak na ludzi, a nie tylko trybiki w firmowej maszynie. I dostrzeżemy, że z każdym można porozmawiać i się porozumieć. Kolega, który tak mocno gestykulował potrafi z pasją opowiadać o biegach runmagaddonowych, w których od lat uczestniczy. To go uczy wytrwałości i przełamywania własnych słabości. A ten cichy, niby wycofany młody mężczyzna jest wolontariuszem w miejscowym schronisku dla zwierząt. Gdy opowiada o swoich podopiecznych, nagle staje się bardzo rozmowny. Ta pasja uczy go szybkiego, zdecydowanego reagowania w sytuacjach kryzysowych i rozwiązywania konfliktów. Każdy z tych pracowników ma coś do zaoferowania firmie i zespołowi. Zabawy team buildingowe pozwolą nam to dostrzec. A potem wykorzystać w pracy zawodowej.

W firmie ciągle gonią nas terminy. Pośpiech i stres nie sprzyjają zacieśnianiu więzi. Dopiero team building – najlepiej wyjazdowy – umożliwia zespołowi faktyczną integrację i naukę współpracy w grupie. Po wspólnych grach i zabawach relacje w firmie z pewnością ulegną poprawie.  

Impreza firmowa z elementami team buildingu?

Wszystkim się zajmiemy!

Zabawa team buildingowa 1 – wszystko na P

Ta z pozoru prosta zabawa zmusza do wysiłku intelektualnego i wznosi na wyżyny kreatywności językowej, wywołując przy tym salwy śmiechu. Przygotuj kartki z hasłami i przynależną im kategorią, jak na przykład rzecz, tytuł filmu itp. Podziel pracowników na kilkuosobowe drużyny. Jeden z nich losuje hasło, którego nie pokazuje pozostałym uczestnikom zabawy. Zdradza jedynie, z jakiej kategorii hasło będzie opisywał. Może to robić tylko przy użyciu wyrazów rozpoczynających się na literę „p”. Każda drużyna zdobywa punkt za odgadnięte hasło. Wygrywa ta, której uda się zdobyć najwięcej punktów po rozegraniu wcześniej ustalonej liczby rund.

Ta zabawa z kategorii team building uczy nieszablonowego podejścia do znanych rzeczy. Jednocześnie, dzięki luźnej atmosferze, jaką buduje wśród graczy, pozwala przełamać pierwsze lody, jeśli osoby się nie znają. Ponieważ nie wymaga żadnych narzędzi ani dużej przestrzeni, można ją z powodzeniem przeprowadzić także w biurze. To integracja dla firm, która sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Zabawa team buildingowa 2 – zbuduj to!

Kolejna propozycja wymaga jednak wyjścia na zewnątrz. Do tej zabawy potrzebnych jest co najmniej 10 członków dla każdego zespołu oraz koordynator. Jego rolą jest głośne informowanie, w jaki kształt mają się uformować członkowie grupy. Po usłyszeniu komunikatu, na przykład „kwadrat”, drużyny muszą szybko uformować się w jego kształt (w kilka sekund, przy czym czas należy dostosować w zależności od wielkości grup). Począwszy od prostych kształtów, aby rozgrzać uczestników, można przejść do bardziej złożonych, jak „okrąg na kwadracie” lub „kwadrat przecinający trójkąt”. Zespół, który wykona kształt jako pierwszy, wygrywa. O zwycięstwie decydują dobra komunikacja, praca zespołowa i umiejętności interpersonalne. Czyli wszystko to, na czym opierają się zabawy team buildingowe. Dlatego im większa grupa, tym trudniejsza gra.

zabawy terenowe

Zabawa team buildingowa 3 – adrenalina i przygoda

Rafting, czyli spływ pontonami, to ekscytujące zajęcie, które z pewnością przełamie monotonię codzienności, wzmacniając jednocześnie więzi między współpracownikami. Team building w takiej postaci wymaga jednak nie tylko wyjścia z biura, ale udania się w miejsce, gdzie można doświadczyć tej niezapomnianej przygody. Dużą popularnością cieszy się rafting malowniczą Doliną Bobru. 

Centrum szkoleniowe agencji Commplace – Dwór Korona Karkonoszy

Dlaczego warto wykorzystać zabawy team buildingowe?

Sprawnie poprowadzony team building może wnieść wiele dobrego do firmy. Przede wszystkim uczy współpracy. Pokazuje, że silny, zgrany zespół może więcej. Może osiągać to, czego nie da się osiągnąć w pojedynkę. Dlaczego? Ponieważ może czerpać wszystko, co najlepsze, z wiedzy i umiejętności swoich poszczególnych członków. Ma większe pokłady kreatywności i potencjału. Może dzielić się wszystkim i szukać rozwiązań, które trudno byłoby znaleźć samemu.

Team building pomaga rozwiązać konflikty w grupie pracowniczej i uczy, jak sprawnie się komunikować. Pracownicy, którzy przeszli szkolenie team buildingowe, szybko wymieniają niezbędne informacje, a dzięki temu efektywnie wykonują wszelkie zadania służbowe.

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Zabawy team buildingowe wzmacniają więzi między pracownikami, podnoszą zaufanie do współpracowników i skutecznie motywują do działania. Wzmocnienie istniejącego zespołu to nie jedyna zaleta zabaw team buildingowych. Team building może mieć również zastosowanie w przypadku nowo powstałych zespołów. Jest to znakomity sposób na integrację grupy – także wśród pracowników, którzy nigdy ze sobą nie współpracowali.

Odpowiednio dobrane zabawy to szansa na lepsze poznanie swoich współpracowników, wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole, a tym samym stworzenie silnych fundamentów, które usprawnią jego pracę na co dzień. Zwykle podczas tych gier pojawia się potężna dawka emocji, sportowa rywalizacja i świetna zabawa. To wszystko sprawia, że wspólnie spędzony czas zaowocuje w przyszłości.

Czym jest team building Zadania, które budują zespół

Zabawy dla zespołu – przykłady na wyjazdy integracyjne i na co dzień

Oczywistym jest, że zabawy team buildingowe muszą być ciekawe, budzić zainteresowanie, wciągać. Muszą też jednak być dopasowane do grupy. Aby zespół dobrze się bawił, gry nie mogą być zbyt trudne fizycznie czy intelektualnie. Wyzwanie – tak, ale z umiarem! Ponieważ team building, poza swoją główną funkcją, jaką jest budowa zgranego zespołu, powinien zapewnić uczestnikom dobrą zabawę i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. A więc ważne jest, by był ciekawy i inspirujący – dla tej konkretnej grupy. Nie może więc zbytnio „odstawać” od zespołu. Dzięki temu członkowie w pełni zaangażują się w zadania, ich emocje będą autentyczne i, co najważniejsze, team building przyniesie efekty. To doskonałe ćwiczenia integracyjne!

Gry team buildingowe

Team building to doskonały sposób na urozmaicenie wyjazdu integracyjnego. Znakomitym pomysłem jest zorganizowanie igrzysk firmowych składających się z ciekawych gier, zabaw i konkurencji opartych na zasadach współzawodnictwa. Igrzyska to dawka wyśmienitej zabawy połączona z nauką współpracy i sprawnej komunikacji. Zabawa umożliwi pracownikom lepsze poznanie, pokaże mocne i słabe strony poszczególnych członków grupy, a to przełoży się na efektywność ich pracy na co dzień.

Zabawy team buildingowe przykłady – dla aktywnych fizycznie

Wiele osób lubi aktywnie spędzać czas. Dla nich idealne są zabawy team buildingowe typu wyprawy trekkingowe, podchody czy wycieczka do parku linowego. Dla tych, którzy wolą mocniejsze wrażenia i sporą dawkę adrenaliny, zorganizujmy rajdy off road, obóz survivalowy, downhill czy wspinaczkę skałkową. Sprawdzą się też bardzo modne obecnie rafting, zorbing i skok na bungee czy spływ pontonowy górską rzeką.

Team building gry przykłady – dla aktywnych umysłowo

Pracownicy którzy preferują raczej rozrywki umysłowe niż fizyczne, powinni dobrze się odnaleźć w grach i zabawach team buildingowych typu pokój zagadek, escape room czy gra detektywistyczna polegająca na szukaniu seryjnego zabójcy lub szpiegów obcego państwa. 

Ciekawą odmianą zabaw, odbywających się zwykle w escape roomie, może być tak zwany team escape. Zwykle w gotowych pokojach zagadek mieści się zaledwie 4-6 uczestników gry. W firmie najczęściej zatrudniamy więcej osób. Ciekawy scenariusz można zrealizować właśnie w biurowcu, w którym jest znacznie więcej miejsca. Do zabawy można więc wciągnąć cały zespół, ewentualnie podzielony na grupy. W Internecie można znaleźć gotowe skrypty zabaw, na przykład gra Mój bogaty wuj. Pracownicy na środku pokoju znajdują walizkę pełną zagadek. Prowadzący grę czyta list od prawników zmarłego niedawno krewnego. Spadek dostanie ten, kto rozwiąże zagadki – a tylko prawdziwy spadkobierca jest w stanie to uczynić… Inne gry tego typu to Nawiedzony dom czy Pan Samochodzik (nawiązuje do słynnej serii Zbigniewa Nienackiego). Tego typu zabawy team buildingowe dostarczają mnóstwa wrażeń.

Zabawy integracyjne dla dorosłych – na kreatywność 

W każdej grupie znajdą się osoby kreatywne, lubiące przebierane zabawy czy odgrywanie różnych ról. Dla nich najlepsze będą imprezy w stylu filmowym – może średniowieczni rycerze i księżniczki? Albo postaci z Gwiezdnych wojen? Czy też tak modni ostatnio wikingowie? Mogą to być też imprezy w stylu epoki – na przykład szalona zabawa w stylu lat 20. ubiegłego wieku… Albo złota era Hollywood! Wybieranie strojów, scenografii, dodatków, makijażu dla osób lubiących wyzwania modowe to prawdziwy raj!

Gry team buildingowe

Elementy team buildingu można wpleść w firmową codzienność. Raz na jakiś czas warto zorganizować w firmie spotkanie team buildingowe. Co robić podczas takiego spotkania? Do niezawodnych zabaw team buildingowych, które można wykorzystać w firmowych warunkach, zaliczymy grę Dwie prawdy i kłamstwo. Na czym ona polega? Wybrana osoba przedstawia pozostałym uczestnikom trzy informacje na swój temat. Dwie z nich są prawdziwe, a jedna to kłamstwo. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która jest fałszywa. Gra świetnie rozluźnia atmosferę, pozwala poznać lepiej pracowników i dzięki temu ułatwia zbudowanie przyjacielskich więzi.

Inne ciekawe zabawy team buildingowe, które wzmacniają więzi, to na przykład gra Wspólne cechy. Uczestnicy siadają na krzesełkach ustawionych w okręgu. Jedno siedzenie pozostaje puste. Osoba, która siedzi po lewej stronie wolnego krzesła, przedstawia pozostałym graczom jeden fakt o sobie – na przykład swoje hobby, jakąś cechę charakteru, ulubiony posiłek, rzecz, bez której nie wyobraża sobie życia. Gracze, których również dotyczy ten fakt, muszą zmienić miejsce. Zabawa ta świetnie sprawdza się w przypadku nowo powstałych zespołów. Dobrze integruje i pokazuje, jak dużo wspólnego mają ze sobą niektórzy pracownicy. Po takiej grze koleżanki i koledzy z pracy wydają nam się bliżsi, mniej niedostępni. Okazuje się też, że mamy wiele wspólnych tematów do rozmów, nie tylko służbowych.

Udana integracja

Wszystkie opisane wyżej zabawy mają jeden cel – zintegrowanie grupy. Zespół, by działać efektywnie, musi umieć komunikować się i współpracować. Wydaje się, że to podstawowe umiejętności każdego pracownika w każdej firmie, jednak w praktyce często okazuje się, że wcale niekoniecznie. Tak zwane umiejętności miękkie nie wszystkim są znane. Pracownik, który nie potrafi się dogadać ze współpracownikami, z klientami ani z kierownictwem firmy, choćby był najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie, nie będzie cennym nabytkiem. Patrząc w dłuższej perspektywie, zdolności osobiste i interpersonalne są niezbędne, by odnosić sukcesy w pracy. To kompetencje uniwersalne, przydatne w każdej firmie i na każdym stanowisku.  Zasady pracy zespołowej właściwie wszędzie są takie same.

Agencja eventowa

Podstawowe kompetencje miękkie

Jakie kompetencje miękkie można wyćwiczyć lub sprawdzić, albo udoskonalić podczas zabaw team buildingowych? Oto kilka podstawowych:

  • umiejętność pracy w zespole – sukces firmy zależny jest od wszystkich pracowników. Jest takie powiedzenie: sukces ma wielu ojców, porażka tylko jednego. I jest w tym trochę prawdy. Żeby firma sprawnie i efektywnie działała, wszyscy jej pracownicy muszą się do tego przyczynić. Ale jeden pracownik, który psuje atmosferę w firmie, nie potrafi z nikim współpracować, nie wykonuje właściwie swojej pracy może zrujnować wysiłki całej reszt
  • efektywna komunikacja – przekaz powinien być dostosowany do odbiorcy. To niby oczywiste, jednak nie wszyscy uświadamiają sobie, że niewłaściwie wydane polecenia mogą nie zostać wykonane, gdyż po prostu nie zostaną zrozumiane.  
  • odporność na stres – nie ma chyba takiej pracy, która czasem nie generowałaby stresu. Warto nauczyć się, jak z nim sobie radzić.

A zegar tyka…

Umiejętność pracy pod presją czasu – każdy kojarzy z pracy sytuację, kiedy zbliża się deadline, czasu coraz mniej, a nasz projekt wciąż niegotowy. Trzeba sprawić, by świadomość upływającego czasu nie paraliżowała, lecz mobilizowała do wysiłku. Terminowość jest bardzo ważna, lecz czasem z przyczyn niezależnych pozostaje zbyt mało czasu na skończenie jakiejś pracy, i wtedy przydaje się umiejętność doskonałego zarządzania czasem.

Zabawy team buildingowe – inne umiejętności interpersonalne

  • rozwiązywanie konfliktów – nie ma się co łudzić, w każdej grupie ludzi, czy to na gruncie prywatnym czy zawodowym, zawsze pojawiają się jakieś spory, nieporozumienia, zdarzają się kłótnie. Rzecz w tym, by umieć o nich porozmawiać, ustalić jakieś wyjście.
  • kreatywność – innowacyjność to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie. Samodzielny pracownik z punktu widzenia pracodawcy to prawdziwy skarb. Inicjatywa zawsze powinna być doceniana.
  • wypracowywanie kompromisów – nikt chyba ich nie lubi. Nie na darmo noszą przydomek „zgniłych”… Jednak w pracy zawodowej (w życiu zresztą też) często trzeba zrezygnować ze swej wizji, przynajmniej częściowo, i posłuchać zdania innych.
  • rozwiązywanie problemówkażdy pracodawca ceni osobę, która nie tylko zgłasza istnienie problemu, ale też od razu znajduje sposób jego rozwiązania. Oczywiście wymaga to krytycznego i kreatywnego myślenia.
ambush marketing - czy trzeba się go bać?
Współpraca – kompetencje miękkie
  • delegowanie zadań – wielu szefów, zwłaszcza świeżo upieczonych, ma z tym problem. Próbują sami wykonać wszystkie prace, nie potrafiąc rozdzielać zadań między załogę. A nawet jeśli już to zrobią, nie potrafią skutecznie egzekwować wykonywania swoich poleceń.
  • praca według ścisłych wytycznych – czasami trzeba po prostu umieć słuchać poleceń. Niektórym pracownikom przychodzi to z trudem. Zabawy team buildingowe mogą pomóc w nauczeniu się tej niełatwej, wbrew pozorom, sztuki. Podobnie jak wszystkich wyżej wymienionych kompetencji.   

Pracownicy, choćby to byli najlepsi specjaliści, jeśli nie będą się umiejętnie komunikować, przekazywać sobie informacji, odpowiadać na swoje pytania i rozmawiać o wspólnych zadaniach, niewiele zdziałają. Gry team buildingowe pozwolą im wykształcić lub rozwinąć niezbędne do tego umiejętności.

Team building – agencja Commplace

Gry integracyjne dla dorosłych – jakie wybrać?

Jaka gra integracyjna dla dorosłych sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od grupy, miejsca, czasu. Właściwie nie ma uniwersalnej gry integracyjnej. Zabawy team buildingowe muszą być „szyte na miarę”, tylko wtedy przyniosą spodziewany efekt. Jaki? Współpraca, porozumienie, komunikacja, życzliwość – jest szansa, że współpracownicy tymi właśnie określeniami opiszą atmosferę panującą w firmie po jednym lub kilku wyjazdach czy spotkaniach z elementami team buildingu. Integracja grupy to ważny obszar i powinna stanowić nieodłączny element działań w każdej firmie.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt