Nawigacja

Zabawy integracyjne dla pracowników – jakie kompetencje rozwijają?

Imprezy firmowe

Wszyscy pamiętamy komedie o wyjazdach integracyjnych. Czy ten obraz jest prawdziwy? Raczej niekoniecznie. Wbrew medialnym wizerunkom tego typu imprez zabawy integracyjne dla pracowników rozwijają kompetencje i pozwalają zbudować silny, zgrany zespół.  

Wszyscy lubimy integrację firmową przy ognisku czy huczne zabawy taneczne podczas eventów. Nie ma w nich nic złego. To bardzo popularne zabawy integracyjne dla pracowników. Przed każdym takim wyjazdem warto jednak zadać sobie pytanie, czy służy to realizacji określonych wcześniej celów? Jeśli nie, można pomyśleć też o bardziej wyspecjalizowanych rodzajach zabaw i gier integracyjnych. Jakich? Podpowiadamy!

Wyjazdowe zabawy integracyjne

Czy warto urządzać wyjazdowe zabawy integracyjne? Oczywiście, że tak! Dlaczego lepiej przeprowadzić warsztaty integracyjne na wyjeździe, niż w miejscu pracy czy zamieszkania? 

Zabawy integracyjne na wyjeździe firmowym

Zabawy integracyjne czy gry team buildingowe, które odbywają się poza siedzibą firmy, w dużo większym stopniu angażują pracowników i przykuwają ich uwagę. Wyjazd sprawia, że załoga odrywa się od codziennych spraw. Pracownicy przestają spoglądać na zegarek, wypatrując końca spotkania, bo wiedzą, że firmowy event potrwa jeszcze dzień czy dwa. I że oprócz warsztatów integracyjnych czekają na nich jeszcze inne atrakcje, jak choćby wycieczka w góry czy spływ pontonowy. Wszystkie te aktywności, nawet jeśli w nazwie nie mają „integracji”, temu właśnie służą. Czasem wprost, czasem w zawoalowany sposób pozwalają lepiej poznać się współpracownikom i nawiązać koleżeńskie relacje.

Warto więc zainwestować w wyjazd dla pracowników. A podczas niego dać im szansę zarówno na dobrą zabawę, jak i ćwiczenia z kreatywności, logicznego myślenia, współpracy i komunikacji.  

Agencja eventowa Commplace

Zabawy integracyjne dla pracowników – dlaczego warto je organizować?

Każda firma chciałaby osiągać znakomite wyniki na rynku, generować wysokie zyski i cieszyć się dużą popularnością w swojej branży. Kluczem do sukcesu jest oferowanie doskonałej jakości usług lub produktów, wysokie standardy obsługi klientów i znakomita strategia działania (w tym strategia marketingowa czy PR). Jednak to nie wszystko! Do tego, żeby realizować się w branży i odnosić sukcesy, niezbędna jest zgrana grupa pracowników. Jak ją zbudować? Rozwiązaniem jest integracja!

Integracja, komunikacja, współpraca

Integracja grupy powinna być nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy. To od niej w dużej mierze zależy efektywność wykonywanych zadań służbowych, atmosfera w pracy i relacje w zespole. Celem integracji jest bowiem zbudowanie i utrzymanie silnych, przyjacielskich więzi między pracownikami, które korzystnie wpłyną na ich pracę. W przypadku nowo powstałych zespołów integracja może być narzędziem służącym do lepszego poznania współpracowników.

Istnieją różne formy integracji. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą zabawy integracyjne, które poza swoją podstawową funkcją, czyli polepszeniem relacji w zespole i rozluźnieniem atmosfery, pozwalają miło spędzić czas i zapewniają mnóstwo śmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Zabawy integracyjne dla pracowników?

My wiemy, jak je zorganizować!

Kreatywne zabawy integracyjne dla pracowników

Zabawy integracyjne dla pracowników mogą pobudzać zmysł logiki, kreatywności lub kompetencji społecznych. Na co dzień w firmie przeważają zadania wymagające uruchomienia prawej półkuli mózgu – liczenie czy analizowanie. Jednak najważniejsze dziś firmy z branży technologicznej słyną z kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, co daje im znaczną przewagę nad konkurencją. To ważna kompetencja również dla pracowników, którzy mogą odczuwać niezadowolenie, jeśli ich kreatywna strona nie zostanie dostrzeżona i wykorzystana. Nawet w gabinecie psychologicznym można usłyszeć, że uprawa ogrodu czy praca twórcza pozytywnie wpływają na redukcję stresu i nastrój. Warto więc angażować w takie zabawy integracyjne pracowników.

Zajęcia integracyjne

Przykłady zajęć integracyjnych dla pracowników zaczerpnięte z oferty Dworu Korona Karkonoszy, centrum szkoleniowo-eventowego firmy Commplace:

 • warsztaty rzemiosła regionalnego,
 • budowa maszyny Goldberga,
 • nauka tańca,
 • warsztaty kosmetyków naturalnych
 • warsztaty piwa rzemieślniczego.

Kreatywne zabawy integracyjne dla pracowników urządzane bezpośrednio na miejscu w firmie to często dobrze znane metody i ta sama co zwykle sala szkoleniowa. Kreatywne podejście pomaga zerwać z rutyną i w nowy sposób spojrzeć na siebie czy zespół. Czasem można w ten sposób odnaleźć dla siebie zupełnie nową rolę lub rozwiązanie dawno dręczącego problemu.

Zabawy taneczne integracyjne, Dwór Korona Karkonoszy

Zabawy doświadczonych zespołów

Inne zabawy integracyjne dla pracowników sprawdzają się, gdy zespół zna się ze sobą od lat. Teoretycznie nie potrzebuje już integracji i teambuildingu. Jest prawdopodobne, że grupa wiele razy już była na imprezie, śpiewała wspólnie karaoke czy brała udział w banalnych grach integracyjnych. Tu sprawdzą się więc najbardziej oryginalne pomysły na team building. Wspólne rozwiązywanie kryminalnej zagadki czy gotowanie pomoże wyrwać zespół z rutyny. Być może ktoś odkryje się w nowej roli lub znajdzie swoje powołanie?

Turniej kulinarny, Dwór Korona Karkonoszy

Ciekawe mogą być też dostępne w Dworze Korona Karkonoszy wędrówki z przewodnikiem po górach poza szlakiem. Wielu kolegów z pracy marzy, by znaleźć się choć raz w innej scenerii i nie rozmawiać o firmie. Góry są pięknym tłem dla takich odkrywanych po latach przyjaźni. Paniom bardzo mogą spodobać się warsztaty z wizerunku osobistego. Każdy co jakiś czas marzy o zmianie, a możliwość przejścia jej pośród znanych od lat koleżanek z pracy pomoże zacieśnić więzy i zyskać nowe spojrzenie na siebie i otoczenie.

Zabawy dla nowych członków zespołu

Zupełnie inne wyzwania stoją przed zespołem, który się dopiero poznaje. Tu celem jest nie tyle zaprzyjaźnienie się, co zbudowanie wstępnych relacji towarzyskich i poznanie potencjału członków grupy. Zaawansowane warsztaty psychologiczne, w których trzeba na przykład zaufać koledze z pracy podczas skoku, nie będą najlepszym pomysłem, jeśli nowe osoby w ogóle się nie znają.

Zamiast tego lepiej postawić na zadania, które pozwolą im nabrać śmiałości we własnym towarzystwie i trochę lepiej się poznać. To może być biesiada piwna z przekąskami lub karaoke party. Jeśli natomiast warsztaty, to odbywające się w swobodnej atmosferze, jak choćby warsztaty piwowarskie. Wszystkie wymienione zabawy integracyjne dla pracowników powinny się odbywać z dala od siedziby firmy. Daje to wrażenie, że atmosfera jest autentyczna, a koledzy z pracy zaczynają się jawić jako znajomi i mogą odsłonić cechy, których nie da się zobaczyć na co dzień w biurze.

Relacje w firmie

Gry integracyjne mogą być świetnym sposobem na poznanie i zbliżenie pracowników z różnych działów. To ważne zwłaszcza w większych firmach czy organizacjach, w których przedstawiciele różnych komórek i wydziałów na co dzień nie mają okazji bliżej się poznać. Albo nie znają się w ogóle! Wyjazd firmowy to doskonała okazja do poznania i integracji dla takich zespołów, które wtedy dopiero mają szansę, by poczuć się jedną drużyną. Zobaczyć, że mają ten sam cel, nawet jeśli zwykle zajmują się tylko wąskim wycinkiem działalności firmy.

Wyjazd firmowy z integracją w tle

Kilkudniowy wyjazd firmowy z zabawami integracyjnymi dla pracowników może zdziałać cuda dla poprawy morale pracowników, ponieważ daje możliwość oderwania się od codziennej rutyny. Pomoże poprawić wzajemne relacje, a także zwiększy kreatywność. Relacje w firmie tylko na tym zyskają! Gry integracyjne są sposobem na zbudowanie zaufania w zespole i zwiększenie zaangażowanie pracowników w wykonywanie ich zadań.

Zabawy integracyjne dla pracowników

Kilkudniowy wyjazd integracyjny może przynieść wiele korzyści. Podróż w wyjątkowe miejsce dostarczy pracownikom mnóstwo wyśmienitej zabawy, zbliży ich do siebie i pozwoli się odprężyć. Będzie znakomitym oderwaniem od szarej codzienności i obowiązków służbowych, a dzięki temu sprawi, że pracownicy wrócą z nową motywacją i energią do pracy.

wyjazd integracyjny dla pracowników - więcej korzyści, niż Ci się wydaje
Karkonosze – na integrację w plenerze!

Organizację wyjazdu firmowego wypełnionego po brzegi zabawami integracyjnymi należy rozpocząć od określenia szczegółowego celu podróży. Czy będzie to klasyczna integracja, która ma rozluźnić atmosferę i zbliżyć pracowników, czy może wyjazd nowo powstałego zespołu, na którym pracownicy będą mogli poznać się lepiej? Ustalenie celu ułatwi wybór miejsca i, co najważniejsze, dobór odpowiednich gier i zabaw integracyjnych.

Zabawy pobudzające zmysł logiki

Są takie branże jak reklama czy grafika, w których nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dobrze się bawić czy znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Gorzej z przyziemnymi kwestiami praktycznymi, jak terminowość czy zarządzanie czasem. W ich zrozumieniu i zaakceptowaniu mogą pomóc bardziej logiczne zadania zespołowe, takie jak gry planszowe i łamigłówki.

Sprawdzić mogą się też zadania survivalowe, w których trzeba skupić się na wyzwaniu i celu, jakim jest na przykład rozpalenie ogniska bez pomocy zapałek i zapalarek czy samodzielne zbudowanie szałasu. Takie trudniejsze zabawy grupowe integracyjne dla pracowników są świetne jako test, zanim powierzysz komuś trudne zadanie czy nową rolę. Warto sprawdzić zespół w takiej kryzysowej, ale jednak zaaranżowanej sytuacji, zanim sam będzie musiał sprawdzić się w sytuacji realnego kryzysu, który wcześniej czy później zaistnieje w każdej firmie.

Zabawy integracyjne

Miejsce na zabawy integracyjne

Miejsce na wyjazd integracyjny powinno być komfortowe, dopasowane do charakteru podróży i koniecznie urokliwe. Jeśli nasza firma ma siedzibę w mieście, lepiej pojechać gdzieś poza hałaśliwe i tłoczne metropolie, by pracownicy faktycznie zauważyli różnicę i doświadczyli czegoś innego.  

Hotel na imprezy integracyjne

Warto wybrać hotel (na przykład Dwór Korona Karkonoszy) usytuowany w malowniczym rejonie. Bliskość natury i piękne, zapierające dech w piersiach widoki sprzyjają odprężeniu i budowaniu przyjacielskich relacji. Nie bez znaczenia jest również standard zakwaterowania. Każdemu uczestnikowi należy zapewnić miejsce w komfortowym pokoju, w którym będzie mógł odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Obiekt powinien oferować smaczne wyżywienie, które dostarczy uczestnikom mnóstwo energii. Duże znaczenie ma również dostęp do atrakcji.

Na czym polegają poszczególne zabawy integracyjne?

Najważniejszym elementem firmowego wyjazdu są zabawy integracyjne. Gry należy dopasować do celu podróży, ponieważ tylko wtedy przyniosą oczekiwane efekty.

Typy zabaw integracyjnych

Zabawy integracyjne możemy podzielić na:

 • kreatywne,
 • pobudzające zmysł logiki,
 • przeznaczone dla „starych” zespołów pracowniczych,
 • przeznaczone dla „nowych” zespołów pracowniczych.

Zabawy i gry integracyjne to doskonały sposób na budowanie silnych, zgranych zespołów. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego rodzaju gry integracyjnej, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i celom. Właśnie do nich trzeba dobrać zabawy integracyjne.

Integracja firmowa

Aby integracja była skuteczna, muszą przede wszystkim istnieć zdrowe relacje pomiędzy wszystkimi działami w firmie. Począwszy od najwyższego kierownictwa, przez managerów różnego szczebla, aż po pracowników produkcyjnych, którzy tworzą to, co nazywamy „siłą roboczą”. Negatywne relacje pracownicze prawie zawsze odbijają się na kondycji firmy. Wszystkie „elementy firmowej układanki” są niezbędne, by osiągnąć efekt synergii. A więc współdziałania w taki sposób, który pozwoli osiągnąć lepszy efekt niż wynikałby z sumy wyników osiągniętych przez poszczególnych pracowników. Jako że dopiero łącząc doświadczenie, kompetencje, zasób wiadomości i kwalifikacje pojedynczych osób zatrudnionych w zespole, będących jego integralną częścią, osiągniemy sukces.

Praca w zespole

Prowadzenie firmy to działanie zespołowe, więc wymaga pracy zespołowej. A pracownicy powinni czuć się częścią zespołu, i wiedzieć, gdzie jest ich miejsce w grupie. Jasny podział ról, zadań i odpowiedzialności pozwoli firmie działać bez większych zakłóceń. Pracownicy w dobrze funkcjonującym zespole pomagają sobie nawzajem w wypełnianiu swoich obowiązków, wspierają się i motywują. Dlatego właśnie organizowane od czasu do czasu zabawy team buildingowe są niezbędne zarówno dla pracowników, jak i pomyślnego rozwoju firmy. Integracja firmowa jest niezbędnym elementem budowy silnej grupy pracowniczej.    

Zespół pracowniczy

Relacji społecznych nie można stworzyć z dnia na dzień i „na zawołanie”. To wymaga czasu i okazji do lepszego poznania się. Nowi członkowie zespołu muszą nawiązać relacje, i najlepiej zacząć od zorganizowania eventu lub dwóch poza siedzibą firmy. Zwłaszcza że wielu pracowników marzy o tym, by znaleźć się w środowisku, w którym nie rozmawia się całymi dniami o interesach, a raczej dobrze się bawi w przyjacielskim gronie. Oczywiście nie znaczy to, że z punktu widzenia firmy takie wyjazdy są nieproduktywne. Wręcz przeciwnie, pracownicy podczas takich imprez przełamują rutynę i zyskują świeży ogląd problemów, które zostawili w firmie.

Zabawy integracyjne dla pracowników – co wybrać?

Rozważając, jakie zabawy integracyjne zaproponować pracownikom, można przy okazji pomyśleć o działalności dobroczynnej. Budowa karmników dla ptaków albo domków dla bezdomnych kotów to świetna zabawa integracyjna oparta na budowaniu czegoś dobrego. Pozwala firmie i pracownikom pokazać, jakie wartości są dla nich ważne. No i po zabawach tego typu pozostaje coś namacalnego – pracownicy nie tylko dobrze się bawią, ale mają też poczucie sensu i celu tej zabawy.   

Zabawy dla lubiących wyzwania

Z zabaw wymagających dość dobrej kondycji i choćby odrobiny ducha rywalizacji można zaproponować paintball oraz olimpiadę firmową. To świetne aktywności dla osób lubiących współzawodnictwo z przymrużeniem oka. Pomoże też wyłonić nowych liderów.

Zorbing to ekstremalne przeżycie! Polega na wejściu do dmuchanej plastikowej kuli i stoczeniu się ze wzgórza. Na pewno zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom, którzy zdecydują się na tę formę rozrywki. Podobnie spływy kajakowe lub pontonowe górską rzeką, lot helikopterem czy balonem, rajdy off road czy park linowy wymagają przełamania strachu i pokonania własnych słabości. Z pewnością nie są to zabawy dla wszystkich.

Za to każdy pracownik z pewnością chętnie weźmie udział w ognisku integracyjnym, grillu, bankiecie firmowym czy seansie „pod chmurką” w kinie plenerowym. Rozrywka i relaks w jednym! Podobnie jak pokazy barmańskie dla firm, pokazy magii i iluzji czy live cooking, czyli pokaz gotowania przygotowany przez szefów kuchni!  

Gry integracyjne

Firmy, które chcą stymulować kreatywność swoich pracowników, powinny rozważyć zorganizowanie gier integracyjnych. Tego typu działania mogą pomóc pracownikom uwolnić się od stresu lub niepokoju, który jest przecież nieodłączną częścią życia i pracy. Pozwolą zapomnieć o tabelkach i wynikach, a skupić się na relacjach w zespole i ćwiczeniach kompetencji miękkich. Dobre samopoczucie pracowników bez wątpienia pozytywnie wpłynie na ich wydajność i wyniki w pracy. Aby zaistniała efektywna praca w zespole, najpierw musi w ogóle powstać zespół. I ma nim być nie tylko z nazwy, lecz faktycznie musi zaistnieć jakaś więź i wspólnota między pracownikami.

zabawy terenowe

Team building dla pracowników

Jak zbudować silną i stabilną firmę? Do tego potrzebni są pracownicy każdego szczebla, o różnych kompetencjach i umiejętnościach. Jednak w każdym przypadku powinni to być pracownicy lojalni, kreatywni i chętnie podejmujący nowe wyzwania. Budowanie zespołu jest bardzo ważnym aspektem kultury firmy, ponieważ tworzy środowisko, w którym pracownicy czują, że mogą być sobą. Zespół oznacza współpracę i komunikację, a by one zaistniały, potrzebne jest zaufanie. Do tego potrzebny jest team building, czyli zespół działań mających na celu budowę silnych relacji w zespole. 

Agencja eventowa Commplace

Zabawy integracyjne dla pracowników – gdzie zorganizować?

Sosnówka to urokliwa miejscowość letniskowa w pobliżu Karpacza. Położona wśród górskich szczytów, nad wspaniałym zalewem, jest idealnym miejscem na zabawy integracyjne dla pracowników. Można je urządzić w plenerze, korzystając z bliskość ruin Zamku księcia Henryka i Kaplicy św. Anny oraz Chojnika, jednego z najwspanialszych średniowiecznych zamków w regionie. Prastare lasy otaczające Sosnówkę stanowią wprost wymarzoną scenerię gier i zabaw team buildingowych.

Event firmowy można też urządzić w jednym z wielu obiektów hotelowych i restauracyjnych, które oferują wyśmienitą kuchnię, ciekawie zaaranżowane wnętrza oraz pomoc doświadczonych event managerów. Jeśli więc zadajemy sobie pytanie – gdzie na wyjazd integracyjny? – koniecznie weźmy pod uwagę Karkonosze z Sosnówką na czele.

Sosnówka k. Karpacza – idealne miejsce na firmowe eventy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabaw integracyjnych dla pracowników?

 • Rozrywka musi realizować z góry wyznaczone cele. Na przykład jeśli pracodawca chce, żeby jego pracownicy lepiej się poznali, powinien postawić na takie zabawy integracyjne, które im to ułatwią. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku takie gry jak „Dwie prawdy i kłamstwo”, „Prawda czy wyzwanie” czy „Cecha charakteru”.
 • Zabawy integracyjne dla pracowników muszą być intrygujące i wciągające. Powinny skutecznie zainteresować pracowników. Jeśli uczestnicy w pełni zaangażują się w zadania, integracja przyniesie oczekiwane efekty.
 • Zabawy integracyjne powinny idealnie wpisywać się w gusta pracowników. Na etapie organizacji integracji warto przeprowadzić wśród podwładnych krótką ankietę, w celu poznania ich preferencji i oczekiwań. Ułatwi to dobór odpowiednich zabaw integracyjnych.
 • Integracja w pracy to doskonały sposób na przerwę od obowiązków służbowych. Jednak dużo lepszą opcją jest zaplanowanie niepowtarzalnego wyjazdu obfitującego w zabawy integracyjne dla pracowników. Taka podróż przyniesie zdecydowanie lepsze efekty. Nie tylko zbliży pracowników do siebie i rozluźni atmosferę, ale także dostarczy uczestnikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Imprezy integracyjne, team building, eventy firmowe…

Zorganizujemy je dla Ciebie!

Zabawy integracyjne dla pracowników – podsumowanie

Zabawy integracyjne to skuteczny sposób na budowę silnego, zgranego, sprawnie funkcjonującego zespołu. To klucz do wzmocnienia przyjacielskich relacji między pracownikami i stworzenia dobrej atmosfery w miejscu pracy. Zabawy integracyjne mają wiele zalet. Rozwijają kreatywność, pobudzają zmysł logicznego myślenia oraz poprawiają inne cenne umiejętności, przydatne podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dzięki nim zespół pracuje sprawniej, efektywniej i wydajniej. Pracownicy dobrze czują się w swoim towarzystwie, a dzięki temu mają większą motywację do działania.

Integracja w plenerze

Przypomnijmy sobie czasy szkolne czy studenckie. Jeśli w naszej klasie czy grupie nawiązaliśmy bliskie relacje, jeśli otoczeni byliśmy dobrymi znajomymi czy przyjaciółmi, chętniej chodziliśmy na lekcje czy zajęcia. I nawet wizja kolokwium czy klasówki z nielubianego przedmiotu czy okropnie nudnych zajęć nie były w stanie popsuć nam dobrego humoru. Podobnie jest w firmie. Praca w przyjaznym i wspierającym środowisku nie wydaje się tak wyczerpująca i stresująca, nawet jeśli czasem zadania są trudne, a terminy gonią.  

Integracja – zabawy taneczne, Dwór Korona Karkonoszy

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt