Nawigacja

Team building zadania, które budują zespół

Imprezy firmowe
Czym jest team building Zadania, które budują zespół

Wielu pracodawców zauważa jak wiele korzyści płynie z zgranego i silnego zespołu. Nie każdy jednak wie w jaki sposób stworzyć zgodną grupę pracowników, którzy dobrze się będą czuli w swoim towarzystwie. Z pomocą przychodzi team building – zadania, które mogą przybierać różne formy, a świetnie budują zespół.

Team building – co to jest?

Pod hasłem team building kryją się wszelakie formy integracji, dzięki którym członkowie zespołu poznają swoje mocne i słabe strony, poznają siebie nawzajem oraz uczą się współpracy. Team building – zadania budują zgrany i silny zespół, integrują członków i wspomagają współpracę między pracownikami. Team building to grupa strategii, których celem jest wzmocnienie grupy pracowniczej i poprawa jego funkcjonowania. Jest to narzędzie do pracy nad grupą, które podnosi efektywność  wykonywania zadań służbowych. Wyposaża pracowników w umiejętności korzystnego podziału ról i zadań. Uczy wspólnego rozwiązywania mniejszych a także większych problemów oraz podejmowania stanowczych, jak najlepszych decyzji.

Team building – zadania wspólnie wykonywane przez pracowników – może mieć bardzo pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie załogi na co dzień. Jest to doskonały sposób na poradzenie sobie z trudnościami i konfliktami powstałymi w zespole. Pozwala wzmocnić więzi i rozwija umiejętności pracowników. Czym dla Twojej firmy jest team building? Czas przejść od teorii, do praktyki!

team building – 100 atrakcji

zadzwoń: 607 144 511 lub 607 144 480

Kiedy mój zespół potrzebuje team buildingu?

Są różne sytuacje w grupie, które powinny być alarmujące dla przełożonego. Czasem może dochodzić do sporów i konfliktów spowodowanych nieumiejętną komunikacją a także brakiem zrozumienia. Do Twojego zespołu doszło wielu pracowników? Wdróż team building, aby mogli lepiej poczuć się w grupie i poznać ją od środka. Team building to także świetny sposób na integrację i wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole. Źle funkcjonująca grupa nie osiągnie maksymalnych efektów. W miejscu pracy może zapanować nieprzyjemna atmosfera, która ponadto przełoży się na słabą pozycję firmy na rynku. Spotkanie integracyjne to dobra okazja, by to zmienić!

Zadania team building budują zaufanie między członkami zespołu. Są pomocne w czasie kryzysu w grupie – kiedy poziom motywacji spada, pogarsza się komunikacja, a wspólna praca nie przynosi oczekiwanych efektów. Team building integruje, motywuje i wzmacnia chęci do wspólnej, zorganizowanej pracy.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Team building – zadania nietypowe i ciekawe

Ciekawą formą team buildingu są zabawy tematyczne według specjalnych scenariuszy – np. Morderstwo w Dworze czy Ostatni Bastion. Są to zadania angażujące członków zespołu, którzy muszą wspólnymi siłami rozwiązać jakąś zagadkę. Wspólne dążenie do rozwiązania zagadki pozytywnie wpływa na komunikację w grupie. Umiejętność pracy w grupie, podnosi poziom motywacji i oddziałuje na efektywne zarządzanie czasem. Do tego wyjątkowa sceneria i klimat miejsca specjalnie zaaranżowany pod zadania pozwalają całkowicie zaangażować się w zadanie.

Kolejnym nietypowym przykładem team buildingu są firmowe igrzyska składające się z różnych gier, zadań oraz aktywności. Igrzyska oparte na wspólnej rywalizacji to świetny pomysł na poprawę komunikacji, umocnienie zaufania pomiędzy członkami zespołu oraz wzajemne poznanie swoich umiejętności i słabości. Zdrowa rywalizacja w podgrupach pozwoli zauważyć pewne cechy charakteru, które później będą przydatne w projektach firmowych. Dodatkowo wpłynie efektywność członków zespołu podczas  realizacji codziennych obowiązków w pracy.

Team building

Ciekawym przykładem w ramach team buildingu może być wspólne wyjście do parku linowego, który jest nie tylko wyśmienitą zabawą, ale i dostarcza emocji i poprawi relacje w grupie, dzięki dreszczyku emocji i towarzyszącej aktywności adrenalinie. Przykładem miejsca, z którym można zorganizować takie wyjście, jest Dwór Korona Karkonoszy. Integracje w parku linowym nawet dla 40-osobowych grup? Nie ma sprawy! 4 godziny znakomitej zabawy połączone z budowaniem silnego, strategicznie myślącego zespołu – to musi się udać!

Team building – zadania i korzyści

Zadania team building muszą zainteresować pracowników. Powinny być ciekawe i wciągające. Dzięki temu członkowie zespołu zaangażują się w nie z chęcią i zapałem. Ich emocje będą prawdziwe, autentyczne. Tylko interesujące zadania przyniosą oczekiwane efekty – czyli wzmocnią i zintegrują zespół.

Warto pamiętać, że team building przynosi korzyści synergii – praca w grupie daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż działanie w pojedynkę. Podczas wspólnych gier pracownicy zauważają, że jako zespół mogą zdziałać więcej. Takie zadania zmuszają do wspólnego rozwiązywania problemów, do kompromisów, ale i dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. W ramach team buildingu pracownicy mogą przeprowadzać burze mózgów. Kreatywność poszczególnych członków zespołu i szybki dostęp do profesjonalnych, fachowych opinii współpracowników to gwarancja wielu pomysłów, propozycji i narzędzi, które mogą wpłynąć na jakość efektywność pracy.

Silny, zgrany zespół znakomicie się komunikuje. Team building pomaga rozwiązać konflikty w zespole i ukierunkowuje jego członków na wspólny cel. Członkowie grupy sprawnie wymieniają niezbędne informacje między sobą, co wpływa na szybkość i efektywność wykonywania poszczególnych zadań.

Warto zaufać specjalistom – team building – agencja eventowa

imprezy integracyjne
Organizacja imprez firmowych – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Team building – zadania i aktywności

Każdy zespół składa się z osób o różnych doświadczeniach, umiejętnościach i potrzebach. Ich poznanie może stworzyć okazję do pogłębienia współpracy między członkami, a także ułatwiać sprawne kierowanie zespołem. Team building to zadanie przed którym stoi każdy pragnący długofalowych rezultatów lider. W pogłębianiu relacji pomocne mogą stać się różnego rodzaju aktywności, które pozwolą nam dobrze poznać pracowników.

Pracując nad stworzeniem dobrze zgranego zespołu warto postawić przed pracownikami zadania, które pozwolą poznać nam ich mocne i słabsze strony. Poznanie cech ich charakteru pozwoli na zbudowanie dobrego i zaufanego zespołu pracowniczego.

Popularne w team building jest korzystanie z zadań i gier, które pozwalają ukazać charakter i doświadczenie członków zespołu. Na rynku można znaleźć wiele gier planszowych, które idealnie nadają się do integracji połączonej z dobrą zabawą. Gry to wspaniała możliwość rozluźnienia atmosfery, są też okazją do śmiechu i stworzenia ze współpracownikami przyjaznej relacji. Z czasem pracownicy, czując większą pewność w zespole, są gotowi do otwarcia się na ludzi i nowe zadania.

Budowanie przyjaznej atmosfery

Istnieje wiele form team buildingu. Stawiane przed pracownikami i ich liderami zadania są idealną okazją do zacieśniania więzi pracowniczych, a dzięki temu polepszenia efektywności ich pracy. Wśród badaczy od lat opinie są całkowicie zgodne co to faktu, iż to przede wszystkim dobre i przyjazne relacje najlepiej budują zespoły ludzi. Jako że pracy poświęcamy znaczną cześć naszego życia, zależy nam na tym, aby spełniać dzięki niej nasze ambicje. Warto nieustannie dążyć do polepszania warunków, by to osiągnąć w miejscu pracy.

Największy wpływ na dobre samopoczucie naszych pracowników ma stworzenie dla nich idealnych warunków do pracy. Jednym z głównych czynników wpływających na tworzenie odpowiedniego środowiska pracy są dobre relacje współpracowników. Miła i przyjazna atmosfera zwiększa komfort pracy i daje poczucie bezpieczeństwa, stanu tak istotnego dla każdego człowieka.

Dlatego tak ważne jest tworzenie wszelkich okazji, które pomagają w integracji zespołu. Każde z takich wydarzeń może być okazją do pogłębiania relacji lub zawarcia przyjaźni – pomagają w partnerskiej współpracy i dają rezultaty w postaci zwiększenia wydajności.

Team building – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Team building – zadania które stoją przed liderem

Dobry lider to podstawa każdego sprawnie funkcjonującego zespołu. Charyzmatyczna osoba gotowa poprowadzić grupę ludzi do sukcesu to sekret każdego przedsiębiorstwa. Liderzy powinni cieszyć się szacunkiem i zaufaniem swoich podwładnych. Team building to zadanie, które stoi przed każdym przywódcą, chcącym zbudować silną załogę. Ciągła praca nad dobrymi relacjami w firmie to ogromne wyzwanie. Lider powinien być zawsze otwarty na dyskusję, w razie konfliktów gotowy do ugaszenie pożaru. Odpowiednia postawa przywódcy to klucz do osiągania sukcesów całej załogi.

Spotkania integracyjne czyli team building – zadania które zbliżają grupę

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem team buildingu jest zaaranżowanie spotkania pracowników. W tym celu warto wynająć salę w odpowiednim lokalu, zarezerwować miejsce w restauracji lub zaplanować wspólne wyjście na miasto. Takie spotkanie pomoże stworzyć grupie nowe relacje, a dla niektórych stanie się idealnym argumentem do wyrwania się z domu.

Znalezienie odpowiedniego lokalu gra tu kluczową rolę. To ważne, aby pracownicy czuli się swobodnie, nikt im nie przerywał, a całe spotkanie umilało smaczne jedzenie i dobre napoje. Dodatkowym atutem miejsca, które wybierzemy, powinna być przestrzeń do swobodnej dyskusji. Do tego warto pomyśleć o lokalu, w którym muzyka nie zagłusza rozmowy.

Przy okazji wyjścia, nie zapominajmy o team buildingu. Zadania, które warto sobie postawić tego wieczoru, to zintegrowanie jak największej grupy pracowników. Dlatego planując takie spotkanie warto pomyśleć o grach planszowych lub innych rozrywkach, które przyniosą grupie mnóstwo zabawy. Tworząc zespoły do gier warto mieszkać pracowników – w ten sposób podczas spotkania jak największa liczba osób będzie miała okazję się poznać.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Team building – zadanie: ucieczka z pokoju

Team building jako możliwość zaangażowania pracowników w celu poprawy jakości ich efektywności i współpracy jest istotnym środkiem prowadzącym do stworzenia zgranego zespołu. To ważne, aby pracownicy znali swoje mocne i słabe strony, realizując firmowe projekty. W tym celu ważne, aby pamiętać o tworzeniu okazji do wzajemnego poznania członków zespołu, szczególnie jeśli mówimy o nowych osobach.

Wspaniałą możliwością do integracji pracowników w sposób zabawny, ale skłaniający do myślenia, jest zorganizowanie spotkania w escape roomie. Escape room jest miejscem, z którego zamknięta grupa osób musi się wydostać, rozwiązując skomplikowane zagadki. Postawione przed uczestnikami przeszkody mogą stać się idealną sposobnością do poznania, jak dobrze dane osoby pracują w grupie oraz wyłonienia nowych liderów.

Podczas takiej zabawy należy zwrócić uwagę na to jak pracownicy zachowują się w sytuacjach kryzysowych. Poznanie czynności, które stanowiły największy lub najmniejszy problem w grze, może perfekcyjnie przełożyć się na to, jakich zadań nie należy stawiać przez pracownikami lub jakie zadania nie będą stanowić dla nich większej trudności.

Escape room sprawdzi się idealnie w przypadku mniejszych grup. Poszukaj w okolicy pokoju o najciekawszej fabule i wykorzystaj idealną okazję do team building. Zadania takie jak ucieczka z pokoju pomoże znakomicie zintegrować każdy zespół.

Commplace agencja PR
Team building – lot helikopterem – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Kłamstwo czy prawda – gra integracyjna

Budujesz zespół składający się z wielu nowych pracowników? Znasz ich umiejętności, ale wiele jeszcze zostało do odkrycia? Gry dają wspaniałą okazję do przełamania lodów i lepszego poznania siebie nawzajem.

Zabawa w „kłamstwo czy prawda” to gra dobra na spotkanie integracyjna, ale także do spełniania celu jakim jest team building. Zadania polegają na wylosowaniu z grupy osoby, która musi opowiedzieć trzy dziwne historie: dwie fałszywe i jedną prawdziwą. Zadaniem grupy jest odgadnięcie, która z opowieści jest tą prawdziwą. Gdy ją odgadniecie – pora na następną osobę.

Gry tego typu to dobra zabawa, która pozwoli zapoznać się członkom grupy. Jeśli historię będą naprawdę oryginalne i zabawne, rozluźnią atmosferę i będą pretekstem do pogłębiania rozmowy.

Spotkanie integracyjne w plenerze

Okazją do stworzenia więzi wśród pracowników może stać się rodzinny piknik. To idealna sposobność do spędzenie miłego południa i poznania się na neutralnym gruncie. W ten sposób narodzić mogą się prawdziwe przyjaźnie, ludzie mogą poznać się z zupełnie innej strony. Rodzinna atmosfera spotkania może być dobry spoiwem dla matek, zaś pilnujący grilla mężczyźni będą mogli wymienić się różnymi doświadczeniami.

Spotkanie w plenerze i na świeżym powietrzu to dobra okazja do team buildingu. Zadania jakie można postawić przed biorącymi udział w spotkaniu, mogą pozytywnie wpłynąć na pogłębienie relacji pracowniczych. Pomyślcie o zorganizowaniu konkurencji sportowych. Podzieleni na grupy pracownicy powalczą razem w innej sprawie niż tylko praca, a sama aktywność pozwoli im poznać swoje cechy charakteru. Konkurencje sportowe to też możliwość poznania, jak poszczególne osoby pracują w grupie, a także jakie role w nich pełnią.

zrealizowaliśmy 1100 imprez

zadzwoń: 607 144 511 lub 607 144 480

Aktywności sportowe jako zadanie team building

Różnego rodzaju aktywności sportowe są okazja do poderwania pracowników z biurowych krzeseł, a więc zdrową formą spędzania czasu. W biurze, jak i na boisku, istotną rolę grają podobne cechy: zdolność do współpracy oraz gotowość do działania na rzecz wspólnej sprawy. Aktywność na świeżym powietrzu to przede wszystkim możliwość zacieśniania więzi, ale i dobra okazja do spędzenia miłego popołudnia.

Do zabawy w grupach idealnie nadawać się będą takie popularne sporty jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Innymi formami aktywności mogą być także przeciąganie liny, badminton czy od lat królujący na spotkaniach integracyjnych – paintball. Przed organizowaniem spotkania o profilu sportowym warto najpierw zorientować się, która aktywność zdobędzie największe zainteresowanie. To ważne, aby pracownicy czuli się dobrze, sama aktywność sprawi im wtedy dużo przyjemności. Kto wie może okaże się, że oprócz świetnie dobranego zespołu branżowego, stworzycie mocny zespół sportowy, gotowy do lokalnej rywalizacji?

Organizacja imprez – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Team building – zadania w terenie

Team building powinien budować zespół i poprawiać jego funkcjonowanie. Stawiane przed zespołem zadania wymagają dobrej współpracy, a jej polepszenie opiera się na dobrej znajomości możliwości pracowników. Budowanie współpracy to przede wszystkim dążenie do poprawienia warunków pracy i tworzenia dobrej atmosfery do działania, które przekładają się na zwiększenie efektywności grupy.

„Nauka przez zabawę” to porzekadło, które nie odnosi się wyłącznie do pracy z dziećmi, ale też do team building. Zadania, które stawiamy przed zespołem w celu poprawienia jakości jego pracy, mogą być również formą zabawy.

Organizując spotkanie integracyjne warto pomyśleć o popularnej zabawie terenowej „podchody”. Zasady gry są bardzo proste i można je dowolnie modyfikować. Drużynę należy podzielić na dwie grupy. Pierwsza wyrusza przed siebie zostawiając znaki i zadania, które wykonywać będzie grupa numer dwa. Grupa poszukująca wyrusza za pierwszą z ustalonym opóźnieniem, a jej celem jest jak najszybsze odnalezienie uciekającej grupy.

Taka zabawa jest świetną okazją do spędzenia czasu na łonie natury. W team buidlingu istotne są jednak wartości, jakie za sobą niosą tego typu zadania. Grupa ma szansę się poznać, a jej członkowie – nauczyć się polegać na sobie nawzajem. W grze ważne jest zaufanie do podejmowanych przez członków decyzji.

Idealnym miejscem na zorganizowanie takiego spotkania integracyjnego może być Dwór Korona Karkonoszy. Zlokalizowany w otoczeniu gór i zieleni obiekt, to idealna miejsce na spotkania firmowe.

Szkolenia – team building

Zadania, które stoją przed liderami, to przede wszystkim poprawienie wydajności i jakości pracy zespołu, którymi zarządzają. Zespół jako grupa ludzi powinien się ciągle rozwijać i zmieniać. Wypracowana współpraca jest ważna, ale powinna być nieustannie rozwijana, aby ludzie nie popadli w rutynę, zamiast dzielenia się nowymi pomysłami.

Szkolenia są sposobem na ciągłe doskonalenie grupy pracowników i pogłębianie ich umiejętności. Nieustanna nauka to okazja do poznania nowych inspirujących rzeczy, które można wnieść do postawionych przed zespołem zadań.

To ważne, aby szkolenia odbywały się regularnie, co parę miesięcy lub co poł roku, ale trzeba pamiętać aby nie przesadzać z nowościami. Dajmy czas pracownikom na oswojenie się z nowościami oraz wypracowaniem ich w praktyce. Gdy zespół znowu zacznie popadać w rutynę, należy zachęcić go do nowych szkoleń, aby wspólna praca stała się nieustającą przygodą.

System motywacyjny

Odpowiednia motywacja do działania to filar dobrze funkcjonującego zespołu. Przesłaną do zwiększenia wydajności pracowników powinien być jasno wyznaczony cel. Team building powinien być formą przypominania, iż wszystkie zadania stawiane przed pracownikami najłatwiej osiągnąć wspólnymi siłami.

System motywacyjny powinien być środkiem ustabilizowania zespołu. Odpowiednia stymulator działania to siła napędowa dla każdego pracownika. Premia, wycieczka lub wstęp na ciekawe wydarzenia, mogą być idealną nagrodą za dobrze wykonaną pracę. Uhonorowaniem zasług za realizowanie celów oraz wykazywanie się umiejętnościami przywódczymi, z czasem powinien być awans. Mianowanie na wyższe stanowisko jest najlepszym wyróżnieniem za szczególne zasługi. Jest też nieustającą pobudką do rozwoju przynoszącego ciągłe korzyści całemu zespołowi.

Team building – dlaczego jest tak ważny?

Często po wygranej, w swoich mowach sportowcy podkreślają, jak istotną rolę w osiągnieciu dobrych wyników odgrywała współpraca całej drużyny. Podobnie jak w sporcie, w biznesie to cały zespół pracuje na sukces, który pcha przedsiębiorstwa do przodu. Wysoka efektywność biznesów jest więc efektem niczego innego jak team building. Zadania stawiane przed pracownikami wymagają od nich pewnych sprawdzonych umiejętności. Należy jednak pamiętać, że poszczególne umiejętności są jednymi z pojedynczych zębatek maszyny sukcesu. Sprawnie działająca to ta składająca się z dobrze naoliwionych części. Dlatego oprócz rozwijania kompetencji poszczególnych pracowników, należy pracować nad całym zespołem ludzi. Dobrze działający zespół składa się z dobrze znających swoje możliwości członków, którzy ufają sobie i mogą na sobie polegać.

Każde zadanie team building’owe powinno uwzględniać pracę nad grupą. Team building wiąże się z wieloma korzyściami dla biznesu. Poprawia produktywność, tak że każde zadanie wykonywane jest przez drużynę sprawniej i z lepszymi efektami. Wspólny cel całego zespołu wzmacnia motywację do pracy, ponieważ opiera się na wzajemnym zaufaniu.

5 korzyści jakie daje team building

Zgrana ekipa pracowników jest przyczynkiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Team building to zadania, przed którymi stoi każda branża nastawiona na sukces. Jakie korzyści przynosi team building? To m.in.:

  1. Budowa zaufania to filar, na którym stoi każda wartościowa współpraca. Zaufanie to nic innego jak poczucie bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo pozwala nam na otwarcie się na współpracowników.
  2. Spajanie ludzi to jeden z wartościowych aspektów team buildingu. Zadania wykonywane wspólnie przez dobrze zgrany zespół dowartościowują jego członków i poprawiają relacje międzyludzkie.
  3. Wypracowanie komunikacji to jeden z celów budowania dobrego zespołu. Dobrze działająca komunikacja ogranicza ryzyko błędów i przyspiesza realizację projektów.
  4. Zwiększanie wydajności. Jeśli członkowie zespołu wiedzą, którą częścią powierzonego im zadania mają się zająć, realizują je sprawniej. Dobrze rozdzielona praca oznacza dla pracowników skupienie się na swojej części projektu i jego szybsze ukończenie.
  5. Szybsze rozwiązywanie konfliktów to jeden z wielu plusów team building. Zadania stawiane przed pracownikami czasem prowadzą do konfliktów. Należy pamiętać, że to nic złego. Spory nas uczą, a nauka na błędach jest najbardziej wartościowa.

Motywacja jest ważna – team building zadania

Każdy pracownik pragnie być częścią czegoś większego. Przedsiębiorstwa kreujące rodzinną i przyjacielską atmosfery w pracy osiągają dzięki swoim ludziom większe sukcesy. Praca, w której oprócz wykonywania zadania możemy się pośmiać lub spędzić czas z osobami, których towarzystwo lubimy, staje się wartościową częścią życia, którą pracownicy sami chcą nieustannie ulepszać.

W budowaniu zespołu warto postawić na personalne podejście do pracownika. Tak jak we współpracy biznesowej – lepsze rezultaty przynosi kontakt z konkretną osobą, której twarz możemy zobaczyć lub o której możemy się więcej dowiedzieć – tak samo ważne jest poznanie pracowników i budowanie z nimi więzi. Docenianie członków Twojego zespołu nie tylko sprawi, że poczują się bardziej wartościowi, ale wpłynie dobrze na wizerunek Twojej firmy.


commplace.pl/agencja-eventowa/
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt