Nawigacja

Dlaczego integracja grupy jest ważna i jak ją ciekawie przeprowadzić?

Imprezy firmowe
Dlaczego integracja grupy jest ważna i jak ją ciekawie przeprowadzić?

Integracja grupy to niezwykle ważny element, który prowadzi do budowy silnego i zgranego zespołu pracowników. Taka grupa osiąga znaczne sukcesy, lepiej się komunikuje i sprawnie wykonuje swoje zadania. Co zrobić, aby integracja grupy była ciekawa, pomysłowa i skuteczna? Podpowiadamy.

Budowa silnego zespołu – kluczem do sukcesu w Twojej firmie. Frazes? Bynajmniej! Działania w ramach team buildingu łącza przyjemne z pożytecznym, czyli jednocześnie szkolą oraz bawią. Może to być wspólna wycieczka do parku linowego z ekipą pracowniczą.  Innym pomysłem jest organizacja firmowych igrzysk z elementami współzawodnictwa lub udział w grze scenariuszowej, w której trzeba rozwikłać jakąś skomplikowaną, tajemniczą zagadkę.

Dzięki wdrożeniu team buildingu do integracji grupy możesz zyskać wiele korzyści. Członkowie znajomicie będą się czuli w swoim towarzystwie, ulepsza komunikację między sobą i sprawnie będą wykonywać wszystkie zadania służbowe. Połączenie praktycznych umiejętności z dobrą zabawą to świetny pomysł na integrację Twojego zespołu.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Problemy w zespole negatywnie rzutują na wyniki?

Pomożemy!
Zadzwoń: 607 144 511 lub 607 144 480

Integracja grupy poprzez luz i dobrą zabawę

Integracja grupy powinna być przede wszystkim dobrą zabawą, dzięki której członkowie zespołu odpoczną od codzienności i lepiej się poznają. Wydarzenie ma dostarczyć im mnóstwo niesamowitych wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Nie może zabraknąć ciekawych atrakcji, dobrego jedzenia i niezwykłego klimatu.

integracja grupy

Integracja grupy to czas na nawiązanie przyjacielskich relacji i wzmocnienie więzi między poszczególnymi pracownikami. Dlatego też powinna odbywać się swobodnej atmosferze – najlepiej na neutralnym gruncie. Zorganizuj ją z dala od siedziby firmy, na przykład w restauracji, hotelu, dworku, ośrodku szkoleniowym, a może nawet w plenerze. Pomysły ograniczone są tylko Twoją wyobraźnią! Najważniejsze jest dopasowanie do stylu całego zespołu, tak aby każdy czerpał z tego wydarzenia radość, a nie przymus.

Wspólna wycieczka jako integracja grupy

Wyjazd kilkudniowy świetnie sprawdzi się jako integracja grupy. Warto wybrać tereny ciekawe, jak na przykład góry, które ujmują swoimi widokami, a dodatkowo są dobrą sportową rozrywką. Przykładem obiektu, który świetnie zorganizuje integrację grupy jest Dwór Korona Karkonoszy.  

Obiekt usytuowany jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu. Otaczająca go natura sprzyja relaksowi i nawiązywaniu przyjacielskich relacji. Będąc w Dworze Korona Karkonoszy, można wybrać się na wyjątkową pieszą wycieczkę z przewodnikiem po przepięknych szlakach górskich.

Spacer z widokiem na Karkonosze z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii, zabytków i niesamowitych wrażeń. To wyjątkowa okazja do tego, żeby na własne oczy zobaczyć największy na Dolnym Śląsku Kościół Łaski, czy też wyjątkową krainę Pałaców i Parków Kotliny Jeleniogórskiej.

Team building – maszyna Goldberga – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
Olimpiada firmowa – team building – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Góry czy woda – na co się zdecydować?

Każdy z pewnością zgodzi się z nami, że wycieczka to świetny pomysł na integrację grupy. Jaki kierunek jednak wybrać? Dwór Korona Karkonoszy to jeden z naszych pomysłów, z których możesz skorzystać. Ale jeżeli co roku organizujesz wyjazd integracyjny, z pewnością potrzebujesz ich więcej. Na co się zdecydować? Góry i aktywny wypoczynek? Czy może woda i pełen relaks przez kilka dni? Niestety, nie odpowiemy jednoznacznie.

To, w którym kierunku uda się Twój zespół zależy w znacznej mierze od charakterów jego członków. Jeżeli posiadasz młody zespół. Który współpracuje ze sobą już od pewnego czasu, koniecznie wybierzcie się w góry. Jednak w przypadku osób, które dopiero się poznają lepszym pomysłem będzie woda. Wówczas jest więcej możliwości do rozmowy oraz zorganizowania zabaw integracyjnych, które pobudzą uczestników do działania.

Naszym jednak zdaniem, najlepszym rozwiązaniem tego dylematu jest zadanie pytania uczestnikom. Jeżeli nie jesteś pewien na co powinieneś się zdecydować, zostaw to swoim pracownikom. Ten kierunek, który zdobędzie najwięcej głosów, będzie przez Was obrany na wyjazd integracyjny. W ten sposób zyskasz również pewność o słuszności decyzji.

To się sprawdza: imprezy tematyczne

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Integracja grupy nie musi się wiązać z ogromnymi nakładami. Nie trzeba organizować wielkiego wyjazdu, żeby osiągnąć zakładane cele. Niejednokrotnie podczas wspólnego wieczoru wypełnionego tańcami, grupa sama się dobrze zintegruje. Warto nadać takiemu spotkaniu wyjątkowy charakter. Idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju imprezy tematyczne.

Przyjęcie z dobrą muzyką, wyśmienitym jedzeniem i szaloną zabawą do białego rana to doskonała okazja do nawiązania przyjacielskich więzi między poszczególnymi członkami firmowego zespołu. To znakomity czas na swobodne rozmowy w pracowniczym gronie na tematy niezwiązane z obowiązkami służbowymi i lepsze poznanie każdego z osobna. Co więcej, impreza integracyjna dla pracowników może być doskonałym sposobem na odprężenie i odstresowanie. Uczestnicy zabawy naładują baterie i wrócą do swoich zadań zawodowych z nową motywacją i uśmiechami na twarzach.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Propozycje tematów przewodnich na imprezach integracyjnych

Temat przewodni imprezy pomaga również uczestnikom dobrać odpowiedni strój do tego, co będzie się działo. Dlatego pamiętaj zawsze odpowiednio wcześniej wszystkich powiadomić. Szczególnie jeżeli wymaga on specjalnego poszukiwania poszczególnych elementów stroju.

Chcemy pomóc Ci w organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników. Dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji tematów przewodnich. Możesz z nich skorzystać w swojej firmie i obserwować jakie efekty przynoszą.

Impreza w stylu Sherlocka Holmes’a

Kto nie zna tego detektywa? Dzięki licznym oraz genialnym produkcjom filmowym zyskał sławę na całym świecie. Każdy jest pod wrażeniem jego inteligencji. Chociaż trzeba przyznać, że potrafi zachować się grubiańsko.

Impreza w stylu detektywistycznym może zawierać w sobie elementy zagadki, która będzie wymagała rozwikłania. Może specjalny kapelusz oraz wąsy to doskonałe przebranie? Jednak zanim podasz temat przewodni, sprawdź dokładnie wszystkie kreacje tego detektywa. Najlepiej, jeżeli wspólnie z pracownikami zdecydujecie się na określony styl. Warto sugerować się opowiadaniami autora opowiadań o Sherlocku.

Hawajskie party

Hawaje oraz inne kraje, w których jest wiecznie ciepło to jeden z ulubionych tematów przewodnich uczestników. Istnieje wiele wypożyczalni strojów, w których możemy zakupić spódniczkę hawajską. Podobnie jak łańcuchy z kolorowych kwiatów.

Nie można zapomnieć o specjalnych drinkach oraz ozdobach na stołach. Tutaj królują owoce, szczególnie ananasy lub kokosy. Drinki na bazie kokosowego likieru oraz parasolki powbijane w przystawki to klasyczny element podobnego przyjęcia.

Dlaczego imprezy tematyczne tak dobrze działają w większości zespołów?

Dzięki ustaleniu tematu przewodniego imprezy można uzgodnić pewien jasny dress code. Jest to bardzo ważne dla wielu osób. Szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają pracę w nowym zespole. Mogą nie czuć się w nim pewnie, dlatego imprezy integracyjne są dla nich szczególnie stresujące.

Ustalenie tego, jaki będzie motyw przewodni imprezy integracyjnej umożliwia pozbycie się elementu niezręczności. Każdy wie, w jaki sposób powinien się ubrać oraz szuka odpowiedniego stroju.

Ustalenie tematu przewodniego to również ciekawy sposób na poprawę nastrojów grupy. Każdy porówna swoje stroje, można dołożyć element komiczny. W ten sposób atmosfera już na samym początku imprezy będzie znacznie luźniejsza niż w przypadku sztywnych przyjęć.

Dlaczego integracja grupy jest ważna?

Musisz pamiętać, że dobrze zgrany i silny zespół to klucz do Twojego sukcesu. Jeśli Twój zespół jest słabo zorganizowany, występują konflikty, wkracza stres – będzie to powodować gorsze wyniki w pracy i spadek motywacji zespołu.

integracja grupy

Członkowie grupy to siła napędowa Twojej firmy: żeby wspiąć się na sam szczyt, niezbędny jest zgrany, sprawnie funkcjonujący zespół. Zespół, który na pierwszym miejscu stawia współpracę, a także dynamicznie pokonuje wszystkie przeszkody, które każdego dnia stają na drodze do sukcesu. Zespół, którego członkowie potrafią się dogadać, czerpią maksimum z umiejętności i wiedzy swoich koleżanek i kolegów z pracy. Zgrana grupa może więcej. Może znaleźć pomysły i rozwiązania, które zaskoczą, pomogą i, co najważniejsze, przybliżą do sukcesu.

W zgranej załodze rzadko powstają konflikty, a jeśli się zdarzą, pracownicy szybko je rozwiązują. Dzięki temu atmosfera w pracy jest przyjazna i luźna. To z kolei sprzyja kreatywności, pobudza motywację i sprawia, że przyjemniej wykonuje się wszystkie zadania służbowe.

Dlaczego zgrany zespół osiąga lepsze wyniki?

Zdarzyło Ci się pracować nad projektem, w który nie wkładałeś tak zwanego serca? Jest to szczególnie mocno widoczne w przypadku zespołów, gdzie nie występuje odpowiednia integracja pomiędzy członkami.

Jeżeli zespół przejdzie przez wyjazd lub imprezę integracyjną oraz spędzi wspólnie czas, każdy z jego członków poczuje się częścią całości. Dlatego wszyscy w równym stopniu będą zaangażowani w rozwój przedsiębiorstwa oraz w poszczególne projekty, jakie będą miały miejsce.

Jeżeli zespół jest ze sobą zintegrowany, każdy z uczestników czuje się odpowiedzialny za realizowane projekty. Znacznie trudniej jest wystawić swojego dobrego kolegę z pracy niż nieznajomą osobę.

Dlatego są osiągane znacznie lepsze wyniki niż w przypadku grup, które nie zintegrowały się. Uczestnicy chętniej ze sobą rozmawiają, wymieniają się opiniami oraz poglądami. Przede wszystkim chcą, żeby inni członkowie zespołu również dostali odpowiednie materiały o czasie. W ten sposób firma rozwija się coraz lepiej, ponieważ projekty realizowane są na bieżąco oraz oddawane w odpowiednich terminach.

Współzawodnictwo jako podstawa dobrej współpracy

Współzawodnictwo jest często spotykane w różnych organizacjach. Jest to naturalny odruch człowieka. Każdy z nas ma potrzebę bycia najlepszym w swojej dyscyplinie. Dlatego pojawiają się elementy gry, w której każdy chce osiągnąć najwyższe wyniki.

Taka relacja może być okazywana oraz odbierana na wiele sposobów. W przypadku zespołów, które są ze sobą zgrane oraz dobrze razem działają jest to bardzo pozytywne zjawisko. Jeżeli poszczególni członkowie grupy ze sobą współzawodniczą, wpływa to pozytywnie na ich wyniki.

Jeżeli w grę wchodzi zdrowa rywalizacja pomiędzy pracownikami, można ze spokojem powiedzieć, że wpłynie to pozytywnie na rozwój całego zespołu. Każdy z nich stara się jak najmocniej, aby osiągnąć konkretne wyniki. Jeżeli są one satysfakcjonujące, odczuwa samozadowolenie.

Jednak, aby takie współzawodnictwo sprawdziło się, warto postawić na integrację grupy. Jest to konieczne, ponieważ może osiągnąć ono niepokojący wymiar. Należy pamiętać, że wzajemne napędzanie się do pracy jest bardzo pozytywne, jednak w odpowiednich normach. Pracownicy nie powinni wyrabiać nadmiaru nadgodzin.

Dlatego konieczne jest dobre zgranie zespołu. W takim wypadku każdy zna siebie nawzajem. Wszyscy również wiedzą, czego mogą oczekiwać oraz jakie oczekiwania są stawiane przed nimi od przełożonych. Wówczas współzawodnictwo działa bardzo dobrze i przekłada się na rozwój wszystkich pracowników oraz całej firmy.

imprezy integracyjne
Team building – eventy firmowe – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Jak dobrze poprowadzić integrację grupy?

Integracja grupy powinna być przeprowadzona w możliwie najlepszy sposób. Nie mówimy tutaj wyłącznie o organizacji wyjazdu lub imprezy integracyjnych. Takie zgranie poszczególnych osób, które wchodzą w skład zespołu powinno być nawiązywane jeszcze w miejscu pracy.

Jak o to odpowiednio zadbać? Przedstawiamy kilka sposobów na to, żeby integracja grupy przebiegała możliwie pomyślnie. Konieczne jest pamiętanie o tym, że każdy członek zespołu to odrębna jednostka, która ma swoje indywidualne problemy oraz sprawy.

Warto wziąć to pod uwagę w przypadku prób zintegrowania zespołu. Najlepsze skutki osiąga się wówczas, kiedy grupa jest dobierana na podstawie charakteru jej członków oraz możliwości. Jeżeli tylko masz możliwość dopasowania teamu w swojej firmie pod względem nie tylko kompetencji, ale również osobistych predyspozycji, masz zagwarantowany znacznie większy sukces.

W grupie, w której wszyscy członkowie znajdują się na podobnym poziomie znacznie łatwiej jest poprowadzić integrację. Nawet w kwestiach organizacyjnych, które wymagają obmyślenia planu. Jeżeli grupa jest zgodna pod względem sposobu spędzania czasu, można z łatwością obmyśleć poszczególne punkty wycieczki.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Wyjazd lub impreza integracyjna to nie wszystko

Jak jjuż wspomnieliśmy wyżej, wyjazd integracyjny lub impreza to nie jedyny sposób na integrację zespołu. Co więcej, nie powinny to być wyłączne zabiegi, jakie wychodzą z inicjatywy przełożonych.

Aby zespół dobrze ze sobą działał, konieczna jest codzienna praca w tym celu. Najlepszym sposobem są niewielkie integracje w miejscu pracy połączone ze sporadycznymi dużymi wydarzeniami.

W miejscu pracy można urządzać tematyczne dni lub organizować niewielkie wyjścia po pracy. W ten sposób każdy z pracowników może poczuć się częścią społeczności bez konieczności czekania na kolejne wydarzenie.

Należy pamiętać, że zgrana grupa to nie tylko integracja. Tutaj konieczne jest codzienne zadbanie o jak najlepsze samopoczucie poszczególnych pracowników. Jeżeli czują się oni dobrze w zespole, z dużym prawdopodobieństwem wezmą udział w integracji. Następnie zaczną znacznie lepiej współpracować z innymi osobami w teamie.

Na czym skupić się na co dzień?

Elementami, na których warto skupić się na co dzień są poszczególni pracownicy oraz ich obowiązki. Warto pokazywać, że docenia się ich pacę oraz dawać rzetelny feedback.

Konieczne jest również, aby na co dzień w przedsiębiorstwie panowała przyjazna atmosfera. Do tego przyczyniają się w szczególnym stopniu imprezy integracyjne oraz wyjścia pracowników po godzinach wykonywania obowiązków. Mają oni okazję poznać się nawzajem oraz nawiązać bliższe relacje.

Ze względu na role, jaką w życiu społeczności odgrywa integracja, pracodawca nie powinien sprzeciwiać się jej w żaden sposób. Nie powinien jej również utrudniać. Dlatego jeżeli twój pracownik powie Ci, że wykona dodatkowe zadanie w kolejnym dniu, ponieważ dzisiaj jest planowane wyjście firmowe, pozwól mu na to. Bądź wyrozumiały oraz pamiętaj, jak istotną rolę odgrywasz w tworzeniu społeczności w Twojej firmie.

Dlatego na co dzień warto skupić się na budowaniu więzi z pracownikami oraz pomiędzy nimi. Jeżeli jest to możliwe, warto wychodzić na krótkie integracje po pracy lub spędzać wspólnie przerwy. W ten sposób znacznie lepiej widoczna jest integracja zespołu oraz działania, które prowadzą do rozwoju całej firmy.

Drobne gesty jako podstawa sukcesu

Miarą sukcesu przedsiębiorstwa nie są zawsze liczby. Co jest racją to fakt, że one decydują o działaniach, jakie będą podejmowane. Wpływają również bezpośrednio na zyski, jakie są czerpane z przedsiębiorstwa. Jednak jednym z wyznaczników sukcesu jest zadowolenie pracowników.

Aby było ono na odpowiednim poziomie, nie wystarczy zorganizowanie imprezy integracyjnej raz na pewien czas. Konieczne jest również codzienne pracowanie nad relacjami, jakie tworzą się w firmie. Aby były one odpowiednie, warto zwrócić uwagę na drobne gesty oraz promować wzajemną pomoc w biznesie. Dlatego oprócz organizacji wydarzeń integracyjnych, staraj się być nieodłączną częścią swojej społeczności firmowej.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt