Nawigacja

Zgrany zespół w pracy – czy to możliwe?

Imprezy firmowe
Zgrany zespół w pracy – czy to możliwe?

Zgrana grupa pracowników to klucz do sprawnej realizacji zadań zawodowych i odnoszenia sukcesów w branży. Dzięki dobrym relacjom między współpracownikami występuje lepsza atmosfera w pracy i poczucie przynależności do grupy. Może chciałbyś, aby i Twoja grupa pracowników dobrze się czuła ze sobą? Jak stworzyć zgrany zespół w pracy? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Zgrany zespół w pracy to przede wszystkim przyjazna atmosfera, która jest istotna dla większości pracowników. W takiej sytuacji praca przynosi satysfakcję, a członkowie zespołu są bardziej zmotywowani, zaangażowani i chętniej przychodzą do pracy. Zgrany zespół potrafi się wspierać oraz szanować – co jest kluczem do relacji międzyludzkich. Pamiętaj, że silny i zgrany zespół może więcej. Pracownicy mogą spojrzeć na problemy z różnych perspektyw. Potrafią dzielić się wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością. Przeprowadzając burze mózgów, mogą znaleźć rozwiązania, które przyniosą spektakularne efekty. W zgranym zespole nie ma problemów z komunikacją. Członkowie grupy potrafią sprawnie i sukcesywnie przekazywać informacje na każdy temat.

Zgrany zespół w pracy może wiele. Może osiągać to, czego nie da się dokonać w pojedynkę. Dlatego warto włożyć nieco zaangażowania w budowę silnej, dobrze funkcjonującej grupy. Bez wątpienia jest to klucz do osiągania największych sukcesów na rynku!

Zgrany zespół w pracy to klucz do osiągania celów firmy!

Postaw na integrację załogi i ciesz się z efektów!

Jak stworzyć zgrany zespół w przypadku pracy zdalnej?

Od prawie dwóch lat znaczna większość pracowników pracuje na zasadach home office. Biura zachęcają do pracy z domu, aby uniknąć zakażenia koronawirusem, a dodatkowo jest to znaczne ułatwienie dla pracowników, którzy mogą wykonywać pracę z każdego zakątka na ziemi. Dla pracodawców ta sytuacja również niesie wiele korzyści, między innymi dostęp do szerszego grona wysoko wyspecjalizowanych kandydatów. Jednakże patrząc z perspektywy budowy silnego zespołu praca z domu utrudnia integrację oraz komunikację, która jest kluczowa w przypadku home office. Komunikatory nie są w stanie zastąpić rozmowy i dyskusji na żywo, jednakże jest szansa na wyjście z tej sytuacji. Zatem jak stworzyć zgrany zespół w pracy zdalnej?

Przede wszystkim należy popracować nad komunikacją wewnętrzną. Komunikacja powinna bowiem stanowić silny filar funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. To właśnie od niej w dużej mierze zależy to, czy firma osiąga sukcesy na rynku. Dlaczego? Bo dobrze funkcjonujący zespół umie się dogadać, sprawnie i efektywnie wykonuje wszystkie zadania służbowe, dynamicznie rozwiązuje wszelkie mniejsze i większe problemy i z łatwością realizuje wyznaczone cele.

Pracodawca powinien jasno ustalić zasady komunikacji – co, kiedy, jak do kogo ma komunikować. Ponadto powinien wybrać odpowiednie narzędzia do komunikowania – zarówno te, do zarządzania projektami (np. Wrike), jak i te, do prowadzenia rozmów (np. Slack czy Google Talk). Ciekawą opcją jest wprowadzenie wideokonferencji (np. na Zoomie). Ustalenie zasad i narzędzi komunikacji to jedynie pierwszy etap tworzenia zgranego zespołu w pracy. Następnie trzeba wdrożyć odpowiednie działania integracyjne, które ułatwią pracownikom lepsze poznanie i zbudowanie koleżeńskich więzi.

Zgrany zespół w pracy – zdalna integracja

Kiedy pracodawca ustali klarowne zdalne zasady komunikacji w grupie, kolejnym krokiem jest przeprowadzenie integracji. Internet przez ostatnie 2 lata bardzo się rozwinął i firmy mają dostęp do różnego rodzaju platform, które ułatwiają przeprowadzenie zdalnej integracji. Jak stworzyć zgrany zespół w pracy online? Przedstawiamy 3 rozwiązania:

  1. Zadania team buildingowe. Team building to skuteczna forma budowania zgranego, silnego zespołu pracowników oparta na specjalnych grach i zabawach. Grupa pracująca zdalnie może wykorzystać do tego Zoom czy inny komunikator. W ramach team buildingu można zagrać w: „Dwie prawy i kłamstwo”, „Wspólną historię”, „Jak dobrze się znacie?”, „Prawdę czy wyzwanie”.
  2. Wirtualne spotkania integracyjne. Oczywiście internetowa impreza integracyjna nie zastąpi tej tradycyjnej, ale raz na jakiś czas można zorganizować takie spotkanie na kamerkach. ażdy powinien zaopatrzyć się w ulubione przekąski i coś dobrego do picia – mogą być to zarówno spotkania przy herbatce, jak i „wirtualne imprezy” z orzeźwiającymi drinkami. Rozmowy na kamerce będą namiastką spotkań w realu.
  3. Codziennie rozmowy na czacie na tematy niezwiązane z pracą. Tak jak na co dzień w firmie współpracownicy spotykają się na kawie czy herbacie w kuchni, tak samo w przypadku pracy home office luźne rozmowy są dobrym przerywnikiem i rozluźnieniem w pracy. Zmniejszą dystans między pracownikami i na linii pracownicy-kadra zarządzająca, rozluźnią atmosferę i ułatwią zbudowanie koleżeńskich relacji.

Zgrany zespół w pracy – integracja na żywo

Przenosimy się do sytuacji, w której pracownicy widzą się w firmie na co dzień. Aby zbudować zgrany zespół wcale nie trzeba organizować wielkich wyjazdów firmowych. Trzeba zacząć od małych i prostych kroczków, czyli od wdrożenia integracji w miejscu pracy. Wystarczy tylko nieco zaangażowania, garść pomysłów i nieco kreatywności, aby wzmocnić więzi między pracownikami w firmowych warunkach, a przy tym rozluźnić atmosferę i w pewien sposób urozmaicić żmudną, codzienną pracę. Przykładów na integrację w miejscu pracy jest wiele:

  1. Wspólna celebracja ważnych wydarzeń, np. urodzin poszczególnych członków zespołu, świąt i innych wyjątkowych okazji.
  2. Wspólne posiłki. Przynajmniej raz w tygodniu warto zebrać się całą załogą pracowniczą w jednej sali (np. w sali konferencyjnej) i wspólnie spożyć śniadanie czy lunch – tak, jak rodzina spotyka się przy wspólnym stole. Wspólne biesiadowanie zbliża, wzmacnia więzi i rozluźnia atmosferę. To świetna okazja do tego, żeby porozmawiać na tematy niezwiązane z pracą i codziennymi obowiązkami, poznać się bliżej i zbudować przyjacielskie relacje. W ramach wspólnego posiłku można zamówić catering lub zaangażować pracowników w przygotowywanie dań.
  3. Poranne rozmowy przy kawie czy herbacie.  Luźne rozmowy przy ekspresie to kawy zbliżają pracowników, budują koleżeńskie relacje, a dzięki temu wzmacniają cały zespół. Poranne spotkanie przy kawie warto wzbogacić o motywującą przemowę wygłoszoną przez menadżera, dyrektora, prezesa czy inną osobę z wyższego szczebla. Jest to doskonały sposób na skrócenie dystansu na linii pracownicy-zespół zarządzający i skuteczne zmotywowanie grupy do działania.

Chcesz mieć zgrany zespół? Zorganizuj imprezę integracyjną

Na początku wspominaliśmy, że kluczem do zgranego zespołu jest zadbanie o dobrą komunikację, a następnym krokiem są działania integracyjne. Jednym z wyśmienitych sposobów na poprawę komunikacji w zespole i budowanie przyjaznej atmosfery jest organizacja imprez integracyjnych.

Wydarzenie integracyjne to znakomity sposób na to, aby chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków firmowych. Jest to świetna okazja do tego, żeby pracownicy mogli się lepiej poznać, wzmocnić więzi i zbudować pozytywne relacje. Imprezy integracyjne mogą przynieść mnóstwo korzyści. W zespole zapanuje lepsza atmosfera, pracownicy zrozumieją swoje wzajemne potrzeby, nauczą się sprawnej komunikacji, a dzięki temu firma odniesie sukces na rynku.

W organizacji imprezy integracyjnej możliwości jest tak wiele, że zachęcamy do przeczytania innych artykułów na ten temat. Tutaj przedstawimy tylko podstawowe pomysły. Można zorganizować tradycyjne przyjęcie z wyśmienitym jedzeniem, pysznymi drinkami i przyjemną muzyką na żywo. Doskonale sprawdzi się również szampańska zabawa taneczna z DJ-em, firmowe karaoke party, czy też impreza tematyczna w stylu szalonych lat 20. Można również pokusić się o warsztaty dla pracowników, np. kulinarne, czy z survivalu bądź wspólny wypad w góry z przewodnikiem. Pomysłów i możliwości jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od możliwości finansowych, ale również od preferencji zespołu, który w tym temacie jest kluczowy.

Jak zbudować zgrany zespół w pracy – team building

Kolejnym przykładem budowania zgranego zespołu oprócz integracji i komunikacji jest team budiling. Co to jest? Są to zadania, których celem jest zwiększenie efektywności działań pracowników. Team building wyposaża członków grupy w umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu w firmie. Uczy ich skutecznej komunikacji i słuchania, wspólnego rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów, radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, a także logicznego podziału ról w grupie tak, aby maksymalnie wykorzystywać potencjał każdej osoby.

Team building może być bardzo pomocny, kiedy w zespole pojawiają się konflikty, pracownicy nie potrafią się dogadać lub spada poziom motywacji poszczególnych członków grupy. Jest to również doskonałe narzędzie w momencie tworzenia nowego zespołu. Pomaga pracownikom lepiej się poznać i zrozumieć.

Jakie zadania wdrożyć w ramach team buildingu? Ciekawym pomysłem jest budowa Maszyny Goldberga, co wymaga dużo pokładów kreatywności, zaangażowania i współpracy. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie pracowniczych igrzysk z różnymi grami i zabawami, co sprzyja zdrowej rywalizacji.

Doskonałym pomysłem jest organizacja gier scenariuszowych. Uczestnicy zabawy mają wspólny cel – muszą rozwikłać tajną zagadkę. Kluczem do sukcesu jest współpraca – czyli skuteczna komunikacja i wykorzystywanie potencjału każdego członka zespołu. Mimo że wydaje się to tylko ciekawą formą spędzenia wolnego czasu, to w rzeczywistości jest to bardzo skuteczny sposób na zjednoczenie pracowników. Efektem takiej „zabawy” będzie poprawa funkcjonowania grupy w pracy.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt