Nawigacja

Organizacja imprez integracyjnych – o czym musisz wiedzieć?

Imprezy firmowe
Blog Commplace

Przedsiębiorstwa powinny dbać o relacje pracowników i starać się zbudować zespół, w którym każdy będzie miał poczucie satysfakcji, płynące z przynależności do niego. Jedną z najskuteczniejszych metod jest organizacja imprez integracyjnych. Jak stworzyć zgrany i zaangażowany zespół? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Team building, czyli jak stworzyć najlepszy zespół

Pojęcie team buildingu funkcjonuje u nas już od jakiegoś czasu. Coraz więcej pracodawców zaczyna dostrzegać korzyści, jakie daje dobry i zgrany zespół pracowników. Team building to narzędzie pracy nad grupą, które zakłada przede wszystkim zintegrowanie wszystkich członków zespołu. Z drugiej strony pozwala ich wyposażyć w niezbędne do wspólnej pracy umiejętności.

Prawidłowo poprowadzony team building pomoże stworzyć grupę, która samodzielnie rozdziela pomiędzy siebie role i zadania. Taka, która wie, jak skutecznie się komunikować i potrafi podejmować trudne decyzje. Mówiąc w skrócie – pracodawca tworzy w pełni samodzielny zespół, który doskonale wie, co należy do jego obowiązków i jak osiągać założone cele.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Organizacja imprez integracyjnych nastawionych na team building to jeden z najlepszych sposób na osiągnięcie tego celu. Idealna impreza integracyjna to taka, która w pozytywnej atmosferze przekazuje umiejętności komunikacyjne, uczy asertywności i metod rozwiązywania konfliktów.

Organizacja imprez integracyjnych w typie team buildingu

Imprezy integracyjne w typie team buildingu muszą składać się z odpowiednio dobranych ćwiczeń, które mają przynieść określone rezultaty. Istotny jest także motyw przewodni oraz poziom zaawansowania. Trzeba podkreślić, że wspólne pokonywanie przeszkód i zaliczanie kolejnych zadań kształtują przede wszystkim zdolność do komunikacji, zrozumienia odmienności poszczególnych członków w grupie i uczą budowania oraz utrzymywania długotrwałych relacji. Doświadczeni organizatorzy potrafią zaproponować idealnie dobrane do danej grupy atrakcyjne zabawy team buildingowe.

Zespół może uczyć się w biurze – to oczywiste. Jednak nie ulega wątpliwości, że imprezy integracyjne, zwłaszcza wyjazdowe, to połączenie przyjemnego z pożytecznym, zabawy z nauką. Taka forma przyswajania wiedzy jest nie tylko przyjemniejsza, ale i skuteczniejsza.

imprezy integracyjne

Udana organizacja imprez integracyjnych – elementy

Co składa się na organizację imprezy integracyjnej? Jakie elementy warto wziąć pod uwagę? Na samym początku trzeba określić, co chcemy osiągnąć poprzez organizację imprezy integracyjnej. Może chodzić o rozładowanie stresu w zespole albo naukę nowych umiejętności. A może o integrację pracowników? Wprowadzenie do grupy nowego członka? Ewentualnie połączenie tych wszystkich kwestii? W każdym przypadku liczy się przede wszystkim twórcze i aktywne wypełnienie czasu uczestnikom spotkania.

Zabawy zespołowe są doskonałym pomysłem na każdą imprezę integracyjną. Pozwalają, chociaż na chwilę, zapomnieć o wymaganiach i obowiązkach stawianych pracownikom, świetnie integrują i gwarantują dużą dawkę rozrywki. Równie dużym powodzeniem cieszą się warsztaty integracyjne. Nie tylko łączą one ludzi, ale i pozwalają zdobyć nowe umiejętności, niekoniecznie związane z profilem i działalnością firmy.

Szukasz ciekawego miejsca na imprezę integracyjną?

Zadzwoń od razu!

Zabawy zespołowe, podobnie jak warsztaty, pozwalają poznać się w nieco mniej oficjalnej atmosferze. Uczestnicy imprezy w zasadzie uczą się siebie nawzajem i nabierają zaufania, które później zaprocentuje w pracy.

Organizacja imprezy integracyjnej – pomysł

  • Powód organizacji imprezy integracyjnej. Organizacja imprezy integracyjnej powinna zaczynać się od określenia tego, co nami kieruje i co skłania nas do takiego przedsięwzięcia. Na tym etapie wyobraźmy sobie, jak może wyglądać planowany event i po co go robimy. Zakładamy oczywiście, że atmosfera takiej imprezy będzie przyjazna, że wszyscy będą się dobrze bawić. To jest podstawa. Reszta to szczegóły, które oczywiście trzeba dobrze zaplanować i skrupulatnie zrealizować, żeby plan mógł się ziścić. A więc jaki jest cel? Czy jest to spotkanie integracyjne ludzi, którzy się dobrze znają i od lat ze sobą pracują? Czy też będzie to przy okazji uczczenie jakiegoś sukcesu w firmie bądź awansów? A może właśnie jubileusz wieloletniej współpracy albo 15-lecie firmy? Czy też chodzi o integrację zespołu? A może do firmy dołączył nowy pracownik, i chcemy w ten sposób wprowadzić go do zespołu?
Eventy firmowe – krótki poradnik jak je zorganizować
Jubileusz firmowy
  • Forma imprezy integracyjnej. Kolejnym krokiem będzie ustalenie, w jakiej formie chcemy zorganizować imprezę integracyjną. Czy będzie to wspólne wyjście na pizzę czy też prawdziwy wyjazd integracyjny? Firmy najczęściej organizują takie przedsięwzięcia, łącząc je ze szkoleniem lub odprawą. Jest to wygodne, gdyż formalnie jest uzasadnione i łatwiej pozyskać środki. Ponadto taki wyjazd zorganizowany „z głową” przynosi faktycznie wiele korzyści dla firmy.
  • Nastrój. I na koniec rzecz najważniejsza – zadbajmy o dobrą atmosferę! Tylko jeśli uczestnicy faktycznie się rozluźnią, uda się ich przekonać do prawdziwej integracji. Reszta to szczegóły, do których jeszcze wrócimy.

Imprezy integracyjne w górach –„geoskrzynka”

Organizacja imprez integracyjnych w górach daje nam bardzo dużo możliwości. Począwszy od najbardziej popularnego spaceru (bądź wyprawy trekkingowej – w zależności od kondycji), poprzez zwiedzanie miejscowych zamków, aż do jazdy na nartach lub snowboardzie. Oczywiście możliwości jest bardzo wiele. Można zaproponować spływ kajakowy lub pontonowy, park linowy lub paintball. Zorbing lub rajd off road. Może to też być inna gra terenowa.

Jednym z ciekawszych i bardzo ostatnio popularnych pomysłów jest tak zwana geoskrzynka. Zabawa polega na tym, że ktoś chowa w terenie na przykład list w butelce i podaje przybliżone współrzędne geograficzne lub jakąś wskazówkę do rozszyfrowania. Zadaniem graczy jest odgadnąć podpowiedzi i dotrzeć do celu. Tylko od wyobraźni organizatora zależy, dokąd doprowadzi uczestników i jakie atrakcje przewidzi po drodze i w finale.

Porady: jak wybrać idealne miejsce na szkolenie

Organizacja imprez integracyjnych dla pracowników

Imprezy integracyjne dla pracowników to najlepsza metoda na zbudowanie dobrych relacji między nimi. Odpowiednia atmosfera w zespole to również gwarancja prawidłowej komunikacji, i w konsekwencji zwiększenie produktywności i innowacyjności firmy. Profesjonalne podejście do integracji i employer brandingu to przede wszystkim stabilność zatrudnienia w firmie i łatwość pozyskiwania nowych pracowników. Zadowolony pracownik to gwarancja zadowolenia klienta, a także doskonała wizytówka firmy.

Integracja – klucz do sukcesu!

Na imprezach integracyjnych ludzie się poznają, dogadują i czasem zawierają przyjaźnie. Jednak trzeba mieć świadomość, że integracja nie dokona się w ciągu przysłowiowych 5 minut. Potrzebny jest czas, by przejść przez wszystkie etapy integracji. Impreza integracyjna to doskonały początek tego procesu.

Blog Commplace

Sami sobie odpowiedzmy na pytanie, z kim chcielibyśmy pracować? Z pewnością z ludźmi, którym ufamy i których lubimy. Z takimi, których cenimy jako ludzi i jako fachowców. Jak zbudować takie relacje? Czy jest to możliwe w biegu, pod presją i w ciągłym niedoczasie? Integracja firmowa to szansa na dostrzeżenie w innym człowieku czegoś poza relacją służbową. Może uda nam się zrozumieć jego motywacje? Jak sprawić, żeby zamiast wymiany kolejnych maili, wydawania poleceń czy dokonywania rozliczeń po prostu załatwić sprawę? Integracja to słowo klucz!

Organizacja imprez – gdzie zorganizować imprezę firmową?

Jeśli wiemy już, dlaczego chcemy zorganizować imprezę integracyjną i mniej więcej w jakiej formie, to pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytanie, gdzie? Najważniejsze, żeby miejsce i obiekt, które wybierzesz, odpowiadał pierwotnej wizji eventu. Jeśli miał to być na przykład wyjazd połączony ze szkoleniem, to oczywiście również wybrany przez nas obiekt musi mieć odpowiednie zaplecze. Nie bez znaczenia będzie też doświadczenie organizatora i jego nastawienie do Twoich pomysłów.

Hotel na imprezy integracyjne – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Chodzi o to, żeby organizator był nie tylko otwarty i elastyczny, ale też żeby potrafił zaproponować jakieś sprawdzone atrakcje na imprezy firmowe. Doświadczony event manager pomoże dobrać odpowiedni scenariusz i atrakcje dla naszej grupy, a także dostrzec, które elementy ewentualnie wymagają korekty w planie naszej imprezy integracyjnej. Będzie na przykład wiedział, jak długo faktyczne trwa wjazd wyciągiem na pobliski szczyt albo ile czasu zajmuje konkretna gra team buildingowa, i jakie trzeba do niej przygotować materiały pomocnicze. Jednym słowem, wybierzmy taki obiekt, gdzie imprezy są szyte na miarę!

Organizacja imprez integracyjnych Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju atrakcje. Na tym terenie przyroda pokazuje niemal pełen wachlarz swojego piękna. Są tu góry, woda i nieograniczona przestrzeń. Również wytwory wielowiekowej cywilizacji, jak zamki, pałace, parki oraz osiągnięcia techniki i sztuki. Wszystko to obficie występuje na Dolnym Śląsku. I sprawia, że warto ciągle tu wracać, by przy okazji delektować się lokalną kuchnią. Za każdym razem można odkrywać ten region na nowo, podziwiając wspaniałe  zbiory w muzeach, koncerty i wystawy.

Pamiętajmy jednak, że imprezy integracyjne mają swój własny rytm i potrzeby. Wysoka kultura i wysublimowana sztuka wymagają skupienia i pewnego przygotowania. Oczywiście można te elementy włączyć do wycieczki integracyjnej, ale raczej jako uzupełnienie, a nie jako główny punkt integracji firmowej. I tu znów można wrócić do zalet Dolnego Śląska: spływy kajakowe albo pontonowe, piesze wycieczki w góry lub zimą również na narty, parki linowe, opuszczone kopalnie i sztolnie ze swoimi tajemnicami, zamki i dwory to tylko ułamek możliwości. Loty balonem albo śmigłowcem w górach, paintball, gry terenowe, ogniska, różnego rodzaju warsztaty (na przykład warsztaty kulinarne) i wiele innych atrakcji mamy tutaj w zasięgu ręki. Do tego można dodać wspaniałą kuchnię regionalną i lokalne wyroby rzemieślnicze. Wszystko to razem sprawia, że organizacja imprez integracyjnych na Dolnym Śląsku daje nieograniczone możliwości, a co najważniejsze, przyjemność i satysfakcję.

Organizacja imprez integracyjnych – dolnośląskie

Województwo dolnośląskie to z pewnością jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie województw w Polce. Wystarczy wymienić kilka nazw, jak Wrocław, Jelenia Góra, Karkonosze, Śnieżka, kolorowe jeziorka, Kraina Pałaców i Ogrodów, Góry Stołowe, Kraina wygasłych wulkanów. Każdy od razu wie, o jaki region chodzi. I od razu pojawiają się miłe skojarzenia…

Historycznie patrząc, to też jeden z najbogatszych regionów. Tu właśnie kwitło rzemiosło, sztuka ogrodnicza i piwowarska, a także wymiana handlowa i kulturowa między Czechami, Niemcami i Polską. Dolnośląskie to również region z bardzo bogatym zapleczem turystyczny. Nie brak tu dworków i hoteli oferujących ciekawe atrakcje i obsługę na najwyższym poziomie. To idealne miejsce zarówno na dłuższy urlop, jak i krótszy, na przykład dwudniowy wypad. A także na wszelkiego rodzaju imprezy firmowe, integracyjne, team buildingowe. Zespół zaproszony na event w piękne miejsce na Dolnym Śląsku z pewnością doceni starania pracodawcy.  

Organizacja imprez integracyjnych Karpacz

Każdy chyba słyszał o najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce. O Śnieżnych Kotłach albo o schronisku Samotnia pewnie także. Jednak nie każdemu było dane zobaczyć te miejsca osobiście. Najłatwiej dotrzeć do nich właśnie z Karpacza albo z sąsiednich miejscowości. Na przykład z Sosnówki obok Karpacza. Ta wczasowa miejscowość ma jeszcze ten dodatkowy walor, że położona jest nad ogromnym, przepięknym zalewem. W połączeniu z panoramą Karkonoszy widok na zalew, zwłaszcza z ruin Zamku Księcia Henryka, robi niesamowite wrażenie o każdej porze roku.

Agencja eventowa

Organizacja imprez integracyjnych – czy warto?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba zastanowić się, czy zależy nam na stworzeniu zespołu, który dobrze się komunikuje i potrafi razem współpracować. Na szczęście wielu pracodawców rozumie, że to właśnie pracownicy pracują na sukces firmy. Jeśli należysz do tego grona, możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że owszem, warto organizować imprezy integracyjne. Wystarczy, że spróbujesz raz, a przekonasz się, jak wiele potrafi to dać zespołowi.  

Zatrudniasz ludzi, aby dali Twojej firmie coś od siebie, ale nie możesz tego oczekiwać, jeśli nie zaoferujesz nic w zamian. Pracownik, który czuje się potrzebny i ważny, to ktoś, kto wniesie znacznie więcej do firmy niż – nazwijmy rzeczy po imieniu – tania siła robocza.

Organizowanie imprez – obowiązek czy pasja?

Organizowanie imprez integracyjnych powierzmy ludziom, którzy lubią towarzystwo, lubią się bawić i jeszcze mają niebanalne poczucie humoru. Sukces gwarantowany! Jeśli nie mamy nikogo takiego w naszym zespole, zlećmy to zadanie profesjonalistom – oczywiście o cechach jak wyżej. Tacy ludzie gwarantują dobrą zabawę i autentyczną integrację. Wiedzą, jak stworzyć zgrany zespół w nietypowy sposób. Potrafią rozluźnić nawet najbardziej zdenerwowanego szefa i zbudować zdrowe, mocne relacje między pracownikami.

Doświadczony manager wie, że jego pracownicy potrafią przybierać – i przybierają – różne role w firmie. Czasem wygodnie jest podwładnemu ukryć niektóre umiejętności i wiedzę w obawie przed poszerzeniem zakresu obowiązków. I odwrotnie, ludzie, którzy niekoniecznie posiadają odpowiednie predyspozycje, chcą awansować. Impreza integracyjna to świetna okazja do ujawnienia prawdziwych talentów i rzadkich predyspozycji czy kwalifikacji. To okazja dla każdego do podzielenia się swoją pasją i do zbliżenia się z ludźmi. Aby to nastąpiło, musi być swobodnie i wesoło. Pamiętajmy o tym.

Organizacja imprezy integracyjnej – o czym musisz pamiętać?

O czym musisz pamiętać podczas organizacji imprezy integracyjnej? Dla pracownika liczy się przede wszystkim udana zabawa. Jeśli zależy Ci, aby takową zapewnić, przygotuj się na planowanie. Weź też pod uwagę, że imprezy integracyjne organizowane w czasie wolnym będą ciekawym wyzwaniem, o ile odpowiednio wcześnie poinformujesz uczestników. Załoga firmy raczej nie stroni od okazji do odpoczynku, ale uszanuj życie prywatne pracowników i nie zaskakuj ich informacją o imprezie na kilka dni przed planowanym startem.

Imprezy integracyjne jako forma nagrody dla pracowników

Dobry powód do organizacji imprezy integracyjnej to nie tylko stworzenie solidnego zespołu. Imprezy integracyjne mogą być formą nagrody za dotychczasową pracę. To także wspaniała okazja, aby zmotywować zespół do dalszej, wytężonej pracy. Odpowiednio zmotywowany zespół zdecydowanie chętniej podejmie kolejne wyzwania, będzie bardziej twórczy i chętny, aby odnosić jeszcze więcej sukcesów.

Imprezy integracyjne to najlepszy sposób, aby okazać pracownikom, że o nich dbasz, dostrzegasz ich trud włożony w pracę i chcesz w ten sposób okazać wdzięczność. Taka inwestycja w ludzi zwróci się z nawiązką, i to szybciej, niż byś się spodziewał! Imprezy integracyjne jako forma nagrody dla pracowników – zdecydowanie tak!

Organizacja imprez firmowych – Agencja Commplace

Organizacja imprez integracyjnych – kto powinien to zrobić?

Imprezy integracyjne – ich organizacja to nie lada wyzwanie dla kogoś, kto nie robił tego nigdy wcześniej. Pierwszy raz może być trudny. Jak się do tego zabrać? Najłatwiej skorzystać z podpowiedzi – doświadczony organizator imprez firmowych zna wszystkie niuanse tej działalności. Ponadto wiele firm eventowych publikuje na swoich blogach podstawowe informacje. Dobrym przykładem jest swoisty przewodnik w postaci ciekawych artykułów na blogu Agencji Commplace. Można tu znaleźć nie tylko podpowiedzi, od czego zacząć, ale też przykłady gier i zabaw integracyjnych.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt