Nawigacja

Motywatory w pracy, czyli co zwiększa satysfakcję załogi?

Imprezy firmowe

Dobry lider chce, aby każdy pracownik był odpowiednio zmotywowany do swojej pracy. Dzięki temu pracuje efektywniej i skuteczniej będąc w pełni zaangażowany w to co robi. Jakie działania podjąć, aby członkowie zespołu mieli motywację do pracy? Jakie motywatory w pracy warto wykorzystywać?

Motywatory w pracy w formie rozwoju osobistego

Pracownicy doceniają możliwość rozwoju osobistego w firmie. Jest to z pewnością atut przedsiębiorstw, które pozycjonują się jako firma dbająca o swoich pracowników. Motywatory w pracy w formie rozwoju osobistego nie muszą wcale przybierać formy długotrwałych działań, czasem już drobne gesty wystarczą i poprawią wydajność oraz jakość życia pracowników.

Co motywuje pracowników?

  • Kursy rozwoje dla pracowników
  • Biblioteczka książek dla pracowników, którzy mogą poszerzyć w ten sposób wiedzę,
  • Aplikacje, zamieniające rozwój osobisty w grę. Pracownicy dostają przykładowo punkty za każde działanie, takie jak wzięcie udziału w warsztatach lub godzina na basenie.
  • Wprowadzenie przerw na medytację w pracy bądź pozwolenie pracownikom na wypoczynek w firmowym ogrodzie, gdy pogoda pozwala.
  • Warsztaty z danej dziedziny dla pracowników. Może to być na przykład: zwiedzanie browaru, warsztaty z coachem, chodzenie po górach. Takie atrakcje zapewni nam między innymi Dwór Korona Karkonoszy. Nie chodzi o jedną, konkretną dziedzinę, ale o to, by Twoi pracownicy mieli stale poszerzane horyzonty, co pomoże im w pracy i poza nią.

 

  • Warsztaty z medytacji czy technik relaksacyjnych. Część pracowników potraktuje nowopoznane ćwiczenia jako motywatory do pracy i wykorzysta je w chwili stresu czy rozkojarzenia. Inni zainteresują się tą dziedziną poważniej i wkrótce sami zaczną uprawiać jogę czy mindfullness.

Warto wykorzystać motywatory w pracy w formie rozwoju osobistego szczególnie w przypadku dużych korporacji, gdzie natłok pracy powoduje, że pracownicy nie mają dla siebie czasu i na swój rozwój.  Pracownik wydrenowany z wewnętrznych zasobów staje się mniej produktywny, a nawet może się wypalić. Dlatego należy zadbać o odpowiedni rozwój osobisty członków każdego zespołu.

Szukasz pomysłów na zmotywowanie pracowników?

Istnieje mnóstwo możliwości – zgłoś się do nas już dziś!

Motywatory w pracy w formie zwiększenia odpowiedzialności

Zwiększenie odpowiedzialności i zakresu obowiązków może być świetnym motywatorem w pracy. Firmę nic to tak naprawdę nie kosztuje, a daje ogromne korzyści. Pozwala odciążyć innych i zapewnia zastrzyk nowych pomysłów i energii. Warto zastanowić się nad tym poprzez poniższą scenkę:

Pewien menadżer podczas warsztatów z coachem skarżył się na zdemotywowanych pracowników. Wszystko musiał robić za nich, bo ci nie byli w stanie wykazać się inicjatywą. Tak naprawdę myślał już o zwolnieniu najbardziej leniwego z nich. Otrzymał paradoksalną na pierwszy rzut oka wskazówkę, by obciążyć tego pracownika większą, a nie mniejszą niż dotychczas odpowiedzialnością. Rada okazała się trafna. Okazało się, że od tego pracownika nic wcześniej nie zależało. Nie mógł też wykazać się ani rozwijać swoich talentów. Gdy pozwolono mu podejmować ważne decyzje, nabrał wiatru w żagle. Wkrótce menadżer wcale już nie musiał „doglądać” tego działu w firmie – funkcjonował już jak dobrze naoliwiona maszyna. 

Oczywiście zwiększenie odpowiedzialności nie jest najczęstszym wyborem dla liderów grup, ponieważ nie każdy lubi oddawać kontrolę innym. Ale należy spojrzeć na to podejście z zupełnie innej strony. Jak wiele można zyskać, jeśli pracownik będzie o wiele bardziej produktywniejszy po zwiększeniu odpowiedzialności.

Pomysły na zmotywowanie pracowników

Motywatory w pracy mogą przybrać różną formę. Warto zabrać zespół na wyjazd integracyjny podczas którego każdy może odpocząć, ale i wspólnie spędzić czas, zacieśnić relacje, a może nawet polepszyć współpracę z grupą? Świetnym pomysłem są również bankiet firmowy czy zorganizowanie jubileuszu firmy, podczas których warto podziękować pracownikom za ich wkład w pracę i naładować pozytywną energią do dalszej pracy.

Przy takich imprezach warto dać nagrody najlepszym pracownikom, co z pewnością będzie świetnym motywatorem do dalszego działania. Ognisko integracyjne, wspólne chodzenie po górach, popołudnie w spa, a może weekend za miastem – każde wspólne spędzenie czasu i zrelaksowanie się jest dobrym motywatorem. Każdy potrzebuje chwili odpoczynku od codzienności i zapomnienia o obowiązkach.

 

To tylko garść przykładów na to, czym możesz zmotywować swoich pracowników. Pamiętaj, że motywatory w pracy możesz wykorzystać nie tylko po wyjeździe, ale i przed nim. Pozwól pracownikom wybrać catering, zaproponować miejsce i temat imprezy. Będą mieli na co czekać przez kilka miesięcy, a ich motywacja długofalowo wzrośnie.

Po co motywować pracowników?

Pracownik musi być wydajny i zaangażowany na przestrzeni wielu lat, a ludzki mózg nie jest przystosowany do tego, by stale wykazywać tak samo wysokie zaangażowanie. Dzięki nagrodom czy pochwałom udaje się go „zresetować” – pracownik odzyskuje siły do działania i zapał. Dlatego motywator musi być na tyle atrakcyjny, aby pracownik nie stracił energii do pracy i nadal chciał pracować w naszej firmie.

Motywator to jednak coś więcej. Każdy doświadczył kiedyś sytuacji, gdy po miesiącach stresu czy monotonii zaledwie kilka-kilkanaście godzin w nowym miejscu całkowicie odmieniło jego podejście do życia. Tyle wystarczy, by zyskać zupełnie nowe spojrzenie, nabrać inspiracji i wrócić do pracy z kapitałem bezcennej energii. Twoi pracownicy mają obowiązek regenerować się w weekend, w czasie urlopów i po pracy. Z różnych powodów nie zawsze tak się dzieje, a jeśli ciężko pracują, to mogą zwyczajnie nie mieć czasu, by odpocząć. W takiej sytuacji musisz zastosować dodatkowe motywatory w pracy w postaci wyjazdów.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt