Nawigacja

Zabawy ruchowe integracyjne – zbuduj silny zespół!

Imprezy firmowe
Zabawy ruchowe integracyjne - zbuduj silny zespół!

Sprawnie funkcjonujący zespół w pracy to prosty klucz do sukcesu. Pracownicy, którzy nie mają problemów z komunikacją, świetnie się dogadują – są zmotywowani do pracy i bardzo efektywni. Każdy pracodawca chciałby zbudować taki zespół. Tylko jak to zrobić? Istotna w tym przypadku jest integracja, która ma wpływ na atmosferę, produktywność i kreatywność zespołu. Świetnym przykładem integracji są zabawy ruchowe integracyjne, które przynoszą spektakularne efekty, a przy tym dostarczają pracownikom potężnej dawki wyśmienitej zabawy. 

Integrowanie zespołu może przebiegać w różnoraki sposób. Firmowa impreza integracyjna, ognisko integracyjne, szkolenia i warsztaty integracyjne. Znakomitym dodatkiem do powyższych pomysłów są zabawy ruchowe integracyjne. Są one doskonałym sposobem na poprawę relacji między poszczególnymi pracownikami. Taka rozrywka dostarczy członkom firmowej załogi potężnej dawki dobrych emocji i pozytywnie wpłynie na efektywność ich pracy. Przedstawiamy 4 aktywności, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. 

Ponad 100 atrakcji na imprezy

Zarówno sprawdzone zabawy integracyjne, jak również świeże i zupełnie nowe pomysły na zabawy ruchowe integracyjne dla dorosłych znaleźć można w ofercie doświadczonych organizatorów imprez firmowych. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza proponuje ponad 100 atrakcji na imprezy integracyjne. W tym obiekcie zorganizowano łącznie już ponad 1000 różnego rodzaju imprez. Przy czym spora część z nich była urozmaicona bardzo ciekawymi atrakcjami dla uczestników. Spośród bardziej ekstremalnych można wymienić choćby lot helikopterem, skutery śnieżne albo spływ pontonowy górską rzeką. Dla osób lubiących rozrywki twórcze były między innymi warsztaty teatralne i filmowe. A lubiący rozruszać szare komórki budowali maszynę Goldberga albo rozwiązywali zagadki kryminalne. Nie mogło również zabraknąć propozycji 15 niezawodnych zabaw team buildingowych. Spośród tych ponad 100 atrakcji na imprezy na pewno każdy znajdzie idealną dla siebie propozycję.

Kilka przykładów zabaw integracyjnych

Gra terenowa „poszukiwanie skarbów”

Choć jest to prosta zabawa i może przypominać nam znane z dzieciństwa podchody, cieszy się dużą popularnością i pracownicy bardzo ją lubią. Spośród różnych zabaw ruchowych wyróżnia ją to, że niejako przy okazji można zobaczyć ciekawe atrakcje w okolicy. Na przykład przełomy górskich potoków, wodospady, grupy skalne albo ruiny średniowiecznych zamków.

Zabawy integracyjne – poszukiwanie skarbu

Tor przeszkód w alkogoglach

Dla wielu osób może stać się ulubioną zabawą integracyjną. Jest to ciekawa ruchowa zabawa i na pewno wesoła. Zadania do wykonania możemy wymyślać dowolnie. Na przykład przeniesienie tacy z napojami albo przejście po rozłożonej na ziemi taśmie. Zabawa polega na tym, żeby zrobić zadanie na czas. Niby nic trudnego, ale trzeba to zrobić w alkogoglach. Każda osoba ma jednocześnie szansę przekonać się, jak zmienia się percepcja świata po kilku promilach i pośmiać się do woli – ze zmagań swoich i współpracowników.

Gry scenariuszowe

Spośród najciekawszych zabaw integracyjnych na pewno zwracają uwagę gry scenariuszowe. Zabawa polega na przykład na rozwiązaniu zagadki kryminalnej albo znalezieniu szpiega czy znalezieniu skarbu. Oczywiście takie gry integracyjne wymagają wcześniejszego przygotowania i opracowania oryginalnego scenariusza. Chodzi o to, by zaskoczyć uczestników, ale także dać im szansę na rozwiązanie zagadki i dobrą zabawę. Nie są to typowe zabawy ruchowe, ale można opracować scenariusz, w którym również trzeba będzie wykonać jakieś zabawne ćwiczenia. Takie gry scenariuszowe mogą przecież łączyć bardzo różne elementy zabawowe.

Łodzie podwodne

Łodzie podwodne to również jedna z propozycji zabaw ruchowych, nieźle nadająca się również na team building. Zabawa polega na podziale grupy na kilka drużyn. Następnie drużyny te ustawiają się w rzędach i zasłania się oczy wszystkim uczestnikom zabawy oprócz osoby na końcu danego rzędu. Ta osoba musi sterować „łodzią”, ale nie może nic mówić. Kierowanie łodzią odbywa się za pomocą gestów na przykład klepnięcia w ramię. Kolejna osoba ma za zadanie przekazać informację dalej do przodu. W zależności od ustaleń wygrywa ta drużyna, która zatopi torpedy przeciwnika.

Warsztaty taneczne

Zabawa taneczna zwykle towarzyszy gali jubileuszowej, stanowi jej zwieńczenie. I nic dziwnego. Zwykle po bardziej oficjalnej części bankietu firmowego albo uroczystej kolacji i tak zwykle uczestnicy naszego firmowego spotkania chcą potańczyć. Zwłaszcza w przypadku dużych grup lepiej od razu zaplanować muzykę i DJ-a. A przy okazji zabawę dla wszystkich – proste taneczne gesty i nieskomplikowane układy do powtórzenia w ramach warsztatów tanecznych. Można spróbować odwzorować taniec z ostatniego hitu serialowego, który na pewno większość pracowników i tak zna.

Zabawy ruchowe integracyjne w formie paintballu

Paintball to świetna gra zespołowa, która wymaga dobrej komunikacji w grupie i współpracy. Doskonałym pomysłem jest organizacja zabawy scenariuszowej, w której uczestnicy podzieleni na kilka drużyn stoczą zawziętą (na przykład historyczną) bitwę o wszystko! Zwycięzcą zostaje ta drużyna, która jako pierwsza wyeliminuje swoich przeciwników. Do tego, żeby wygrać, poza refleksem i celnością, niezbędna jest dobra strategia. W zabawie liczy się współpraca, skuteczna komunikacja i szybkie podejmowanie decyzji. 

Pracownicy się nie dogadują?
Stali się mniej efektywni?

Pomożemy im odzyskać motywację i zapał do pracy!

Firmowe igrzyska – sportowe zabawy ruchowe integracyjne

Jeśli Twój zespół składa się z fanów sportu i lubi aktywność fizyczną, to firmowe igrzyska olimpijskie będą świetnym pomysłem na zabawy ruchowe integracyjne. Dodatkowo zawierają one w sobie elementy team buildingu, a więc niesamowicie wpływają na budowę silnego oraz zgranego zespołu, który będzie efektywnie wykonywał wszystkie zadania służbowe, sprawnie rozwiązywał problemy pojawiające się na drodze do celu i w konsekwencji osiągał spektakularne sukcesy na rynku. 

igrzyska firmowe, firma eventowa, commplace
Gry i zabawy integracyjneigrzyska firmowe

Dlaczego? Ponieważ w firmowych igrzyskach olimpijskich liczy się przede wszystkim współpraca i praca zespołowa. Uczestnicy zabawy muszą sprawnie wymieniać informacje, wykorzystywać potencjał każdego członka i wspólnie dążyć do zwycięstwa w wybranej dyscyplinie sportowej. Może to być piłka nożna, siatkówka, czy biegi – forma dowolna, w zależności co lubi Twój zespół.

Zabawy ruchowe integracyjne na boisku

Pozostając w temacie sportowym – czasem nie trzeba wymyślać firmowych igrzysk olimpijskich, aby dobrze zintegrować zespół. Czasem wybór najprostszego, tradycyjnego rozwiązania jest najlepszy. Strzałem w dziesiątkę jest mecz piłki nożnej – lub (jeśli chcemy pójść o krok dalej) pracowniczy turniej piłkarski. Piłka nożna nie bez przyczyny uznawana jest za najpopularniejszy sport na świecie. Turnieje piłkarskie dla firm to świetny pomysł na team building.

Piłka nożna

Ta znana gra zespołowa ma swoich zwolenników na całym globie. Uwielbiają ją nie tylko chłopcy i mężczyźni w różnym wieku, ale również kobiety. Wspólne gry i zabawy na boisku dostarczą niezapomnianych emocji pracownikom. Zespół przebrany w drużynowe barwy w pełni zaangażuje się w rozgrywkę. Poczuje na własnej skórze smak rywalizacji. Mecz piłki nożnej rozładuje napięcia między pracownikami, nauczy ich współpracy i sprawnej komunikacji, a także zmniejszy stres związany z codziennymi obowiązkami służbowymi.

Zabawy ruchowe integracyjne – park linowy

Ostatnim przykładem jest gra integracyjna w parku linowym. Wymaga ona kondycji i sprawności fizycznej, dlatego idealnie się sprawdzi dla zespołów pracowników, którzy lubią sport, uprawiają jakąś dyscyplinę sportową albo interesują się wszelaką aktywnością fizyczną. W parku linowym każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od stopnia trudności: drewniane platformy, siatki wspinaczkowe, drabiny sznurowe, mostki, przejazd tyrolką.

Park linowy – atrakcje na imprezy firmowe

Odważni mogą spróbować skomplikowanych przejść po trudnych trasach, na których będą musieli pokonać najróżniejsze przeszkody, a te osoby, które wolą spokojniejszą rozrywkę mogą wybrać łatwiejsze warianty. Czy zabawa w parku linowym jest bezpieczna? Jak najbardziej! Każdy uczestnik zostanie dokładnie przeszkolony z zasad asekuracji i wyposażony w odpowiedni sprzęt. Nad bezpieczeństwem pracowników będzie czuwać doświadczona obsługa parku. 

Jak przygotować zabawy ruchowe dla dorosłych?

Przygotowując propozycje ruchowych zabaw warto uprzedzić przy zapraszaniu gości na firmową imprezę o konieczności zabrania odpowiedniego stroju. I choć nie wszystkie zabawy integracyjne wymagają strojów sportowych, to jednak ubrania muszą być wygodne. A uczestnicy zabawy muszą czuć się w nich swobodnie i móc wykonywać nieskrępowane ruchy. Zabawy ruchowe dla dorosłych muszą być też tak dobrane, by nie narażać pracowników na nadmierny wysiłek. A na przykład poszczególne konkurencje na firmowej olimpiadzie powinny być tak dopasowane, by każdy mógł je spokojnie zaliczyć. Chodzi o to, że cel, jaki mają zabawy integracyjne do spełnienia to przede wszystkim integracja, rozrywka i team building, a dopiero na samym końcu rozwój sprawności fizycznej.

Zespół pracowniczy

Przygotowując zabawy integracyjne powinniśmy już sporo wiedzieć o grupie osób, dla których to robimy. Ważna jest nie tylko liczba uczestników, ale także ich średni wiek i to, czym mniej więcej zajmują się na co dzień. Trenerzy, którzy organizują zabawy integracyjne powinni też wiedzieć, czy poszczególne osoby znają się od dawna, czy też jest to zupełnie nowy zespół.

W przypadku nieznających się osób zadaniem uczestników zabawy będzie przede wszystkim wzajemne poznanie. Chodzi o to, by jak najwięcej dowiedzieć się o sobie nawzajem i zapamiętać innych uczestników spotkania. Zabawa członków zespołu z wieloletnim doświadczeniem może być już na zupełnie innym poziomie. Dla nich zabawy ruchowe dla dorosłych mogą być nieco inne. Można im na przykład zaproponować współzawodnictwo albo aktywności wyzwalające adrenalinę, jak choćby park linowy, paintball, rajd off road  albo lot balonem.

Zabawy integracyjne w miejscu pracy

Zabawy integracyjne w miejscu pracy raczej się nie zdarzają. Chyba że jest to konkretne szkolenie albo zaplanowany luźny dzień w pracy. Na przykład może to być spotkanie z psychologiem biznesu albo trening antystresowy dla zespołu po ciężkim okresie. Duże napięcie albo wymiana kadry pracowniczej to też sytuacje, kiedy nawet w miejscu pracy szefowie organizują firmowe imprezy integracyjne. Ich celem jest wtedy redukcja stresu, a także wzmocnienie zespołu. Faktycznie jednak bardzo rzadko w miejscu pracy organizuje się zabawy ruchowe dla dorosłych. Praca jest miejscem, gdzie wszyscy pełnią określone funkcje i tam akurat zwykle nikt nie chce wychodzić z dotychczasowych ról. Dlatego idealnym miejscem na zajęcia integracyjne jest oddalony od miejsca pracy i zamieszkania obiekt szkoleniowy.

Gdzie na wyjazd integracyjny? To pytanie zadają sobie managerowie. Najlepiej w góry – wspaniałe otoczenie oderwie myśli pracowników od codzienności i pozwoli skupić się na integracji z zespołem.

Prosta gra integracyjna przykłady

Węzeł gordyjski

Osobom dorosłym zabawy ruchowe na początku mogą wydawać się mniej atrakcyjne niż na przykład warsztaty barmańskie, degustacja lokalnych specjałów rzemieślniczych albo popisy baristów. Ale jeśli zabawy ruchowe dla dorosłych zaczniemy od prostych i zabawnych konkurencji, to z pewnością rozruszamy każde towarzystwo. Przykładem takiej zabawy ruchowej na przełamanie lodów może być wspólne rozwiązanie węzła gordyjskiego. Zabawa polega na tym, że uczestnicy ustawiają się w okręgu, a następnie z zamkniętymi oczami i rękoma wyciągniętymi przed siebie idą do przodu. Kiedy poczują rękę innej osoby, to ją łapią i trzymają. I dalej szukają innej osoby, żeby złapać się z nią drugą ręką. Każda osoba musi mieć obie ręce zajęte. Wtedy wszyscy otwierają oczy. Rozwiązanie węzła gordyjskiego polega na ustawieniu teraz wszystkich uczestników w jednym rzędzie, ale tak, by nikt nie puścił trzymanych rąk koleżanek i kolegów.

Gry i zabawy ruchowe dla dorosłych

Tratwa ratunkowa

Do tej wyśmienitej zabawy potrzebny nam będzie tylko zwykły koc. Ustawiamy na nim jak największą liczbę graczy. Jeden koc to jedna tratwa ratunkowa. Zadanie polega na tym, by odwrócić koc na drugą stronę, ale w taki sposób, aby żaden gracz nie „wypadł” z naszej tratwy. Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Jak widać, takie gry integracyjne zorganizować można właściwie wszędzie. Sprawdzą się zarówno w sali szkoleniowej, jak i w plenerze. Na przykład w jakimś ciekawym obiekcie konferencyjnym w górach, dysponującym własnym ogrodem na imprezy firmowe. Takie zabawy integracyjne sprawią, że znacznie zmniejszymy dystans między członkami grupy. Łatwiej będzie im się przełamać i współpracować wykonując kolejne zadania. W zespole jest tak, że im mniejszy wzajemny dystans, tym łatwiej będzie się dogadać i osiągać wspólne cele. Gry integracyjne warto wprowadzać również jako przerywnik w intensywnym szkoleniu.

Twój zespół ma problemy z komunikacją?

Pomogą mu zabawy ruchowe integracyjne!

Zabawy ruchowe integracyjne jako ważny element integracji

Integracja to niezbędny element funkcjonowania każdej firmy. Bez integracji pracowników nie da się osiągać maksymalnych efektów i odnosić spektakularnych sukcesów na rynku. Zabawy ruchowe integracyjne sprzyjają produktywności, kreatywności i efektywnej pracy. Dzięki nim uczestnicy miło spędzą czas w swoim towarzystwie i zacieśnią relacje między sobą.

Integracja poprzez zabawę

Odrobina ruchu wytworzy endorfiny, które potrzebne są aby choć na chwilę zapomnieć o pracy i obowiązkach. Dobrze przeprowadzona integracja przynosi mnóstwo korzyści. Poprawa relacji między pracownikami, stworzenie luźnej atmosfery, wzrost motywacji, redukcja stresu związanego z wykonywanym zawodem, poprawa komunikacji w zespole i wiele, wiele innych.

Organizacja imprez firmowych

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Miejsce na imprezę firmową?

Najlepsze miejsce na imprezę firmową mieści się oczywiście poza siedzibą firmy. Impreza wyjazdowa pomaga skupić się na integracji i budowaniu relacji ze współpracownikami. Najlepiej zabrać pracowników w jakieś atrakcyjne turystycznie miejsce, gdzie i tak chętnie spędziliby weekend. Najlepsze będą góry, na przykład Karkonosze, robiące wrażenie i oferujące wiele możliwości spędzania czasu o każdej porze roku.

Co można robić na integracji?

Na integracji najlepsze są gry i zabawy pozwalające lepiej się poznać ich uczestnikom. Oczywiście im lepsza zabawa, tym bardziej udana integracja. Propozycje gier i zabaw na imprezy integracyjne to: park linowy, lot balonem, kasyno, warsztaty kulinarne, rajd off road, paintball, buble football czy poszukiwanie skarbów. Doświadczone agencje eventowe mają w swojej ofercie mnóstwo propozycji na integrację, team building czy po prostu dobrą zabawę dla firm. Na przykład Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce oferuje aż 113 różnych atrakcji na imprezy firmowe.

Jakie zabawy ruchowe na imprezę firmową?

Najlepsza zabawa ruchowa na imprezę integracyjną to igrzyska firmowe. Pozwala zaproponować uczestnikom różne konkurencje, dopasowane do specyfiki grupy – jej kondycji i umiejętności. Podział na zespoły pobudza ducha rywalizacji, a jednocześnie integruje pracowników z własną grupą.

Zabawy integracyjne dla dorosłych?

Zabawy integracyjne dla dorosłych najlepiej dobrać do charakteru grupy, zainteresowań uczestników i zadań wykonywanych na co dzień w pracy. Chodzi o to, by zadania podczas zabaw integracyjnych mocno różniły się od tego, czym załoga zajmuje się w swej codziennej pracy. Na przykład dla grupy informatyków najlepsze będą zabawy ruchowe integracyjne w plenerze, a dla pracowników produkcji zabawy scenariuszowe, choćby w rozwiązywanie zagadki kryminalnej.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt