Nawigacja

Ćwiczenia integracyjne, które wzmocnią Twój zespół

Imprezy firmowe
Ćwiczenia integracyjne, które wzmocnią Twój zespół

Twój zespół ma problemy z komunikacją? Nadmierny stres demotywuje pracowników? A może przez pracę zdalną członkowie zespołu dawno się nie widzieli? W każdym z tych przypadków ćwiczenia integracyjne świetnie się sprawdzą, wzmacniając współpracę w Twoim zespole. Sprawdź przykłady aż 22 zadań, które idealnie zintegrują Twój zespół.

Wyjazd integracyjny to świetna okazja do zbudowania silnego zespołu, ale i poprawy komunikacji między członkami. Nowe środowisko sprawia, że wszystkie konflikty magicznie znikają. Góry to świetny motyw na wyjazd – urokliwe widoki i wspólne chodzenie po szlaku zbliżą do siebie zespół. Jakie ćwiczenia integracyjne przypadną zespołowi do gustu na wyjeździe?

Imprezy dla firm – Commplace
 1. Wycieczka z przewodnikiem po górach.
 2. Survival lub paintball.
 3. Integracja w parku linowym.
 4. Warzenie piwa, w tym wspólna degustacja piw kraftowych lub warsztaty kulinarne dla firm.
 5. Turniej kulinarny.

Ćwiczenia integracyjne w górach?

Mamy mnóstwo pomysłów i odpowiednią infrastrukturę!

Ćwiczenia na integrację grupy

Każdy, kto kiedykolwiek pracował w zespole albo sam próbował zbudować zgraną załogę lub kierował projektem wie, jak ważna jest prawidłowa komunikacja w grupie. Jak istotne jest „zgranie” jej członków. Ćwiczenia na integrację grupy mają za zadanie pomóc w budowie silnego i wydajnego zespołu. Są one istotnym elementem kierowania i zarządzania zasobami ludzkimi. Właściwie prowadzone ćwiczenia na integrację w grupie to dla szefa również okazja, by lepiej poznać współpracowników. Być może są wśród nich ukryte talenty? Albo osoby ze zdolnościami, których na co dzień nie mieli okazji zaprezentować. Może też okazać się, że pracownik, który nie ma tak zwanego parcia na szkło, ma za to bardzo duże zdolności analityczne. Również kreatywność nie jest wymagana na wszystkich stanowiskach w jednakowym stopniu. A ktoś bardzo pomysłowy jest nieco w cieniu, nie potrafi się lansować, ale byłby świetny przy realizacji samodzielnych kreatywnych zadań.

Integracja zespołu

Ćwiczenia na integrację grupy to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale także do poznania wzajemnych możliwości i kompetencji. Również sposób komunikacji czy wyrażania osobistej ekspresji różnią się u poszczególnych osób. Możemy zobaczyć na przykład, że ktoś, kogo w kontaktach służbowych mieliśmy za sztywnego i oschłego, w rzeczywistości jest zabawny i sympatyczny. Albo ma podobne do nas hobby czy też lubi koty albo psy, co od razu czyni go w naszych oczach bardziej „ludzkim”. Takie bliższe poznanie z pewnością poprawi relacje z tą osobą. Pozwoli też komunikować się nieco bardziej bezpośrednio i łatwiej wspólnie rozwiązać niektóre kwestie, zwłaszcza sporne.

Formy integracji – artystycznie i na sportowo

Jeśli Twój zespół nie boi się wrażeń, kocha aktywność fizyczną albo jest uzdolniony artystycznie – warto zorganizować nietypowe ćwiczenia integracyjne, które spełnią jego potrzeby. Artystyczne zadania świetnie wpływają na poprawę współpracy, tak samo duch rywalizacji i sportowej walki umacnia więzi w grupie. Przykładami takich ćwiczeń są:

Ćwiczenia integracyjne – olimpiada firmowa
 • Firmowe karaoke.
 • Przygotowywanie kostiumów gwiazd z tego, co jest w biurze, a następnie impreza w stylu Hollywood.
 • Wspólne kręcenie filmu, np. promocyjnego video dla firmy w klimacie tego z serialu The Office.
 • Wspólne robienie ozdób choinkowych. 
 • Budowanie z klocków LEGO. Przykładowy scenariusz ćwiczenia integracyjnego: prowadzący wznosi strukturę z klocków i stawia ją na środku pomieszczenia. Czteroosobowe grupy muszą zrobić replikę tej struktury, ale tylko jeden z każdej grupy może podchodzić, by spojrzeć na nią z bliska. 
 • Silent disco, czyli dyskoteka, w której uczestnicy tańczą ze słuchawkami na uszach. Ciekawym dodatkiem jest stworzenie playlisty przez pracowników, dzięki czemu członkowie zespołu mogą lepiej się poznać.
 • Konkurs talentów – uczestnicy mogą występować solo lub w zespołach. 
Ćwiczenia integracyjne, które wzmocnią Twój zespół
Gry integracyjne

Ćwiczenia na integrację zespołu

Większość z nas lubi towarzystwo innych ludzi. Nie bez powodu mówi się, że człowiek jest istotą społeczną. Po prostu fajnie jest mieć kumpli czy przyjaciółki. Jednak czy jest to możliwe w pracy? Jak sprawić, żebyśmy dostrzegli w innych pracownikach to coś pozytywnego i interesującego, co sprawi, że będziemy chętnie chodzić do pracy? Albo też wykonywać zadania zdalnie i współpracować z ludźmi, którzy nie są anonimowi? Kluczem jest stworzenie możliwości budowania pozytywnych relacji między ludźmi, a najlepszym narzędziem są właśnie ćwiczenia na integrację zespołu

Integracja – klucz do sukcesu

Ciekawe ćwiczenie na integrację zespołu może polegać na wspólnym działaniu w celu uczynienie czegoś dobrego. Tak po prostu – czegoś wartościowego, co przyniesie korzyść innym ludziom czy istotom. Chodzi o to, żeby na przykład coś ochronić albo komuś pomoc. To też integruje wokół określonych wartości, pokazuje naszą wrażliwości – jako zespołu i jako jednostek. Na przykład można wspólnie wymyślić akcję na rzecz bezdomnych zwierząt lub dokarmianie ptaków czy jeży. Albo umówić się na przenoszenie żab w sezonie lęgowym bliżej zbiorników wodnych. Wspólne posprzątanie lasu czy łąki niedaleko firmy. Takie działania niesamowicie integrują zespół. Pokazują pracownikom, że wyznają wspólne wartości i pozwalają im poczuć się lepszymi ludźmi.
Można też ideę pomocy sprowadzić do poziomu zabawy i na przykład umówić się, że będziemy „ratować” jajko przed rozbiciem po upadku. Zabawa polega na tym, że dzielimy zespół na grupy i każdej dajemy jajko. Ustalamy wspólnie czas na takie opakowanie jajka wszelkimi dostępnymi środkami, żeby nie rozbiło się po zrzuceniu z pewnej wysokości. Wygrywa ta grupa, której jajko przetrwa próbę.

Takie ćwiczenie na integrację zespołu jest banalnie proste do przygotowania. Uczy współpracy i kreatywności, a przy tym gwarantuje dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Zabawy integracyjne

Ćwiczenia integracyjne, które poprawią współpracę w zespole

Dobra współpraca to klucz do sukcesu Twojego zespołu, dlatego warto wdrożyć ćwiczenia integracyjne, które ją poprawią. Do przykładowych zadań należą:

 1. Zawody w dziedzinie, którą wybierze Twój zespół. Gra The Quake, jazda na rowerze jednokołowym, puszczanie baniek, robienie origami. Konkursy na imprezy integracyjne to jeden z najlepszych przykładów na skuteczne ćwiczenie team buildingowe.
 2. Jedna grupa przygotowuje mapę i zadania, a także ukrywa skarb. Druga grupa musi go znaleźć. 
 3. Warsztaty z przygotowywania koktajli. Na końcu prowadzący dzieli uczestników na grupy – każda grupa musi wymyślić i zaserwować autorski, firmowy koktajl. 
 4. Jeśli Twoi pracownicy mają psy, zorganizuj dzień w parku z atrakcjami, takimi jak zawody i sesje zdjęciowe dla zwierząt. 
 5. Uczestnicy muszą wymyślić sposób na zebranie pieniędzy (na przykład sprzedaż starych rzeczy z magazynu, stoisko z lemoniadą itp.), zebrać pieniądze i przeznaczyć je na wybrany cel charytatywny.  
Ćwiczenia integracyjne

Ćwiczenia integrujące grupę – sposób na zwiększenie zaangażowania

Z badań wynika, że coraz bardziej zmienia się podejście do pracy. Zwłaszcza młodsze pokolenia osób, wchodzących właśnie na rynek pracy, stawia sobie już nieco inne cele niż jeszcze ich rodzice czy dziadkowie.

Integracja w plenerze

Najważniejszym ich celem nie jest już po prostu dorabianie się za wszelką cenę i sama praca jako najwyższa wartość w życiu. Ci młodzi ludzie, millenialsi i osoby z pokolenia Z, dużo bardziej cenią sobie elastyczność i atmosferę sprzyjającą ich samorozwojowi i realizacji pasji. A jeśli te cele nie mogą być realizowane w pracy, to traktują ją wyłącznie jako zło koniecznie i środek umożliwiający życie w zgodzie w wyznawanymi wartościami. Dlatego tak ważne jest budowanie środowiska, w którym się odnajdą i zespołu, w którym zechcą się realizować i dać z siebie to, co najlepsze.

Aktywne ćwiczenia integracyjne

Ćwiczenia integrujące grupę na ogół wymagają choćby minimalnego zaangażowania uczestników. To właśnie dzięki ćwiczeniom integracyjnym będziemy mogli rozruszać i wydobyć drzemiący potencjał naszych pracowników. Dobrze dobrane ćwiczenia integrujące grupę z pewnością wzmocnią motywację i mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia lojalności. Jeśli nasi pracownicy zrozumieją, że to oni sami tworzą swoje środowisko pracy, to zaczną angażować się w poprawę relacji w firmie czy usprawnienia, które pozwolą im wygodniej pracować i łatwiej osiągać cele – zarówno swoje, jak i firmy.

Proste ćwiczenia integracyjne

Nie zawsze jest czas na zorganizowanie nietypowych i nieszablonowych zadań dla Twojego zespołu. Czasem sukces tkwi właśnie w prostocie. Poniższe ćwiczenia integracyjne można wykorzystać nie tylko podczas wyjazdu, ale nawet podczas przerwy w pracy:

 1. Kalambury on-line
 2. Poproś uczestników, aby wykorzystali to, co mają w kieszeniach lub na biurku i stworzyli osobiste logo. W małych grupach każdy może tworzyć swoje, w większych podziel ludzi na zespoły lub pozwól im układać logo departamentu, działu itp.
 3. Czy pamiętasz program telewizyjny, w którym milionerzy oceniają pomysły na biznes? Podziel uczestników na grupy i pozwól zaprezentować każdej z grup swój pomysł przed pozostałymi. Możesz wprowadzać urozmaicenia, na przykład musi to być pomysł na biznes skierowany do pracowników tej firmy. Następnie można wcielić go w życie i zobaczyć, kto najwięcej zarobi. Albo pomysł, który zakłada tylko wykorzystanie tego, co znajduje się w biurze.
 4. Gra w memory, ale najpierw uczestnicy przygotowują karty do gry na kartonie. Wśród par obrazków może być na przykład firmowe logo, znane wszystkim symbole, dania z firmowej kantyny etc.
 5. Prowadzący stwierdza, że nie ma pomysłu na ćwiczenie integracyjne. Dzieli pracowników na kilkuosobowe grupy. Każda z grup ma godzinę na wymyślenie i przedstawienie swojego pomysłu na ćwiczenie integracyjne. Przez kolejną godzinę pomysły są testowane.

Ognisko integracyjne jako jeden z pomysłów na integrację

Integracja grupy. Ćwiczenia integracyjne pomagające rozwiązać sytuacje konfliktowe w grupie

Głównym celem każdych zajęć integracyjnych jest poprawa i pogłębienie relacji w grupie. W przypadku grup pracowników, którzy jeszcze się nie znają, chodzi głównie o nawiązanie podstawowych interakcji personalnych. Jednak w zespołach i grupach pracowników, którzy pracują ze sobą czasami nawet całymi latami, może dochodzić czasem do konfliktów i nieporozumień. Wtedy integracja grupy, ćwiczenia i wszelkie działania powinny być skierowane na ustalenie przyczyn konfliktu i jego rozwiązanie. 

Konflikty w grupie a ćwiczenia integracyjne

Zatem jak rozwiązywać konflikty w grupie? Podstawową rzeczą jest stworzenia pola do dialogu i możliwości rozładowania napięcia. Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju imprezy firmowe. Zwłaszcza na wyjazdowych szkoleniach integracyjnych albo ogniskach firmowych można na neutralnym gruncie pewne rzeczy sobie wyjaśnić i oczyścić atmosferę. W trudniejszych sytuacjach zawsze można zwrócić się po pomoc do osób doświadczonych w tej dziedzinie – psychologów czy coachów. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji integracja grupy ćwiczenia mogą polegać na pokazaniu członkom zespołu, na czym polegają negocjacje, mediacje i arbitraż.

Jednak przede wszystkim należy dociec przyczyn konfliktu i zbadać, jak duży ma on wpływ na funkcjonowanie firmy. Trzeba także pokazać możliwy kompromis i poszukać rozwiązania sytuacji konfliktowej.

Pamiętajmy, że konflikty i nieporozumienia są naturalną częścią życia, także tego zawodowego. Nie należy od nich uciekać i udawać, że ich nie ma. Chowanie głowy w piasek nic nie da. Dbajmy po prostu o dobrą i przyjazną atmosferę w pracy. Organizacja imprez integracyjnych, eventów firmowych i różnych form integracji z pewnością pozwoli nam wzmocnić zespół i pozwoli mu zbudować takie relacje, że problemy, nawet jeśli się pojawią, uda się szybko rozwiązać.     

Ćwiczenia integracyjne

Formy i metody integracji

Wszyscy wiemy, że integracja zespołu jest bardzo ważna. Zatem jak się za to skutecznie zabrać? Jakie formy i metody integracji pracowników wybrać, żeby osiągnąć pożądane efekty interpersonalne? Jak wybrać najlepsze ćwiczenia na integrację grupy?

Przede wszystkim powinniśmy określić główne cechy naszego zespołu. Na przykład, czy jest to zespół nowy, czy też chcemy odświeżyć i zmotywować zespół z wieloletnim doświadczeniem. Istotne też jest, jakie zadania zespół na co dzień realizuje i jakie stawiamy przed nim cele biznesowe. Także jego liczebność i struktura mają znaczenie przy dobieraniu ćwiczeń na integrację grupy. Jeśli już określimy najważniejsze cechy naszego zespołu, to kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich form i metod integracji.

Ćwiczenia integracyjne – turniej kulinarny

Jedną z bardziej skutecznych metod jest organizowanie spotkań i wyjazdów integracyjnych w takiej formie, aby zapewnić jak największą swobodę wypowiedzi. Mogą to być na przykład szkolenia wyjazdowe, konferencje czy inne eventy firmowe. Chodzi o to, aby pracownicy poczuli, że mają okazję do wymiany poglądów i dzielenia się pomysłami na poprawę współpracy w niezobowiązującej formie. A także, by wspólnie wypracowali bardziej efektywny model działania i komunikacji.

Ćwiczenia integracyjne dla Twojego zespołu?

Znamy ich całe mnóstwo!

Przykłady form i metod integracji pracowników spotkać można w wielu podręcznikach z zarządzania. W zależności od jego modelu, można wybrać na przykład metodę grup autonomicznych albo technikę MAPS czy też warsztatów produktowych, albo jeszcze inną. Ważne, żeby pracownicy sami poczuli, że ich praca ma wpływ również na efekty pracy innych członków zespołu. A także by zrozumieli, ile wysiłku i pracy wkładają w realizację celów firmy ich koleżanki i koledzy.

Etapy integracji

Jak każde planowe działanie, tak również i integrację zespołu można podzielić na etapy. Oczywiście dowolna grupa ludzi, którzy rozpoczną wspólnie pracę, nie jest jeszcze zespołem. Żeby stali się nie tylko grupą przypadkowo zatrudnionych w jednym dziale osób, lecz prawdziwym zespołem, potrzeba czasu i nieco wysiłku, zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracowników.

Początki procesu integracji

Pierwszy etap integracji takich pracowników polega głównie na umożliwieniu im bliższego poznania się, zapamiętania imion, przydzielonych zadań i ogólnego rozeznania, kto jest kim w przedsiębiorstwie czy firmie. Ten etap integracji to głównie umożliwienie bezpośrednich spotkań i wspólnych szkoleń z elementami team buildingu. Ćwiczenia integracyjne powinny być tak dobrane, aby uczestnicy mogli się jak najwięcej o sobie dowiedzieć. W miarę możliwości jak najlepiej kojarzyć siebie nawzajem, a także wyrobić już sobie jakieś kanały bezpośredniej komunikacji. To także moment, kiedy kształtujemy odpowiednie nawyki dobrze widziane przez firmę. Pracownicy powinni już na tym etapie poznać i zrozumieć misję i cele firmy. To też promowanie pożądanych zachowań i pierwsze kroki w budowaniu mocnego zespołu. Dlatego już na tym etapie ważna jest systematyczność.

Środkowy etap integracji

Kolejnym etapem integracji jest pogłębianie relacji między pracownikami. Najlepsze metody na budowanie silnego zespołu to wspólne warsztaty integracyjne i ćwiczenia na integrację grupy. Bardzo sprawdzają się też wyjazdy firmowe, ogniska integracyjne, eventy firmowe. Na tym etapie integracji dobre będą wszelkie gry i zabawy team buildingowe, zwłaszcza te wymagające wspólnej pracy twórczej i poprawiające komunikację. Na przykład wspólne budowanie maszyny Goldberga albo rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Ducha zespołu z pewnością wzmocnią też wszelkie zabawy drużynowe albo olimpiada firmowa.

Trzeci etap integracji

Trzeci etap integracji to już praca nad zacieśnianiem więzów i unikaniem szkodliwych dla firmy konfliktów między pracownikami. Najlepiej nadają się do tego firmowe imprezy integracyjne, w trakcie których pracownicy mogą wyrazić swoją osobowość. Dobrym przykładem mogą być imprezy tematyczne, na przykład impreza w stylu lat 20. albo steampunkowa. Również warsztaty teatralne albo inne atrakcje na imprezy firmowe pozwalające na ekspresję swojego „ja” i pokazanie swoich zainteresowań pozazawodowych.

Team building – ćwiczenia integracyjne

Pod pojęciem team building rozumiemy wszystkie przemyślane i celowe działania pozwalające integrować i wzmocnić zespół pracowników. Najlepiej nadają się do tego ćwiczenia integracyjne, gry i zabawy integracyjne zespołowe, a także wszelkiego rodzaju spotkania oraz eventy firmowe.

Budowanie silnego zespołu oparte na promowaniu wspólnych wartości

Integracja firmowa może mieć bardzo różne formy i oblicza. Wspólne działanie w imię określonych wartości to również świetne ćwiczenie na integrację grupy. Na przykład zorganizowanie imprezy firmowej, której celem będzie zbiórka środków dla osób potrzebujących. Albo wspólna zabawa polegająca na budowie i rozmieszczeniu w lesie czy parku domków dla ptaków czy dzikich kotów. Nawet takie akcje, jak słynne już sprzątanie świata albo zespołowe uczestnictwo w imprezie charytatywnej z pewnością jednoczy zespół. Takie ćwiczenia na integrację grupy może wciąż jeszcze nie są najbardziej typowe, ale z pewnością wzmacniają poczucie wspólnoty wartości. A właśnie z ludźmi, z którymi je dzielimy, według badań najbardziej chcemy pracować.

Imprezy dla firm – Commplace

Ponadto tego typu akcje wpisują się w szerszy kontekst, czyli zarządzanie zgodne ze strategią społecznej odpowiedzialności biznesu – CSR. Dbanie o interesy społeczne czy aspekty środowiskowe ważne jest zwłaszcza dla nowych pokoleń, dużo bardziej wrażliwych na los istot słabszych, losy planety czy ekologię.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt