Nawigacja

Czy gra terenowa sprawdzi się jako integracja pracowników?

Imprezy firmowe

Każdy lider wie jak wiele korzyści płynie z dobrze przeprowadzonej integracji. Ale czy większość korzysta z nietypowych pomysłów, które pozytywnie zaskoczą pracowników? Gra terenowa to nie tylko dobra zabawa, ale także edukacja i wzmocnienie więzi zespołowych. Jak dobrze przeprowadzić grę terenową?

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

W grupie siła, czyli kilka słów o integracji

Integracja pracowników nie jest nowym trendem w biznesie. To nieodłączny, a przy tym niezwykle ważny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zgrany zespół pracowników to podstawa efektywnej pracy. Dobra atmosfera w firmie, przyjacielskie relacje między zatrudnionymi na różnych szczeblach i brak niezdrowej rywalizacji to czynniki, które sprzyjają produktywności i kreatywności, a także sprawiają, że praca w firmie jest przyjemna i komfortowa. Kluczem do zbudowania zgranej grupy pracowników jest właśnie integracja. Integracja łączy ludzi, umożliwia lepsze poznanie, uczy współpracy i skutecznej komunikacji. Ponadto doskonale rozluźnia atmosferę, odstresowuje i dodaje motywacji do działania. W efekcie zespół pracuje wydajniej, pracownicy nie poszukują nowych stanowisk, bo dobrze czują się w swojej pracy, wkładają maksimum zaangażowania w swoje zawodowe obowiązki, a dzięki temu firma się rozwija i osiąga wyznaczone cele biznesowe.

Tylko czym tak właściwie jest integracja? W Encyklopedii Zarządzania możemy przeczytać, że jest to szereg działań, których celem jest zbudowanie i wzmocnienie pozytywnych relacji między konkretnymi podmiotami – w tym przypadku między pracownikami. Jest to swoista wzajemna motywacja pracowników, uwzględniająca pracę w grupach, a także swego rodzaju kreowanie stosunków w zespole opartych na wzajemnej pomocy, wsparciu, przyjaźni, koleżeństwie, odpowiedzialności i obowiązkowości. Integracja grupy wzmacnia marketing wewnętrzny i umożliwia sprawne funkcjonowanie firmy i zarządzanie nią na każdym szczeblu organizacyjnym.

Istnieją różne metody integracji – od klasycznych spotkań integracyjnych, przez inspirujące warsztaty, aż do nietypowych atrakcji. Do tych ostatnich bez wątpienia możemy zaliczyć gry terenowe. Na czym dokładnie polega gra terenowa? I w jaki sposób integruje pracowników?

commplace.pl/agencja-eventowa/

Szukasz pomysłów na grę terenową?

Dopasujemy zabawy do potrzeb Twojego zespołu!

Czym jest gra terenowa?

Gra terenowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów gier, rozgrywanych najczęściej w czasie rzeczywistym. Do zabawy wykorzystuje się teren, jego topografię oraz inne właściwości. Gry terenowe nie wymagają specjalnych umiejętności. Jedyne, czego wymaga się od uczestników, to dobra orientacja w terenie, a także umiejętność czytania mapy lub korzystania z urządzeń GPS.

Istnieje wiele gier terenowych – od zręcznościowych, przez siłowe i taktyczne, aż do fabularnych i RPG. Większość z nich ma charakter edukacyjny, przez co często wykorzystuje się je w harcerstwie czy szkołach. Nie od dziś bowiem wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Trudne treści podane w przystępnej formie, w tym wypadku w formie gry terenowej, są łatwiejsze do przyswojenia i zapamiętania. Gry terenowe to świetne urozmaicenie nauki biologii, geografii czy ekologii.

Jednak aspekt edukacyjny to nie jedyna zaleta takich gier. Wielu specjalistów określa zabawy terenowe jako świetną formę integracji pracowników. Dlaczego? Jak gra terenowa może pomóc w integracji?

koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Gra terenowa poprawiająca współpracę

Integracja jest niezwykle ważnym elementem, który usprawnia nie tylko komunikację, ale również od niej zależy skuteczna współpraca w grupie – scenariusz zajęć powinien ją umożliwiać. Poprzez zabawy oparte na rywalizacji, zwycięstwie i porażce jednocześnie wynoszą z niej wiele zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Gra terenowa jest zawsze ekscytującym wyzwaniem. To idealny pomysł na wycieczkę firmową lub spotkanie integracyjne. Stwarza wyśmienitą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie zrobienia czegoś ekscytującego. Zachęca do pracy zespołowej, by wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Może również zmotywować uczestników do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Biorąc pod uwagę walory edukacyjne i rozrywkowe, warto włączyć ją do scenariusza wyjazdu lub imprezy firmowej. 

Gra terenowa w formie gry miejskiej

Zastanawiasz się gdzie zorganizować ciekawą grę terenową? Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie miasta, w którym znajduje się biuro Twojej firmy. Dużą popularnością cieszą się gry miejskie, zazwyczaj organizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Proponowany event nie tylko przybliża walory miasta, lecz także uczy współpracy w zespole. Podziel współpracowników na 6-osobowe zespoły, a następnie wręcz im mapę i aparat fotograficzny. Wygrywa ta drużyna, która zrobi zdjęcia poszczególnym miejscom wskazanym na mapie.

Warto jednak urozmaicić trochę zabawę. Gra terenowa z zabawnymi quizami to strzał w dziesiątkę! Możesz w nich zadawać pytania, które zachęcą uczestników do bacznej obserwacji otoczenia lub wykazania się wiedzą ogólną. Zespoły uzgadniają sposób, w jaki odpowiedzą na pytania. Jeśli znają odpowiedź lub chcą zaryzykować, mogą wybrać opcję „Gotówka”, a jeśli nie są pewni – „50:50”.

Gra z użyciem technologii

Technologiczna gra terenowa to zdecydowanie pomysłowa integracja dla firm. Warto zorganizować geocaching, który jest zaawansowaną odmianą tej gry do której uczestnicy potrzebują urządzeń GPS. Zapewnia angażujące i zabawne doświadczenia, jednocześnie skutecznie odnosi się do kluczowych wartości pracy zespołowej. Podziel współpracowników na kilka zespołów, a następnie zaproś ich na ekscytującą wyprawę w poszukiwaniu wirtualnych skrytek. Rozwiązując łamigłówki, zbierają wskazówki, które ułatwią im znalezienie skarbu. W tym ćwiczeniu liczy się każda minuta i każdy zdobyty punkt. Zespoły ścigają się, by wygrać, a radość po przekroczeniu mety jest ogromna. 

Technologiczna gra terenowa to przede wszystkim zabawa wykorzystująca umiejętności umysłowe, fizyczne, nawigacyjne, ale i techniczne. Zwiększa efektywność pracy zespołu oraz jego wydajność. Niesamowicie usprawnia komunikację i współpracę w grupie. Jednoczy starych, ale i nowych członków zespołu, co przekłada się na lepszą atmosferę w firmie. Można ją dodatkowo potraktować jako konkurs drużynowy i połączyć z ceremonią wręczenia nagród, co jeszcze bardziej zwiększy satysfakcję z wygranej.

Zalety gier w plenerze

Gra terenowa poprawia komunikację i współpracę w grupie, co przekłada się na efektywność zespołu i jego motywację. Ponadto badania pokazały, że poczucie humoru i poczucie więzi zwiększają produktywność i zaangażowanie członków zespołu. W ten sposób firma buduje pozytywny wizerunek, co przekłada się na mniejszą rotację pracowników. Dodatkowo przedsiębiorstwo wzbudza większe zainteresowanie wśród kandydatów.

Gra terenowa pomaga uczestnikom uczyć się o sobie nawzajem. To doskonała okazja, żeby zaobserwować jak każdy członek zespołu myśli, rozwiązuje problemy, pracuje i dobrze się bawi. Dodatkowo gra terenowa pozwala aktywnie spędzić czas i odpocząć od codziennych obowiązków. To gwarancja dobrej zabawy z mnóstwem śmiechu. Co więcej, zachęca do kreatywnego myślenia, dzięki czemu mogą spojrzeć na dotychczasowe projekty z nowej perspektywy.

Gra terenowa – wskazówki

Gra terenowa to zabawa na świeżym powietrzu, dlatego uprzedź pracowników, by ubrali się wygodnie. Tego typu zabawy to często pokonywanie wzniesień, mokradeł, bagien, czy wydm. Często to również przedzieranie się przez leśne i bagniste szlaki. By każdy czuł się komfortowo musi mieć na sobie odpowiednie ubranie, by spokojnie pokonywać wyzwania. Dobrze sprawdzi się tutaj „strój na cebulkę”, ponieważ można go łatwo dostosować do aktualnych warunków. Dobrze jest przemycić motyw przewodni do gry terenowej. W ten sposób możesz nie tylko przybliżyć pracownikom nowy produkt, lecz także udoskonalić komunikację. Zobaczysz, że przełoży się to na lepsze wyniki sprzedażowe. 

Gra terenowa a integracja i team building

Udział w grze terenowej to szansa na lepsze poznanie współpracowników, wspólne doświadczenie, a także gwarancja wyśmienitej zabawy – a to właśnie o nią w dużej mierze chodzi w integracji. Gra terenowa rozluźnia atmosferę, niweluje napięcia, odstresowuje i dostarcza wspaniałych emocji. To świetna odskocznia dla pracowników od codziennych obowiązków zawodowych.

Integracja jest elementem tzw. strategii team buildingowej, która stanowi podstawę sprawnego i efektywnego funkcjonowania grupy pracowniczej. Czym jest team building? Według Kodeksu Outdooru, zdefiniowanego przez Polskie Stowarzyszenie Trenerów Outdoor, są to „wszelkie formy integrowania członków zespołu, wzmacniania relacji i społecznych więzi zespołowych oraz poprawiania efektywności zespołu, mające formę zadań, eksperymentów, ćwiczeń lub warsztatów zespołowych zorientowanych na współpracę w realnym działaniu”. Innymi słowy, są to rozmaite gry i zabawy, których celem jest poznanie mocnych i słabych stron pracowników, wzajemne poznanie siebie nawzajem, nauka współpracy, wyposażenie pracowników w cenne umiejętności, które usprawnią ich pracę na co dzień. Jest to swoista budowa silnego, zgranego zespołu w pracy, który sprawnie rozwiązuje wszelkie problemy komunikacyjne, działa w sposób wydajny i produktywny, z łatwością realizuje cele biznesowe, a dzięki temu przyczynia się do wielopłaszczyznowego rozwoju firmy.

Zadania team building:

 • pozwalają uzyskać efekt synergii – łącząc wiedzę, potencjał i umiejętności poszczególnych pracowników, zespół może osiągać więcej,
 • uczą obiektywizmu w spojrzeniu na problemy i wyzwanie biznesowe – spojrzenie na sprawy z wielu perspektyw, to większa szansa na wybór najlepszych rozwiązań,
 • podnoszą kreatywność pracowników – mnogość pomysłów = wiele propozycji,
 • poprawiają komunikację – lepsza wymiana informacji daje szansę na efektywniejszą współpracę,
 • budują poczucie wspólnej odpowiedzialności – poczucie komitywy wzmacnia zespół.

Czym team building różni się od integracji? Głównym celem integracji jest lepsze poznanie, rozluźnienie atmosfery i zbudowanie koleżeńskich więzi i w ten sposób poprawa funkcjonowania zespołu. Team building zaś skupia się na umocnieniu grupy, poprzez wyposażenie ich w cenne umiejętności, z naciskiem na naukę współpracy.

Team building można realizować na wiele sposobów. Gra terenowa sprawdza się do tego doskonale. Dlaczego?

commplace.pl/agencja-eventowa/

Czy gra terenowa to zadanie team buildingowe?

Gry terenowe często mają formę zabaw zespołowych, w których uczestnicy wspólnymi siłami muszą rozwikłać jakąś zagadkę, znaleźć skarb czy wykonać inne ważne zadanie. Kluczem do zwycięstwa jest współpraca! Uczestnicy zabawy muszą sprawnie wymieniać informacje, dokładnie słuchać siebie nawzajem i wykorzystywać potencjał, wiedzę i umiejętności każdej osoby. Gry terenowe wspierają efektywną pracę w zespole, rozbudzają wyobraźnię i kreatywność, uczą logicznego myślenia i budują poczucie wspólnej odpowiedzialności. Udział w grze terenowej może korzystnie wpłynąć na działania pracowników na co dzień.

Podchody – gra terenowa nie tylko na obóz harcerski

Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych gier terenowych są podchody, znane przede wszystkim z dziecięcych i młodzieżowych obozów harcerskich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać zabawę w ramach pracowniczej integracji.

Na czym polega gra? W najmniej złożonej wersji uczestnicy zabawy dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich ucieka, zostawiając po drodze strzałki, ślady i zadania do rozwiązania (w formie listów). Druga grupa musi złapać pierwszą. Drużyna pościgowa rozpoczyna trasę około 15-30 minut po drużynie uciekającej. Po drodze musi znaleźć wszystkie wskazówki i rozwiązać zagadki, pozostawione przez pozostałych graczy. Drużyna uciekająca wygrywa, jeśli nie zostaną ukończone wszystkie zadania. Natomiast drużyna pościgowa wygrywa wtedy, gdy złapie pierwszą grupę, zanim ta dotrze do wyznaczonego celu.

W podchody można grać praktycznie w każdym miejscu. Najlepiej sprawdzają się lasy i rozległe tereny zielone, na których można zostawić najróżniejsze wskazówki, wykorzystując gałęzie, kamienie i inne elementy.

Podchody to świetna gra terenowa, która rozbudza w uczestnikach chęć zdrowej rywalizacji. To świetna zabawa, która dostarcza niesamowitych przygód, dodaje pozytywnej energii i zapewnia mnóstwo powodów do śmiechu.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Impreza na orientację – gra terenowa na czas

Impreza na orientację to niesamowicie ciekawa odmiana gry terenowej, którą zalicza się do dyscyplin orientacji sportowej lub turystyki kwalifikowanej. Na czym polega gra? Zadaniem pojedynczych uczestników bądź zespołów jest potwierdzić w określonym limicie czasu swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Potwierdzeniem może być:

 • przedziurkowanie pola karty startowej kasownikiem znajdującym się w punkcie kontrolnym,
 • wpisanie do karty startowej odpowiednich znaków,
 • wpisanie do karty startowej odpowiedzi na zadanie terenowe,
 • zbliżenie specjalnego chipu do elektronicznego punktu kontrolnego.

Zasady imprezy na orientację jako dyscypliny turystyki kwalifikowanej (która jest lepszą formą integracyjnej gry terenowej niż wersja sportowa) mówią o tym, że uczestnik musi zmieścić się w limicie czasu i potwierdzić wszystkie właściwe punkty kontrolne. Jeśli nie zmieści się w określonym czasie, nie znajdzie wszystkich punktów kontrolnych lub znajdzie niewłaściwe, otrzymuje punkty karne lub mniej punktów dodanych.

Impreza na orientację może mieć formę pieszą, kolarską, turystyczno-rekreacyjną, narciarską, kajakową lub inną. Ciekawą odmianą są długodystansowe maratony na orientację.

Impreza na orientację to świetna zabawa, potężna dawka zdrowej rywalizacji i niezapomniane doświadczenie! Warto zorganizować taką grę terenową dla swoich pracowników. Możesz też zaprosić zespół na jedną z ogólnopolskich imprez na orientację. Wspólna rywalizacja przeciwko nieznajomym uczestnikom zbliży pracowników do siebie i zbuduje poczucie wspólnoty.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Inne ciekawe gry terenowe

Wśród innych popularnych gier terenowych możemy wyróżnić manzo, inaczej zwaną manso, maus, jojo czy masa. Jest to zabawa zręcznościowa, w której gracze dzielą się na dwie drużyny po 3 lub więcej osób. Grupy stają naprzeciwko siebie na specjalnym polu do gry. Celem zabawy jest zdobycie mansa, czyli bazy przeciwnika oznaczonej na narożniku jego pola. Aby wykonać zadanie, trzeba opuścić pole swojej drużyny przez tzw. korytarz, obiec pola obydwu drużyn, dostać się na pole drużyny przeciwnej i dotknąć bazy, jednocześnie wykrzykując hasło „manzo”. Według zasad:

 • dotknięcie ziemi poza linią pola eliminuje gracza z zabawy,
 • zawodnicy mogą eliminować przeciwników poprzez wypchnięcie lub przeciągnięcie gracza poza pole,
 • nie można atakować przeciwnika znajdującego się w tzw. uchu, czyli w wydzielonej strefie pola.

Manzo to gwarancja wyśmienitej zabawy, która integruje i dostarcza pozytywne emocje.

Wśród popularnych gier terenowych możemy wyróżnić również szukanie skarbu, czyli w dużym skrócie zabawę polegającą na odnajdywaniu ukrytych przedmiotów lub miejsc na podstawie otrzymanych wcześniej informacji.

Szukanie skarbu może być elementem gier miejskich, takich jak Geocaching. Zabawę w szukanie skarbów coraz częściej wykorzystuje się jako element imprez integracyjnych i motywacyjnych, przygotowywanych dla pracowników.

LARP – gra terenowa w nieco innej formie

Ciekawą odmianą gry terenowej jest LARP (lub larp), z angielskiego „live action role-playing”. Jest to aktywność na pograniczu gry i sztuki, w której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, poprzez odgrywanie najróżniejszych ról.

Samo pojęcie „LARP” doczekało się wielu definicji. Według Oxford Dictionaries jest to rodzaj gry, w której uczestnicy fizycznie odgrywają scenariusze, posługując się rozmaitymi kostiumami i rekwizytami. Larpbase określa larpy jako wydarzenia, podczas których uczestnicy wcielają się w role, przy zachowaniu założenia tożsamości ciała gracza i postaci.

Larp to gra fabularna odgrywana na żywo. Larpy odgrywa się w zamkniętych pomieszczeniach lub w otwartym terenie (jak w przypadku gry terenowej). Scenografia i rekwizyty mogą być zarówno dosłowne, jak i umowne. Twórcy larpa, których nazywa się także mistrzami gry lub lampmasterami, zwykle są jedynymi osobami, które w całości znają scenariusz rozgrywki. To właśnie oni dają początek historii, a gracze ją rozwijają.

Larp można porównać do improwizowanego teatru. Mistrzowie gry są pomysłodawcami fabuły, a uczestnicy – aktorami. Wypowiadane przez graczy kwestie i ich działania uznaje się za słowa i czyny ich postaci. Uczestnicy muszą zatem dopasować się do zaistniałych realiów, nie wychodząc z roli. Każda postać ma określone dążenia, a często też rys psychologiczny i krótką historię. Pozwala to graczom w pełni wczuć się w role. Larpów nie można zamknąć w sztywnych ramach. Poszczególne rozgrywki różnią się od siebie. Ich akcja może być osadzona w czasie rzeczywistym lub fikcyjnym i bazować na systemach RPG, fantazji twórców, filmach, musicalach, książkach itd.

Larp to niesamowicie ciekawa i wciągająca grupowa zabawa integracyjna. Specjalna scenografia przeniesie uczestników w niesamowity świat. Pracownicy będą mogli chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach. Będą mogli na jakiś czas stać się kimś innym. Tworzenie wspólnej historii zbliży pracowników do siebie i dostarczy im mnóstwo wspaniałych emocji. Zabawa z pewnością długo będzie tematem numer jeden w codziennych pogawędkach przy firmowym ekspresie do kawy.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Gra terenowa w pigułce, czyli krótkie podsumowanie

Gra terenowa to świetna forma integracji i team buildingu. Wspólna zabawa zbliża pracowników do siebie, ułatwia im lepsze poznanie, rozluźnia atmosferę w zespole i niweluje napięcia. Ponadto uczy współpracy i wyposaża pracowników w inne cenne umiejętności, przydatne podczas codziennej pracy. Wśród nich możemy wyróżnić: kreatywne myślenie, umiejętność efektywnego wydawania poleceń i delegowania zadań, a także umiejętność aktywnego słuchania i sprawnej wymiany informacji.

Nie można zapomnieć o odprężającej funkcji gier terenowych. Zabawa jest świetnym sposobem na relaks i odstresowanie. Zapewnia uczestnikom pozytywne emocje, wspaniałe doświadczenia i niezapomniane wrażenia. Gry terenowe motywują do działania i dodają energii.

Istnieje mnóstwo ciekawych gier terenowych. Możesz postawić na proste, uwielbiane przez dzieci i dorosłych podchody lub wybrać nieco bardziej skomplikowaną imprezę na orientację, zręcznościową manzę, czy też niesamowicie wciągającą i intrygującą zabawę LARP. Wszystko zależy od Twoich możliwości organizacyjnych, budżetu oraz preferencji pracowników.

Jeśli chcesz zorganizować niepowtarzalne wydarzenie integracyjne, w którym główną atrakcją będzie gra integracyjna, poproś o pomoc doświadczoną agencję eventową. Agencja eventowa zaplanuje wszystko w najdrobniejszych szczegółach, a także będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem eventu.

Gra terenowa wymaga odpowiedniego stroju. Odpowiednio wcześniej powiadom pracowników o formie i charakterze zabawy, by ci mogli się dobrze przygotować. Zarekomenduj im wygodny, sportowy strój, który nie będzie krępował ich ruchów i zapewni pełen komfort podczas wykonywania kolejnych zadań czy drużynowej rywalizacji.

Gra terenowa to gwarancja wyśmienitej zabawy i niezapomnianych przygód! Aktywna integracja na świeżym powietrzu z pewnością przypadnie do gustu Twoim pracownikom!

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Warto wiedzieć:

Czym jest gra terenowa?

Jest to rodzaj zabawy mający na celu integrację pracowników, zbliżenie ich do siebie oraz rozluźnienie atmosfery i zniwelowanie napięć panujących w zespole. Dobrze zorganizowana gra terenowa uczy współpracy i kreatywnego myślenia, co jest nieodłącznym elementem dobrego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.

Jakie są zalety gry terenowej?

Gry terenowe posiadają niezwykle ważne aspekty edukacyjne ale są też świetnym sposobem na relaks i odprężenie. Wspólna zabawa w miłej atmosferze wywołuje pozytywne emocje, motywuje do działania i dodaje energii.

Jakie są najpopularniejsze gry terenowe?

Istnieje wiele ciekawych gier terenowych, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych preferencji pracowników i oczywiście budżetu. Najpopularniejsze to terenowe gry miejskie, orientacyjne gry w plenerze oraz LARP, czyli gra fabularna odgrywana na żywo.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt