Nawigacja

Wyjazd integracyjny dla pracowników – więcej korzyści, niż ci się wydaje

Employer branding
wyjazd integracyjny dla pracowników - więcej korzyści, niż Ci się wydaje

Każda firma chciałaby odnosić spektakularne sukcesy na rynku. Jednak nie wszystkim udaje się ta sztuka. W wielu przypadkach przyczyną niepowodzeń jest niezgranie zespołu. Problem zwykle leży w złej integracji. Czym jest integracja? I jak zorganizować wyjazd integracyjny, który przyniesie oczekiwane efekty?

Nawet w najlepiej wykwalifikowanym pracownikom zdarza się doświadczać trudności w pracy zespołowej. Łatwo zestawić ze sobą grupę osób o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, ciężej sprawić, żeby owa grupa dogadywała się, pracowała wydajnie i odnosiła sukcesy. Często przyczyna leży w słabych relacjach między pracownikami.

W zespole pracowniczym czasem dochodzi do konfliktów. I o ile silna grupa umie szybko się z nimi uporać, to ta słabo zintegrowana może mieć z tym spory problem. Kiepskie relacje w zespole, a przez to nieprzyjemna atmosfera w miejscu pracy, sprawiają, że pracownicy mają mniej motywacji do działania, nie dają z siebie 100%, a w konsekwencji firma nie osiąga maksymalnych zysków i nie odnosi spektakularnych sukcesów. Rozwiązaniem jest integracja. To od niej w dużej mierze zależy tempo a także efektywność pracy zespołu. Jak zadbać o integrację? I dlaczego wyjazd integracyjny to dobre rozwiązanie?

Atrakcje – imprezy firmowe

Integracja to klucz do sukcesu

W integrację warto inwestować! Integracja wzmacnia więzi, rozluźnia atmosferę a ponadto – buduje zaufanie między pracownikami, co to przekłada się na jakość ich pracy na co dzień. Integracja to ważny etap tworzenia silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu. Zgrany zespół może więcej. Dzięki współpracy może osiągać to, co trudno zrobić w pojedynkę. Błyskawicznie rozwiązuje problemy i z łatwością pokonuje wszelkie przeszkody. Potrafi wykorzystać potencjał, wiedzę i doświadczenie wszystkich członków, którzy swobodnie wymieniają pomysły i propozycje. Zgrany zespół sprawnie realizuje wyznaczone cele i odnosi sukcesy. W dobrze zintegrowanej grupie rzadko dochodzi do konfliktów, a kiedy powstaną, są szybko rozwiązywane. Dzięki temu atmosfera w pracy jest przyjazna i swobodna, co sprzyja kreatywności i działa motywująco.

Integracja powinna stanowić element employer brandingu. Dobra atmosfera w zespole i komfortowe warunki pracy mogą podnosić atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy, co zwiększa szanse na pozyskanie wybitnych pracowników.

Integracja może przybrać różne formy. Jedną z najpopularniejszych są wyjazdy integracyjne. Dlaczego?

Wyjazd integracyjny – dlaczego się opłaca?

Wyjazd integracyjny

Integracja to czas na nawiązanie koleżeńskich relacji i zacieśnienie więzi. Aby przyniosła najlepsze efekty, powinna odbyć się w luźnej, swobodnej atmosferze. Spotkanie integracyjne warto zorganizować na neutralnym gruncie. Dlaczego? Bo firmowe mury kojarzą się z pracą i codziennymi obowiązkami zawodowymi. Pracownikom może być ciężko wyjść ze swoich firmowych ról i przejść na nieco bardziej prywatny „tryb”. Zespół nie zrelaksuje się w pełni, a przez to integracja nie będzie tak efektywna, jak mogłaby być. Wyjazd integracyjny w spokojne miejsce to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

Dlaczego warto organizować wyjazdy integracyjne?

 1. Pracownicy mają szansę lepiej się poznać, wymienić doświadczenia, podzielić pasjami i porozmawiać na swobodne tematy niezwiązane z pracą. Mogą poznać się z prywatnej strony, a dzięki temu zbudować wzajemne zaufanie oraz poprawić komunikację wewnętrzną. Integracja na wyjeździe to sposób lepsze funkcjonowanie zespołu na co dzień.
 2. Wyjazdy integracyjne to nie tylko korzyści dla pracodawcy (sprawnie funkcjonujący zespół = lepsze wyniki, atrakcyjniejsze zyski i sukces na rynku), ale także dla samych pracowników. Wyjazd w wyjątkowe miejsce wygeneruje mnóstwo wspaniałych wspomnień. Ciekawe atrakcje zapewnią doskonałą zabawę i rozluźnią atmosferę. Dzięki temu codzienna praca w firmie będzie przyjemniejsza.
 3. Wyjazd integracyjny to sposób na odstresowanie. Nie samą pracą człowiek żyje! Intensywna praca bez przerwy nie przynosi maksymalnych efektów. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom chwilę odpoczynku, wytchnienia od codziennych obowiązków zawodowych. Cykliczne wyjazdy integracyjne mogą działać motywująco.
 4. Integracja w formie wyjazdów to szansa na zgranie nowo powstałego zespołu. Nowi pracownicy mogą mieć problem z zaaklimatyzowaniem się w firmie. Wyjazd integracyjny to sposób na przełamanie lodów, lepsze poznanie współpracowników i rozładowanie stresu, który towarzyszy pracownikom przy zmianie miejsca pracy.
 5. Wyjazdy integracyjne jako element employer brandingu mogą poprawić wizerunek pracodawcy. Firma, która dba o swoich pracowników, jest postrzegana jako pożądana na rynku pracy. Cykliczne wyjazdy integracyjne to również świetny sposób na polepszenie relacji na linii pracodawca-pracownik. Koleżeńskie więzi z szefem i dobra atmosfera w firmie mogą przełożyć się na zwiększenie zaangażowania pracowników w rozwój przedsiębiorstwa i zmniejszenie rotacji.

Wyjazd integracyjny może przynieść wiele korzyści. Grunt to odpowiednio go zorganizować. Jak zaplanować takie wydarzenie?

Szukasz idealnego miejsca na wyjazd integracyjny?

Zrealizowaliśmy 1100 imprez. Zadzwoń do nas.

Gdzie na wyjazd integracyjny?

Wyjazdy integracyjne nie są obowiązkowe. Pracodawca powinien zadbać o atrakcyjność wydarzenia, aby zachęcić zespół do udziału. Przemyślana organizacja i dobra logistyka są kluczowe.

Planowanie wyjazdu powinno rozpocząć się określeniem celu nadrzędnego integracji. Celem może być wzmocnienie zespołu, rozluźnienie atmosfery, wdrożenie nowych pracowników (wyjazd jako element onboardingu pracownika), czy też zmotywowanie zespołu do wydajniejszej pracy. W tym punkcie warto również pochylić się nad budżetem. Ustalenie celu i budżetu ułatwi wybór lokalizacji, dobór atrakcji itp.

Hotel na imprezę firmową

Po określeniu celu i budżetu można przejść do planowania szczegółów wyjazdu. Na początek – miejsce. Gdzie na wyjazd integracyjny? Najlepiej gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, na łono natury, w piękną, malowniczą okolicę. W takim miejscu łatwiej budować przyjacielskie relacje. Bliskość natury sprzyja odprężeniu i wycisza. Dobrym pomysłem jest wynajęcie domków lub całego pensjonatu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektu wypoczynkowego na wyjazd integracyjny?

imprezy firmowe

Wyjazd integracyjny – jaki hotel wybrać?

Spokojna okolica to jeden z najważniejszych wyznaczników dobrego miejsca na wyjazd integracyjny. Jednak to nie wszystko. Hotel przede wszystkim powinien dysponować odpowiednią liczbą komfortowych, dobrze wyposażonych pokoi, w których pracownicy będą mogli odpocząć po dniach pełnych wrażeń. Druga ważna kwestia to dostępność zaplecza gastronomicznego. Pracownikom trzeba zapewnić pełne wyżywienie. Pracodawca powinien również zorganizować dojazd do hotelu. Dobrym pomysłem jest wynajęcie autokaru, który zawiezie cały zespół na miejsce. Jeśli dotarcie do obiektu wypoczynkowego leży po stronie pracowników, należy zapewnić im dostęp do parkingu, na którym będą mogli zostawić swoje prywatne samochody.

Duże znaczenie w kwestii, jaki hotel na wyjazd integracyjny wybrać, mają atrakcje – zarówno lokalne, jak i te w hotelu. Jakie gry i zabawy urozmaicą znakomicie wyjazd integracyjny?

Hotel na imprezę firmową

Hotel na wyjazd integracyjny – atrakcje

Na wyjeździe integracyjnym powinna rządzić dobra zabawa. Odpowiednio dopasowane atrakcje to nieodłączny element takiego wydarzenia. Zabawy integracyjne ułatwią pracownikom zbudowanie przyjacielskich relacji, wyposażą ich w cenne umiejętności (np. umiejętność współpracy czy skutecznej komunikacji), a także zapewnią im wyśmienitą zabawę i dobre wspomnienia.

Do popularnych zabaw zaliczymy:

 • gry scenariuszowe – np. zagadki kryminalne,
 • gry ruchowe – np. firmowe igrzyska olimpijskie składające się ze sportowych konkurencji drużynowych, turniej piłkarski,
 • proste gry słowne – np. kalambury lub prawda czy wyzwanie.

Hotel na wyjazd firmowy

W hotelu na wyjazd integracyjny można zorganizować inspirujące warsztaty (np. gotowania), kurs tańca czy pokaz taneczny lub inny. Warto skorzystać również z lokalnych atrakcji – wybrać się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po malowniczej okolicy, zwiedzić najpopularniejsze zabytki w regionie, zorganizować spływ kajakowy czy niezapomniany lot helikopterem.

Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń powinna być impreza integracyjna. Tradycyjne przyjęcie, grill, ognisko czy piknik – możliwości jest wiele. Ciekawą opcją jest zorganizowanie przyjęcia tematycznego.

Pomysły na imprezy integracyjne na wyjeździe

Impreza tematyczna to przepis na wyśmienitą zabawę! Przyjęcie z motywem przewodnim przeniesie pracowników w wyjątkowy świat, a dzięki temu doskonale ich odstresuje, rozluźni atmosferę i ułatwi tworzenie przyjacielskich relacji. Imprezy integracyjne z motywem przewodnim to wydarzenia niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Pracownicy bez wątpienia długo nie zapomną o takim przyjęciu.

Motywy idealne na przyjęcie na wyjeździe integracyjnym to:

 • Hawaje – impreza w egzotycznym stylu z bogactwem kolorowych kwiatów tropikalnych i tradycyjnym tańcem hula,
 • Dziki Zachód – wydarzenie z kowbojskimi kapeluszami i indiańskimi pióropuszami,
 • lata 80. – kolorowe szaleństwo w rytmie disco,
 • Hollywood – wystawne wydarzenie z czerwonym dywanem, blaskiem fleszy i eleganckimi kreacjami,
 • Las Vegas – szalona impreza w kasynie.

Każdy element imprezy integracyjnej powinien pasować do motywu przewodniego – zaczynając od dekoracji, strojów i menu, kończąc na muzyce oraz grach i zabawach integracyjnych.

Team Building

Camping jako ciekawy sposób na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego

Jako miejsce zakwaterowania podczas wyjazdów integracyjnych zdecydowanie królują hotele. Są to bardzo wygodne ośrodki. Istnieje możliwość komfortowego odpoczynku po dniu pełnym wrażeń oraz wynajmu całego ośrodka dla grupy integracyjnej.

Jednak w przypadku młodego zespołu warto postawić na niecodzienne rozwiązania. W ten sposób istnieje możliwość jeszcze mocniejszej integracji grupy. Dzięki oryginalnym miejscom noclegowym mogą pojawić się również nowe pomysły na spędzenie wspólnego czasu w gronie znajomych z pracy.

Jednym z proponowanych przez nas pomysłów jest camping. Taka forma wyjazdu integracyjnego sprawdzi się doskonale w przypadku tych grup, gdzie pracują przede wszystkim młode osoby. W ten sposób można zorganizować aktywnie czas całej grupy. Jednak jakie atrakcje mogą pojawić się na podobnym wyjeździe?

Kurs przetrwania

Coraz większą popularnością cieszą się kursy przetrwania. Są one organizowane najczęściej przez osoby, które miały do czynienia z wojskiem. W ten sposób przewodnik lub osoba prowadząca kurs jest w stanie przekazać naprawdę ciekawą wiedzę.

Czy ktokolwiek z zespołu wie w jaki sposób rozpalić ogień, jeżeli nikt nie ma zapalniczki? A może są chętni do nauki wspinania się na drzewa lub oceny swojej lokalizacji?

Takie umiejętności mogą okazać się przydatne, jeżeli ktoś zgubi się w lesie lub wybiera się na górskie przygody. Wówczas nietrudno zgubić drogę lub zostać po zmroku w miejscu, które nie jest przyjazne. Z pewnością cały zespół doceni podobną atrakcję.

Taki kurs to świetny sposób na aktywne spędzenie wspólnego czasu oraz naukę nowych umiejętności. Warto jednak odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsce. W przypadku dobrych trenerów terminy mogą być odległe.

Wieczorne ognisko przy namiotach

Już sam sen w namiotach może być świetnym przeżyciem dla osób, które do tej pory korzystały wyłącznie z ofert hoteli i pensjonatów. Jednak dodatkowo można wykorzystać najlepszą atrakcję, jaką mają do zaoferowania campingi. Wspólne ognisko.

Dobre jedzenie, drewno oraz kijki do nabijania kolejnych potraw. Nic więcej nie potrzeba, żeby dobrze się bawić. Jeżeli w grupie znajdują się osoby uzdolnione muzycznie, można z tego skorzystać. Z pewnością chętnie zaśpiewają oraz zagrają utwory pasujące do sytuacji.

koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Wycieczka w góry

Camping zlokalizowany w górskich okolicach to okazja do aktywnego spędzenia wspólnego czasu. Wieczorami można raczyć się daniami z ogniska, natomiast w ciągu dnia maszerować po górach oraz odkrywać coraz to nowe szlaki oraz atrakcje.

Obcowanie z naturą oraz aktywne spędzanie czasu to doskonały sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku zespołów pracujących na co dzień przy komputerach. Kto wie? Może w części z nich wzbudzi to chęć na częstsze wędrówki?

Organizując podobną wycieczkę warto wziąć pod uwagę kondycję całej grupy. Jeżeli wśród uczestników znajdują się osoby, które mają mniej siły, warto wybrać łatwiejszą trasę. Ci, którzy mają lepszą kondycję z pewnością również docenią możliwość spokojnego oglądania widoków. Łagodna trasa, dopasowana do możliwości każdego z uczestników to również możliwość do prowadzenia rozmów. Jeżeli wszyscy są zajęci łapaniem tchu oraz wspinaczką, ciężko jest tutaj mówić o integracji zespołu.

Ze względu na chęć zintegrowania grupy, staraj się wybierać łatwiejsze podejścia. Jeżeli natomiast wiesz, że Twój zespół ma świetną kondycję, możesz bez problemu zaproponować im trudniejszą trasę. Zawsze jednak powinieneś mieć przygotowany plan awaryjny. Na wypadek, jeżeli część grupy uzna, że nie jest do tego odpowiednio przygotowana.

Specjaliści z zakresu organizacji wyjazdów integracyjnych

Organizacja wyjazdu integracyjnego wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w mnóstwo cierpliwości. Nie tylko liczba dokumentów potrzebnych do podpisu stale rośnie. Na drodze osób, które organizują taki wyjazd raz po raz pojawiają się nowe problemy, które należy rozwiązać.

Jeżeli organizujesz już kolejny wyjazd integracyjny w swojej firmie z pewnością o tym wiesz. Podobnie jak o tym, w jaki sposób rozwiązać większość problemów. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy do tej pory nie organizowało się wyjazdu?

Istnieją dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada znalezienie w swoim biurze osoby, która zajmowała się podobnymi zadaniami w innej pracy. Może ktoś z zespołu HR był mistrzem imprez integracyjnych? Nie wiesz, jakie talenty drzemią w Twoich pracownikach.

Jeżeli taka osoba istnieje oraz zgodzi się zorganizować wyjazd integracyjny, z pewnością jesteś jednym z najszczęśliwszych pracodawców. Jednak co się stanie w sytuacji, jeżeli takiej osoby nie ma w firmie?

Wówczas pojawiają się specjaliści od organizowania wyjazdów integracyjnych oraz innych, podobnych wydarzeń. Zorganizowaliśmy już wiele imprez i wiemy, że nawet najlepiej przygotowany organizator tak naprawdę nie jest przygotowany. Na wszystko. Dlatego proponujemy pomoc i pełne wsparcie na każdym etapie organizowania wyjazdu integracyjnego.

Team building? Tylko z nami!

Jakie są korzyści z zatrudnienia specjalistów od eventów?

Najważniejszą z korzyści jest możliwość odpoczynku razem z pracownikami. Jeżeli za wyjazd integracyjny są odpowiedzialne inne osoby, które specjalizują się w podobnych zadaniach, właściciel firmy lub szef może skupić się na znacznie przyjemniejszych zadaniach. Wówczas integracja pomiędzy pracownikami a szefostwem idzie znacznie sprawniej i wszyscy czują się bardzo swobodnie.

Dodatkowo wszystkie elementy organizacyjne wyjazdu są dopięte na ostatni guzik. Wszystko, co może zostać zaplanowane, jest wpisane w kalendarz. Są również osoby, które są bezpośrednio odpowiedzialne za kontakt ze wszystkimi. Dzięki temu można mieć pewność, że hotel lub inne miejsce noclegowe będzie odpowiednio wcześniej potwierdzone oraz opłacone. W ten sposób można uniknąć wielu stresujących sytuacji.

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek zapomnieć zabrać na wyjazd potrzebnych rzeczy? Wyobraź sobie, jak mocno stresujące może to być w przypadku organizacji wyjazdu. Organizator jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za wszystkich uczestników. Osoby, które zostaną do tego celu zatrudnione w znacznej mierze przejmują najważniejsze obowiązki. Zdejmuje to przynajmniej część odpowiedzialności z barków przełożonego.

Krótko podsumowując, wynajęcie agencji eventowe w celu zorganizowania wydarzenia integracyjnego to bardzo korzystna inwestycja. Umożliwia ona sprawne dopięcie wszystkich elementów oraz integrację przełożonych z pracownikami. Zapewnia również znacznie ciekawsze atrakcje, ponieważ zajmują się tym doświadczone osoby.

Co zabrać na wyjazd integracyjny?

Poza podstawowymi rzeczami takimi jak artykuły osobiste czy ciuchy na zmianę, do walizki warto spakować rzeczy dopasowane do charakteru wyjazdu. W góry warto zabrać wygodne buty trekkingowe z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą. Odpowiednie obuwie zapewni najwyższy komfort podczas pieszych wędrówek po górskich szlakach. Zimą przydadzą się takie elementy jak odzież termiczna, ciepła kurtka, gruby polar, czapka, szalik i rękawiczki. Latem warto zabrać płaszcz przeciwdeszczowy lub cienką kurtkę, czapkę z daszkiem bądź inne nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz spray na komary. Na wycieczkę nad morze lub jezioro koniecznie trzeba wziąć strój kąpielowy. Do walizki warto spakować również wygodne ciuchy sportowe, które przydadzą się podczas aktywnych atrakcji, a także strój imprezowy dopasowany do charakteru przyjęcia  – np. elegancką kreację na wieczorową galę, czy też odpowiedni kostium na imprezę tematyczną.

Organizator powinien odpowiednio wcześniej powiadomić pracowników o charakterze wydarzenia i przedstawić im program wyjazdu. Dzięki temu będą wiedzieli, co powinni zabrać na wyjazd integracyjny.

Team Building

Niezbędnik organizatora wyjazdu integracyjnego

Każdy organizator wyjazdu integracyjnego powinien posiadać przy sobie pewien niezbędnik. Są to przedmioty, które mogą przydać się podczas zabaw integracyjnych, wypadów w góry lub organizowanych atrakcji.

Pamiętamy przy tym, że w takim niezbędniku nie mogą znaleźć się żadne leki. Te mogą być przyjmowane jedynie przez osoby, które wiedzą, w jaki sposób mogą je dawkować. Dlatego wszystkie osoby, które wybierają się na wyjazd integracyjny powinny być o tym odpowiednio wcześniej poinformowane oraz posiadać przy sobie wszystkie potrzebne lekarstwa.

To, co powinien posiadać organizator to przede wszystkim kremy SPF. Szczególnie w przypadku wyjazdów organizowanych w sezonie letnim lub wiosennym. Wówczas ryzyko poparzeń słonecznych jest wysokie. Aby tego uniknąć, warto posiadać odpowiedni krem. W ten sposób możesz uratować skórę niejednego uczestnika wyjazdu.

Warto posiadać również kilka plastrów z opatrunkami. Szczególnie w przypadku organizowania aktywnego wypoczynku. Jeżeli pojawią się obtarcia od butów, należy się nimi od razu zająć. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko popsutego nastroju podczas integracji.

Wyjazdy integracyjne dla firm – podsumowanie

Krótko podsumujmy sobie wszystkie informacje. Wyjazdy integracyjne to świetny sposób na to, aby zbudować silny zespół. Takie wydarzenia wzmacniają przyjacielskie więzi między pracownikami, umożliwiają lepsze poznanie nowych członków zespołu, a także budują wzajemne wsparcie i zaufanie. Dzięki nim praca na co dzień jest przyjemniejsza i efektywniejsza. Plusem jest również szansa na poprawę relacji na linii pracownicy-pracodawca.

Wyjazdy integracyjne dla firm

Wyjazdy integracyjne dla firm można zaliczyć do skutecznych narzędzi motywacji. Odpowiednio zorganizowane wydarzenie skutecznie odstresuje pracowników i dostarczy im mnóstwo pozytywnej energii, co przełoży się na wzrost motywacji do działania. Zespół chętniej zaangażuje się w rozwój firmy, a ta dzięki temu będzie mieć większą szansę na odniesienie sukcesu w branży.

zespół pracowniczy

Co więcej, wyjazdy integracyjne mogą stanowić świetną formę nagrody dla pracowników za wybitne osiągnięcia, wykład włożony w rozwój firmy lub wydajną pracę.

Organizacja wyjazdu integracyjnego to nie lada wyzwanie. Jak zrobić to dobrze?

 1. Najpierw trzeba ustalić nadrzędny cel wyjazdu oraz budżet, który możemy na niego przeznaczyć. Ułatwi to dalsze planowanie wydarzenia.
 2. Następnie wybieramy miejsce wyjazdu. Najlepsza lokalizacja to ta z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczej okolicy. Plusem będzie dostępność lokalnych atrakcji.
 3. Kolejny krok to wybór hotelu. Obiekt wypoczynkowy powinien być dostosowany do wyjazdów integracyjnych. Duże znaczenie mają również dostępność zaplecza gastronomicznego oraz standard zakwaterowania.
 4. Wyjazd powinien obfitować w ciekawe atrakcje integracyjne – lokalne i w hotelu.
 5. Na koniec należy dopełnić formalności – zorganizować dojazd, ustalić wyżywienie i szczegóły atrakcji, przygotować program wyjazdu.

Porządnie zorganizowany wyjazd przyniesie wiele korzyści. Nie jesteś pewny, czy zrobisz to dobrze? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy zadbają o każdy najdrobniejszy element wydarzenia.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt