Nawigacja

Organizacja imprez integracyjnych dla firm

Imprezy firmowe
Team building dla firm

Organizacja imprez integracyjnych to podstawa dobrego funkcjonowania zespołu. Dzięki integracji buduje się relacje w grupie, zwiększa motywację do pracy, polepsza komunikację – wszystko to wpływa na jakość pracy zespołowej. Jeśli chcesz, aby Twoja grupa pracowników dobrze dogadywała się między sobą pamiętaj o odpowiedniej integracji.

Organizacja imprez firmowych jako element employer branding

Organizacja imprez firmowych to, być może nie przez każdego managera doceniany, ważny element strategii firmy. Dobrze zgrany zespół to gwarancja wyższej jakości pracy i łatwiejszego osiągania celów biznesowych. Organizacja imprez integracyjnych to też istotny element działań employer brandingowych. Pracodawca dbający o swój zespół dba jednocześnie o własny wizerunek. Zapewnienie ciągłości zatrudnienia i zatrzymanie w firmie najlepszych pracowników to obecnie nie lada wyzwanie. Pamiętajmy, że firma to ludzie, którzy ją tworzą.

Zadbajmy, żeby pracownicy czuli się dobrze w naszej firmie. Żeby nie było zbędnych konfliktów i tarć miedzy pracownikami, które mogłyby się przełożyć na gorsze funkcjonowanie naszej firmy. Drobne nieporozumienia albo niewłaściwa komunikacja w zespole może przełożyć się też na nasze relacje z klientem zewnętrznym. Organizacja imprez firmowych krok po kroku może wskazać, jak to zrobić z korzyścią dla wszystkich.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Organizacja imprez integracyjnych – ważny element team buildingu

Pojęcie team buildingu funkcjonuje w polskiej społeczności już od jakiegoś czasu. Coraz większa część pracodawców zaczyna też dostrzegać korzyści, jakie daje dobry i zgrany zespół pracowników. Team building to narzędzie pracy nad grupą, które bazuje przede wszystkim na zintegrowaniu wszystkich członków zespołu. Z drugiej strony pozwala ich wyposażyć w niezbędne do wspólnej pracy umiejętności. Umiejętnie poprowadzony team building tworzy grupę, która samodzielnie rozdziela pomiędzy siebie role i zadania. Która wie, jak skutecznie się komunikować i potrafi podejmować trudne decyzje. Mówiąc w skrócie – pracodawca tworzy w pełni samodzielny zespół, który wie, co należy do jego obowiązków i jak osiągać założone cele.

Organizacja imprez integracyjnych nastawionych na team building to jeden z najlepszych sposób na osiągnięcie tego celu. Idealna impreza integracyjna to taka, która w pozytywnej atmosferze wprowadza umiejętności komunikacyjne, uczy asertywności i rozwiązywania konfliktów.

Integracja firmowa

Jak zorganizować odpowiednią imprezę integracyjną, aby wdrożyć elementy team buildingu? Pamiętaj o wdrożeniu ćwiczeń o odpowiednim motywie przewodnim oraz poziomie zaawansowania. Trzeba podkreślić, że wspólne pokonywanie przeszkód i zaliczanie kolejnych zadań kształtują przede wszystkim zdolność do komunikacji, zrozumienia odmienności poszczególnych członków w grupie i uczą budowania oraz utrzymywania długotrwałych relacji.

Integracja pracownicza

Dlaczego integracja pracownicza jest ważna? Po prostu ludzie, którzy się rozumieją, osiągają lepsze wyniki. Nie tracą czasu na niepotrzebne konflikty czy rozwiązywanie banalnych kwestii i nieporozumień kosztem czasu i efektywności firmy. Co więcej, zgrany zespół potrafi wypracować nowe rozwiązania i śmielej realizuje odważne pomysły. Pracownicy, którzy nie mają barier komunikacyjnych i tacy, którzy już coś razem przeszli, choćby w „boju” zabaw i gier team buildingowych, będą się wspierać. Będą także wiedzieć, że ich praca to wkład w osiągnięcie wspólnego celu. Czyli lojalnie robić to, co powinni w odpowiednim terminie i z zaangażowaniem. Dlatego właśnie organizacja imprez integracyjnych przynosi firmie korzyści.

Integracja firmowa w górach

Spotkania integracyjne to bardzo istotny element funkcjonowania zespołu pracowniczego. Zawsze jest na nie dobry czas! Niezależnie od tego, czy okazja będzie duża czy mała, spotkanie integracyjne to świetna okazja do wspólnej zabawy albo do pogadania. Najłatwiej złapać dystans i wyrwać się z rutyny codzienności organizując wyjazd gdzieś poza miejsce pracy. A wyjazd integracyjny, choćby z jednym tylko noclegiem, to już ideał. Imprezy firmowe w atrakcyjnym miejscu, na przykład w przepięknych Karkonoszach, zawsze cieszą się dużą popularnością. Pracownicy wręcz oczekują takiego benefitu od czasu do czasu. Bo właśnie tak większość z nich traktuje imprezy firmowe. Czas spędzony niby w pracy, a faktycznie na mini urlopie i jeszcze połączony z ciekawymi atrakcjami albo zabawą. Brzmi dobrze?

Organizacja wyjazdów integracyjnych z doświadczoną agencją eventową obecnie nie wymaga prawie żadnego wysiłku od zleceniodawcy. Większość zadań można zlecić podwykonawcom. A w przypadku wyboru agencji z własnym hotelem i pełnym zapleczem organizacja wyjazdów integracyjnych sprowadzi się do rozmowy z event managerem i ustalenia szczegółów. Profesjonalny organizator imprez z pewnością sam zaproponuje odpowiednie atrakcje, oraz agendę spotkania integracyjnego. Podpowie również, jak dobrać menu oraz odpowiednią formę zabaw team buildingowych – dwa najważniejsze elementy udanej imprezy integracyjnej. Z pewnością zaproponuje również sprawdzone lokalne zespoły na wieczór taneczny albo miejscowe specjały i szerzej nieznane, zaskakujące miejscowe atrakcje. Potrafi też pokazać, jak skutecznie osiągnąć cel naszego wyjazdu firmowego.

Team building, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Organizacja imprez firmowych krok po kroku

Organizacja imprez firmowych – od czego zacząć? Na samym początku warto określić, co chcemy osiągnąć poprzez imprezy integracyjne dla pracowników. Rozładowanie stresu, naukę nowych umiejętności, a może połączenie tych dwóch rzeczy? W każdym przypadku liczy się przede wszystkim twórcze i aktywne wypełnienie czasu uczestnikom spotkania. Organizacja wyjazdów firmowych musi też uwzględnić charakterystykę grupy, na przykład wiek albo to, czym uczestnicy zajmują się na co dzień. Później jest kolej na określenie budżetu i wybór miejsca na imprezy integracyjne. Następnie ustalenie menu i wybór atrakcji.

Gry integracyjne dla pracowników powinny uwzględniać również ich możliwości. Nie przesadzajmy też z wypełnianiem czasu zajęciami co do minuty. Ważny jest luz i czas na wypoczynek. Imprezy integracyjne dla firm to też dobry moment na załatwienie różnych kwestii. Na przykład zamknięcie jakiego etapu rozwoju firmy albo rozpoczęcie nowego czy też wprowadzenie do zespołu nowego szefa.

Bal firmowy, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Następnie weź pod uwagę, że imprezy integracyjne organizowane w czasie wolnym będą ciekawym wyzwaniem, o ile odpowiednio wcześnie poinformujesz uczestników. Pracownicy raczej nie stronią od okazji do odpoczynku, ale uszanuj ich prywatne plany i nie zaskocz informacją o imprezie na kilka dni przed planowanym startem.

Wyjazdy integracyjne hotele

Jakie hotele na imprezy integracyjne będą odpowiednie? Szukając idealnego miejsca na wyjazd integracyjny, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Wieloletnie doświadczenie organizatorów imprez firmowych podpowiada, że integracja pracowników przynosi najlepsze efekty w spokojniejszych miejscach. Bardziej kameralne hotele i dworki zapewniają możliwość skupienia się na drugim człowieku i zespole. Łatwiej również zorganizować gry terenowe albo zagadkę kryminalną, jeśli mamy do wyłącznej dyspozycji cały obiekt. Doświadczony organizator daje również gwarancję wysokiej jakości usługi.

Na wyjazdy integracyjne warto wybierać hotele położone w atrakcyjnych miejscach i oferujące indywidualne podejście do klienta. Chodzi przy tym zarówno o pokoje, jak i własne niepowtarzalne wyroby, choćby piwa rzemieślnicze albo niebanalne propozycje kulinarne.

Miejsce na imprezy integracyjne

Wybór miejsca na imprezy integracyjne wydaje się dość prosty. Przede wszystkim powinno być ono atrakcyjne turystycznie. Warto wybrać obiekt na maksymalnie wysokim poziomie. Oczywiście zależy to też od budżetu, jakim będziemy dysponować. Pamiętajmy jednak, że to, co zaproponujemy naszym pracownikom, będzie też świadczyło o naszym stosunku do nich. Nawet przy średnim budżecie można znaleźć bardzo atrakcyjne hotele i dworki w pięknych lokalizacjach. Wrażenia z wyjazdu integracyjnego pozostaną z pracownikami z pewnością na długo. Dlatego organizacja wyjazdów firmowych powinna być na jak najwyższym poziomie – nie warto na niej oszczędzać.

Gry integracyjne dla pracowników

Nic tak dobrze nie rozluźnia atmosfery na imprezie firmowej, jak zabawy i gry integracyjne dla pracowników. Wspólne działania z odrobiną rywalizacji, ale też zaskoczenia i zaciekawienia, pozwalają na nowo poznać naszych współpracowników. Mile widziane jest również poczucie humoru i dystansu do siebie. Ciekawe i angażujące ćwiczenia integracyjne z pewnością wzmocnią każdy zespół. Dlatego też każdy pomysł na integrację firmową powinien zawierać gry integracyjne dla pracowników.

Dobrym przykładem takich zabaw może być wspólne budowanie maszyny Goldberga albo zabawa w poszukiwaczy skarbu czy też rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Takie zabawy scenariuszowe albo terenowe to jednocześnie wyśmienita rozrywka i nauka współpracy oraz prawidłowej komunikacji w grupie.

Atrakcje na imprezy firmowe

Ciekawy pomysł na integrację firmową to klucz do udanej imprezy. Właściwie to każdy event powinien mieć jakiś element niespodziankę. Bardzo ożywi to atmosferę i poprawi nastrój. Poza tym sprawi, że nasze wydarzenie będzie nietuzinkowe. Ale czy istnieje idealny pomysł na spotkanie integracyjne? Jeśli nasi pracownicy często i z nostalgią będą wracać pamięcią do tego wydarzenia, oznaczać to będzie, że spotkanie integracyjne było udane.

Jak jednak osiągnąć taki efekt? Może warto porozmawiać z pracownikami i spytać, na co mieliby ochotę. A przy okazji delikatnie wysondować, czego kompletnie się nie spodziewają.  Z pewnością warto też skorzystać z pomocy doświadczonych event managerów. Takie osoby mają już wyczucie i wiedzą, jak rozruszać towarzystwo i sprawić, żeby integracja pracownicza była udana.

Olimpiada zimowa – gry

Olimpiada zimowa to ciekawy pomysł na integrację firmową. Oczywiście zrealizujemy ją w zimowych górskich plenerach! Ośnieżone szczyty czy zamarznięty zalew, albo jeszcze lepiej – jedno i drugie razem – już samo w sobie będą nie lada atrakcją. Do tego odpowiednio dobrane gry integracyjne na świeżym powietrzu, a w tle jeszcze ognisko firmowe  i rozgrzewające specjały, typu grzaniec z wina czy cydru.

Zimowa integracja dla firm

Olimpiada zimowa – gry i zabawy team buildingowe można wzorować na prawdziwych dyscyplinach olimpijskich. Na przykład można uczestników podzielić na dwuosobowe drużyny saneczkarskie albo, dla utrudnienia, zorganizować to samo, ale na jednej desce. Inny pomysł na integrację firmową w zimie to konkurs na największego albo najsympatyczniejszego bałwana. Oczywiście podkreślmy, że chodzi o takiego ze śniegu…

Impreza integracyjna – pomysły na dobrą zabawę

Jak sprawić, żeby wszyscy dobrze się bawili na imprezie? Kluczem jest dobry plan i wybór odpowiednich atrakcji. Pomysły na dobrą zabawę? Dla kilku osób może to być na przykład wyjście do knajpki, teatru albo kina. Ale nie będzie to typowa integracja pracowników, raczej kumpelskie spotkanie w wąskim gronie. Imprezy integracyjne dla firm polegają właśnie na tym, że integrują się wszyscy – każdy z każdym. Unikajmy tworzenia podgrup i izolacji kogokolwiek! To nigdy nie służy zespołowi.

Turnieje kulinarne dla firm

Impreza integracyjna, pomysł na jej organizację może wypłynąć bezpośrednio od pracowników. Jeśli będą oni mieli już jakąś wizję tej imprezy, warto z niej skorzystać. W końcu, poniekąd, robimy ją właśnie dla nich. Taka inicjatywa to też czytelny sygnał, że w naszej drużynie zaistniała potrzeba relaksu i zredukowania napięcia. Albo pogłębienia relacji i udrożnienia kanałów porozumiewania się. Wsłuchajmy się zatem w potrzeby pracowników i zaproponujmy na przykład wyjazd integracyjny, ognisko integracyjne albo piknik. Niech nasze spotkanie integracyjne ma też elementy zabawowe – zaproponujmy imprezę tematyczną albo luźne gry. A może wykorzystajmy warsztaty gotowania albo spływ kajakowy do budowy integracji grupy? Jeśli nie organizujemy imprez integracyjnych zbyt często, to tym bardziej nie ograniczajmy wyobraźni. Niech nasz event firmowy na długo pozostanie w firmowych annałach…

Organizacja imprez integracyjnych to podstawa dobrego funkcjonowania zespołu. Dzięki integracji buduje się relacje w grupie, zwiększa motywację do pracy, polepsza komunikację – wszystko to wpływa na jakość pracy zespołowej. Jeśli chcesz, aby Twoja grupa pracowników dobrze dogadywała się między sobą, pamiętaj o odpowiedniej integracji.

Po co mi organizacja imprez integracyjnych?

Wiele osób może się zastanawiać, po co w ogóle organizować imprezy firmowe integracyjne? Jeśli jest ktoś taki – to ta osoba nie dba o dobrą atmosferę w pracy, która przecież jest kluczowa dla osiągania celów firmy. Każdemu szefowi powinno zależeć na stworzeniu zespołu, który dobrze się komunikuje i potrafi razem współpracować. Aby pracownicy byli wydajni, muszą się dobrze czuć wśród innych. Praca nie powinna być tylko i wyłącznie obowiązkiem, ale także okazją do spotkania się ze współpracownikami, na które naprawdę będziemy mieli ochotę.

Atrakcje integracyjne – off-road

Dlatego pamiętaj, że warto poświęcić swój czas i środki na organizację imprez integracyjnych. Wystarczy, że spróbujesz raz, a przekonasz się, jak wiele potrafi to wnieść do zespołu i o ile wydajniejsi staną się pracownicy. Udana impreza integracyjna dla pracowników sprawi, że zespół zacieśni relacje i zacznie funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna. Organizacja imprez dla firm jest swoistym spoiwem, a jednocześnie napędza nowe pomysły i dodaje pozytywnej energii.

Wyjazdy integracyjne dla firm to realne korzyści. Oczywiście wymagają one pewnych nakładów, ale te szybko się zwracają. A długofalowe zyski to ograniczenie fluktuacji kadr. Wymierne oszczędności na rekrutacji i szkoleniu nowych pracowników. Pamiętajmy, że zadowolony pracownik jest najlepszą wizytówką naszej firmy i z pewnością nie zawiedzie ani nas, ani naszych klientów.

Zatrudniasz ludzi, aby dali Ci coś od siebie, ale nie możesz tego oczekiwać, jeśli nie oferujesz nic w zamian. Pracownik, który czuje się potrzebny, „zaopiekowany” i ważny, to ktoś, kto wniesie znacznie więcej do firmy niż – nazwijmy rzeczy po imieniu – tania siła robocza.

Dzięki imprezom integracyjnym umożliwisz osobom pracującym w Twojej firmie lepsze poznanie wszystkich jej struktur oraz dotarcie do kluczowych informacji na jej temat. Poczują się oni wówczas częścią firmowej społeczności. W ten sposób wszyscy, którzy zajmują poszczególne stanowiska w Twoim przedsiębiorstwie, będą wspólnie pracować nad jego rozwojem.

Organizacja imprez dla firm to jak widać szansa na zwiększenie efektywności. Ale na imprezy firmowe integracyjne można też zapraszać gości z zewnątrz. Na przykład kiedy wdrażamy nowe rozwiązania bądź technologie, można zaprosić eksperta, który przeprowadzi szkolenie. W luźniejszej atmosferze imprezy firmowej łatwiej będzie pracownikom zadawać pytania, rozwiewać wątpliwości czy poznać niuanse nowych technologii. Oczywistą korzyścią dla firmy będzie nie tylko sama wiedza, ale też to, że nie będziemy musieli uczyć się na błędach w trakcie właściwej pracy.

Bal firmowy

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zespół Twoich pracowników czuł się zmotywowany do działania oraz chętnie wykonywał powierzone mu zadania, daj mu odpowiedni powód do tego. Zorganizuj spotkanie integracyjne, na przykład z okazji osiągnięcia planu biznesowego albo awansów pracowników. Powodem, dla którego organizuje się imprezy integracyjne dla firm, może być też jubileusz firmy. Obchody okrągłych rocznic istnienia firmy to doskonały pretekst, by spotkać się na bankiecie.

Warto pokazać, że zależy Ci na pracownikach w Twoim przedsiębiorstwie oraz że dbasz, żeby czuli się oni komfortowo.

Spotkania integracyjne – poprawa relacji w zespole

Po okresie obostrzeń pandemicznych i pracy zdalnej pewnie w wielu firmach okazało się, że pracownicy są sobie obcy. I to dosłownie! Nigdy nawet nie widzieli się na żywo! Dlatego szczególnie w 2022 roku i w następnym zadbaj o organizację imprez integracyjnych. Zespół musi się poznać, aby dobrze ze sobą współpracować. Dodatkowo zamknięcie w domach nie sprzyja integracji i poczuciu pracy w zespole. Spotkanie integracyjne bez wątpienia w tym pomoże.

Jeżeli Twój zespół do tej pory pracował zdalnie lub hybrydowo, z pewnością stosunki pomiędzy pracownikami znacznie się ochłodziły. Integracja pracownicza ograniczyła się w tym czasie do spotkań na ekranie monitora lub w ogóle tylko do korespondencji mailowej. Dodatkowo może okazać się, że część z nich zmieniła pracę, przyszły nowe, nieznane innym osoby. W ten sposób zespół, który do tej pory wspaniale współpracował, zaczyna mieć problemy.

Impreza firmowa lub wyjazd to idealna okazja, żeby wszyscy się poznali oraz na nowo nawiązali bliskie relacje. Jeżeli chcesz, żeby pracownicy chętnie przychodzili do swojego miejsca pracy, powinni spotkać tam osoby, z którymi mogą porozmawiać oraz które dobrze znają. Spotkania integracyjne pomogą to osiągnąć.

Zalety integracji firmowej

Imprezy dla firm mogą mieć oczywiście różny charakter i formę. Wszystko zależy od stopnia zażyłości w firmie i jej kultury organizacyjnej. Integracja pracowników może również przebiegać w nieco bardziej uroczystej postaci. Spotkanie integracyjne można zorganizować na przykład w formie bankietu czy balu. Może też przyjąć postać spotkania biznesowego. Również konferencja, choć z reguły ma oficjalny przebieg i ściśle określoną agendę, w swej istocie zakłada integrację ekspertów z danej dziedziny lub określonego środowiska.

Wyjazdy integracyjne dla firm to dziś już pewien standard ich funkcjonowania. Tak samo jak na klienta zewnętrznego, przedsiębiorstwa zaczęły zwracać uwagę na swoich pracowników. W dobie niedoborów wykwalifikowanych pracowników i specjalistów okazało się, że pojęcie tak zwanych zasobów ludzkich nabrało nowego znaczenia. Teraz to pracodawca musi się starać, aby utrzymać ciągłość produkcji, być konkurencyjnym na rynku i jednocześnie nie tracić fachowców na rzecz konkurencji.

Integracja pracownicza to wzrost zysków przedsiębiorstwa

Wszystkie elementy, o których wspomnieliśmy wyżej, są niezwykle istotne. Nie ma dobrej firmy bez zintegrowanych pracowników, którzy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Kluczowa jest również rola relacji w zespole. Jednak istnieje jeszcze jeden ważny argument przemawiający za organizacją imprez integracyjnych.

Każde przedsiębiorstwo jest zakładane z myślą o zysku. Z pewnością Ty również, decydując się na otworzenie działalności, miałeś jasno określony cel finansowy. Z tego względu konieczne jest, aby pamiętać o tym, że firma musi generować przychody.

Budowa maszyny Goldberga

Jeżeli dopilnujesz tego, aby Twoi pracownicy integrowali się oraz spędzali razem czas, możesz mieć pewność, że ich motywacja będzie znacznie wyższa. Jeżeli zarówno motywacja w zespole jak również wzajemne relacje będą na coraz wyższym poziomie, z pewnością będzie miało to bezpośredni wpływ na zyski firmy.

Pracownicy, którzy są zintegrowani z resztą zespołu oraz czują się komfortowo w miejscu pracy, znacznie chętniej zajmują się wszystkimi kluczowymi elementami, które mają wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Pamiętaj o tym, jeżeli będziesz chciał zaoszczędzić poprzez nieuwzględnianie w firmowym budżecie imprez integracyjnych. Nie jest to oszczędność. W ten sposób możesz wręcz narazić się na znacznie wyższe koszty.

Impreza integracyjna – maszyna Goldberga – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Organizacja imprez integracyjnych – zalety i korzyści dla pracowników

Dobry powód do organizacji imprezy integracyjnej to nie tylko chęć stworzenia solidnego zespołu. Imprezy integracyjne mogą być formą nagrody za dotychczasową pracę. Imprezy dla firm to także wspaniała okazja, aby zmotywować zespół do dalszej aktywności. Odpowiednio zmotywowany zespół zdecydowanie chętniej podejmie kolejne wyzwania, będzie bardziej twórczy i gotów, aby odnosić jeszcze więcej sukcesów. Przygotowane przez Ciebie atrakcje eventowe z pewnością zostaną docenione przez zespół.

Imprezy integracyjne to najlepszy sposób, aby okazać pracownikom, że o nich dbasz. Dostrzegasz ich trud włożony w pracę i chcesz w ten sposób okazać wdzięczność. Taka inwestycja w ludzi zwraca się dwukrotnie. Dlatego nie wahaj się przez organizacją imprez integracyjnych – również szefostwo czerpie wiele korzyści z wyjazdów integracyjnych. To świetna forma zmniejszenia dystansu pomiędzy przełożonymi, a podwładnymi. To także okazja do bliższego poznania pracowników i zobaczenia, jak się zachowują poza godzinami pracy. Obserwowanie zespołu podczas integracji umożliwi dostrzeżenie ciekawych cech charakteru pracowników, które będzie można wykorzystać w późniejszym czasie.

Chcesz zorganizować wyjazd integracyjny?

Wszystkim się zajmiemy!

Spotkania integracyjne – odpoczynek równie ważny jak praca

Aby praca przynosiła odpowiednie efekty, konieczne jest dbanie o wysokiej jakości odpoczynek. Nie powinien to być czas, kiedy pracownicy skupiają się na pracy po godzinach. Powinni zapominać wtedy o obowiązkach oraz pomyśleć o tym, w jaki sposób chcą spędzić ten czas.

Jako pracodawca powinieneś koniecznie pamiętać o tym, że odpoczynek jest również bardzo ważny. Na podstawie najnowszych badań można śmiało powiedzieć, że osoba, która dba o swój odpoczynek może pracować znacznie bardziej wydajnie niż te, które skupiają się wyłącznie na wykonywaniu swoich obowiązków.

Ognisko integracyjne

Jeżeli do zespołu dołączają nowe osoby, z pewnością nie znają nikogo lub zaledwie kilka osób. W pracy, podczas wykonywania licznych obowiązków często zdarza się, że brakuje czasu na odpowiednie zapoznanie się pomiędzy współpracownikami.

Impreza integracyjna to doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu, poznanie swoich zainteresowań, stylu życia oraz sposobów spędzania wolnego czasu. Pamiętaj, że jako pracodawca jesteś odpowiedzialny za atmosferę, jaka panuje w Twojej firmie.

Integracja pracowników – pomysły na wprowadzenie nowych osób do zespołu i tak zwany onboarding pracownika to istotny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Pozwala się on odnaleźć i zaadoptować nowym członkom załogi. Oczywiście im sprawniej będzie on przeprowadzony, tym szybciej pracownik osiągnie pełną gotowość do pracy i realizacji stawianych mu zadań.

Dlatego też organizację imprez integracyjnych można pojmować szerzej, właśnie jako element strategii firmy.

Integracja pracowników pomysły

Osoby, które pracują na etacie oraz posiadają rodziny, często mają problem ze znalezieniem czasu na odpowiedni odpoczynek. Zdarza się, że zamiast wyjechać gdzieś oraz poznać nowe miejsca i rozwinąć umiejętności, spędzają czas tylko na obowiązkach domowych oraz pracy.

Olimpiada firmowa – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Dlatego impreza integracyjna, która może być traktowana przez nich jako jeden z elementów koniecznych przy wykonywanej pracy, to doskonały sposób na odpoczynek oraz poznanie nowych atrakcji.

Jeżeli zaproponujesz swojej załodze w ramach integracji pracowników ciekawe atrakcje, z których do tej pory nie korzystali, możesz być pewny, że będą niezwykle miło zaskoczeni. Z pewnością uznają to za doskonały sposób na poszerzenie swojej wiedzy oraz zainteresowań. Ciekawym pomysłem może być wyjazd integracyjny połączony z konkursami albo różnego typu warsztatami. Może się okazać, że w niektórych obudzi się żądza przygód, albo głęboko uśpiony artysta. A może ktoś odkryje w sobie żyłkę sommeliera czy baristy? Z kolei dla urodzonych sportowców olimpiada zimowa gry zespołowe, spływ pontonem czy po prostu zdobycie najbliższego szczytu będą doskonałą odskocznią od codziennej rutyny.

Zabawy zespołowe i gry integracyjne

Zabawy zespołowe i gry integracyjne dla pracowników, podobnie jak warsztaty, otwierają na siebie nawzajem członków zespołów i pozwalają poznać się w nieco mniej oficjalnej atmosferze. Uczestnicy imprezy integracyjnej w zasadzie uczą się siebie i nabierają zaufania, które później procentuje w pracy.

Co na imprezę integracyjną?

W jakiej formie wybrać integrację? Zabawy i gry integracyjne dla pracowników są doskonałym pomysłem na wszystkie imprezy dla firm. Pozwalają, chociaż na chwilę, zapomnieć o wymaganiach i obowiązkach stawianych pracownikom. Ponadto świetnie integrują i gwarantują dużą dawkę rozrywki. Równie dużym powodzeniem cieszą się warsztaty integracyjne, które nie tylko łączą ludzi, ale i pozwalają zdobyć nowe umiejętności – niekoniecznie związane z profilem i działalnością firmy.

Jeżeli do tej pory nie organizowałeś imprez integracyjnych dla Twoich pracowników, możesz mieć trudności z planowaniem oraz wykonywaniem zadań. Chcemy, żeby wszyscy uczestnicy wyjazdów integracyjnych byli wypoczęci oraz zadowoleni, dlatego chętnie podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz rozpocząć przygotowania oraz doprowadzić imprezę integracyjną do końca.

Organizacja imprez integracyjnych – czyje to zadanie?

Jeżeli w Twoim przedsiębiorstwie jest zespół ds. HR oznacza to, że masz bardzo dobrą bazę i ludzi, którzy powinni przygotowywać imprezy firmowe integracyjne. To właśnie po stronie tych osób leży przygotowanie wszystkich elementów wydarzenia w taki sposób, żeby spełniało oczekiwania wszystkich uczestników.

Dlatego jako właściciel firmy, w której znajduje się dział HR możesz powołać odpowiedni zespół, który zajmie się organizacją integracji pracowników. Jednak pamiętaj – jeżeli chcesz, żeby pracownicy poczuli się docenieni przez Ciebie, warto samemu również zaangażować się w sposób bezpośredni w organizację.

Impreza integracyjna dla pracowników ma duże znaczenie. Jest dla nich formą benefitu. Dlatego warto starannie dobierać miejsca na imprezy integracyjne. Im wybrany obiekt będzie bardziej atrakcyjny, tym bardzie goście poczują się docenieni. Na to, jak ma wyglądać impreza integracyjna, pomysły są zwykle różne. Dla jednego pracownika olimpiada zimowa gry i zabawy na śniegu będą już satysfakcjonujące. Inny może mieć pomysł na integrację firmową w postaci warsztatów kulinarnych albo gier planszowych czy też degustacji piw rzemieślniczych przy kominku.

Degustacja piw rzemieślniczych – Dwór Korona Karkonoszy

Organizator imprez firmowych – zakres obowiązków

Organizator imprez firmowych – niezależnie od tego, czy organizatorem naszego firmowego eventu będzie osoba wyznaczona spośród załogi, dział HR czy też zewnętrzny event manager, ma sporo do zrobienia. Powinien przede wszystkim ustalić, w jakiej formie odbędzie się impreza integracyjna dla pracowników. Czy będzie to bankiet, ognisko firmowe czy wyjazd integracyjny albo szkolenie? Ile osób weźmie w nim udział i jakim budżetem dysponuje firma?

Imprezy dla firm wymagają szczegółowego planu. Tutaj, inaczej niż w przypadku prywatnych czy spontanicznych spotkań integracyjnych, nie może być mowy o improwizacji. Organizacja imprez dla firm wymaga dokładnego ustalenia choćby miejsca i czasu zbiórki pracowników. Czasu przejazdu do wybranego obiektu. Zaplanowania i wyboru posiłków. Ustalenia czasu na przykład na szkolenie. Wybranie rodzaju atrakcji dodatkowych, gier integracyjnych i wielu innych detali. 

Event manager

Organizator imprez dla firm powinien też wiedzieć, jak się profesjonalnie zachować w przypadku jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. A także, jak rozkręcić różnego typu imprezy integracyjne, przełamać ewentualne pierwsze lody i zachęcić uczestników do aktywnego udziału w integracji.
Zakres obowiązków organizatora imprez firmowych, jak widać, jest dość rozległy. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia osób, które już to robiły albo zlecić to zadanie dobrej agencji eventowej. Jeśli jednak sami czujemy się na siłach przygotować spotkanie integracyjne, to do dzieła! Najważniejsza wszak jest dobra atmosfera, luz i miłe wspomnienia.

Wyjazdy integracyjne dla firm – ustalenie terminu

W Twojej firmie pracują osoby dorosłe. Najczęściej mają oni swoje rodziny, plany oraz prywatne cele, które realizują. Często impreza integracyjna jest organizowana w ich czasie wolnym. Dlatego nie możesz narzucać nikomu obowiązku stawienia się na niej, jeżeli koliduje to z innymi zobowiązaniami lub planami. Organizacja wyjazdów firmowych musi to uwzględniać.

Ze względu na to, że zdecydowana większość pracowników przepada za imprezami integracyjnymi, warto odpowiednio wcześniej ustalić termin. Tak, aby wyjazdy integracyjne dla firm nie kolidowały z prywatnymi planami czy akcjami. Każdy, kto zechce pójść, powinien mieć możliwość zorganizowania sobie czasu w taki sposób, żeby się pojawić.

Dlatego organizując imprezy firmowe integracyjne najpierw ustal wstępną datę, kiedy miałyby się one odbyć. Na tej podstawie trzeba znaleźć idealne miejsce na wyjazdy integracyjne oraz podać zespołowi, odpowiednio wcześniej, planowane terminy.

Spotkanie integracyjne – krótka impreza, czy kilkudniowy wyjazd?

To jest kolejna decyzja, jaką należy podjąć przy organizacji imprezy integracyjnej. Chcesz, żeby to było krótkie wyjście popołudniu lub wieczorem, czy może kilkudniowy wyjazd poza miasto?

Integracja w plenerze

Na temat wyjazdów integracyjnych znajdziesz na naszym blogu osobny tekst, dlatego w tym miejscu  skupimy się na sytuacji, kiedy zdecydujesz się na jednodniową imprezę integracyjną. Jest to dobry pomysł w przypadku zespołu, w którym wiele osób posiada dzieci. Wówczas pojawia się problem z organizacją opieki nad nimi na dłużej niż kilka godzin. Organizując imprezę integracyjną na miejscu, masz pewność, że większość zespołu będzie mogła w niej uczestniczyć i wszyscy spędzą miło czas. Jednak zawsze warto pamiętać, że takie wyjście nie zastąpi wyjazdu integracyjnego. Podczas kilku godzin trudno o prawdziwą integrację, nie mówiąc już o zorganizowaniu gier i zabaw team buildingowych.

Wyjazdy integracyjne – organizacja idealnego miejsca

Z pewnością nie tylko Twoje przedsiębiorstwo wpadnie na pomysł zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników. Jest to coraz bardziej popularny trend. Ze względu na to, że organizacja imprez firmowych jest ważna  i wiele firm jest zainteresowanych organizacją imprez integracyjnych, powinieneś od razu po ustaleniu terminu zająć się szukaniem idealnego miejsca. Pamiętaj, że miejsca na imprezy integracyjne muszą spełniać kilka warunków.

Miejsca na imprezy integracyjne – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
  • Wielkość obiektu dostosowana do wielkości Twojej firmy – jeżeli pracujesz w kilkuosobowym zespole, wystarczy niewielki plac. Natomiast w przypadku korporacji lub firm, w których zatrudnienie znalazło wiele osób, konieczne może być zorganizowanie znacznie większej powierzchni, gdzie możliwe będzie wspólne spędzenie czasu wolnego;
  • Sprzyjające warunki wynajmu – od razu przy okazji oglądania obiektu oraz ewentualnych ustaleń dotyczących wynajmu pamiętaj, by spytać o jego regulamin. W przypadku imprez integracyjnych możliwe jest, że chwilami będzie głośno. Sprawdź, czy w obiekcie będą osoby, którym może on przeszkadzać;
  • Odpowiednia odległość, która umożliwi w miarę wygodny dojazd – wybrany obiekt nie powinien być bardzo daleko, ale też nie powinien znajdować się zbyt blisko od miejsca pracy. Chodzi o to, by pracownicy poczuli, że jest to już wycieczka, a nie spotkanie w miejscu, gdzie chodzą na obiady albo czasem uczestniczą w trudnych naradach. Imprezy firmowe integracyjne najlepiej organizować w miejscach dla pracowników nieoczywistych. 

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Imprezy dla firm – ustalenie menu lub zamówienie cateringu

Pamiętaj, że podczas imprez integracyjnych jedzenie odgrywa jedną z najważniejszych ról. Konieczne jest przygotowanie takiego menu, które zadowoli wszystkich uczestników wyjazdu.

Tutaj sprawa związana z organizacją jest niezwykle złożona oraz zależy od kilku czynników. Między innymi liczby uczestników, charakteru imprezy integracyjnej, miejsca, gdzie się spotykacie oraz preferowanego menu.

Slow food – biesiada piwna – eventy firmowe – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

W przypadku imprezy integracyjnej organizowanej w restauracji dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze ustalenie ramowego menu, jakie będzie obowiązywało podczas spotkania. Dzięki temu każdy z uczestników dostanie konkretne danie bez konieczności długiego wybierania.

Można również wcześniej ustalić indywidualne menu konkretnie pod imprezę integracyjną. Tak, aby uczestnicy mogli wybierać spośród kilku dań. Takie rozwiązanie jest często sugerowane przez restauracje ze względu na łatwiejszą obsługę gości.

Wyjazdy incentive

Rozważając kwestę integracji pracowników, warto zastanowić się, czy w ogóle zwracamy na to uwagę? Ewentualnie jak często organizujemy wydarzenia integracyjne? Czy jest to raz na miesiąc, czy raz na rok? A może raz w tygodniu organizujemy dzień owocowy albo raz w miesiącu umawiamy się na dzień w stylu lat 20. albo 80.? W bardzo dużych firmach albo przy pracy zmianowej, zwłaszcza takiej, która wymaga odpowiedniego ubrania ochronnego i spełnienia wielu wymogów BHP, trudno w ogóle mówić o tego typu integracji w miejscu pracy. Tym bardziej warto raz na jakiś czas zaprosić załogę na wyjazdową integrację!

Impreza integracyjna – pomysły dla każdego

Sam wyjazd integracyjny lub impreza firmowa to doskonała atrakcja dla wszystkich pracowników w Twoim przedsiębiorstwie. Jednak, jeżeli chcesz być organizatorem wydarzenia, które zapamiętają wszyscy jego uczestnicy, koniecznie zajmij się przygotowaniem listy atrakcji, jakie będą na nich czekać podczas integracji.

Proponujemy zabawy integracyjne, w których będą mogły wziąć udział wszystkie osoby. Dlatego pamiętaj, że w grupie Twoich pracowników mogą znaleźć się zarówno osoby, które dobrze bawią się podczas integracji z trunkami jak również ci, którzy są abstynentami.

Proponujemy zrobić głosowanie w firmie na kilka dni przed planowanym wydarzeniem. Możesz zebrać propozycje na gry integracyjne dla pracowników i w ten sposób wybrać tylko te, które będą dla nich atrakcyjne.

Gry team buildingowe

Możesz również samodzielnie wymyślić zabawy lub zlecić to zespołowi, który jest odpowiedzialny za organizację imprezy integracyjnej. Nie chcesz samodzielnie zajmować się imprezą integracyjną? Zgłoś się do agencji, która zorganizuje wszystko za Ciebie. Twoim jedynym obowiązkiem będzie nadzorowanie przygotowań oraz dobra zabawa z Twoimi podwładnymi. Organizator imprez firmowych zajmie się wszystkim.

Spotkania integracyjne – zaproszenie

Jeżeli w Twoich planach pojawia się impreza integracyjna, nie zapomnij powiadomić o tym odpowiednio wcześnie Twoich pracowników. Najlepiej, jeżeli będzie to jeszcze przed ustalaniem grafiku na miesiąc, w którym ma odbyć się dane wydarzenie.

Pamiętaj również uwzględnić ten dzień w grafiku. Tak, żeby każdy, kto ma ochotę, miał możliwość uczestnictwa w integracji. Najlepiej, jeżeli zmiana wieczorna w dniu integracji oraz poranna dnia następnego zostaną anulowane, o ile istnieje taka możliwość. W ten sposób nie będzie konieczności podejmowania trudnych decyzji dotyczących pozostawienia pojedynczych osób w firmie, podczas gdy inni będą się dobrze bawić.

Turniej kulinarny – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Powiadomienie wszystkich uczestników integracji o planowanej imprezie jest konieczne. Dzięki temu, że odbędzie się to odpowiednio wcześniej, istnieje możliwość zorganizowania swojego prywatnego czasu w taki sposób, żeby zostawić sobie wolne popołudnie oraz wieczór.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki termin będzie najlepszy na powiadomienie pracowników o imprezie integracyjnej, podpowiadamy. Jeżeli wiesz, kiedy ma się ona odbyć oraz posiadasz wszystkie konieczne elementy, które są potrzebne do jej zorganizowania, wówczas warto porozmawiać z uczestnikami. Najlepiej, jeżeli jest to minimum miesiąc przed planowanym wydarzeniem, ponieważ w ten sposób możliwe jest odpowiednie zorganizowanie czasu.

Agencja eventowa z hotelem?

To właśnie my!

Organizacja imprez integracyjnych – zlecenie

Zdarza się, że zarówno właściciele firm, jak również dział HR są zbyt zajęte, aby samodzielnie zająć się organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników. Jest to bardzo czasochłonne zadanie, które nieraz wymaga obecności na miejscu organizowania wydarzenia, zamiast w biurze.

Ze względu na konieczność oszczędności czasu coraz bardziej popularnym trendem jest organizowanie imprez integracyjnych przez zewnętrzne agencje eventowe, które zostały specjalnie do tego celu wynajęte. Jeżeli powierzasz organizacje wydarzenia integracyjnego zewnętrznej firmie możesz mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, a Twoi pracownicy oraz Ty będziecie zadowoleni.

Gry i zabawy team buildingowe

Organizacja imprez dla firm – zadania agencji eventowej

Zewnętrzna firma zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z wydarzeniem integracyjnym. Jedyne, co jest jej potrzebne, by mogła zacząć działać, to najważniejsze informacje na temat przedsiębiorstwa, preferowana lokalizacja oraz liczba osób, które wezmą udział w evencie. 

Możesz również podpowiedzieć, jakie zabawy najlepiej sprawdzają się w przypadku Twojego zespołu. Nie jest to jednak kwestia, która jest konieczna. Możesz wszystko zostawić profesjonalistom. Wszystkie rozmowy z podwykonawcami, organizacja posiłków, ustalanie menu, a nawet zadbanie o uczestników wydarzenia już podczas jego trwania to zadanie agencji. Wszystkie te elementy możesz powierzyć event managerom.

Oczywiście, to od Ciebie jako klienta zależy, które elementy chcesz zorganizować samodzielnie, a które oddać w ręce innych osób. Dzięki temu, że masz swobodę wyboru, specjaliści mają możliwość indywidualnego dopasowania swoich usług do Twojej działalności.

Impreza integracyjna oraz jej organizacja

W tym krótkim przewodniku pokazaliśmy Ci, w jaki sposób – krok po kroku – zorganizować niezapomnianą imprezę integracyjną dla osób, które pracują w Twoim przedsiębiorstwie. Jest to doskonały sposób na to, żeby zyskać niesamowicie zgrany zespół, który będzie wspólnie rozwiązywał nawet najtrudniejsze zadania, jakie zostaną przed nim postawione. Pamiętaj, że wszystkie pieniądze, jakie inwestujesz w imprezę integracyjną, z pewnością zwrócą się w postaci nowych umów, sprawnej realizacji zadań oraz usprawniania wszystkich procesów w Twojej firmie.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Warto wiedzieć:

Najważniejsze elementy podczas planowania imprezy integracyjnej?

Organizowanie imprez integracyjnych może być nie lada wyzwaniem, ale pod warunkiem uwzględnienia kilku kluczowych elementów, można zapewnić udane i efektywne spotkanie dla uczestników. Pierwszy i niezwykle ważny aspekt to odpowiedni wybór miejsca, które będzie sprzyjało integracji oraz ułatwi przeprowadzenie planowanych działań. Kolejnym elementem to dobry plan, który uwzględnia różnorodne aktywności, odpoczynek oraz okazje do nawiązania relacji. Warto pamiętać o tym, że impreza integracyjna to przede wszystkim miejsce, gdzie można nawiązać nowe kontakty oraz podjąć współpracę w atmosferze pozytywnej energii i zabawy.

Korzyści z organizowania regularnych imprez integracyjnych dla firmy?

Organizowanie regularnych imprez integracyjnych może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, sprzyja to budowaniu silniejszych relacji między pracownikami i poprawie ich komunikacji. Poznawanie się w nieformalnej atmosferze umożliwia łatwiejsze nawiązywanie relacji, które z kolei wpływają na jakość pracy w zespole. Po drugie, imprezy integrujące przyczyniają się do poprawienia atmosfery w pracy, która staje się bardziej przyjazna i otwarta. Dzięki temu zwiększa się poczucie więzi z zespołem i motywacja do pracy. Wreszcie, organizowanie imprez integracyjnych ma pozytywny wpływ na wyniki firmy, ponieważ zadowoleni pracownicy są bardziej skłonni do wydajniejszej pracy i działają na rzecz dobra organizacji.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt