Nawigacja

Atrakcje na imprezy firmowe – pomysły warte uwagi

Imprezy firmowe
Atrakcje na imprezy firmowe – pomysły warte uwagi

Podczas imprezy firmowej nie może zabraknąć części rozrywkowej, na którą z pewnością wszyscy czekają. Pracownicy potrzebują odpoczynku, rozluźnienia atmosfery i oderwania się od rzeczywistości biurowej. Dlatego atrakcje na imprezy firmowe muszą być przemyślane i dostosowane do ich indywidulanych potrzeb. Zorganizowane z pomysłem, z pewnością wpłyną na sukces wydarzenia. Ale skąd znaleźć pomysł na atrakcje na imprezy firmowe? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj zestawienie najciekawszych atrakcji, które można wykorzystać podczas organizacji eventu.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Po co organizować atrakcje na imprezy firmowe?

Atrakcje na eventy firmowe to gwarancja dobrej zabawy. Żadna firma nie chce organizować wydarzenia, które zanudzi wszystkich uczestników. Brak dodatkowych urozmaiceń prowadzi do tego, że w przyszłości pracownicy potraktują każdą kolejną imprezę jako przykrą konieczność, a nie okazję do wspólnej integracji. Organizując eventy firmowe trzeba myśleć przede wszystkim o pracownikach i ich potrzebie odpoczynku od pracy. Atrakcje na imprezy firmowe są niezbędnym elementem, aby ludzie mogli zapomnieć o obowiązkach i zrelaksować się podczas wyjazdu. Impreza z atrakcjami na długo zostanie w pamięci Twoich pracowników i może polepszyć atmosferę w pracy.

Turniej kulinarny – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza

Atrakcje dopasowane do charakteru i uczestników imprezy

Zanim uznasz, że wybrane przez Ciebie atrakcje są doskonałe, zastanów się, kto będzie uczestnikiem imprezy firmowej oraz jaki jest charakter imprezy. Każdy pracownik jest inny, dlatego kluczem do dobrej zabawy jest dopasowanie atrakcji do ich zainteresowań i preferencji. Nie sztuką jest wydać kilka tysięcy złotych na zespół, którego nikt nie będzie chciał słuchać. Musisz pamiętać, że nie tylko Ty chcesz się dobrze bawić. Impreza firmowa powinna być zorganizowana z myślą o wszystkich uczestnikach. W końcu atrakcje na imprezy firmowe mają pomóc zacieśniać relacje.

koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

Zastanawiasz się jakie atrakcje sprawdzą się na Twojej imprezie firmowej?

Zostaw to nam! Stworzymy scenariusz dopasowany do potrzeb!

Rodzaje atrakcji

Jeśli nie znasz dobrze swoich pracowników albo boisz się złej opinii innych wybierz popularne atrakcje. Zawsze sprawdza się muzyka na żywo, pokazy, widowiska, czy warsztaty. Większość z nich powinna przypaść do gustu każdemu. Raczej nie doprowadzą do sytuacji, w której ktoś odmawia udziału albo wydaje się być niezainteresowany. Takie atrakcje zwykle znacznie łatwiej zorganizować przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.

W sytuacji, w której nie boisz się wyzwań i wiesz, że Twoi pracownicy uwielbiają niespodzianki wybierz nieoczywiste atrakcje. Pamiętaj, że taki wybór musi być dobrze przemyślany. Nikt nie chce, by impreza firmowa zamieniła się w przykre doświadczenie. Decydując się na te mniej oczywiste atrakcje, warto zastanowić się, czy rzeczywiście wszyscy uczestnicy eventu będą chętni do udziału. Intensywne sporty wodne, skok na bungee czy jazda monster truckiem dla jednych będą wspaniałym przeżyciem, a dla innych ogromną traumą.

imprezy firmowe

Przepis na sukces? Połączyć tradycyjne atrakcje z nieoczywistymi, aby imprezy firmowe były dla każdego powodem do radości. Nie trzeba inwestować w organizację kilkunastu pomysłów jednocześnie. Wystarczy wybrać dwa, które każdemu przypadną do gustu, a impreza z pewnością zakończy się sukcesem.

Atrakcje na imprezy firmowe – najlepsze pomysły

Wiemy, że wybór odpowiednich atrakcji może być naprawdę trudny, dlatego przygotowaliśmy zestawienie zarówno uniwersalnych propozycji, jak i nieco mniej oczywistych pomysłów.

Fotobudka albo magiczne lustro

Prawie każdy uwielbia zdjęcia, które zamykają magiczne chwile na kawałku papieru, a z udanej imprezy firmowej najprawdopodobniej wszyscy będą chcieli przywieźć pamiątkę. To rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że w zasadzie nie wymusza na uczestnikach pojawienia się w konkretnym miejscu i o wyznaczonym czasie. Zdjęcie można wykonać w dowolnym momencie.

Muzyka na żywo

Atrakcje na imprezy firmowe mają zachęcać do wspólnych aktywności. Muzyka na żywo jest nie tylko miła dla ucha, ale skłania do zabawy i wyjścia na parkiet. Jeśli celem imprezy firmowej jest także integracja pracowników, będzie wspaniałym zwieńczeniem wieczoru i porwie wszystkich do zabawy. Nie trzeba zapraszać najpopularniejszej gwiazdy w Polsce. Muzyka na żywo po prostu brzmi lepiej, niż ta odtwarzana z konsoli.

Pokazy

Pokazy mogą wręcz hipnotyzować. Zwłaszcza jeśli są odpowiednio poprowadzone. Cała magia tkwi w tym, że odbywają się na żywo. Często mogą w nich brać bezpośredni udział uczestnicy imprezy. Dużą popularnością cieszą się pokazy pirotechniczne, występy magików oraz tancerzy, a także pokazy barmańskie – te często kończą się degustacją trunków, co powinno szczególnie zadowolić gości.

Kabarety i stand-up

Jak sprawdzić, aby oficjalnie szkolenie miało też swoją część rozrywkową? Najlepiej zaprosić specjalistów od dobrego humoru, którzy rozbawią swoją publiczność do łez i rozluźnią formalną atmosferę. Można pokusić się o wynajęcie komika, który jednocześnie będzie konferansjerem imprezy i poprowadzi całe wydarzenie w sposób żartobliwy i humorystyczny.

Atrakcje sportowe

Sportowe atrakcje na imprezy firmowe są bardzo ciekawą formą, która nie każdemu musi przypaść do gustu, dlatego trzeba do nich podejść ostrożnie. Oczywiście wszystkie zabawne rywalizacje jak bieg w worku czy z jajkiem na łyżeczce trafią do każdego, ale sporty nieco bardziej wymagające nie muszą spodobać się wszystkim. Warto zaufać specjaliście – agencja eventowa.

Spływ pontonowy – dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
Lot helikopterem – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
Commplace agencja PR
Organizacja imprez zimowy – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
Gry terenowe – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
Gry terenowe – Dwór Korona Karkonoszy – Sosnówka k. Karpacza
koronakarkonoszy.pl/dla-firm/

3 pomysły na aktywne atrakcje na imprezy firmowe

Wystarczy tylko 30 minut wysiłku fizycznego, żeby wyraźnie podnieść poziom endorfin! Endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, poprawiają samopoczucie, dodają energii i wprawiają w wyśmienity nastrój. Nastrój sprzyjający budowaniu przyjacielskich relacji w grupie pracowniczej. Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że na integracyjnym spotkaniu firmowym nie może zabraknąć aktywnych atrakcji!

Jedną z popularnych form aktywnej integracji jest wspólne wyjście do parku linowego. W parku linowym każdy znajdzie coś idealnego dla siebie! Odważniejsi mogą zaszaleć na skomplikowanych, wymagających trasach, a osoby początkujące mogą spróbować swoich sił w prostych, nieco łatwiejszych przejściach. Zabawa w parku linowym może przybrać formę zawodów, np. która drużyna jako pierwsza ukończy wybrany tor. Odrobina zdrowej, sportowej rywalizacji rozbudzi w pracownikach motywację i doda im mnóstwo pozytywnej energii.

Pozostańmy na chwilę w wątku rywalizacji. Sportowe konkursy są bowiem świetną formą integracji dla firm. Przykładem aktywnej atrakcji na imprezy firmowe z nutką rywalizacji jest turniej piłkarski. Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych, najbardziej lubianych sportów drużynowych! Uwielbiają ją nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i niemałe grono najmłodszych. Firmowy turniej piłkarski to zatem strzał w dziesiątkę! Rywalizacja na boisku dostarczy pracownikom mnóstwo wyśmienitej zabawy.

Plusem tej popularnej ruchowej zabawy integracyjnej jest stosunkowo łatwa organizacja. Do przeprowadzenia turnieju potrzeba jedynie piłki i dwóch bramek (nawet prowizorycznych). Przyda się też dobre nastawienie pracowników i odrobina pozytywnej energii.

Zamiast turnieju piłkarskiego można zaplanować firmowe igrzyska olimpijskie, podczas których pracownicy będą rywalizować w rozmaitych konkurencjach. Bieg w workach, „ślepy” tor przeszkód, sztafeta – możliwości jest mnóstwo, a ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia organizatorów!

Firmowe igrzyska olimpijskie mogą przynieść wiele korzyści. Zabawa zawiera w sobie elementy team buildingu. Zawodnicy muszą wykazać się niemałym zaangażowaniem, żeby wygrać. Muszą wykorzystać potencjał każdego członka swojej drużyny, a także sprawnie i efektywnie się komunikować. Kluczem do zwycięstwa jest współpraca! Rywalizacja w firmowych igrzyskach olimpijskich pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie zespołu pracowniczego na co dzień – wzmocni i zintegruje zespół. Pracownicy nauczą się, jak działać w grupie, by z łatwością wykonywać zadania zawodowe, pokonywać mniejsze i większe przeszkody i realizować wyznaczone cele.

Luksusowe atrakcje na imprezy firmowe

Każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Swoim pracownikom możesz zapewnić namiastkę ekskluzywności, zapraszając ich na wyjątkowe wydarzenie wypełnione po brzegi atrakcjami niedostępnymi dla wszystkich.

Luksusowe atrakcje na imprezy firmowe często stanowią część wyjazdów incentive. Czym są takie wycieczki? Dla kogo są przeznaczone? I jak zorganizować takie wydarzenie?

Integracja z pomysłem

Wyjazdy incentive, inaczej zwane wyjazdami motywacyjnymi, to coś więcej niż zwykła integracja. Ich głównym celem jest zmotywować pracowników do dalszego wysiłku, a jednocześnie dostarczyć im potężną dawkę wyśmienitej zabawy i niezapomnianych doświadczeń. Wyjazdy incentive zwykle stanowią formę niebanalnej nagrody dla najlepszych pracowników, czyli tych, którzy najbardziej angażują się w rozwój firmy, dokonali czegoś wybitnego lub w znaczący sposób przyczynili się do firmowego sukcesu.

Wyjazd incentive to coś wyjątkowego, nietypowego. Coś, co wywołuje efekt „wow”, zachwyca swoją nietuzinkowością i oczarowuje luksusem. Incentive travel to niesamowite kierunki podróży i moc genialnych atrakcji, które są niedostępne dla typowych turystów. Jakie formy rozrywki idealnie wpisują się w charakter wyjazdów incentive?

Pierwszą grupą atrakcji na imprezy firmowe incentive są spotkania z ważnymi osobistościami. Kolacja z piłkarzem, wyjście na kawę z cenionym biznesmenem, dzień na planie z aktorem, czy też wycieczka po okolicy ze znaną piosenkarką – kto nie chciałby doświadczyć czegoś takiego? Spotkanie ze sławną osobą jest niesamowicie ekscytujące, co czyni je świetną formą nagrody dla wybitnych pracowników.

Drugą grupą są wycieczki w miejsca nieosiągalne dla normalnych turystów. Podróż na wyspę milionerów Necker Island, zwiedzanie niedostępnego piętra Pałacu Kultury, a nawet lot w kosmos – miejsca zamknięte dla innych, owiane tajemnicą fascynują i rozbudzają ciekawość. Pracownicy z pewnością ucieszą się z takiej nagrody.

Trzecią grupą atrakcji na imprezy firmowe incentive są nietypowe doświadczenia, np. wycieczka po dżungli, warsztaty kaligrafii, lekcja jazdy z kierowcą rajdowym, skok ze spadochronem, lot helikopterem, czy też przejażdżka luksusowym samochodem.

Organizacja wyjazdu motywacyjnego to duże przedsięwzięcie. Warto porządnie przyłożyć się do tego zadania, by każdy element wycieczki był dopięty na ostatni guzik. Dzięki dbałości o najdrobniejsze detale bez wątpienia zadowolisz swoich pracowników i pokażesz im, jak ważni są dla Twojej firmy.

Dobrze przygotowany wyjazd incentive doda pracownikom zapału do pracy, zwiększy ich przywiązanie do przedsiębiorstwa, a także wzmocni Twój pozytywny wizerunek jako pracodawcy.

Atrakcje na imprezy firmowe organizowane zimą

Zima głównie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia, rodzinną atmosferą i szaloną imprezą sylwestrową do białego rana. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w okresie zimowym zorganizować niezapomnianą imprezę integracyjną dla pracowników! Zima ma bowiem mnóstwo do zaoferowania. Organizatorzy przedsięwzięcia mogą wybierać spośród wielu wyjątkowych atrakcji, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Co znajduje się na liście naszych największych faworytów?

Jedną z najfajniejszych atrakcji na imprezy firmowe organizowane zimą jest kulig! A najlepiej kulig w górach! Przejażdżka saniami pośród ośnieżonych szczytów górskich to wspaniałe doświadczenie, które wprawia w doskonały nastrój i generuje mnóstwo wyjątkowych wspomnień. Góry zimą mają w sobie coś niesamowitego. Wyglądają niesamowicie! Zachwycają wszystkich estetów, romantyków, a nawet ruszają serca osób, które nie zwracają uwagi na piękno przyrody.

Zimowy kulig w górskiej okolicy można zakończyć ogniskiem z pysznymi, pieczonymi kiełbaskami i rozgrzewającym grzańcem przygotowanym według tradycyjnej góralskiej receptury. Plenerowej imprezie pracowniczej koniecznie musi towarzyszyć radosna muzyka przygrywana przez prawdziwą góralską kapelę. Skoczne rytmy porwą do tańca każdego!

Impreza firmowa w górach to gratka dla wszystkich miłośników sportów zimowych! Pracowniczy wypad na narty czy snowboard to strzał w dziesiątkę! Taka aktywność może stanowić część dłuższego wyjazdu integracyjnego dla pracowników. Kilka dni spędzonych w spokojnej okolicy to świetny sposób na odprężenie i odstresowanie. Pracownicy będą mogli chociaż na chwilę zapomnieć o pracy i szarej codzienności, by w pełni skupić się na poznawaniu siebie nawzajem i pogłębianiu przyjacielskich relacji. Wypoczęci pracownicy wrócą do swoich obowiązków zawodowych z nową motywacją i energią! To bez wątpienia przełoży się na efektywność ich działań.

Kulinarne atrakcje na imprezy firmowe

Kulinarne atrakcje na imprezy firmowe to prawdziwa gratka dla wszystkich łakomczuchów i miłośników gotowania. Jedną z najciekawszych kulinarnych atrakcji na imprezy firmowe są warsztaty gotowania pod okiem doświadczonego kucharza. Warsztaty to szansa na to, by nauczyć się przyrządzania prostych i szybkich potraw, a także wyjątkowych dań przypominających te z najlepszych, najbardziej wykwintnych restauracji.

To także doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się co nieco o tajnikach najpopularniejszych kuchni świata i poznać cenne wskazówki kulinarne, które przydadzą się na co dzień. Warsztaty kulinarne to potężna dawka praktycznej, a przy tym niesamowicie ciekawej wiedzy, doskonała zabawa i wspaniałe doświadczenie! A kto wie, może któryś z uczestników odkryje w sobie pasję do gotowania?

Inną ciekawą atrakcją na imprezy integracyjne jest drużynowy konkurs kulinarny. Uczestnicy mogą rywalizować w takich konkurencjach jak ślepy test smaku, najbardziej kreatywna ozdoba na ciasteczkach, czy też oddzielanie ziemniaków od cebuli z zasłoniętymi oczami. Konkurs kulinarny zbliży do siebie pracowników i dostarczy im mnóstwo powodów do śmiechu!

Taneczne atrakcje na imprezy firmowe

Taniec poprawia humor i dodaje pozytywnej energii. Pozwala w prosty sposób, bez zbędnych słów wyrazić emocje, łączy i uczy współpracy. Ponadto świetnie odstresowuje, rozładowuje napięcia i odpręża. Nic więc dziwnego, że taneczne zabawy integracyjne uznaje się za jedne z najskuteczniejszych i najfajniejszych. Event firmowy wypełniony po brzegi szalonymi atrakcjami tanecznymi to gwarancja wyśmienitej zabawy!

Naszą pierwszą propozycją jest taniec wokół krzeseł. Chociaż zabawa ta głównie kojarzy nam się z weselnymi oczepinami, to bez wątpienia może stanowić ciekawą atrakcję na imprezie firmowej. Jak przebiega rozgrywka? Na środku sali w okręgu ustawia się kilka krzesełek zwróconych do siebie oparciami. Krzeseł powinno być o jedno mniej niż osób biorących udział w zabawie. Gracze chodzą wokół krzeseł w rytm muzyki przygrywanej przez kapelę (lub puszczanej z odtwarzacza). Kiedy muzyka ucichnie, muszą jak najszybciej zająć miejsce. Osoba, której się to nie uda, odpada. Zabawa trwa do momentu, w którym na parkiecie zostanie jedno krzesełko i dwóch graczy. Zwycięzcą zostaje osoba, której jako pierwszej uda się usiąść na ostatnim krześle.

Inną ciekawą atrakcją na imprezy firmowe jest drużynowy konkurs na najlepszą choreografię. Pracownicy zostają podzieleni na kilka zespołów. Każdy z nich losuje piosenkę, do której musi ułożyć prostą, 30-sekundową choreografię. Drużyny prezentują to, czego się nauczyły przed jury, składającym się z wybranych pracowników, przełożonych czy managerów. Wygrywa ten zespół. Który wykaże się największą kreatywnością.

Atrakcje na imprezy firmowe z elementami team buildingu

Pisząc o firmowych igrzyskach olimpijskich, wspomnieliśmy o team buildingu. Team building ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania firmy. Są to bowiem specjalne zadania, gry i zabawy, które mają wzmocnić zespół i wyposażyć pracowników w cenne umiejętności, przydatne w codziennej pracy – takie jak umiejętność współpracy, sprawnej komunikacji, czy efektywnego wydawania poleceń.

Zadania team buildingowe to ciekawa forma atrakcji na imprezy firmowe. Jedną z najpopularniejszych zabaw team buildingowych jest „Ślepe zaufanie”. Na czym polega gra? Przełożony dobiera pracowników w pary. Każda para w jak najkrótszym czasie musi pokonać skomplikowany tor przeszkód, pełen ciekawych zagadek. Haczyk? Jedna osoba w parze ma zasłonięte oczy, a druga jest jej przewodnikiem – stąd nazwa gry „Ślepe zaufanie”. Uczestnicy zabawy muszą wykazać się niemałym zaangażowaniem! Gra uczy uważnego słuchania, efektywnej komunikacji i współpracy.

Maszyna Goldberga

Inną zabawą z elementami team buildingu jest budowa maszyny Goldberga. Maszyna Goldberga to zaawansowana konstrukcja, składająca się z wielu różnych mechanizmów. Urządzenie działa na zasadzie przyczynowo-skutkowej – jeden mechanizm napędza kolejny itd. Celem graczy jest skonstruować maszynę z rozmaitych klocków, dźwigni, przekładni i innych elementów. Do tego, żeby ukończyć zadanie, niezbędna jest współpraca. Pracownicy muszą sprawnie wymieniać informacje, wykorzystywać potencjał każdego uczestnika zabawy oraz efektywnie zarządzać czasem i pracą.

Agencja eventowa

Współpraca, sprawna komunikacja i efektywna organizacja pracy przydadzą się podczas gry scenariuszowej, podczas której uczestnicy będą musieli rozwikłać skomplikowaną zagadkę, np. kryminalną. Wspólne odkrywanie sekretów to świetna zabawa!

Inne atrakcje na imprezy firmowe z elementami team buildingu to:

  • „Węzeł z rąk” – pracownicy ustawiają się w niewielkim okręgu, łapią się za ręce (każda osoba podaje dłonie dwom osobom naprzeciwko), a następnie muszą rozplątać stworzony węzeł, nie puszczając rąk,
  • „Dwie prawdy i kłamstwo” – każdy pracownik musi powiedzieć trzy fakty o sobie, z czego dwa powinny być prawdziwe, a jedno fałszywe; zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odgadnąć, które stwierdzenie jest kłamstwem,
  • „Wspólna historia” – pracownik wybrany przez dyrygenta zaczyna opowiadać historię, dyrygent w dowolnym momencie przerywa i wskazuje osobę, która musi kontynuować opowiadanie historii itd.; zabawa uczy uważnego słuchania i rozbudza wyobraźnię.

Atrakcje na piknik firmowy

Imprezy plenerowe to znakomita forma integracji! Aktywność na świeżym powietrzu dodaje energii, poprawia samopoczucie i skutecznie odstresowuje.

Niezwykle ekscytującą atrakcją na imprezę firmową pod chmurką jest koncert znanej gwiazdy czy lokalnego wykonawcy. Muzyka na żywo nada wydarzeniu wyjątkowy charakter. Wspólne przyśpiewki i taniec bez wątpienia zbliżą do siebie pracowników!

Świetnym urozmaiceniem pikniku firmowego jest live cooking, czyli pokaz gotowania na żywo połączony z degustacją przygotowanego dania. Pokaz dostarczy pracownikom cennej wiedzy o tajnikach przygotowywania jednego z dań wybranej kuchni świata. Ponadto będzie świetną okazją do tego, żeby porozmawiać z doświadczonym kucharzem i dowidzieć się praktycznych ciekawostek, które znacznie usprawnią codzienne gotowanie.

Na firmowym pikniku integracyjnym nie może zabraknąć:

  • rozmaitych konkursów z nagrodami,
  • zabaw terenowych dla pracowników, takich jak podchody czy spływ kajakowy,
  • food trucków z pysznymi przekąskami, np. z hot dogami, burgerami czy lodami,
  • ogniska z pieczonymi kiełbaskami i zimnym piwem rzemieślniczym.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Warto wiedzieć:

Jaką rolę odgrywają atrakcje na imprezach firmowych?

Dodatkowe atrakcje na firmowych imprezach mają zagwarantować najlepszą zabawę oraz to, że wydarzenie zostanie zapamiętane na długo. Atrakcje ponadto mają zachęcać do uczestnictwa w zabawie i pomagać w budowaniu lepszych relacji między członkami zespołu.

Jak wybierać atrakcje na imprezy firmowe?

Atrakcje powinny być przede wszystkim indywidualnie dopasowane do uczestników danej imprezy. Warto się tym zainteresować i sprawdzić wcześniej co lubią nasi pracownicy, aby każdy dobrze się bawił.

Jakie atrakcje na imprezy firmowe możemy wybrać zimą?

Najbardziej znany i najpopularniejszy będzie oczywiście kulig, a w otoczeniu gór to już sukces całkowity. Na zakończenie kuligu warto zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek i wesołymi śpiewami w rytm muzyki wygrywanej przez góralską kapelę. Dla bardziej aktywnych uczestników ciekawe będą wszelkiego rodzaju sporty zimowe.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt