Nawigacja

Jakie są najlepsze metody integracji pracowników?

Imprezy firmowe
Jakie są najlepsze metody integracji pracowników?

Współpraca, skuteczna komunikacja, dobra atmosfera – to bardzo ważne elementy zespołu wpływające na sukces w firmie. Niekiedy niestety bywają sytuacje, w której grupa pracowników nie może się dogadać. Powstają sporty oraz konflikty, a w konsekwencji – praca zespołu nie przynosi maksymalnych efektów. W takiej sytuacji skutecznym działaniem będzie zorganizowanie odpowiedniej integracji. W jaki sposób tego dokonać? Jakie są metody integracji wśród pracowników?

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Nie wiesz, która metoda integracji sprawdzi się najlepiej w Twoim zespole?

Zaproponujemy najlepszą, a Twoi pracownicy zaczną osiągać maksymalne efekty!

Metody integracji pracowników – przegląd skutecznych technik

Integracja grupy pracowników ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania firmy. Każdy pracodawca bez wątpienia powinien o nią zadbać. Jeśli nie wiesz w jaki sposób przeprowadzić skuteczną integrację zapoznaj się z poniższymi technikami integracji pracowników.

Technika MAPS polega na racjonalnym doborze pracowników do określonych zadań oraz projektów. Technika D Petersena składa się z 8 kroków i przynosi takie korzyści jak: poprawa stosunków międzyludzkich, wzrost zaufania do kadry kierowniczej, a także ugruntowanie pracy zespołowej. Natomiast technika kół jakości opiera się na wyodrębnieniu z jednej komórki organizacyjnej grupy pracowników, której zadaniem jest analiza i szukanie rozwiązań różnych problemów.

Metoda obrad polega na organizowaniu spotkań dla wszystkich pracowników, podczas których każdy może się swobodnie wypowiedzieć. Dzięki takim spotkaniom pracownicy mogą wymienić swoje poglądy między innymi na temat istotnych kwestii dotyczących firmy. Obrady przybierają różne formy: posiedzenie, kongres, zjazd, czy konferencja.

Metoda grup autonomicznych polega na stworzeniu zespołów pracowników, którzy wykonują powiązane ze sobą zadania, tworząc przy tym jedną, wspólną całość. Metoda radaru personalnego to obiektywna i regularna technika polegająca na ocenie przełożonego przez pracowników. Ma ona wiele plusów, między innymi: integracja zespołu, planowanie potrzeb kadrowych, czy lepsza identyfikacja poszczególnych pracowników z grupą.

Integracja na wyjeździe

Wspólny wyjazd firmowy jest świetną okazją do przeprowadzenia integracji. Pracownicy znajdując się z dala o pracy, mogą swobodnie porozmawiać na luźne tematy. Mogą odpocząć, zrelaksować się oraz nabrać motywacji do dalszego działania i odstresować się. Główne metody integracji na wyjeździe będą opierać się na rozrywce, która jednocześnie dostarczy rozrywki. Obiektem, który udostępnia specjalny kreator atrakcji idealnych na firmowy wyjazd integracyjny, jest Dwór Korona Karkonoszy.

Na stronie Dworu Korona Karkonoszy dostępny jest szeroki wybór eventów – w tym wycieczki miejskie lub górskie z przewodnikiem, warsztaty rzemiosła regionalnego, integracja w parku linowym, firmowe karaoke party, igrzyska z elementami team buildingu i wiele innych.  Organizując taki wyjazd warto postawić na obiekt usytuowany w malowniczym, spokojnym miejscu. Urokliwe okoliczności natury stworzą dogodne warunki do pogłębiania przyjacielskich relacji między pracownikami.

metody integracji

Metody integracji w formie imprezy czy gier integracyjnych

Do ciekawych metod integracji należą gry integracyjne, które niesamowicie wpływają na odpowiednią komunikację w grupie. Spajają uczestników, a jednocześnie dostarczają potężnej dawki wyśmienitej zabawy. Mogą to być gry sportowe, taneczne, czy intelektualne – wybór jest dowolny. Zabawy integracyjne mogą zawierać elementy team buildingu. Dzięki temu przyniosą jeszcze więcej korzyści, które będą mieć realny wpływ na funkcjonowanie firmy – nauczą pracowników skutecznej komunikacji, współpracy i racjonalnego podziału obowiązków. 

Firmowa impreza integracyjna to zawsze świetny pomysł na integrację. Tańce do białego rana, orzeźwiające drinki i pyszne menu sprawią, że pracownicy odpoczną od pracy i będą mogli porozmawiać na luźne tematy. Można zorganizować klasyczną imprezę, ognisko integracyjne albo imprezę tematyczną – także w tym przykładzie możliwości jest wiele. Przeprowadzenie takiego eventu dobrze aby odbywało się z dala od siedziby firmy – pracownicy swobodniej poczują się na neutralnym gruncie. Metody integracji zastosowane podczas takich eventów z pewnością przyniosą lepsze efekty. 

Metody integracji – czy jest mi to potrzebne?

Sam pomysł zorganizowania integracji nie wystarczy do tego, aby przynosiła ona oczekiwane efekty. Trzeba wiedzieć jaki jest jej cel. Do tego pomogą techniki integracyjne, które zostały opracowane po to, aby przeciwdziałać wyczerpaniu, znużeniu, wypaleniu zawodowemu. Ich celem jest stworzenie zgranej, sprawnie funkcjonującej grupy pracowniczej, której członkowie wzajemnie wspierają się w dążeniu do celu i dbają o utrzymanie pozytywnej atmosfery. Dobrze zaimplementowane metody integracji pomogą zbudować pozytywne relacje w zespole, rozluźnić atmosferę, zwiększyć motywację, zredukować stres, a także rozwiązać problemy powstałe w grupie.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt