Nawigacja

Gra integracyjna świetnym elementem team buildingu

Imprezy firmowe
Gra integracyjna świetnym elementem team buildingu

Integracja pracowników to nie tylko dobra zabawa, ale również nauka współpracy i odpowiedniego komunikowania się w ramach team buildingu. Silny i zgrany zespół przynosi znaczne korzyści dla firmy i jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jednym z narzędzi integracji jest właśnie gra integracyjna, która jednocześnie uczy oraz bawi.

Niestety przez pandemię koronawirusa wiele firm zrezygnowało z integracji pracowników, co znacznie wpływa na zmniejszenie motywacji do pracy. Ciągłe siedzenie przed ekranem komputera nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Co więcej jeśli do naszego zespołu doszły nowe osoby integracja grupy jest wręcz wskazana. W dobie XXI wieku istnieje wiele przykładów na to, że gra integracyjna online jest również skuteczna co offline.

Jedną z najpopularniejszych gier, które można przeprowadzić na videochacie lub za pomocą formularzy ankietowych, jest test z wiedzy o poszczególnych członkach grupy. Na kilka dni przed terminem zabawy, organizator przesyła graczom listę pytań. Na podstawie odesłanych odpowiedzi organizator wybiera kilka faktów, a zadaniem uczestników jest przyporządkowanie danego faktu do konkretnej osoby. Wygrywa ten, komu uda się zebrać najwięcej prawidłowych dopasowań. 

Ciekawym przykładem jest również tzw. „emotikonowe kalambury”. Gracze podzieleni na grupy próbują odgadywać np. tytuły filmów i seriali, mając do dyspozycji jedynie emotikonki. 

Szukasz inspiracji na efektywny team building?

Skorzystaj z naszej niewyczerpanej puli pomysłów!

Gra integracyjna na żywo

W sytuacji w której pracownicy mogą spotkać się na żywo warto odejść od formy zdalnej i zintegrować pracowników w realu, co daje naprawdę wiele korzyści.

Gra integracyjna powinna być dopasowana do tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli pragniemy zintegrować nowych pracowników z grupą, aby lepiej się wszyscy poznali i czuli swobodnie w swoim towarzystwie, gra integracyjna „prawda, kłamstwo, prawda” idealnie się do tego nada.  Polega ona na tym, że wylosowany gracz przedstawia trzy fakty na swój temat, z czego jeden jest zmyślony. Zadaniem grupy jest wskazanie kłamstwa. 

Najpopularniejsza gra integracyjna, organizowana zwłaszcza podczas wyjazdów, to zabawa w szukanie skarbu. Zespół dzielimy na kilka podgrup. Następnie przydzielamy im konkretną listę zadań, wyzwań i wskazówek, które pozwalają przejść do kolejnych etapów, by w efekcie odkryć miejsce ukrycia skarbu. Zabawę można zorganizować samemu lub skorzystać z prywatnych escape roomów. Celem nie jest odkrycie skarbu, ale wydostanie się z pomieszczenia w określonym czasie. 

gry integracyjne

Gra integracyjna, która wspiera integrację, ćwiczy naszą pamięć oraz nasze aktywne słuchanie jest wspólne opowiadanie historii. Zabawa polega na tym, że wszystkie osoby, po kolei dokładają swoje jedno zdanie do wcześniejszych. Tak aby całość składała się na mającą sens historię. Wcześniej możemy ustalić motyw przewodni historii albo punkt, do którego muszą dotrzeć uczestnicy.

Popularna „prawda czy wyzwanie”, to również skuteczna gra integracyjna. Polega na tym, że wylosowane osoby decydują czy wolą odpowiedzieć na pytanie zadane przez poprzedniego gracza, czy podjąć się wyzwania wykonania wskazanego zadania. Aby gra przyniosła odpowiednie skutki, należy wcześniej ustalić zasady, jakich pytań i wyzwań unikamy. 

Gra integracyjna, która uczy i bawi

Gra integracyjna to nie tylko forma zabawy. Jako element team buildingu jednocześnie uczy oraz bawi. Wzmacnia współpracę, poprawia komunikację między członkami zespołu oraz buduje poczucie zaufania i przynależności. Gra integracyjna pomaga również w tworzeniu odpowiedniej kultury organizacyjnej. Wpływa na wzrost motywacji i satysfakcji z pracy, poprawia wizerunek firmy oraz znacząco wpływa na wzrost produktywności i efektywności firmy.

Gra integracyjna pomaga wzmocnić komunikację w firmie, zbudować zaufanie pomiędzy współpracownikami oraz rozwinąć kompetencje miękkie. Poprzez serię wyzwań, zadań i zagadek, w naturalny sposób motywuje do współpracy. Pozwala odpocząć od codziennych obowiązków i przyjemnie spędzić czas, co znacząco wpływa na nastroje i morale uczestników. 

Jaka powinna być skuteczna gra integracyjna?

Gra integracyjna jest niezbędna do przełamania lodów, usprawnienia współpracy i przezwyciężenia barier komunikacyjnych. Obejmuje celowo organizowane wyzwania, stanowiące ważny element zarządzania zasobami ludzkimi. Ma za zadanie scementować grupę, a poprzez uzyskanie wiedzy o poszczególnych członkach zespołu, lepiej delegować zadania i skuteczniej realizować wspólne cele. 

integracja firmowa

Dobrze jeśli integrację przeprowadzamy z dala od siedziby firmy, gdzie pracownicy mogą odpocząć od swoich obowiązków.

Zmiana otoczenia pomaga oderwać się od codzienności.

Wspólny wyjazd integracyjny pozwala choć na chwilę zapomnieć o pracy oraz wszelakich konfliktach między współpracownikami.

Zabawy grupowe integracyjne powinny zawierać elementy team buildingu. Ważne, by pracownikom towarzyszył doświadczony psycholog, który wyciągnie odpowiednie wnioski, wspomagające efektywność zespołu i poszczególnych pracowników. Gra integracyjna to nie zabawa, która wywołuje emocje. To praca z tymi emocjami, wykorzystująca narzędzia, które kojarzymy z zabawą i czymś przyjemnym. Ciekawym pomysłem są np. warsztaty integracyjne w górach, które dodatkowo dają możliwość obcowania z pięknem przyrody. 

Warto zaufać specjalistom – integracja pracowników – agencja eventowa

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt