Nawigacja

Praca w zespole – zalety efektu synergii

Imprezy firmowe
Praca w zespole – zalety efektu synergii

Efekt synergii polega na tym, że większe korzyści firma zyskuje z pracy zespołu, niż wysiłku pojedynczych pracowników. Tak samo jest w przypadku samych członków zespołu. Praca w zespole – zalety tej formy organizacji przewyższają wady takiego podejścia. Dlaczego warto wprowadzić pracę w zespole na wyższy poziom? Dowiedz się z poniższego tekstu.

Wszystko ma swoje wady i zalety, tak samo jest w przypadku pracy w zespole. W przypadku kilku lub kilkunastu osób w zespole bardzo ważna jest dobra komunikacja – jeśli jej brak, trudno o pożądane efekty. Praca w zespole wiąże się czasem z brakiem swobodnego przepływu pomysłów i myśli, zaburzeniem kreatywności ale również obecności zwierzchnika, który przez swoje ciężkie usposobienie może negatywnie wpływać na to jak wygląda praca w zespole.

Zalety takiego podejścia jednak przewyższają wady. Należy odpowiednio kierować zespołem i go integrować, a wtedy sukces Twojej firmy jest murowany. Praca w zespole to znacznie lepsza efektywność grupy, możliwość wymiany doświadczeń, jak również mniejsze ryzyko błędów i niepowodzeń. Korzyści z pracy w zespole jest znacznie więcej. Oto podpowiedzi, jak zintegrować zespół.

To, jak pracuje zespół, przekłada się na ostateczny wynik.

Sprawimy, że Twoi pracownicy osiągną mistrzostwo jako team!

Praca w zespole – zalety integracji

Praca w zespole będzie przynosić korzyści, jeśli odpowiednio zintegrujemy zespół. Warto zorganizować wyjazd integracyjny podczas którego wykorzystamy scenariusze imprez firmowych, aby jednocześnie bawić oraz uczyć w ramach team buildingu. Atrakcje, które świetnie się sprawdzą na wyjeździe to: chodzenie po górach, paintball, a także warsztaty kulinarne. Jeśli wybierzesz ośrodek, w którym znajdują się sale konferencyjne, to poza zabawą będziesz mógł również omówić bieżące sprawy i dokonać podsumowań. Krótkie i konkretne przedstawienie sprawy na żywo może zastąpić kilkanaście maili.

Zalety powrotu do pracy w biurze

W 2022 roku coraz więcej firm będzie wracać z pracy zdalnej na chociażby hybrydową. Jako lider zespołu pamiętaj o odpowiednim zaadoptowaniu pracowników w nowej rzeczywistości. Pandemia spowodowała zupełnie inny rytm pracy, który trwa już prawie dwa lata, dlatego należy skupić się na działaniach jak ma wyglądać nowa praca w zespole. Zalety powrotu do pracy w biurze skupiają się wokół integracji grupy, która była ciężka przez Internet.

Pandemia była dla wielu emocjonalnym czasem. Siedzenie w domu nie ułatwiało „przegadania” problemów. Być może zwierzenie się z obaw i wątpliwości wśród członków zespołu będzie tym, co ułatwi zacieśnienie więzów i bezstresowy powrót do biura. Przeczytaj, jak wygląda integracja krok po kroku i jakie etapy wyróżniamy. Podpowiadaliśmy też, jak zorganizować integrację dla pracowników z pomysłem, czyli jak stworzyć nietypowe wydarzenie, którego zespół długo nie zapomni.

Praca w zespole – zalety integracja online

W czasie pandemii liderzy grup byli zmuszeni do nowego wymyślenia jak ma wyglądać praca w zespole. Zalety integracji online to przede wszystkim możliwość połączenia się z wszystkimi pracownikami, nawet tymi którzy pracują daleko od siedziby firmy czy poza granicami kraju.

Gry zespołowe on-line, zdalne warsztaty i zadania przez komunikatory czy platformy online przez ostatnie dwa lata umożliwiały zdalną integrację i choć niewielkie poczucie, że nie jesteśmy postawieni samemu w sobie. Warto jednak pamiętać o jednym: nie da się zbudować wspólnoty wyłącznie zdalnie. Gdy już coś pójdzie nie tak, sprawdź, jakie metody rozwiązywania problemów w organizacji sprawdzą się najlepiej. Wśród zalet pracy w zespole jest też to, że da się znacznie łatwiej wyłapać i zdiagnozować problemy. Przy pracy zdalnej mogą one pozostać niezauważone przez wiele miesięcy. 

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

Praca w zespole a typ osobowości

Praca w zespole będzie odgrywać inną rolę dla każdego człowieka, w zależności od typu osobowości. Każdy z nas jest inny. Istnieją introwertycy, którzy bezpieczniej i swobodniej czują się w pojedynkę oraz z drugiej strony są ekstrawertycy, którzy błyszczą w zespole i potrzebują go do efektywnego funkcjonowania. Lider zespołu musi tak poprowadzić zespół, aby połączyć te dwie grupy odmiennych osobowości. Szczególnie w czasach pandemii, dla których taka sytuacja może być wprost nie do zniesienia.

Zalety pracy w zespole czują też osoby ceniące współdziałanie. Zarządzanie grupą indywidualistów może być z kolei trudne.

W świecie korporacyjnym mówi się, że zespołowość jest popularna w azjatyckim modelu rządzenia, podczas gdy amerykańskie podejście zakłada bardziej odkrywanie maksymalnego potencjału jednostki.

 

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt