Nawigacja

Zabawy grupowe integracyjne, które zacieśnią relacje w grupie

Imprezy firmowe
Zabawy grupowe integracyjne siłą Twojego zespołu

Istnieje wiele form integracji – każda z nich przynosi duże korzyści. Spajanie zespołu, poprawa komunikacji, wzrost motywacji, czy redukcja stresu. Są to elementy niezwykle ważne i wpływające na efektywność funkcjonowania grupy. Jednym z przykładów działań integracyjnych, które świetnie wpłyną na relacje w grupie, są zabawy grupowe integracyjne. Na czym one polegają?

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Od efektywności pracy zespołu zależą wyniki firmy.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc, by Twoja załoga była jeszcze bardziej wydajna!

Zabawy grupowe integracyjne budują silny i sprawnie funkcjonujący zespół, dzięki połączeniu wyśmienitej zabawy, pozytywnych emocji oraz elementów team buildingu. Skupiają się na współpracy, która jest kluczową umiejętnością dobrze zgranego i komunikującego się zespołu. Zabawy grupowe integracyjne mają być nie tylko dobrą zabawą, ale również wpłynąć na relacje w grupie pracowniczej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przygotowanie i dopasowanie do zespołu. Nie każdy pracownik jest fanem wspólnych gier, więc należy prześledzić różne przykłady zabaw, aby każdy czuł się w pełni komfortowo.

Zabawy grupowe oparte na współpracy

Współpraca w zespole to klucz do sukcesu w przedsiębiorstwie. Jeśli pracownicy nie potrafią się dogadać na co dzień w pracy, czy przy robieniu projektów – musisz wiedzieć, że potrzebna będzie odpowiednia integracja, która wykorzystując elementy team buildingu, wpłynie na poprawę komunikacji w zespole.

Jednym z świetnych przykładów takiej grupowej zabawy jest gra scenariuszowa, w której uczestnicy będą musieli rozwikłać jakąś skomplikowaną zagadkę (np. kryminalną). Nauczy ona pracowników współpracy, skutecznej komunikacji i sprawnego rozwiązywania problemów. Będzie lekcją logiki, kreatywności i myślenia przyczynowo-skutkowego. Ponadto zbliży pracowników do siebie, poprawi ich relacje i korzystnie wpłynie na ich codzienne funkcjonowanie w firmie. 

Zabawy integracyjne

Zabawy integracyjne. Przykłady innych form grupowych zabaw integracyjnych opierających się na zasadach współpracy to:

 • budowa maszyny Goldberga,
 • manewry wojskowe,
 • turniej kulinarny.

Ważne, aby uczestnicy zabawy mogli wczuć się w klimat gry. Należy zorganizować zabawę w odpowiednio przygotowanej scenerii, która przeniesie pracowników w prawdziwie inny świat.

Zabawy integracyjne. Jeśli zespół Twoich pracowników uwielbia sport to idealnym rozwiązaniem będą zabawy ruchowe integracyjne, np. w formie firmowych igrzysk olimpijskich. Podczas takiej aktywności członkowie zespołu będą mogli sprawdzić swoje siły i umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych. Firmowe igrzyska to gwarancja świetnej zabawy wraz z nauką współpracy, komunikacji w grupie i szybkiego podejmowania decyzji.

Integracja przy ognisku

Zabawy grupowe integracyjne spajają pracowników w jedną całość, w jeden dobrze prosperujący zespół. Ognisko jest świetnym przykładem integracji ludzi, którzy potrzebują wspólnego czasu na rozmowę na luźne tematy, niezwiązane z pracą. Do tego smaczne kiełbaski, muzyka, tańce – to wszystko pozytywnie wpłynie na poprawę atmosfery w pracy i redukcję stresu.

Zabawy grupowe integracyjne przy ognisku, które są łatwe i przyjemne to na przykład kalambury. Mogą się odbyć czy to w wersji klasycznej, filmowej, muzycznej. Nie wymagają wielkiej organizacji i przygotowania, a świetnie sprawdzą się jako forma integracji. Jak przeprowadzić kalambury Uczestnicy dzielą się na dwie czy trzy grupy (w zależności od liczby osób). Wybrana osoba z grupy losuje hasło i musi zaprezentować je w kreatywny sposób swoim koleżankom i kolegom z drużyny. Ich zadaniem jest zaś odgadnięcie hasła w jak najkrótszym czasie. Drużynom przydzielane są punkty. Wygrywa ta, która zgromadzi ich najwięcej. 

Zabawy grupowe integracyjne – jeszcze więcej pomysłów

Pomysłów na przeprowadzenie ciekawej integracji grupowej jest naprawdę wiele. Ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia i to jaki mamy zespół pracowników. Jeśli kochają sporty – można rozegrać mecz piłki nożnej, koszykówki albo wybrać się na spływ kajakowy zakończony na przykład wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Fani rywalizacji i adrenaliny mogą wziąć udział w paintballu na podstawie specjalnego scenariusza – taka gra dostarczy niezwykłych emocji każdemu uczestnikowi.

Zabawy integracyjne.

Jeśli grupa kocha śpiewać to idealnym pomysłem będzie sprawdzenie swoich możliwości w grupowym karaoke. Nieszablonowym przykładem jest również gra o nazwie „ślepe zaufanie”, w której uczestnicy dobrani w pary muszą pokonać specjalny tor przeszkód. Cała zabawa polega na tym, że jedna osoba ma zasłonięte oczy, a druga jest jej przewodnikiem. Wygrywa zespół, który najszybciej ukończy tor. Jak widać, możliwości jest ogromnie dużo. Najważniejsze to dobrze rozumieć potrzeby zespołu i odpowiednio je zorganizować, aby integracja przyniosła odpowiednie efekty.

Zabawy grupowe jako forma integracji

Każdy zespół zmaga się czasem z jakimiś problemami. Mogą to być złe relacje między pracownikami, słaba atmosfera, nadmiar stresu – to wszystko wpływa na zmniejszoną efektywność grupy. Niezgrany zespół nie działa sprawnie, nie wykorzystuje potencjału każdego członka i z trudem przychodzi mu rozwiązywanie problemów powstałych na drodze do celu. W kiepsko funkcjonującej grupie pracowniczej brakuje motywacji i chęci do tego, by stale się rozwijać. W konsekwencji firma stoi w miejscu, nie odnosi sukcesów i nie generuje maksymalnych zysków. 

Dlatego tak ważna jest integracja, czy to na co dzień, czy w formie szkoleń, warsztatów, wyjazdów, a może właśnie zabaw grupowych integracyjnych. Integracja spaja pracowników i poprawia komunikację w grupie. Każdy z nas potrzebuje lepiej się poznać w zespole, porozmawiać na luźne tematy, oderwać się od natłoku obowiązków. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się zabawy grupowe integracyjne, które z pewnością pomogą pracownikom choć na chwilę zapomnieć o pracy i pozwolą miło spędzić czas.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Grupowe zabawy integracyjne w wersji tanecznej

Taniec wyzwala pozytywne odczucia, rozładowuje napięcia, odpręża i poprawia samopoczucie. Ponadto pozwala wyrazić emocje, wzbudza chęć obcowania z innymi ludźmi, łączy i uczy współpracy. Nic więc dziwnego, że taneczne zabawy integracyjne uważane są za jedne z najskuteczniejszych, a jednocześnie najbardziej wciągających i inspirujących. Spotkanie integracyjne wypełnione po brzegi tanecznymi zabawami to gwarancja wyśmienitej zabawy i wyjątkowych wspomnień.

Istnieje mnóstwo grupowych zabaw integracyjnych w wersji tanecznej, które z powodzeniem można wykorzystać na firmowej imprezie. Jedną z nich jest taniec wokół krzeseł. Chociaż gra głównie kojarzy nam się z weselnymi oczepinami, to z powodzeniem może stanowić ciekawe urozmaicenie spotkania integracyjnego. Na czym polega zabawa? Na środku sali w okręgu ustawia się kilka krzeseł – o jedno mniej niż liczba graczy. Uczestnicy chodzą tanecznym krokiem wokół krzeseł, w rytm muzyki przygrywanej przez zespół bądź puszczanej z odtwarzacza. Kiedy melodia cichnie, muszą jak najszybciej usiąść na krzesełkach. Kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, której nie uda się zająć miejsca, odpada. Zabawa trwa do momentu, w którym na parkiecie zostanie dwóch graczy i jedno krzesełko. Zwycięża ta osoba, której jako pierwszej uda się zająć ostatnie miejsce. W tym przypadku, żeby wygrać zabawy zręcznościowe dla dorosłych, trzeba wykazać się refleksem i niemałą szybkością. Z pewnością przyda się też odrobina szczęścia.

Inną grupową zabawą integracyjną w wersji tanecznej jest konkurs tańca z nagrodami. Taneczna konkurencja wprowadzi nutkę zdrowej rywalizacji i zapewni uczestnikom potężną dawkę pozytywnych emocji.

Konkurs tańca może przybrać formę rywalizacji grupowej lub w parach. W pierwszej wersji uczestnicy dobrani w kilkuosobowe drużyny przygotowują krótki układ taneczny do wylosowanej piosenki, a następnie prezentują go jury. Wygrywa ta grupa, która wykaże się największą kreatywnością.

W drugiej wersji konkursu uczestnicy dobierają się w pary i prezentują swoje umiejętności taneczne przed jury w rytm piosenek przygrywanych przez zespół muzyczny. Zabawę może urozmaicić wodzirej, który w trakcie tańca będzie wydawał uczestnikom polecenia. Para, której nie uda się wykonać zadania, odpada z rywalizacji. Zwycięzcą zaś zostaje ta dwójka, która ukończy wszystkie wyzwania.

Jak nagrodzić laureatów konkursów tanecznych? Obowiązkowo należy wręczyć im specjalne dyplomy, które będą przypominać im o zasłużonym zwycięstwie. Dodatkowo można obdarować ich koszami wypełnionymi najróżniejszymi drobiazgami – w tym słodyczami, zestawami kaw i herbat, gadżetami codziennego użytku i innymi elementami.

Wśród innych ciekawych tanecznych gier integracyjnych wyróżnimy:

 • taniec pod poprzeczką – świetna zabawa na hawajskie party,
 • wspólna nauka profesjonalnej choreografii pod okiem doświadczonego trenera tańca.

Grupowe zabawy integracyjne do wykorzystania w pracy

Nikt nie powiedział, że integrować pracowników można wyłącznie na imprezach czy wyjazdach firmowych. Integracja w pracy może przynieść równie spektakularne efekty. Grunt to odpowiednio ją zorganizować i zaangażować w nią wszystkich zatrudnionych. Jak integrować pracowników w firmie?

Świetnym pomysłem jest wprowadzenie reguły „godziny integracyjnej” w tygodniu. Na czym polega ta zasada? Wspólnie wybierzcie dzień tygodnia, w którym jedną godzinę poświęcicie wyłącznie na integrację. W tym czasie rozmowy o pracy, obowiązkach i innych rzeczach związanych z funkcjonowaniem firmy są zabronione. Skupcie się na poznawaniu siebie nawzajem i budowaniu koleżeńskich relacji.

Na Waszej godzinie integracyjnej nie może zabraknąć gier, które ułatwią Wam zacieśnienie więzi, pomogą rozluźnić atmosferę i pozwolą Wam się odprężyć. Jedną z ciekawych zabaw integracyjnych jest „Dwie prawdy i kłamstwo”, w której każdy uczestnik musi powiedzieć o sobie trzy różne fakty. Dwa z nich muszą być prawdą, a jedno – kłamstwem. Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnąć, które stwierdzenie jest fałszywe. Opowiadanie faktów na swój temat to ciekawy sposób na zaprezentowanie swojej prywatnej strony. Zabawa zbliża pracowników do siebie, rozluźnia atmosferę i znakomicie integruje.

Rozrywka w czasie pracy? Czemu nie!

Inną grą, którą można wykorzystać podczas integracji w pracy, jest „Wspólna historia”. Jak przebiega rozgrywka? Jedna osoba zostaje dyrygentem – w każdym tygodniu może być to ktoś inny. Dyrygent wyznacza osobę, która musi rozpocząć opowiadanie historii na dowolny temat. W dowolnym momencie dyrygent przerywa i wskazuje osobę, która musi kontynuować przerwaną historię itd. W efekcie pracownicy tworzą niesamowicie ciekawe, nieprawdopodobne, często też wyjątkowo zabawne opowiadanie. „Wspólna historia” pobudza kreatywność i wyobraźnię, a także uczy aktywnego słuchania. Ponadto jest świetnym sposobem na rozluźnienie i odstresowanie.

Wśród ciekawych grupowych zabaw integracyjnych możemy wymienić również grę o tajemniczej nazwie „P”. Pracownicy zostają podzieleni na dwie drużyny. Wybrana osoba z pierwszej drużyny wymyśla dowolny wyraz, który nie może zaczynać się na literę „p”. Następnie wyjaśnia je pozostałym uczestnikom, używając wyłącznie słów na literę „p”.

Ich zadaniem jest odgadnięcie hasła. Drużyna odgadująca może zadawać rozmaite pytania, które naprowadzą ją na właściwy trop. Ciekawym rozwiązaniem jest określenie limitu czasowego. Ograniczenie wprowadza pewną dynamiczność do zabawy. Grę wygrywa ta drużyna, które uda się odgadnąć więcej haseł. „P” to bardzo prosta zabawa, która doskonale rozładowuje napięcia i dostarcza mnóstwo powodów do śmiechu.

brand experience: strategia

Na pracowniczej godzinie integracyjnej można wykorzystać także takie zabawy jak:

 • „20 pytań” – osoba rozpoczynająca zabawę, wybiera hasło z określonej kategorii (np. tytuł filmu) i nie zdradza go pozostałym graczom; uczestnicy mogą zadać 20 pytań, które pozwolą im odgadnąć hasło; jeśli im się uda, zdobywają punkt,
 • „Jaka to melodia” – pracownicza wersja popularnego programu telewizyjnego; prowadzący puszcza utwory z przygotowanej wcześniej składanki, a gracze muszą odgadnąć tytułu każdego z nich; kto pierwszy, ten lepszy,
 • drużynowe kalambury – pracownicy dzielą się na dwie grupy; wybrana osoba z pierwszej drużyny prezentuje wylosowane hasło, a druga drużyna musi je odgadnąć w określonym czasie.

Grupowe zabawy integracyjne, które uczą efektywnej komunikacji

Skuteczna komunikacja to podstawa funkcjonowania każdej grupy pracowniczej. Bez niej praca w zespole jest nieefektywna i nieprzyjemna. Sprawna komunikacja ułatwia wykonywanie codziennych zadań zawodowych i realizację celów biznesowych, jest nieoceniona w rozwiązywaniu rozmaitych problemów i konfliktów, a także ma ogromny wpływ na atmosferę w firmie. O komunikację wewnętrzną bez wątpienia trzeba dbać! Jak? Pomocne mogą okazać się starannie dobrane grupowe zabawy integracyjne!

Pracownicy bez wątpienia popracują nad umiejętnością sprawnej komunikacji podczas wspólnej budowy maszyny Goldberga. Maszyna Goldberga to urządzenie składające się z różnych elementów, działające na zasadzie przyczynowo-skutkowej – jeden mechanizm napędza kolejny itd. Zadaniem uczestników zabawy jest zbudowanie poszczególnych części maszyny z rozmaitych przekładni, dźwigni, klocków i innych.

Części po złączeniu powinny stworzyć sprawnie działającą machinę. Ta niesamowicie ciekawa i wciągająca grupowa zabawa integracyjna poza efektywną komunikacją wymaga od uczestników dobrej organizacji pracy, umiejętności racjonalnego podziału obowiązków, współpracy, zaangażowania i nieco kreatywności.

Świetnym ćwiczeniem na komunikację i aktywne słuchanie jest gra „Posłuchaj, co Ci opowiem”. Uczestnicy dobierają się w pary. Zadaniem każdej osoby jest przedstawić swojemu partnerowi najważniejsze informacje o sobie – w tym zainteresowania, posiadane zwierzęta, imiona dzieci, wykształcenie itp. Następnie każdy musi przedstawić swojego partnera przed resztą grupy, opowiadając to, co udało mu się zapamiętać.

Wśród ciekawych grupowych zabaw integracyjnych, które poprawiają komunikację w grupie, wymienimy także grę „Helikopter”. Prowadzący dzieli grupę na dwa zespoły. Każdy zespół dostaje kartkę z nazwą maszyny lub pojazdu, np. kosiarka, ciężarówka. Zadaniem drużyn jest przedstawienie hasła, używając wyłącznie mowy ciała. Każda osoba z zespołu musi być częścią pokazu.

Komunikację można także ćwiczyć podczas:

 • gier sportowych – piłka nożna, minigolf,
 • gier terenowych – podchody i inne,
 • gry w paintball,
 • zabaw scenariuszowych – zagadki kryminalne itp.
commplace.pl/agencja-eventowa/

Grupowe zabawy integracyjne, które rozwijają kreatywność

Umiejętność kreatywnego myślenia przydaje się w wielu branżach. Dzięki niej można z łatwością realizować nawet najbardziej wymagające zadania, tworzyć wyjątkowe projekty i sprawnie pokonywać przeszkody na drodze do celu. Kreatywność w pracy to przepustka do wielkiego sukcesu w biznesie. Dlatego warto zaszczepić ją w pracownikach, a potem nieustannie pielęgnować.

Świetną grupową zabawą integracyjną, która rozwija umiejętność kreatywnego myślenia. Jest „Klatka dla jajka”. Na czym polega ta tajemnicza gra? Pracownicy zostają podzieleni na kilkuosobowe drużyny. Każda grupa musi przygotować solidną klatkę dla jajka z rzeczy dostępnych pod ręką – m.in. z torebek, papieru, artykułów biurowych i innych elementów. Stworzona klatka musi stworzyć miękką amortyzację dla jajka spadającego z wysokości dwóch metrów. Drużyna, która zbuduje najbardziej wytrzymałą klatkę, wygrywa.

Mnóstwo kreatywności przyda się podczas drużynowego tworzenia firmowego logo. Zadaniem pracowników jest przygotowanie logo z rzeczy, które znajdą w swoich kieszeniach i torebkach. Klucze, paczka chusteczek, pomadka do ust czy breloczek nagle mogą okazać się niezwykle pomocne! Zwycięzcą zabawy zostaje ta drużyna, której uda się stworzyć nieszablonową, najbardziej kreatywną pracę.

Grupowe zabawy integracyjne w formie warsztatów

Zamiast organizować jedną grupową zabawę integracyjną, można zaplanować niesamowite warsztaty, wypełnione po brzegi niesamowitymi grami zespołowymi. Warsztaty to potężna dawka cennej wiedzy podana w przystępny i ciekawy sposób, gwarancja wyśmienitej zabawy i mnóstwo pozytywnej energii.

Podczas warsztatów integracyjnych można wykorzystać zabawy:

 • taneczne – taniec pod poprzeczką, taniec wokół krzeseł, firmowy taniec z gwiazdami,
 • ruchowe – mecz piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki, dwa ognie, paintball, wspinaczka, firmowe igrzyska,
 • zabawy terenowe – podchody, imprezy z orientacją, manza, szukanie skarbu,
 • łamigłówki kreatywne i logiczne – węzeł z rąk, tworzenie logo, budowa maszyny Goldberga.

Zespołowe gry integracyjne ułatwiają pracownikom budowanie koleżeńskich relacji, wzmacniają ich przynależność do grupy, a także skutecznie rozluźniają atmosferę.

Jak zorganizować warsztaty dla pracowników, w których główną atrakcją będą grupowe zabawy integracyjne? Kluczem do sukcesu takiego przedsięwzięcia jest przygotowanie przemyślanego planu. Co powinno się w nim znaleźć?

Przede wszystkim ustal i szczegółowo opisz cel warsztatów. Cel ułatwi Ci organizację wydarzenia, a w tym pozwoli na wybór najlepszych grupowych zabaw integracyjnych. Celem warsztatów może być: poprawa komunikacji w grupie, rozwiązanie konfliktów w zespole, integracja nowo powstałego zespołu, zmotywowanie pracowników do działania, rozluźnienie atmosfery w grupie itp.

Następnie wybierz miejsce, w którym odbędą się warsztaty. Najlepiej sprawdzi się obiekt usytuowany poza miastem w spokojnej, malowniczej okolicy. Spotkanie integracyjne z dala od miejskiego zgiełku, na neutralnym gruncie to szansa na to, by odpocząć od codzienności, odprężyć się i w pełni skupić na pogłębianiu relacji ze współpracownikami.

Kolejnym etapem planowania warsztatów integracyjnych jest stworzenie scenariusza, czyli wybór konkretnych zabaw, które pozwolą zrealizować wyznaczony cel. Jeśli warsztaty zaplanowano na kilka dni, program powinien uwzględniać czas wolny, pory posiłków i inne. Starannie przygotowany scenariusz warto przedstawić pracownikom.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Grupowe zabawy integracyjne – krótkie podsumowanie

Grupowe zabawy integracyjne to strzał w dziesiątkę! Takie gry budują poczucie wspólnoty, ułatwiają lepsze poznanie współpracowników i dostarczają mnóstwo pozytywnych wrażeń. Są świetnym sposobem na rozluźnienie atmosfery, doskonale odstresowują i mogą skutecznie motywować do wydajnej pracy. Nie można zapomnieć także o team buildingowym aspekcie takich aktywności. Gry zespołowe uczą pracy w grupie, sprawnej komunikacji i wyposażają pracowników w inne cenne umiejętności, przydatne w codziennej pracy. Zabawy integracyjne to ważny element budowania zgranego, silnego zespołu pracowników.

Istnieje mnóstwo ciekawych grupowych zabaw integracyjnych, które można wykorzystać w codziennej pracy, na imprezach firmowych oraz na wyjazdach. Wybór odpowiednich zależy od celu spotkania firmowego, możliwości organizacyjnych, czasu oraz wielkości grupy.

Gry zespołowe mogą stanowić główną atrakcję kilkudniowych warsztatów integracyjnych. Organizacja takiego wydarzenia to niemałe wyzwanie. Wymaga pełnego zaangażowania, czasu oraz doświadczenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie zaplanowanie z najwyższym profesjonalizmem i w najdrobniejszych szczegółach, całe przedsięwzięcie powierz doświadczonej agencji eventowej. Agencje eventowe specjalizują się w organizacji takich wydarzeń, dzięki czemu potrafią sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Wydarzenie integracyjne przygotowane przez profesjonalną firmę eventową z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty!

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Warto wiedzieć:

Jak zorganizować grupowe zabawy integracyjne w trakcie pracy?

W celu zorganizowania integracji w trakcie godzin pracy wystarczy przeznaczyć na ten cel określony czas, przykładowo jedną godzinę w tygodniu. Wówczas należy wykonywać czynności, które pomagają pracownikom się rozluźnić i odprężyć, proponując np. gry w “Dwie prawdy i kłamstwo” czy “Wspólną historię”.

Jak poprzez zabawę nauczyć pracowników efektywnej komunikacji?

Skuteczna komunikacja jest podstawą działania każdego przedsiębiorstwa. Doskonałym narzędziem do wypracowania efektywnej komunikacji jest zabawa w budowę maszyny Goldberga, gdzie jeden mechanizm napędza kolejny. Komunikację można także trenować za sprawą gier sportowych, terenowych oraz scenariuszowych.

Jakie korzyści przynoszą grupowe zabawy w formie warsztatów integracyjnych?

Warsztaty integracyjne do przede wszystkim ogromna ilość wiedzy przekazana w niezwykle przystępny sposób. Warsztaty wypełnione ciekawymi grami zespołowymi pomagają pracownikom budować koleżeńskie relacje i wzmacniać ich poczucie przynależności do grupy, co wpływa na poprawę atmosfery panującej w organizacji.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt