Nawigacja

Jak zorganizować szkolenie dla pracowników, aby przyniosło oczekiwany efekt?

Imprezy firmowe
Jak zorganizować szkolenie dla pracowników, aby przyniosło oczekiwany efekt?

Szkolenia dla pracowników to nieodłączny element działania każdej firmy. Odpowiednio zorganizowane i zaplanowane szkolenie pracowników może przynieść niesamowite efekty. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? I w końcu jak zorganizować szkolenie, aby okazało się sukcesem? Szukaj odpowiedzi na te pytania w niniejszym artykule.

Szkolenia a potrzeby pracowników

Szkolenie powinno być dopasowane do aktualnych potrzeb pracowników. Dokonaj dokładnej obserwacji członków zespołu i porozmawiaj z nimi. Zastanów się, czego potrzebują, a może czego im brakuje w pracy? Sprawdź, jak poszczególni członkowie dogadują się ze sobą, jaki mają stosunek do codziennych obowiązków służbowych, jak radzą sobie ze stresem, a także, jak zachowują się w sytuacjach kryzysowych. Dobrze będzie przeprowadzić krótką ankietę, w której uczestnicy będą mogli anonimowo przedstawić swoje opinie o funkcjonowaniu zespołu. Dzięki takiej wnikliwej analizie potrzeb zespołu będziesz mógł skutecznie dopasować formę i temat szkolenia do aktualnej sytuacji panującej w grupie pracowniczej.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Kolejnym ważnym krokiem jest opracowanie celu szkolenia. Co chcemy osiągnąć? Czego możesz oczekiwać od szkolenia? Poniżej przedstawiamy cztery propozycje:

  • rozwiązanie firmowych problemów – takich jak spadek motywacji, nadmierny stres, czy nieskuteczna komunikacja,
  • wdrożenie nowych członków do pracy,
  • zapoznanie pracowników z nowym systemem pracy,
  • przedstawienie pracownikom nowych produktów lub usług oferowanych przez organizację.
Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce – Centrum Szkoleniowo-Eventowe

Najpopularniejsze szkolenia dla pracowników

Pracownicy bardzo wysoko cenią wszelkie działania pracodawcy wspomagające ich samorozwój. Ale oczywiście najpopularniejsze szkolenia dla pracowników to te, które są ciekawie prowadzone i mają sporo elementów zabawowych. Uczestnicy takich szkoleń nabywają różnych kompetencji i czasem zmieniają postawy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To ideał szkolenia – lekkie, łatwe i przyjemne. Niestety, nie każde tak wygląda. Zdarzają się czasem nudne nasiadówki albo odprawy służbowe, które nawet nie otarły się o jakąś metodologię prowadzenia takich spotkań. Te są przeciwskuteczne – unikajmy ich jak ognia!

Zastanawiasz się, jak i gdzie zorganizować szkolenie dla pracowników?

Znamy się na obu obszarach –
skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!

Gdzie i jak zorganizować szkolenie?

Kiedy wybierzemy już formę szkolenia i wiemy, co chcemy osiągnąć należy rozpocząć planowanie przebiegu całego wydarzenia albo zlecić je na zewnątrz. Doświadczona agencja eventowa to partner, którego wsparcia nie sposób przecenić. Przeprowadzenie szkolenia w miejscu pracy jest jak najbardziej możliwe. Jednakże odradzamy takie rozwiązanie – pracownicy potrzebują neutralnego gruntu, na którym będą mogli w pełni się skoncentrować na szkoleniu. Warto rozważyć na przykład obiekty konferencyjne w górach.

Obiekty szkoleniowe w Karkonoszach

Dobrym pomysłem jest wybór obiektu typu hotel, czy dworek, który w swojej ofercie posiada obiekty konferencyjne. Są one przystosowane do przeprowadzania profesjonalnych szkoleń: chodzi tu nie tylko o wielkość pomieszczenia, wygodne meble, sprzęt, ale również niezbędne nowoczesne akcesoria czy klimatyzację. Dodatkowym atutem będzie wybór obiektu, który położony jest w malowniczej okolicy. Przyroda otaczająca obiekt sprzyja skupieniu i produktywności, a także pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Jak zorganizować szkolenie – typy szkoleń dla pracowników

Mogą to być szkolenia stanowiskowe, stacjonarne, ale też szkolenia wyjazdowe dla pracowników lub różnego rodzaju treningi kompetencji . Na przykład trening kompetencji twardych albo miękkich dla kadry kierowniczej, szkolenie w zakresie nowego oprogramowania, metod pracy czy też zmienionego środowiska prawnego albo otoczenia rynkowego. Często sprawdza się też mentoring, różne formy praktyk i staży, a także szkolenia online.

Szkolenia dla pracowników

Metody szkolenia  pracowników

W zależności od stanowiska pracy, rodzaju i zakresu działalności firmy, a także od formy wykonywanej pracy należy odpowiednio dobrać metody szkolenia  pracowników. Sposób, w jaki realizowane będą szkolenia pracownicze musi też być tak dobrany, by nie zakłócał działania firmy.

Szkolenie stanowiskowe

Jest najprostszą i bardzo skuteczną metodą szkolenia pracownika. Prowadzone jest zwykle przez już doświadczonego wykonawcę lub operatora. Polega to po prostu na tym, że to pracownik uczy innego pracownika poprzez praktykę. Tu jednak dużo zależy od tego, czy aplikant ma już jakąś choćby podstawową wiedzę o tym, co i jak ma wykonywać. A także od zdolności komunikacyjnych i chęci „starego” pracownika. Również takie czynniki, jak przysłowiowa chemia między ludźmi albo różnice pokoleniowe mogą być przeszkodą w prawidłowym przebiegu szkolenia.

Warsztaty i kursy dla pracowników

  • najlepiej, jeśli w tej metodzie prowadzenia szkoleń dla pracowników połączymy elementy teorii z praktyką. Optymalnie jest tak prowadzić kursy, by na bieżąco wykorzystywać nabytą wiedzę poprzez wykonanie konkretnej czynności.  Warsztaty mogą też służyć szerzej pojętym celom, jak nauka pracy w zespole (warsztaty integracyjne) albo uświadomienie pracownikom niektórych zjawisk i problemów, związanych z funkcjonowaniem firmy w otoczeniu rynkowym.

Praktyki i staże dla uczniów i absolwentów

Kolejna metoda szkolenia pracowników. Pozwala ona nie tylko mieć wgląd w potencjał kandydatów do pracy, ale także oszczędzić czas i koszty podczas procesu rekrutacyjnego. To też świetna okazja do „odłowienia” talentów i zdolnych kandydatów, a jednocześnie na „odsianie” osób, które nie rokują i z których nasza firma nie będzie miała żadnego pożytku.

Rotacja pracowników i awans poziomy

  • ta metoda szkolenia pracowników polega na przesuwaniu ludzi wewnątrz firmy do innych zadań i na różne stanowiska. Chodzi tu zwykle o inne stanowiska wykonawcze i poznanie szerszego spektrum działalności firmy. Taka forma szkolenia wymaga jednak rozwagi. Dla pracowników ambitnych będzie to szansa na rozwój i ciekawą odmianę. Natomiast osoby przywiązane do rutyny mogą odebrać to jak karę. A więc wewnętrzna rotacja pracowników nie zawsze się sprawdzi.

Szkolenia online

To obecnie bardzo popularna forma szkolenia pracowników. Sprawdza się zwłaszcza w dużych organizacjach i firmach. A także na przykład w międzynarodowych korporacjach albo w firmach rozproszonych, gdzie bardzo trudno byłoby zaprosić i zgromadzić pracowników na wspólnym szkoleniu w formie stacjonarnej.

 Symulatory

  • to urządzenia do nauki w branżach, gdzie praktyka albo popełniony w jej trakcie błąd byłby nieodwracalny albo bardzo kosztowny. Wbrew temu, z czym się najczęściej kojarzą, wykorzystywane są nie tylko w lotnictwie, ale też na przykład w branży energetycznej, w sektorze związanym z bezpieczeństwem i oczywiście w medycynie.

Coaching

W dużym uproszeniu polega on na wsparciu w określaniu celów i optymizacji wykorzystania osobistych zasobów w ich osiąganiu.

Sympozja i konferencje

To świetna metoda nabywania i poszerzania wiedzy eksperckiej. Najlepiej sprawdzi się dla osób z ugruntowaną już fachową wiedzą, które chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w danej branży lub dziedzinie.

Rozwój pracowników – weryfikacja potrzeb

Aby szkolenie pracowników przyniosło oczekiwany efekt, przede wszystkim musimy jasno określić zakładane cele – istotne jest ustalenie konkretnych potrzeb szkoleniowych. Aby to dobrze zrobić, musimy najpierw określić, czego wymagamy na danym stanowisku. Dopiero ta wiedza pozwoli skonfrontować obecny poziom naszych pracowników z naszymi co do nich oczekiwaniami. Znając już poziom umiejętności pracowników i jednocześnie optymalne wymagania co do danego stanowiska, możemy je porównać i określić ewentualne deficyty i kierunki szkoleń.

Po weryfikacji potrzeb szkoleniowych musimy opracować programy szkoleniowe dla danej załogi czy zespołu. Formy szkolenia powinny być dostosowane do potrzeb firmy i możliwości pracowników.

Jak zorganizować szkolenie dla pracowników?

Pozyskanie i wdrażanie pracowników to bardzo istotny element funkcjonowania każdej firmy. Zwłaszcza takiej, która chce się rozwijać. Również pracownicy już zatrudnieni wymagają ciągłej uwagi i przypominania im o podstawowych zasadach i pokazywania nowości. Firmy, które chcą być aktywne na rynku – a które nie chcą? – muszą śledzić nowości. Powinny także wdrażać nowatorskie rozwiązania i ciągle organizować szkolenia dla pracowników, wyjazdy integracyjne czy zabawy team buildingowe. Nawet przedsiębiorstwa, w których wydaje się, że praca jest powtarzalna i wystarczy raz przeszkolić pracownika, by wiedział, co ma robić, powinny zadbać o unikanie rutyny. Ta powtarzalność i zaniechanie szkoleń może właśnie prowadzić do nieuwagi i błędów. To zaś z kolei do strat firmy, wypadków albo nadmiernej fluktuacji wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Pamiętajmy, że szkolenia dla pracowników to nie tylko nauka wykonywania pewnych czynności ale przede wszystkim okazja do spotkania, integracji i pogłębienia relacji. Nikt nie chce być bezosobowym trybikiem. Ludzie potrzebują kontaktu i zainteresowania. Takie minimum, ale dobrze przeprowadzone, nie tylko poprawia wewnętrzną komunikację, ale także buduje przywiązanie i lojalność pracowników.

siatka FCB: analityka
Szkolenia pracowników

Pamiętaj o ekspercie

Aby szkolenie przyniosło oczekiwany efekt, musi być przeprowadzone przez osobę kompetentną, specjalnie do tego przygotowaną. Należy poszukać eksperta w danej dziedzinie, którego kompetencje i doświadczenie potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Osoba prowadząca powinna odpowiednio przygotować się do szkolenia. Bardzo pomocna może okazać się szczegółowa prezentacja, która zostanie wyświetlona podczas spotkania. Zebranie warto uzupełnić o specjalne materiały szkoleniowe dla uczestników, do których będą mogli wrócić w każdej chwili.

Jak zorganizować szkolenie – ciekawe szkolenia dla pracowników

Niezależnie od tego, czy będziemy organizować szkolenia integracyjne dla pracowników, szkolenia biznesowe czy też managerskie, muszą być one profesjonalnie przygotowane i ciekawe dla uczestników. Dobrze byłoby też, żeby zajęcia były przeplatane żartami, niespodziankami, filmikami i wszystkim, co pozwoli podtrzymać uwagę uczestników. Podczas szkoleń absolutnie nie wolno dopuścić do nudy i poczucia straconego czasu!

Zatem gdy chcemy przygotować ciekawe szkolenia dla pracowników, zapewnijmy im jednocześnie angażujące atrakcje na event firmowy. Szkolenie najlepiej połączyć jest z firmowym wyjazdem integracyjnym. Z pewnością zapewni to mnóstwo dodatkowych wrażeń i na długo zapadnie pracownikom w pamięć.

Szkolenia pracowników

Rozwijanie umiejętności i kształtowanie odpowiednich postaw pracowników powoli nam stworzyć zespół, który sprosta każdemu zadaniu. Kreatywność wymaga wsparcia i docenienia. Jeśli faktycznie chcemy pobudzić pracowników do większego wysiłku i mieć produktywną załogę, to ciągle trzeba dostarczać im nowych impulsów do działania. Jedną z najbardziej skutecznych metod motywacji i zachęty jest organizacja firmowych szkoleń. Najlepiej w formie imprez integracyjnych połączonych z elementami team buildingu. 

Szkolenia, eventy, imprezy firmowe?

Zorganizujemy je wszystkie!

Szkolenia rozwojowe dla pracowników powinny być procesem ciągłym. W odróżnieniu od jednorazowych szkoleń, na przykład z zakresu obsługi danego urządzenia, szkolenia pracowników wspierające ich rozwój powinny być zaplanowane długofalowo. Dla firmy to gwarancja, że pracownik pozostanie z nią związany na długo, bo ciągle będzie miał możliwość rozwoju i być może też awansu. To też wymierne korzyści wynikające z tego, że jego wiedza i praca będą na coraz wyższym poziomie. Co bardzo ważne, również nabyte przez pracownika doświadczenie będzie wykorzystane w naszej, a nie innej firmie. Dla pracownika to konkretny i namacalny dowód na to, że firma go docenia i w niego inwestuje. Z pewnością wzmocni to też lojalność załogi.  

Szkolenia dla pracowników

Jak zorganizować szkolenie, aby odpowiednio zadbać o jego uczestników?

Jak wybrać hotel na wyjazd firmowy? Miejsce szkolenia jest bardzo istotne. Istnieją pewne rzeczy, o których nie można zapomnieć, organizując szkolenie. Przede wszystkim: catering. Szkolenie jednego dnia trwa czasem nawet kilka godzin, dlatego pamiętaj o smacznym lunchu, czy bufecie z zimnymi przekąskami. Tak samo tyczy się to napojów: nie może zabraknąć wody, kawy i herbaty. Jeśli organizujesz szkolenie w hotelu czy dworku nie trzeba martwić się o dodatkowy catering, obiekty te najczęściej posiadają świetne zaplecze gastronomiczne. Kolejna sprawa to nocleg: organizując kilkudniowe szkolenie poza murami firmy, należy również zadbać o komfortowy nocleg dla wszystkich uczestników.

Szkolenie dla pracowników – gdzie?

Dla wielu przedsiębiorców szkolenia są receptą na wszystko. Porządne szkolenie doskonale wdroży nowego pracownika lub nauczy członków firmowej załogi, jak radzić sobie ze stresem. Jest to także świetny sposób na podniesienie motywacji w zespole, czy też przedstawienie produktów lub usług, które wkrótce pojawią się w ofercie firmy.

Czy różne umiejętności pracowników są istotne dla firmy?

Jak rozwijać różne umiejętności i pasje pracowników? Być może mniej doświadczonym managerom pytanie to nie wyda interesujące, bo właściwie po co to robić? Czy dodatkowe umiejętności mogą przydać się na najprostszym, wykonawczym stanowisku? Wbrew pozorom, odpowiedź brzmi: tak! Zwłaszcza jeśli nasz pracownik ma jakikolwiek kontakt z klientem zewnętrznym. To bardzo ważne, jak klienci będą odbierać naszych pracowników.  Dla przykładu, czy sami chcielibyśmy korzystać z usługi kuriera, portiera, czy kierowcy, którzy nie są choć trochę komunikatywni, a przy tym są aroganccy? To proste, takich ludzi i firm, które ich zatrudniają, raczej będziemy unikać.

Burza mózgów w firmie

A czy warto rozwijać różne umiejętności pracownika, który pracuje przy taśmie produkcyjnej? Jedna ze szkół i teorii zarządzania głosi, że to głównie ci pracownicy odpowiadają za jakość produktu i są w stanie wprowadzić drobne ulepszenia systemu pracy oraz końcowego produktu firmy. Poza tym pamiętajmy, że jeśli będziemy mogli awansować ludzi spośród naszych pracowników, to zaoszczędzimy na kosztach rekrutacji. Ponadto do zespołu popłynie sygnał, że pracodawca ceni i wspiera rozwój swoich pracowników. A to jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę podczas poszukiwania zatrudnienia dla dopiero wchodzących na rynek pracy absolwentów szkół.

Jak uzyskać dofinansowanie szkoleń dla pracowników?

Szkolenia dla pracowników, choć są niezbędne, to oczywiście wymagają pewnych nakładów. Zarówno jeśli chodzi o czas, jak i pieniądze. Na szczęście na część szkoleń można uzyskać dodatkowe środki. Pracodawca może otrzymać wsparcie nawet do 80% kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw nawet 100%.

Instytucją, do której należy się zwrócić, jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Należy jednak na bieżąco śledzić, jakie zawody w danym roku Fundusz ten będzie wspierał i jakie aktualnie określił priorytety w tym zakresie. O wsparcie może ubiegać się także osoba fizyczna, jeśli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.

Szkolenia pracownicze a employer branding

Nie wszyscy zdają sobie sprawą, że szkolenia pracownicze mogą być ważnym elementem przemyślanej strategii employer brandingowej. Polega ona między innymi na kształtowaniu odpowiedniego, czyli oczywiście pozytywnego wizerunku firmy w oczach jej pracowników. Pozwala ona na zatrzymanie w firmie wartościowych ludzi i budowania u nich przywiązania i lojalności w stosunku do przedsiębiorstwa. Szkolenia pracownicze w tym kontekście to świetna inwestycja w ludzi. Nie tylko wspomagają ich rozwój, lecz ponadto budują w percepcji załogi obraz firmy jako dbającego o ludzi i ich rozwój pracodawcy. Employer branding w świecie współczesnego biznesu jest niezbędny, gdyż pozwala firmie gromadzić kapitał wiedzy, zapobiegając fluktuacji kadr.

Imprezy firmoweAgencja Commplace

Organizacja szkolenia może wydawać się trudna i pracochłonna. Jednak wykorzystując nasze wskazówki, można zrobić to w szybki, przemyślany sposób. A jak dobrze wiemy, tylko dobrze zaplanowane szkolenie to gwarancja sukcesu.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt