Nawigacja

Dlaczego warto organizować szkolenia integracyjne dla firm?

Imprezy firmowe

Niektórzy pracodawcy nie widzą potencjału w szkoleniach integracyjnych dla swoich pracowników. Niedobrze, bo to właśnie one zwiększają wydajność członków zespołu. Imprezy integracyjne niesamowicie scalają i budują trwały zespół. Pracownicy, którym udostępnia się szkolenia widzą, że pracodawcy na nich zależy i mają lepszą opinię o swojej firmie. Jak organizować szkolenia integracyjne dla firm i na czym dokładnie one polegają?

Szkolenia integracyjne dla firm łączą zabawę z nauką, dzięki czemu są niezwykle efektywne. Odpowiednio dopasowane szkolenie pomoże rozwiązać konflikty powstałe między poszczególnymi członkami zespołu, poprawi komunikację w grupie, a także podniesie motywację pracowników do działania. Szkolenia integracyjne dla firm to doskonały sposób na budowę silnego, sprawnie funkcjonującego zespołu. Bez wątpienia są jedną z najlepszych form radzenia sobie z kryzysami czy konfliktami w grupach pracowniczych. Warto rozważyć wdrożenie warsztatów integracyjnych, kiedy działania pracowników nie przynoszą oczekiwanych efektów.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Szkolenia integracyjne dla pracowników

Ludzie są siłą napędową każdej firmy. Nawet przedsiębiorstwa bardzo zaawansowane technologicznie nie mogą się bez nich obyć. A może nawet szczególnie one muszą bardzo dbać o pracowników, jako że to właśnie ich pracownicy dysponują rzadką wiedzą ekspercką, a przygotowanie ich do tej pracy wymagało bardzo znacznych nakładów. Jednak by pracownik był naprawdę efektywny, musi umieć pracować w zespole. Powinien także rozumieć znaczenie swojej pracy dla funkcjonowania innych elementów firmy. Dlatego tak ważne są szkolenia integracyjne dla pracowników.

Zależy Ci na wartościowym, efektywnym szkoleniu integracyjnym?

Przygotujemy program dopasowany do Twoich oczekiwań.

Ćwiczenia integracyjne i szkolenia mogą mieć różną formułę. Wszystko zależy od tego, jak liczny jest zespół i jak na co dzień wygląda jego praca. Nawet przy pracy zdalnej można wprowadzać elementy integracji, na przykład organizując pracownikom gry lub konkursy integracyjne. Najlepiej jednak sprawdzają się wyjazdowe szkolenia integracyjne dla pracowników. Przy takich eventach firmowych ludzie będą mogli się lepiej poznać i wypracować bardziej bezpośrednie sposoby komunikacji.

Zabawy integracyjne, Centrum Eventowe Commplace – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Dla pracowników, którzy nie spotykają się na co dzień będzie to świetna okazja do pogłębienia relacji. W końcu będą mogli podać sobie ręce i w luźnej atmosferze porozmawiać o tym, co ich nurtuje, nie tylko zresztą w pracy. Poznanie czyichś zainteresowań, pasji czy sytuacji rodzinnej pozwala niejednokrotnie na nawiązanie nici porozumienia, zarówno zawodowego, jak i na gruncie prywatnym.  

Zimowe szkolenia integracyjne

Kiedy zorganizować szkolenie?

Produktywny i dynamiczny zespół będzie istniał tylko dzięki dobrej komunikacji pomiędzy członkami zespołu. Pracownicy, którzy sprawnie wymieniają informacje między sobą i potrafią wykorzystywać potencjał każdej osoby, mogą więcej. Sprawnie wykonują wszystkie – nawet najtrudniejsze – zadania, a w konsekwencji odnoszą spektakularne sukcesy na rynku.

Czasem jednak brakuje tego w zespole, a brak skutecznej komunikacji to jeden z głównych problemów w grupach firmowych. Z pomocą przychodzą szkolenia integracyjne dla firm, które jednocześnie poprawią stosunki w grupie, wytłumaczą członkom zespołu, jak rozpoznawać i wysyłać odpowiednie komunikaty, a także nauczą ich aktywnego słuchania swoich współpracowników.

Szkolenia integracyjne

Jeśli Twój zespół nie ma pozytywnego nastawienia do pracy, jest nieefektywny, osiąga słabe wyniki – to sygnał alarmowy, że dzieje się coś złego i trzeba zareagować. Każdy zespół przynajmniej raz przechodził przez kryzys motywacyjny. A niestety bez porządnej motywacji nie osiągnie się spektakularnego sukcesu na rynku. Taka sytuacja jest wskazaniem do organizacji szkolenia integracyjnego. Wykwalifikowany trener pomoże uczestnikom znaleźć przyczynę braku motywacji i skutecznie zmotywuje ich do działania.

Szkolenia integracyjne dla firm

Budowanie skutecznych zespołów pracowniczych nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy po prostu zatrudnić ludzi, dać im etat i czekać. Taki pracownik nie będzie miał żadnej motywacji, aby wyjść poza tolerowane przez pracodawcę minimum, które pozwoli mu otrzymywać pensję. Cały potencjał pracownika będzie ciągle uśpiony, a efekt synergii po prostu nie zostanie osiągnięty.

Szkolenia integracyjne dla firm mają za zadanie budowę wysoko zmotywowanych zespołów ludzkich. Takich, które potrafią zrealizować nawet najtrudniejsze zadanie i osiągać wyznaczone cele. Różnego rodzaju gry integracyjne, szkolenia i warsztaty mogą bardzo poprawić komunikację między pracownikami albo w ogóle wewnątrz całej firmy. Szkolenia integracyjne dla firm mogą być też świetnym motorem napędzającym nowe przedsięwzięcia albo formą nagrody po osiągnięciu sukcesu. Taki wyjazd integracyjny w piękne miejsce, uzupełniony wieloma atrakcjami z pewnością zostanie doceniony przez pracowników.

Szkolenie integracyjne sposobem na redukcję stresu

Stres to nieodłączny element pracy, nie da się go uniknąć, ale można go zniwelować. Ciągłe nerwy znacząco wpływają na osiągane wyniki przez pracowników, dlatego warto nauczyć ich, jak panować nad stresem. Szkolenia integracyjne dla firm są bardzo dobrym narzędziem, dzięki któremu członkowie zespołu poznają metody, jak kontrolować stres. Nauczą się również nowych nawyków, które mogą zmniejszać odczucie napięcia w pracy. Czy stres może być motorem napędowym? W niektórych sytuacjach jak najbardziej! Podczas szkolenia uczestnicy dowiadują się, jak pracować w stresogennych warunkach i jak wykorzystywać siłę stresu do osiągania wyznaczonych celów zawodowych.

Szkolenia integracyjne dla firm zwiększające Twoją sprzedaż

Organizacja imprez integracyjnych nie jest potrzebna tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego w zespole pracowników. Może to być również forma podniesienia ich kwalifikacji, a te są szczególnie ważne w przypadku sprzedaży produktów bądź usług. Skuteczne pozyskiwanie nowych klientów i zawieranie umów handlowych nie należy do najprostszych rzeczy. Co więcej, klienci stale się zmieniają, a więc i pracownicy muszą wymyślać nowe podejścia do konsumentów. Kluczową rolę odgrywa skuteczna analiza potrzeb klientów.

Szkolenie integracyjne

Nie bez znaczenia jest również wykorzystywanie w rozmowach handlowych języka korzyści. Na szkoleniu integracyjnym pracownicy poznają najlepsze techniki sprzedaży, nauczą się, jak budować długoterminowe relacje z klientami, a także dowiedzą się, jak negocjować oferty, aby generować jak największe zyski.

Zabawy integracyjne szkolenia a praca zdalna

Czas pandemii wymusił na wielu firmach całkowite lub przynajmniej częściowe przejście na pracę zdalną. Wiele z tych firm już po ustaniu covidowych obostrzeń dostrzegło wiele plusów takiego rozwiązania i do dziś je stosuje. Czy jednak możliwa jest integracja pracowników w pracy zdalnej? Oczywiście, że integracja online również jest możliwa! Szkolenia ćwiczenia integracyjne mogą odbywać się w formie gier, konkursów czy quizów.

Integracja pracownicza

Najważniejsze, by umożliwić pracownikom swobodne komunikowanie się między sobą za pomocą odpowiedniego kanału. Może to być odpowiednia aplikacja czy platforma do wideokonferencji lub tworzenie grup na komunikatorach. Szkolenie online czy też internetowe warsztaty najlepiej jest prowadzić w swobodnej formule, przeplatać żartami i wciągać do aktywnego udziału uczestników. Różnego rodzaju gry komunikacyjne z pewnością będą nie tylko rozrywką, ale też pożytecznym narzędziem budowania sprawnego zespołu. Integracja online może też polegać na wirtualnym wyjściu na piwo, ale tu zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. W takiej sytuacji nic jednak nie zastąpi prawdziwych spotkań.  

Jak powinny wyglądać szkolenia integracyjne dla firm?

Szkolenia integracyjne dla firm opierają się na grach, zadaniach team buildingowych i zabawach scenariuszowych, które w pełni angażują uczestników i pomagają się odprężyć. A przy tym sprzyjają rozwijaniu praktycznych umiejętności oraz wpływają na poprawę funkcjonowania grupy. Przykładem takich aktywności może być:

  • budowa maszyny Goldberga,
  • integracja w parku linowym,
  • zabawa polegająca na rozwiązaniu zagadki kryminalnej,
  • igrzyska firmowe z elementami team buildingu.

Organizator imprez firmowych

Pomysły na zabawy integracyjne szkolenia

W zespołach na co dzień zajmujących się zadaniami wymagającymi wyobraźni i kreatywności pomysły rodzą się same. Warto też korzystać z podpowiedzi i sugestii samych pracowników. Jest jednak wiele już wypróbowanych i sprawdzonych zabaw integracyjnych na szkolenia, z których warto korzystać albo zaczerpnąć z nich inspirację. Doświadczony organizator imprez firmowych zawsze ma w zanadrzu co najmniej 15 niezawodnych zabaw team buildingowych.

zabawy terenowe
Gry i zabawy team buildingowe

Jak je dobrać do naszego zespołu? W zależności od tego, jak liczna jest nasza załoga i co robi na co dzień, możemy wybrać odpowiednie zabawy integracyjne. Ważne też jest, jak długo poszczególne osoby się znają i pracują ze sobą. Wiadomo, że dla nowych zespołów należy dobrać więcej zabaw integracyjnych na lepsze poznanie się i dających możliwość autoprezentacji. W takim przypadku sprawdzi się na pewno zabawa prawda czy fałsz. Dla zespołów, które funkcjonują już dłużej i chcemy je zmotywować do jakiegoś nowego wyzwania i podjęcia wysiłku, dobrym rozwiązaniem może być na przykład olimpiada firmowa. Jeśli natomiast celem szkolenia jest jakieś podsumowanie albo odprężenie po osiągnięciu dużego celu biznesowego, to sprawdzi się choćby szkolenie sommelierskie albo prezentacja i degustacja piw rzemieślniczych.

Team building, Centrum Eventowe Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Miejsce na szkolenia ćwiczenia integracyjne

Jeśli wiemy już, że warto organizować szkolenia integracyjne dla firm to pozostaje tylko wybrać miejsce do jego przeprowadzenia. Gdzie najlepiej organizować integrację firmową? W miejscu, gdzie pracujemy na co dzień, trudno będzie pracownikom i szefom wyjść z swoich ról pracowniczych i pewnych utartych schematów. A przecież w integracji chodzi między innymi o to, by nieco się otworzyć i poprawić relacje z innymi ludźmi. Zastanówmy się, czy na co dzień w pracy rozmawiamy z szefem o swoich pasjach, zainteresowaniach czy marzeniach? Do tego potrzebny jest raczej teren neutralny i luźna atmosfera. Najlepiej, żeby było to miejsce dotychczas nieznane i nieco oddalone od zewnętrznych bodźców, jak hałas czy natłok turystów. Dopiero tam będziemy mogli w pełni się odprężyć i skupić na spokojnym poznawaniu współpracowników i pogłębianiu relacji z nimi. Na przykład gra terenowa w górach albo wspólne warsztaty kulinarne pozwolą poznać skrywane dotychczas talenty innych osób lub pochwalić się własnymi!  

Integracja i nauka w jednym

Integracja jest bardzo ważnym elementem, który dostarcza rozrywki w grupie. Polega na grach, zabawach, przyjęciach, czy różnych innych aktywnościach, które również silnie budują zespół i polepszają relacje między członkami grupy. Imprezy integracyjne są skuteczne, ale połączone z warsztatami i szkoleniami mogą być silnym filarem kształtowania mocnego zespołu pracowników. Szkolenia integracyjne dla firm prowadzone przez doświadczonych, odpowiednio wykwalifikowanych trenerów mogą być rozwiązaniem wielu problemów w firmowym zespole.

Kiedy organizować ćwiczenia integracyjne szkolenia?

Jak wybrać optymalny dla firmy i pracowników czas na przeprowadzenie szkolenia albo innej formy integracji? Najczęściej integracja kojarzy się z budowaniem nowego zespołu z osób,  które się wcześniej nie znały bądź miały ze sobą niewielki kontakt. Oczywiście to książkowy przypadek, kiedy integracja na pewno jest konieczna. Ale są też inne sytuacje, kiedy trzeba organizować ćwiczenia integracyjne szkolenia. To na przykład okres po jakimś bardzo niekorzystnym lub dramatycznym zdarzeniu, które miało miejsce w firmie. Albo w czasie przygotowania załogi do wdrożenia nowych zadań czy metod pracy.

Szkolenia integracyjne?

Tylko w Centrum Eventowym Dwór Korona Karkonoszy!

Istotna też jest obserwacja sposobu komunikacji i pracy zespołu na co dzień. Jeśli widzimy jakieś wewnętrzne tarcia, konflikty lub zaburzenia w komunikacji wewnątrz firmy, właściwie natychmiast powinniśmy podjąć działania. Doświadczeni managerowie wiedzą, że brak prawidłowej komunikacji i niezdrowa atmosfera w pracy mogą przełożyć się bezpośrednio na finanse firmy i spowodować wymierne straty. I odwrotnie – zadowoleni pracownicy to również świetna wizytówka firmy i magnes dla potencjalnych klientów.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Również sukcesy i osiąganie poszczególnych celów czy też etapów rozwoju firmy wymaga podsumowania. Takie pozytywne wydarzenia to również okazja do firmowych eventów. Można je zorganizować właśnie w postaci wyjazdu integracyjnego albo szkolenia z elementami zabawy i świętowania.

Gry integracyjne szkolenia a employer branding

Niedobór pracowników albo zbyt wysoka fluktuacja kadr stanowić obecnie wielkie wyzwanie dla wielu firm. Jak temu zaradzić? Jedną z najbardziej skutecznych metod jest właśnie budowanie własnej marki jako firmy, która jest dobrym i atrakcyjnym pracodawcą. Przemyślana strategia employer barandingowa może sprawić, że to sami pracownicy będą ubiegać się o posadą właśnie u nas. A nasza firma sporo zaoszczędzi na naborze i szkoleniu pracowników. Bo przecież na miejsce każdego pracownika, który porzuci firmę, trzeba kogoś znaleźć, a następnie przeszkolić i wdrożyć do nowych obowiązków.

Employer branding ma pomóc w utrzymaniu stabilnej załogi i wykwalifikowanych pracowników. Zatrzymać wartościowych ludzi można właśnie organizując gry integracyjne szkolenia. Dzięki nim być może poczują się w naszej firmie jak wśród przyjaciół. Oczywiście to lekka przesada – wystarczy, że relacje międzyludzkie zostaną pogłębione, a pracownicy będą chętnie chodzić do pracy. W trakcie gier i zabaw integracyjnych będą też mieli okazję pokazać swoje talenty i uzdolnienia. Być może okaże się, że jest wśród nich urodzony lider albo wielki pasjonat pewnych zadań, które w naszej firmie i tak trzeba wykonać.

Szkolenia integracyjne – bezpośrednie korzyści dla firm

Dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i wynikające z tego wyzwania zmuszają firmy do ciągłego rozwoju. W tym wyścigu nie można pozwolić sobie na banalne potknięcia. Brak ludzi do pracy może zablokować nam możliwość rozwoju firmy albo realizacji ważnego projektu. Również takie problemy jak brak komunikacji między pracownikami mogą powodować straty materialne i wizerunkowe. Dlatego zawsze warto inwestować w człowieka i zadbać o to, by bez przeszkód mógł skupić się na pracy.

Warto zaufać specjalistom – integracja pracowników – Agencja eventowa Commplace

Aby osiągnąć dobre relacje w zespole i zbudować atmosferę sprzyjającą pracy, należy jednak podjąć pewien wysiłek i przygotować do tego odpowiedni grunt. Szkolenia integracyjne to świetne narzędzie. Pozwolą na bieżącą motywację załogi i zatrzymanie w pracy dobrych pracowników. A w dłuższej perspektywie z pewnością przełożą się na zyski i rozwój firmy.  

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt