Nawigacja

Integracja w pracy – istotny element silnego zespołu

Imprezy firmowe
Integracja w pracy – istotny element silnego zespołu

Nie tylko wyjazdy firmowe i imprezy integracyjne w hotelach to coś na czym trzeba się skupić. Czasem najważniejsze elementy dotyczą codziennego życia, na przykład dnia w pracy. Wiadomo, że integracja to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku. Na czym polega integracja w pracy? Jak sprawić, by przyniosła zakładane rezultaty?

Brak zaangażowania załogi przekłada się na gorsze wyniki finansowe?

Czas na integrację – mamy na to niejeden pomysł!

Integracja w pracy – kiedy jest potrzebna?

Niezwykle istotna w pracy jest jej atmosfera – jeśli jest słaba, staje się główną przyczyną braku motywacji do działania i niechętnego wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli pracownicy nie dogadują się ze sobą, występują między nimi konflikty, ktoś stwarza stresujące sytuacje – to wszystko powoduje brak oczekiwanych sukcesów na rynku i brak rozwoju członków zespołu. Warto zobrazować sobie taką sytuację:

„6:00. Dzwoni budzik. Po omacku wyłączam dzwonek i zakrywam twarz poduszką. Na początku uwielbiałem swoją pracę. Jednak każdy kolejny dzień dawał mi nowy powód do tego, żeby ją znienawidzić. Dlaczego? Nie umiem dogadać się ze współpracownikami, po zmianie zespołu nie znam ich na tyle dobrze, żeby czuć się swobodnie w ich towarzystwie, a nadmiar obowiązków nie sprzyja budowaniu pozytywnych relacji. Słaba atmosfera w firmie nie napawa optymizmem. Niechętnie zwlekam się z łóżka i zaczynam szykować do wyjścia. To będzie kolejny ciężki dzień, który wypompuje ze mnie resztki energii”.

integracja w pracy

Niestety pewnie nie jeden pracownik przebywał w takiej sytuacji. Jako dobry pracodawca powinieneś wyczuć, że coś niedobrego dzieje się w zespole i odpowiednio zareagować właśnie poprzez integrację w pracy. Pamiętaj, że to pracownicy stanowią klucz do sukcesu Twojej firmy.

Integracja w pracy – w jaki sposób ją zorganizować?

Integracja w pracy to tak naprawdę niewielkie, codzienne sytuacje, które jednak potrafią zdziałać wiele by stworzyć pozytywną atmosferę w zespole. Jest ona kluczowa do prawnej realizacji celów zawodowych i osiągania sukcesów w branży. Oczywiście nie da się całkowicie uniknąć konfliktów w zespołach pracowniczych. Jednak warto dążyć do tego, żeby było ich jak najmniej, a gdy powstaną, były szybko rozwiązywane. Tego wymaga nie tylko kultura korporacyjna – niektóre zasady są uniwersalne, bez względu na wielkość firmy.

Pracodawca powinien wprowadzić do firmy niewielkie rytuały, które zbliżą pracowników do siebie i dostarczą im pozytywnej energii każdego dnia. Jednym z nich jest wspólna, poranna kawa. Mogłoby się wydawać, że życie w firmie toczy się jakoś szybciej. Każdy gdzieś biegnie. Gdzieś się spieszy. Każdy potrzebuje czegoś na wczoraj. A co gdyby tak zatrzymać się chociaż na moment? Delektować się chwilą, odpocząć, zebrać myśli i nastroić pozytywnie na cały dzień. Najlepiej zrobić to z kubkiem wyśmienitej, aromatycznej kawy.

integracja w pracy

Wspólna kawa/ herbata czy zjedzenie ciastka to niewielka sprawa, a bardzo umacnia więzi i buduje zgrany zespół. Podczas takiej przerwy pracownicy mogą porozmawiać o sprawach codziennych, niezwiązanych z pracą, wymienić się swoimi pasjami, zainteresowaniami, opowiedzieć ciekawe historie, poznać siebie bliżej. Kilkanaście minut nie spowoduje, że w ciągu dnia nie uda się wykonać wszystkich wyznaczonych celów. Wręcz przeciwnie. Może być znakomitym motorem napędowym, który sprawi, że pracownicy będą działać sprawniej i efektywniej.

commplace.pl/agencja-eventowa/

Oprócz kawy i herbaty wspólne spożywanie posiłków to także przejaw integracji w pracy. Warto wybrać termin w zespole, który będzie wszystkim pasował i raz na jakiś czas wspólnie zjeść posiłek np. w jednej z sal konferencyjnych. Można zamówić catering (oczywiście na koszt firmy) lub zaangażować członków zespołu w przygotowywanie dań.

Integracja w pracy to również wspólne celebrowanie świąt, ważnych wydarzeń firmowych i, co najważniejsze, urodzin bądź imienin poszczególnych pracowników. Krótka, 15-minutowa przerwa od pracy na odśpiewanie „Sto lat” i skonsumowanie urodzinowego tortu nie tylko wzmocni więzi między pracownikami, ale także sprawi, że solenizant poczuje się wyjątkowo! Oczywiście nie można zapomnieć o drobnym upominku dla osoby obchodzącej urodziny.

Inne formy integracji

Integracja w pracy to pierwszy krok w budowaniu silnego zespołu. Kolejnym jest organizowanie wydarzeń integracyjnych w stylu imprez firmowych poza murami organizacji. Przyjęcia stwarzają idealne warunki do spokojnej rozmowy i pogłębiania przyjacielskich więzi między pracownikami. Ponadto doskonale rozluźniają i pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków służbowych.

Warto organizować wycieczki kilkudniowe, ponieważ to dobry czas na relaks i zbudowanie pozytywnych relacji między pracownikami. Kilka dni spędzonych w malowniczym miejscu dostarczy zespołowi potężnej dawki energii i motywacji.

integracja w pracy

Trzeba pamiętać przede wszystkim o celowości integracji. Integracja w pracy czy poza nią ma budować silny zespół i polepszać relacje między jego członkami, a dodatkowo stwarzać luźną i pozytywną atmosferę, która sprzyja sukcesywnej realizacji założonych celów.

Warto zaufać specjalistom – integracja pracowników – agencja eventowa

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt