Nawigacja

Integracyjne zabawy zespołowe na niepogodę

Imprezy firmowe

Większość poradników eventowych poleca przede wszystkim zabawy zespołowe na świeżym powietrzu. Oczywiście imprezy firmowe i zabawy team buildingowe w plenerze to świetna opcja. Jednak eventy firmowe często odbywają się jesienią czy zimą, kiedy pogoda bywa kapryśna. Jak sprawić, by integracyjne zabawy zespołowe były udane bez względu na pogodę?

Piękna pogoda i wspaniałe pejzaże to idealne uzupełnienie firmowych zabaw zespołowych. Co jednak zrobić, gdy wyjazd firmowy odbywa się jesienią, zimą czy wczesną wiosną? Bywa, że wtedy pogoda nas nie rozpieszcza. Czy mimo niesprzyjającej aury wyjazd firmowy może być udany? Oczywiście, że tak – trzeba tylko zadbać o integracyjne zabawy zespołowe na niepogodę.   

Impreza firmowa – co robić, gdy pada?

Brytyjczycy mawiają, że nie ma złej pogody. Jest tylko nieodpowiedni ubiór… I coś w tym jest. Wystarczy dostosować strój do warunków atmosferycznych i już jest lepiej. A jeśli mamy do tego dobry pomysł na spędzanie czasu przy niepogodzie, to już w ogóle będzie wspaniale!

Dotyczy to również wszelkiego rodzaju imprez. Imprez integracyjnych, eventów firmowych i ogólnie – wyjazdów służbowych. Przygotujmy sobie wcześniej alternatywne atrakcje na niepogodę. Zawsze warto mieć w zanadrzu pomysł na gry i zabawy indoor. Różnego rodzaju gry planszowe, konkursy, quizy mogą być doskonałym sposobem na zajęcia dla grupy podczas niepogody. Te wymagające wyobraźni i kreatywnego myślenia rozruszają nasze szare komórki. A przy okazji dostarczą doskonałej zabawy!

Najlepsze zabawy taneczne integracyjne
Zabawy taneczne

Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, a także gry scenariuszowe dadzą też niektórym pracownikom szansę, by pokazać zdolności przywódcze albo analityczne. Takie zabawy to okazja dla kadry kierowniczej, żeby bliżej poznać podwładnych. A dla pracowników z kolei okazja do zrozumienia, czym kierują się ich szefowie, zlecając im takie, a nie inne zadania.

Commplace agencja eventowa

Co zatem robić, gdy pada? Odpowiedź jest prosta! Nie narzekać, tylko zrobić małe party, rozkręcić zabawę i wybrać atrakcyjne dla naszej ekipy gry i zabawy grupowe integracyjne. Poza tym nawet pobyt na dworze, gdy pada, może być całkiem fajny, jeśli tylko odpowiednio się ubierzemy. Zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy wieczór przy kominku z lampką koniaku czy kieliszkiem grzanego wina…  

Budowa maszyny Goldberga, Dwór Korona Karkonoszy

Biurowe integracyjne zabawy zespołowe 

Biuro może wydawać się nudne i opatrzone, ale można też na nie spojrzeć z innej strony. Jednym ze sposobów jest zorganizowanie kreatywnej zabawy zespołowej, w której każdy musi podać co najmniej jeden fakt dotyczący biura. Albo pracowników, lecz jako zespołu, nic personalnego! Fakt nieznany pozostałym pracownikom. Wcześniej można zwiedzać biurowe przestrzenie, łącznie z tymi, które na co dzień nie są dostępne, jak magazyn, piwnice czy jakieś składy. Następnie każdy przygotowuje pytanie, na przykład: co znajduje się w szafce pod biurkiem na końcu magazynu? Pozostali mają za zadanie zgadnąć, co też mogło zostać ukryte właśnie w tej rzadko używanej pakamerze? Zapas kawy lub wody? Smaczne przekąski? Gadżety i nagrody na kolejną imprezę firmową?

Zabawy w biurze

Z pomocą biurowej tablicy ścieralnej można też grać w:

 • kalambury,

 • wymyślanie wymarzonego wyjazdu integracyjnego. Uczestnicy mogą wymyślić menu, atrakcje, wybrać miejsce na imprezę integracyjną i zaproponować interesujące ich tematy prelekcji. Może warto wykorzystać ich pomysły w przyszłości?
 • labirynt frustracji – grupa wyobraża sobie, że musi stworzyć labirynt lub grę planszową z przeszkodami typowymi dla Waszego biura. Jakie byłyby to przeszkody? (niesmaczna kawa, spóźniony do pracy portier, brak miejsc parkingowych itd.).
 • mafia – klasyczna zabawa zespołowa. Ktoś jest w niej policjantem, ktoś inny capo di tutti capi, a reszta to zwykli obywatele.

To oczywiście tylko kilka podstawowych pomysłów, które można rozwijać i modyfikować w zależności od potrzeb grupy czy liczebności zespołu. Takie integracyjne zabawy zespołowe można przeprowadzać pod okiem trenera czy coacha z zewnątrz. Można także zaangażować osoby z działu HR czy choćby managera. Przy okazji sprawdzi to też kompetencje HR-owca czy osoby zarządzającej zespołem. Bo przecież specjaliści od zasobów ludzkich czy zarządzający personelem managerowie powinni umieć radzić sobie z ludźmi w każdej sytuacji, nie tylko podczas oficjalnych spotkań. 

Integracyjne zabawy zespołowe?

Zorganizujemy je dla Ciebie!

Jakie są metody budowania mocnego zespołu?

Metody budowania mocnych zespołów tak, aby były skuteczne, muszą być indywidualnie dopasowane do każdej grupy pracowników. I w zależności od tego, czy budujemy całkiem nowy zespół, czy chcemy zmotywować już istniejący, dobierzemy inne narzędzia. Ponadto w przypadku zawodów wymagających ciągłej kreatywności i szukania nowych rozwiązań należy inaczej podejść do team buildingu niż w innych grupach zawodowych. W tym pierwszym przypadku problemem może być nadmierna rywalizacja i chęć wypromowania własnego pomysłu za wszelką cenę. W przypadku innych zespołów pracowniczych bardziej może zależeć nam na budowaniu lojalności i poczucia współodpowiedzialności za firmę. Niezależnie od tego gry i zabawy zespołowe jako metody budowania mocnego zespołu sprawdzą się niezawodnie.

Najlepsze integracyjne zabawy zespołowe dla pracowników

Poniżej podajemy kilka ciekawych przykładów gier i integracyjnych zabaw integracyjnych dla pracowników, które sprawdzą się bez względu na pogodę.

Dla osób lubiących ruszać raczej głową niż nogami odpowiednie będą:

 • Rysowanie łączone.
 • Konkursy, quizy i kalambury.
 • Gry planszowe.

Kreatywni pracownicy najlepiej sprawdzą się podczas poniższych gier i zabaw:

 • Warsztaty kulinarne
 • Warsztaty teatralne.
 • Maszyna Goldberga.
 • Gry scenariuszowe (na przykład gra detektywistyczna lub poszukiwanie skarbów).
 • Imprezy tematyczne.

Dla bardziej aktywnych załóg lepsze będą:

 • Olimpiada firmowa.
 • Węzeł gordyjski.
 • Koło fortuny.
 • Alkogogle.

Integracyjne zabawy zespołowe – przykłady 

Integracyjne zabawy zespołowe w siedzibie firmy nie muszą oznaczać jedynie aktywności z tablicą i flamastrem w tle. Biuro może też być miejscem, w którym przeżyć można prawdziwe przygody! Zamień je na kilka godzin w escape room – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Możesz nawet podzielić zespół na dwa obozy, z których jeden przygotuje scenariusz takiej zespołowej zabawy, a drugi będzie musiał rozwiązać zagadki i wydostać się z escape roomu. Jeśli pomieszczeń w biurze jest więcej, niech oba zespoły przygotują dla drugiej grupy scenariusz, a następnie staną się uczestnikami ich zabawy. To mogą być też podchody w biurowcu. 

Poszukiwanie skarbu!

Drugi pomysł na tego typu grę, gdy nie można marzyć o integracyjnych zabawach zespołowych na świeżym powietrzu, to poszukiwanie skarbów. Przestrzeń biura czy zakładu może być idealnym miejscem na tego typu zabawy. Można wydrukować mapki i zostawić zaszyfrowane wskazówki ukrycia skarbu w kilku miejscach. To będzie prawdziwa przygoda, choć w znanej scenerii!

Jeśli na końcu będzie czekała nagroda, taka jak ulubione danie, kupony na obiad w pizzerii czy kufer z ulubionym trunkiem, to zespół na pewno przyłoży się do odnalezienia skarbu.

 

Popularne są też zespołowe gry teambuildingowe, jak ta w labirynty. Jeden z wariantów każe uczestnikom „zbudować” zespołowo, za pomocą taśmy klejącej na ziemi kontury labiryntu, a następnie przejść go z zamkniętymi oczami, nie dotykając krawędzi.

Inny wariant to zbudowanie z rzeczy znajdujących się w biurze przejścia z jednego końca biura na drugi tak, by uczestnicy nie dotykali podłogi. To pomysł na udaną integrację – team building w praktyce, bo siłą rzeczy podczas rozwiązywania tych zadań i zagadek trzeba będzie współpracować i porozumiewać się ze sobą. 

Zespół = ludzie!

Co to jest efekt synergii? Każdy pracownik ma wiedzę i potencjał, które można wykorzystać dla dobra firmy. Ale kiedy pracownicy zaczną tworzyć zespół i pracować wspólnie, to rezultat ich wysiłku zwykle jest większy niż suma indywidualnych dokonań. Nazywamy to efektem synergii. To bardzo korzystne zjawisko przekłada się na zysk w każdej dziedzinie życia, także gospodarczego. Jednak żeby je osiągnąć, musimy zbudować zgrany zespół. Wszystkie techniki i działania temu służące nazywamy team buildingiem.

Integracyjne zabawy zespołowe ruchowe czy trening mózgu?

Zastanówmy się, czym nasz zespół zajmuje się na co dzień? Co pozwoli się jego członkom bardziej zrelaksować? Wysiłek fizyczny czy raczej intelektualny? Wydaje się, że jeśli na co dzień borykamy się z rozwiązywaniem poważnych zagadnień teoretycznych i spędzamy całe godziny przy komputerze, to zabawy ruchowe dadzą nam większe wytchnienie.

Rozrywki umysłowe

Jednak czy na pewno to dobry pomysł? Na przykład księgowy czy programista, którzy nie uprawiają na co dzień sportu, mogą nie być do końca zadowoleni, jeśli zaproponujemy im jakieś sportowe konkurencje. Jednak jeśli od razu wszystko odbywać się będzie w konwencji zabawy, a konkurencje zostaną tak dobrane, żeby było więcej śmiechu niż wyczynowego sportu, to pewnie wszyscy będą dobrze się bawić. I odwrotnie – jeśli nasza impreza firmowa przeznaczona jest dla załogi, która na co dzień wykonuje niezbyt skomplikowane i powtarzalne czynności, a my przygotujemy im trudny quiz, to też niekoniecznie dla części załogi będzie to dobra zabawa.

Zabawy team tyczne

Oczywiście może się okazać, że nie doceniamy naszych pracowników. I że wielu z nich ma ciekawe pasje lub hobby. Dlatego zabawy zespołowe czy imprezy integracyjne to też świetna okazja do autoprezentacji i lepszego poznania potencjału naszej załogi.

Integracyjne zabawy zespołowe – sposób na nudę

Nie ma nic gorszego niż nuda na wyjeździe firmowym! W domu sami sobie organizujemy czas i z pewnością jest wiele zajęć, które możemy wtedy wykonać. Nadrobić pewne zaległości albo po prostu wypocząć i się ponudzić. Jednak nudny event firmowy to porażka nie tylko organizatorów, ale też problem dla uczestników. Dlatego zawsze trzeba mieć wariant awaryjny w przypadku niepogody albo jeśli coś nie wyjdzie z naszych planów. Może też zdarzyć się jakaś sytuacja losowa. Na przykład nie dojedzie nasz prelegent albo zaproszony DJ. Nie można pozwolić, żeby nasi goście nie wiedzieli, co wtedy ze sobą zrobić. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzi się doświadczony animator imprez firmowych. Z pewnością zaproponuje co najmniej kilka gier i zabaw zespołowych, które rozruszają towarzystwo.

Inne gry i zabawy

Jest kilka zabaw, które sprawdzą się w sytuacji awaryjnej, bo do ich przeprowadzenia nie potrzeba specjalnych rekwizytów ani długich przygotowań. Jedną z nich jest tratwa ratunkowa. Na czym polega ta zabawa team buildingowa?

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na środku oceanu. Nasz statek zatonął, a my z kilkoma współpracownikami znaleźliśmy się na tratwie ratunkowej, którą podczas zabawy odgrywa rozłożony na podłodze koc, prześcieradło albo kawałek innego materiału o podobnych wymiarach. Jednak katastrofa statku to nie koniec naszych kłopotów. Tratwa jest uszkodzona – aby przeżyć, musimy zakleić lub załatać uszkodzenie, które znajduje się na spodniej stronie tratwy. Zadanie polega na takim odwróceniu koca – tratwy, aby nikt z niej w tym czasie nie wypadł. Nie będzie łatwo, bo wokół krążą już krwiożercze rekiny, które tylko czyhają na najmniejszy nasz błąd…

kreowanie wizerunku marki

Taka zabawa nie tylko rozrusza towarzystwo, ale też szare komórki wszystkich uczestników eventu. To także świetna gra na przełamywanie barier osobistych, skracanie dystansu między członkami załogi i świetny przykład team buildingu.

Gry scenariuszowe – detektyw

Team building

Team building to, najogólniej rzecz biorąc, wszystkie działania i techniki, których celem jest budowa zgranego zespołu. Mają on za zadanie poprawić współpracę i usprawnić komunikację pomiędzy poszczególnymi członkami załogi. Team building najłatwiej realizować poprzez takie działania jak wyjazdy i spotkania integracyjne, szkolenia integracyjne z elementami nauki współpracy i komunikacji, a także wszelkie gry i zabawy zespołowe. Jakie kompetencje rozwijają zabawy integracyjne dla pracowników? Przede wszystkim kompetencje miękkie, tak ważne w dzisiejszym świecie. 

Commplace – agencja eventowa

Zabawy zespołowe, którym niestraszny deszcz 

Incentive travel, czyli turystyka motywacyjna to pomysł wart rozważenia, nawet jeśli za oknem nie świeci słońce. Podczas niepogody też można zwiedzać. Co więcej, zespół będzie bardziej chętny do wzięcia udziału w warsztatach odbywających się wewnątrz budynku, jeśli za oknem pogoda nie będzie zachęcała do plażowania i spacerów. Coraz częściej przy brzydkiej pogodzie szefowie zabierają swoje zespoły do klubu VR. Każdy w hełmie na głowie przeżywa wówczas własną przygodę, choć są tam też aktywności do przeżywania w parach lub w grupie. W Warszawie istnieje też muzeum starych gier komputerowych, gdzie można pograć na automatach czy Pegasusie.  

Warsztaty na niepogodę

Brzydka pogoda to też czas idealny na zabawy integracyjne połączone z warsztatami i degustacjami. To mogą być warsztaty kulinarne, ale też zwiedzanie winnic czy minibrowarów z degustacją piwa. Takie aktywności świetnie sprawdzają się w długie, zimowe dni, gdy za oknem jest ponuro, a piwo czy wino przyjemnie rozgrzeją od wewnątrz. To też sposób na to, jak zintegrować zespół, w którym są problemy. Podczas takich warsztatów trzeba współdziałać, ale wszystko odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze i kończy wspólnym drinkiem.

Eventy firmowe – atrakcje na niepogodę

Wyjazd firmowy zwykle planowany jest z dużym wyprzedzeniem. Nie zawsze uda nam się idealnie trafić z pogodą. Nie pozwólmy jednak, żeby to aura decydowała o tym, jaka będzie atmosfera na naszym evencie czy szkoleniu. Jest wiele sposobów na atrakcyjne i przy tym pożyteczne spędzenie czasu, nawet w niepogodę. Oczywiście wspólne gry i zabawy team buildingowe to już właściwie kanon wyjazdów służbowych. Ale jest także wiele ciekawych alternatyw.

Szukasz idelanego miejsca na integracyjne zabawy zespołowe?

Właśnie znalazłeś!

Eventy firmowe – atrakcje na niepogodę to na przykład wspólne budowanie karmników dla ptaków czy budek dla dzikich kotów. Także wszelkiego rodzaju warsztaty integracyjne można organizować wewnątrz hotelu na imprezy integracyjne czy obiektu eventowego. Na przykład warsztaty teatralne albo szkolenie, połączone z zabawą, dotyczące kontaktów z mediami. Albo zajęcia z trenerem pod tytułem: Jak radzić sobie ze stresem? Tego typu aktywności nie wymagają wychodzenia na zewnątrz.

Zabawy biurowe na niepogodę

To wszystko tylko najprostsze przykłady atrakcji na niepogodę. Przy odrobinie wysiłku możemy sprawić, że dzięki nieco gorszej aurze będziemy mieli niezapomniany event i długo jeszcze będziemy z uśmiechem wracać do niego wspomnieniami. A bębniący o szyby deszcz wspominać będziemy tylko w kontekście akompaniamentu do występu naprędce skleconej grupy teatralnej, która spontanicznie wyłoniła się z naszego zespołu pracowniczego.   

Imprezy firmowe, Dwór Korona Karkonoszy – Centrum Eventowo-Szkoleniowe

Impreza firmowa – jak rozruszać uczestników?

Czasem wystarczy muzyka, dobry żart albo zaskakujący pomysł i drętwa nasiadówka zamienia się w całkiem atrakcyjną zabawę. W każdym zespole albo większej grupie ludzi zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi być w centrum uwagi albo dobrze odnajduje się w roli wodzireja i organizatora zabawy. Nawet jeśli atmosfera jest dość oficjalna, to na imprezie integracyjnej warto pozwolić takim ludziom nieco rozwinąć skrzydła. Oczywiście zwracajmy uwagę, żeby żarty były na odpowiednim poziomie i nikogo nie obrażały. Taka osoba, nawet jeśli w pracy na co dzień nie wyróżnia się pracowitością, to jednak dużo wnosi do zespołu. Może być pewnego rodzaju spoiwem właśnie w takich sytuacjach. Albo wtedy, gdy trzeba rozładować napięcie. Wszak każdy z nas przybiera jakąś maskę w pracy i w czymś jest lepszy lub gorszy. Istota zespołu polega na tym, aby się wzajemnie uzupełniać.

konfigurator imprez banner
Sprawdź konfigurator imprez firmowych – zorganizuj niezapomniany event!

To też jeden z elementów teambuildingu – pozwolić na to, by naturalnie wyłonił się przywódca, ekspert czy właśnie osoba, która zawsze potrafi wywołać uśmiech na twarzach współpracowników i szefa. 

Odpowiedź na pytanie: co zrobić, by rozruszać imprezę firmową, zawiera się zatem w tym, żeby pozwolić uczestnikom na luz, a czasem nawet na spontaniczną zabawę. Doświadczony organizator imprez oczywiście nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu i sam pewnie będzie podrzucał pomysły i aranżował gry i zabawy zespołowe.

Hotel na integracyjne zabawy zespołowe

Dwór Korona Karkonoszy, Centrum Szkoleniowo-Eventowe w Sosnówce k. Karpacza  oferuje sale konferencyjne i salę bankietową na imprezy firmowe, ale także wielki ogród z Centrum Grillowym. Można tam więc zorganizować integracyjne zabawy zespołowe na świeżym powietrzu lub pod dachem, zależnie od pory roku i aury. Pogoda nie jest więc już problemem i wyjazd integracyjny czy inny event firmowy zawsze będą udane.

Integracyjne zabawy integracyjne na niepogodę

Dla ludzi szczęśliwych i energicznych pogoda nie ma większego znaczenia. Jest tylko tłem do realizacji ich marzeń i pasji. A niektórzy z nich potrafią tym optymizmem i mocą twórczą nawet zarażać innych. Jeśli mamy w swoim zespole choćby jedną taką osobę, to nie musimy się martwić o niepogodę, słotę czy też inne zjawiska atmosferyczne, na które i tak nie mamy wpływu. Zabawy integracyjne na niepogodę z udziałem takiej osoby albo takiego animatora czy managera z agencji eventowej zawsze muszą się udać.  

Imprezy tematyczne

Dobrym pomysłem jest przygotowanie imprezy tematycznej. Na przykład, po intensywnym szkoleniu, wieczór można zorganizować w stylu kowbojskim albo w stylu lat 30. czy też 80. Po pierwsze, pracownicy jeszcze przed wyjazdem firmowym będą się już nieco angażować i myśleć o imprezie, przygotowując odpowiednie stroje i rekwizyty. Dla części z nich będzie to też wydarzenie, na które będą oczekiwać z ciekawością i ciekawym pomysłem na autoprezentację. Po drugie, niezależnie od pogody nasz event firmowy będzie udany.

Jako zabawy integracyjne na niepogodę dobrze sprawdzą się również wszystkie te gry, które związane są z pogłębianiem relacji interpersonalnych. Na przykład wszelkie kalambury, gry na skojarzenia albo zabawy i gry, które zbiorczo można określić: mam talent albo zamiennie: odgrywanie jakiejś historii.

Commplace – agencja eventowa

Integracyjne zabawy zespołowe w podgrupach

Jeśli nasz zespół jest dość duży, a przy tym mocno zróżnicowany pod względem zainteresowań, upodobań, wieku czy kondycji fizycznej i rodzaju wykonywanej na co dzień pracy, może warto zaplanować zajęcia w podgrupach? Przewidzieć dwie lub trzy atrakcje różnego typu, by każdy znalazł coś dla siebie. Podzielmy załogę na grupy, lub zaproponujmy, by każdy sam wybrał, co chce robić i co go najbardziej interesuje.

Bankiet firmowy

Wieczorem, po zajęciach, grupy spotkają się przy ognisku lub na bankiecie firmowym. Wtedy na pewno chętnie podzielą się wrażeniami z tak interesująco spędzonego dnia z kolegami z innych zespołów. Część może wybrać się do parku linowego, by przezwyciężyć swój strach i ograniczenia. Inne grupy chętnie wezmą udział w warsztatach kulinarnych, i poczęstują członków załogi własnoręcznie przygotowanymi przysmakami. Jeszcze inna grupa w tym czasie zbuduje maszynę Goldberga. A przy okazji przekona się, jak ważna jest komunikacja i współdziałanie w pracy. I wszyscy będą zadowoleni!

Bankiet firmowy

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt