Nawigacja

Słynna maszyna Goldberga – dlaczego warto ją zbudować?

Imprezy firmowe

Maszyna Goldberga to fenomenalna zabawa dla uczestników imprez integracyjnych, która zachęca do współpracy i wykazywania się kreatywnością. Atrakcja ta jest o tyle niesamowita, iż mobilizuje uczestników do współdziałania w pełnym porozumieniu. Wszystko po to, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest poprawne wykonanie zadania. Zabawa w budowanie maszyny Goldberga przynosi wiele korzyści, które z pewnością przydadzą się w czasie późniejszej pracy na polu zawodowym.

Integracyjna maszyna Goldberga uczy, bawi, jednoczy

Pomysł budowy maszyny Goldberga na firmowych eventach na dobre zagościł w scenariuszach tych wydarzeń. Co więcej, niejednokrotnie jest pierwszoplanowym elementem integracji i dobrej zabawy. Urządzenie Goldberga, znane również jako maszyna Rube, ma wielowymiarowy aspekt, dlatego tak często wykorzystywane jest w team buildingu. Wszyscy uczestnicy tworzą wspólny projekt maszyny, która na koniec musi po prostu, albo aż, zadziałać. Czasem konstrukcja maszyny Goldberga przewiduje powstanie kilku urządzeń, które będą ze sobą współpracować. W takim przypadku cała ekipa zostaje podzielona na zespoły i każdy przygotowuje własną konstrukcję Goldberga. Warsztaty integracyjne, podczas których tworzy się to niezwykłe urządzenie, niezmiennie należą do jednych z najczęściej wspominanych.

Chcesz zintegrować zespół,
ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

Powierz to nam i ciesz się z efektów!

Kim był twórca maszyny Goldberga?

Prototyp maszyny Goldberga powstał w roku 1931. Określenie maszyn Goldberga pochodzi oczywiście od nazwiska twórcy. Wynalazcę, Rube’a Goldberga, od najmłodszych lat interesował rysunek i projektowanie prostych urządzeń o niezwykle złożonym działaniu. Reuben Lucius “Rube” Goldberg był człowiekiem niezwykle uzdolnionym. Choć rysowanie było jego ogromną pasją od najmłodszych lat, zdecydował się na studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Ukończył je i zdobył dyplom z inżynierii górniczej. Pracował jako rysownik w lokalnej gazecie w San Francisco, a następnie w Nowym Jorku. Dzięki temu, że posiadał doświadczenie inżyniera, potrafił tworzyć niesamowite kreskówki, które zawierały rysunki skomplikowanych maszyn, opisywanych jako nowe wynalazki. Sławę zdobył jednakowo jako rysownik, pisarz, rzeźbiarz, a także wynalazca. Był także laureatem nagrody Pulitzera.

Urządzenie Goldberga, znane jest również jako maszyna Rube, dlatego równie często możemy spotykać się z taką nazwą maszyny. Budowanie maszyny Goldberga według twórcy miało być symbolem wkładanie ogromnego wysiłku w działania przynoszące niewielkie efekty. Gotowe urządzenie na zasadzie domina wykonuje proste czynności, zupełnie niewspółmierne do ilości pracy włożonej w samą budowę. Za sprawą swoich rysunków Goldberg humorystycznie przedstawiał wykonywanie niektórych codziennych czynności.

Rysunki Rube’a Goldberga do dziś stanowią inspirację dla wielu twórców, a budowa skomplikowanych wynalazków stała się popularna na całym świecie. Nie dziwi więc nikogo, że budowa i uruchomienie programu maszyny na eventach firmowych pokochali wszyscy ich uczestnicy.

Jak stworzyć maszynę Goldberga?

Najprościej mówiąc, zadaniem maszyny Goldberga może być wszystko. Na początku budowy określamy bowiem, co konkretnie ma wykonać maszyna. Uczestnicy muszą całkowicie zaangażować się w pracę, aby poprawnie wykonać konstrukcję.

Pomysłów do wykorzystania maszyny Rube mogą być tysiące. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji uczestników, niemniej maszyna Goldberga scenariusze zabawy powinny być szczegółowo określone na etapie planowania zabawy. Tym sposobem zadania, jakie ma wykonać maszyna Goldberga, będą odrobinę ukierunkowane i łatwiej będzie zgromadzić potrzebne do tego przedmioty. Okazuje się bowiem, że do skonstruowania maszyny Goldberga potrzeba naprawdę sporo elementów.

Na czym polega działanie maszyny Goldberga?

W konstruowaniu maszyny Goldberga zadanie polega na stworzeniu konstrukcji, która wykona prostą czynność. Bardzo dobry przykład maszyny Goldberga to tor dla spadającej piłeczki. Pokonując kolejne jego piętra, ostatecznie wpada do otworu znajdującego się na samym dole. Ostatecznie swoim ciężarem uruchamia np. przycisk włączający światło.

Maszyna Goldberga spełnia wszystkie założenia skutecznej gry integracyjnej. Przede wszystkim dzięki temu, że w działanie angażuje wszystkich jej uczestników i pokazuje im, jak ważne jest ich zaangażowanie. Zatem śmiało można stwierdzić, że budowanie maszyny Goldberga ma na celu to, aby zbudować niepowtarzalną maszynę, a jednocześnie nauczyć członków swojego zespołu współpracy, dobrych relacji i zgodnego działania dla dobra ogółu. Maszyna Goldberga uczy przede wszystkim komunikacji, a to dla dobrze działającego zespołu jest przecież najważniejsze.

Samo dzianie maszyny Goldberga oparte jest na dopasowaniu do siebie ogromnej ilości, często niemających ze sobą nic wspólnego części i doprowadzeniu do tego by całość skutecznie zadziałała. Wygląd przyszłej konstrukcji jest dowolny, jednak zespól tworzący machin, musi odpowiednio zaplanować konstrukcję maszyny i na tej podstawie przypisać twórcom określone zadania. Scenariusz w żaden sposób nie narzuca uczestnikom tego, jak mają wyglądać poszczególne elementy maszyny. Wszystko zależny od ich wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Ukończone urządzenie powinno zostać uruchomione na zasadzie efektu domina.

Maszyna Goldberga eventy firmowe

Gra integracyjna maszyna Goldberga może zostać zorganizowana w każdym miejscu, zarówno w zamkniętej sali, jak i na otwartej przestrzeni. Części maszyny Goldberga przygotowywane są z wyprzedzeniem i dopiero w trakcie konstruowania mechanizmu maszyny Goldberga są stopniowo dobierane przez uczestników. Także to ile miejsca potrzebne jest do budowy maszyny Goldberga, zależy od liczby uczestników, którzy biorą udział w zabawie.

Drugą zmienną jest ilość części potrzebnych, aby stworzyć urządzenie Goldberga. Najtrudniejsze w przygotowaniu gry maszyna Goldberga jest znalezienie wszystkich elementów, które mogą okazać się przydatne w trakcie konstruowania urządzenia. Trudne jest skompletowanie zwłaszcza tych części o wyjątkowo niewielkich rozmiarach. Czasem może okazać się, że potrzeba sporo miejsca na zbudowanie wielkiej maszyny. Innym razem część mechanizmu maszyny będzie o wiele mniej skomplikowana, zatem i miejsca potrzeba niezbyt dużo.

Miejsce maszyny Goldberga w teambuildingu

Jeśli pomysł, by budować niezwykłe maszyny wraz ze swoim zespołem przypadł Wam do gusty, warto skorzystać z gotowej formy tego wydarzenia, jaką oferuje Dwór Korona Karkonoszy. Miejsce to jest wręcz idealne na integracje pracowników. Tym bardziej, że doświadczeni organizatorzy zajmą się każdym szczegółem:

  • przygotowaniem elementów niezwykłej maszyny,
  • stworzeniem idealnego scenariusza dla całego wydarzenia,
  • dopilnują by wszystko odbyło się bez zarzutów.

Budowa firmowej maszyny Goldberga to wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze wsparcia i kreatywnego dziania na wielu płaszczyznach, co niezwykle pozytywnie wpływa na dalsze relacje między pracownikami. Wszystko dlatego, że mają oni szanse lepiej poznać siebie i swoje umiejętności. Tym bardziej warto przeżyć tę niesamowitą przygodę i wspólnie osiągnąć sukces patrząc, jak działa maszyna Goldberga, zbudowana własnymi siłami.

Zainwestuj w swój zespół!

Maszyna Goldberga eventy organizowane w Dwór Korona Karkonoszy celu jej stworzenia to doskonały sposób na budowanie relacji w zespole. Seria mechanizmów, tworzonych przez poszczególne osoby, musi ostatecznie stanowić jedną, działającą całość. Nie chodzi tylko o to, by poprawnie skonstruować swoją część maszyny. Tylko ta drużyna, która zbuduje skuteczną maszynę, wygrywa. Własną konstrukcję Goldberga należy więc dobrze przemyśleć zespołowo. Maszyna Goldberga spełnia zatem rolę papierka lakmusowego relacji pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny.

Pomysł wspólnego budowania maszyny Goldberga powstał z myślą o budowaniu komunikacji w zespole. Jest to zatem najlepszy sposób na realizację celów i założeń udanego team buildingu. Nic dziwnego, że budowa firmowej maszyny Goldberga na dobre zagościła w scenariuszach eventów integracyjnych, ale jest także elementem rywalizacji uczniowskiej. W tym roku Politechnika Białostocka już po raz piąty zorganizowała konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem było stworzenie spektakularnej maszyny Goldberga. Dla zwycięzców przewidziano indeksy na wybrane kierunki studiów oraz nagrody pieniężne.

Warto wiedzieć:

Na czym polega zabawa w budowanie maszyny Goldberga?

Zabawa w budowanie maszyny Goldberga to kreatywna i złożona forma rozrywki, która polega na tworzeniu sekwencji skomplikowanych i niestandardowych działań lub ruchów, które w rezultacie prowadzą do wykonywania jednej prostej czynności. Idea ta jest inspirowana pracami amerykańskiego inżyniera i karykaturzysty Rube'a Goldberga. Maszyna Goldberga składa się z wielu elementów, takich jak kawałki drewna, kulki, rampy, klocki i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Zabawa w budowanie maszyny Goldberga to nie tylko techniczne wyzwanie, ale także sztuka planowania i kreatywności. Konstruktorzy muszą dobrze zrozumieć prawa fizyki, reakcje między elementami i skomponować wszystko w taki sposób, aby cała maszyna działała harmonijnie i poprawnie.

Maszyna Goldberga miejsce, w którym można ją zbudować to...?

Maszyna Goldberga to kreatywna wizja w ruchu, a idealnym miejscem do jej budowy i ekscytującej zabawy zespołowej jest Dwór Korona Karkonoszy. Tutaj, otoczeni malowniczymi krajobrazami i inspirującą atmosferą, możecie wspólnie skonstruować tę fascynującą maszynę. Team building w Dworze Korona Karkonoszy pozwoli Wam nie tylko zbudować maszynę Goldberga, ale także rozwijać współpracę, kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów. To idealne miejsce, aby przekształcić Wasze pomysły w dynamiczny łańcuch reakcji i wspólnie cieszyć się rezultatem Waszych wysiłków.

Na czym polega budowa firmowej maszyny Goldberga?

Budowa firmowej maszyny Goldberga ma za zadanie zjednoczyć zespół. To kreatywny, drużynowy proces, który angażuje pracowników w tworzenie skomplikowanego łańcucha reakcji, prowadzącego do finalnego efektu. Ta forma team buildingu i rozrywki wymaga współpracy, planowania oraz wykorzystania różnorodnych przedmiotów i mechanizmów.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt