Nawigacja

Warsztaty integracyjne: idealny sposób na zgrany zespół

Imprezy firmowe
komunikacja z klientami

Największym kapitałem firmy są ludzie, którzy ją tworzą. A zgrany zespół to gwarancja sukcesu. Warsztaty integracyjne to ważne narzędzie budowy zespołu. Jak i gdzie zorganizować szkolenie integracyjne? Na co zwrócić uwagę planując warsztaty integracyjne?

Czego się dowiesz z artykułu?

Integracja pracowników to kluczowy element budowania silnego i zgranego zespołu w każdej firmie. W tym artykule szczegółowo omówimy, na czym polega integracja pracowników, jakie są korzyści z organizacji warsztatów integracyjnych oraz jak mogą one wpłynąć na zmniejszenie fluktuacji w firmie. Dowiesz się również, jakie cele możemy osiągnąć dzięki takim warsztatom, jakie efekty przynoszą i gdzie najlepiej zorganizować wyjazdy firmowe. Przedstawimy również Sosnówkę jako idealne miejsce na organizację warsztatów integracyjnych oraz podpowiemy, jak skutecznie zorganizować takie wydarzenia.

Na czym polega integracja pracowników?

Wszędzie, gdzie pracuje więcej niż jedna osoba, musimy coś ustalać. W grupie pracowniczej trzeba dokonać choćby podziału zadań. To wymaga już dialogu między pracownikami i zrozumienia specyfiki pracy poszczególnych działów, przynajmniej na poziomie potrzebnym do osiągnięcia założonego celu. W przypadku większych firm i trudniejszych wyzwań porozumienie i realizacja założonego celu są jeszcze trudniejsze i wymagają większej koordynacji. Do tego, aby praca była efektywna, potrzebna jest skuteczna komunikacja. Ale to nie wystarczy. Musi także pojawić się wola współpracy i choćby minimalne zaangażowanie ze strony całej załogi.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Integracja pracowników ma na celu właśnie zbudowanie więzi niezbędnych do funkcjonowania firmy. Ma sprawić, by ludzie nie tylko prawidłowo się komunikowali, ale też chcieli wspólnie pracować. Nie ma nic gorszego niż blokowanie informacji czy zaniechanie pewnych działań. To wszystko ostatecznie może spowodować straty w firmie. Wyobraźmy sobie, że magazynier świadomie opóźnia wydanie towaru, bo nie lubi danego kierowcy. Albo nasza firma nie wykonuje usługi w pełnym zakresie, lub wykonuje ją nieprawidłowo, bo przyjmujący zlecenie w ogóle nie skonsultował się z ostatecznym wykonawcą.

Na końcu zawsze jest klient i jego nie interesuje, na jakim etapie coś poszło nie tak. Po prostu wystawi nam złą opinię w sieci albo nie zapłaci za źle wykonaną usługę. I z pewnością nie wróci do firmy postrzeganej jako niesolidna i nierzetelna.

Dwór Korona Karkonoszy – Centrum Eventowo-Szkoleniowe Agencji Commplace

Warsztaty integracyjne a fluktuacja pracowników

Czy warsztaty integracyjne pomogą zatrzymać wartościowych pracowników? Każdy manager wie, że firma to nie tylko biuro, warsztaty czy hala produkcyjna. Budynki same niczego nie tworzą, nie produkują, nie wytwarzają zysków. To człowiek jest kreatywny, to on wprawia przedsiębiorstwo w ruch. Doświadczony, wykwalifikowany i zaangażowany pracownik nie jest łatwy do zastąpienia. To bardzo cenny „zasób”, o który trzeba dbać tak, jak o inne, bardzo wartościowe aktywa firmy. Czy w dobie dużej fluktuacji kadr na rynku i konkurowania o pracownika za pomocą płacy można go zatrzymać innymi argumentami? Okazuje się, że tak.

Sala szkoleniowa Refektarz, Dwór Korona Karkonoszy – Centrum Eventowo-Szkoleniowe Agencji Commplace

Według badań wielu pracowników nie zmienia firmy dlatego, że w dotychczasowym miejscu pracy ma dobrych znajomych i przyjaciół. I dobrze się tam czuje. Dobra atmosfera w firmie to, obok zarobków i wizerunku pracodawcy, najważniejsze elementy, którymi kierują się obecnie pracownicy przy wyborze miejsca pracy. Nawet jeśli konkurencja zaoferuje nieco wyższą stawkę za podobną pracę, pracownik pozostanie lojalny wobec dotychczasowej firmy, jeśli będzie miał dobre relacje z pozostałymi pracownikami.

Zadbajmy o relacje

Warsztaty integracyjne dla pracowników są szansą na zbudowanie więzi. Nici porozumienia między pracownikami, nawet jeśli za sobą nie przepadają. Oznacza pokonanie barier komunikacyjnych i stworzenie kręgu osób, na spotkanie z którymi będziemy się cieszyć. Brzmi dziwnie? Zapytajmy na imprezie integracyjnej, skąd ludzie biorą przepis na najlepszą zupę dyniową? Kogo pytają o dobry film? Skoro, według wyliczeń badaczy, w pracy spędzamy większość dnia, oczywistym jest, że relacje ze współpracownikami są naprawdę ważne. Warto o nie dbać na różne sposoby.

Atmosfera w pracy ma znaczenie

Jeśli pracownicy się nie znają, jeśli nic o sobie nie wiedzą, trudno będzie im zbudować prawidłowe relacje pracownicze. Oczywiście można powiedzieć, że ludzie w firmie nie muszą się lubić, bo to tylko praca. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że łatwiej nam się współpracuje z kimś, do kogo czujemy choćby minimalną sympatię. A tę łatwiej z siebie wykrzesać, jeśli koleżanki i koledzy z pracy nie są dla nas anonimowi. Jeśli wygraliśmy z kimś firmowy turniej albo wspólnie gotowaliśmy zupę z topinambura podczas festiwalu kulinarnego, łatwiej nam będzie się dogadać.

Integracja firmowa

Integracja pracowników za pomocą różnego rodzaju metod i narzędzi ma za zadanie sprawić, by pracownicy sami rozwiązywali drobne problemy i wspierali się nawzajem. Jeśli relacje pracownicze będą dobre, nie będzie problemów z zastępstwami w pracy. Unikniemy niepotrzebnych tarć albo konfliktów. Jednak aby atmosfera była dobra, potrzebny jest pewien wysiłek i świadome kształtowanie odpowiednich relacji między ludźmi. Aby to osiągnąć, potrzebne są warsztaty integracyjne lub spotkania integracyjne. Sprawdzą się także szkolenia z komunikacji albo inne eventy firmowe, budujące więzi między ludźmi. Zajęcia integracyjne dla dorosłych to także moc dobrej zabawy!

Olimpiada firmowa

Warsztaty integracyjne dla pracowników – co chcemy osiągnąć?  

Podstawowym celem w przypadku warsztatów integracyjnych jest budowa mocnego. zgranego zespołu, który osiągnie zakładane przez firmę efekty. To cel kluczowy i długoterminowy. Powinien być realizowany zgodnie z tym, na jakim etapie rozwoju jest obecnie firma. Na przykład całkiem nowa firma czy zespół powinny nieco inaczej organizować warsztaty integracyjne dla pracowników niż firmy z wieloletnim stażem. W tym drugim przypadku należy już raczej pogłębiać relacje i dbać o nie, niż je budować. Sprawdzą się więc inne gry i zabawy integracyjne, niż te przeznaczone dla zespołów, które dopiero się poznają i docierają.

Rozwiązywanie konfliktów w zespole także może stanowić cel warsztatów integracyjnych. Wiadomo, że najlepiej, by w ogóle ich nie było, ale to nierealne. Pozostaje nam niwelować ich skutki i zapobiegać powstawaniu.

Określ cel integracji

Nowe zespoły powinny skupić się na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu wspólnego celu. Dla takich start-upów albo świeżych struktur w dużych firmach konieczne jest szybkie wypracowanie metod i kanałów komunikacji oraz ich wdrożenie. A także umożliwienie swobodnego komunikowania się bez narzucania sztucznych ograniczeń. Sprawdzi się to zwłaszcza w branżach, gdzie duże znaczenie mają innowacyjne technologie i kreatywność. Podkreślmy, że etapy integracji powinny być dopasowane do obecnego poziomu rozwoju zespołu, a także do jego stażu, sposobu funkcjonowania i ewentualnie bieżących problemów.

Team building zabawy integracyjne

Jednym z bardziej popularnych sposobów integracji, obok warsztatów integracyjnych, są gry i zabawy team buildingowe. Zadania z tego zakresu pozwalają poznać mocniejsze i słabsze strony zespołu – i jako całości, i poszczególnych jej członków. Team building uczy wspólnego rozwiązywania problemów oraz podejmowania zespołowych decyzji, opartych na wypracowanym konsensusie. Te kreatywne zabawy integracyjne rozwijają tak zwane miękkie kompetencje społeczne, niezbędne w dzisiejszym świecie bez względu na branżę, w jakiej działa nasza firma.

Konflikty w firmie a warsztaty integracyjne

Jak uniknąć konfliktów firmie? Raczej się to nie uda, ale można zminimalizować ich zasięg i skutki. Jak? Umiejętnie korzystając z narzędzi budowy prawidłowych relacji w zespole pracowniczym. Warsztaty integracyjne to tylko jedno z nich. Można też spróbować zabaw team buildingowych, spotkań integracyjnych, szkoleń, wyjazdów firmowych, turystyki motywacyjnej. Doświadczony organizator imprez firmowych podpowie najlepsze rozwiązanie dla naszej firmy.

Efekt warsztatów integracyjnych

Zadbajmy o to, żeby efekt warsztatów integracyjnych był trwały. Budowanie silnego i zgranego zespołu raczej się nie powiedzie, jeśli będzie to tylko jednorazowa akcja. Więzi i relacje w firmie trzeba budować systematycznie. Przemysł eventów firmowych ma wiele do zaoferowania, więc warto cyklicznie korzystać z różnych pomysłów na integrację pracowników. Każdy pracodawca świadomy znaczenia działań z zakresu employer brandingu zdaje sobie sprawę z wagi swego wizerunku w oczach zespołu.

Warsztaty integracyjne?

Tylko w naszym centrum szkoleniowo-eventowym, Dworze Korona Karkonoszy!

Czym są warsztaty integracyjne dla dorosłych?

Prowadzenie warsztatów dla dorosłych wymaga doskonałego przygotowania. Oczywiście jest też pole do improwizacji, ale dorośli ludzie są bardziej krytyczni niż dzieci i z pewnością wyłapią brak przygotowania czy profesjonalizmu. Dlatego do prowadzenia takich zajęć najlepiej zatrudnić psychologa, coacha albo inną doświadczoną osobę, która wie, na czym polega integracja firmowa i potrafi zaproponować wiele ciekawych i angażujących atrakcji na imprezy firmowe.

Integracja dla dorosłych to także zabawa!

Warsztaty integracyjne dla dorosłych mogą mieć różne formy. Zajęcia integracyjne dla pracowników można przeprowadzić w konwencji zabawowej i dyskretnie integrować zespół, lub też wprost przedstawić różne metody integracji i pokazać korzyści płynące z integracji zespołu – dla pracowników i dla firmy. Zwróćmy uwagę, że zabawy integracyjne rozwijają różne kompetencje społeczne. Najważniejsze, żeby zabawy integracyjne dla dorosłych były dobrane odpowiednio do cech, które konkretnie chcemy promować i rozwijać w naszym zespole.

Gdzie zrobić warsztaty integracyjne dla firm?

Wybór miejsca na integrację firmową zawsze budzi pewne emocje. Gdzie zrobić warsztaty integracyjne dla firm? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem. Jednak są pewne uniwersalne wskazówki, które z pewnością pomogą w podjęciu decyzji. Przede wszystkim integracja w zespole powinna odbywać się w miejscu zapewniającym swobodę wypowiedzi i zachowania. Niektóre gry i zabawy integracyjne dla dorosłych wymagają czasem lekkiej gimnastyki, jak na przykład zabawa w tratwę ratunkową. To ćwiczenie na integrację polega na tym, że ustawiamy kilka osób na kocu (tratwie ratunkowej) i prosimy o odwrócenie koca na drugą stronę. Rzecz w tym, by uczynić to w taki sposób, żeby w trakcie zabawy nikt z niego nie zszedł, czyli nie wypadł za tratwę. To ćwiczenie na myślenie zespołowe jednocześnie pozwala przełamywać bariery w kontaktach z innymi członkami załogi.

Dwór Korona Karkonoszy – Centrum Eventowo-Szkoleniowe Agencji Commplace

Warto też pamiętać, by wybrać atrakcyjne miejsce na warsztaty integracyjne. Co to znaczy? W ciekawej okolicy, jeśli chodzi o architekturę i krajobrazy, ale też na tyle spokojne, by uczestnicy mogli skupić się na swoich zadaniach i relacjach ze współpracownikami. Unikajmy więc miejsc zatłoczonych, ale też nie róbmy zajęć ze szkoleń integracyjnych na pozbawionym wszelkich atrakcji pustkowiu. Optymalny wydaje się być butikowy hotel z pełnym zapleczem logistycznym do przeprowadzania eventów firmowych różnego typu. Ważne też, by zapewniał profesjonalną obsługę, możliwość zorganizowania firmowego ogniska integracyjnego albo oferował inne atrakcje na imprezę firmową.

Czy wyjazdowe warsztaty integracyjne to dobry pomysł?

Warsztaty integracyjne mogą stać się jednym z elementów szkolenia wyjazdowego. Można je wpleść pomiędzy inne zagadnienia. Albo przeciwnie, stworzyć z nich jeden blok tematyczny i połączyć na przykład z zajęciami pokazującymi, jak radzić sobie ze stresem albo z warsztatami technik relaksacyjnych. Wyjazdowe warsztaty integracyjne powinny odbyć się w jakimś atrakcyjnym turystycznie miejscu, najlepiej nowym dla załogi naszej firmy. To pozwoli w pełni zanurzyć się w atmosferze danego miejsca, oderwać od spraw codziennych i poświęcić kwestiom rozwoju – swojego i firmy.

Warsztaty integracyjne dla firm Warszawa

Jeśli chodzi o warsztaty integracyjne dla firm Warszawa na pewno ma wiele do zaoferowania. Wydaje się jednak, że integracja w miejscu pracy i zamieszkania nigdy nie będzie do końca udana. Dlaczego? Nie daje ona bowiem pracownikom możliwości wyjścia poza pewne utarte schematy. Wciąż tkwią w swoich firmowych „szufladkach”. Nie każdy pracownik potrafi w miejscu, gdzie pracuje, odegrać na przykład rolę króla Lwa, czy choćby sobie to wyobrazić. A ćwiczenie na integrację może akurat tego typu działań wymagać.

Warsztaty integracyjne dla Twojej firmy?

Zajmiemy sie wszystkim!

W integracji firmowej chodzi o stworzenie sytuacji, w której pracownicy zachcą bardziej się otworzyć. Będą mówić o sobie i swoich zainteresowaniach w miarę swobodnie. Może się okazać, że osoby, które codziennie mijamy na firmowym korytarzu, mają ciekawe pasje. W pracy nie mają okazji o nich opowiedzieć. Podczas firmowego bankietu po warsztatach integracyjnych dowiemy się, że wśród pracowników jest król parkietu. A w czasie zabawy team buildingowej w escape roomie koleżanka z pracy popisze się niezwykle analitycznym umysłem. Dlatego właśnie warsztaty integracyjne dla firm bardziej sprawdzą się na jakimś wyjeździe, na przykład w górach albo nad morzem. Tam pracownikom łatwiej będzie się rozluźnić i porozmawiać na górskim szlaku o niezwiązanych z pracą rzeczach, choćby wspaniałych krajobrazach. Takie kontakty zwykle skutkują wypracowaniem prostszych, bardziej bezpośrednich sposobów komunikacji czy rozwiązywania problemów w firmie.

Warsztaty integracyjne dla firm w górach

Majestatyczne szczyty, omszałe głazy, krystalicznie czyste górskie powietrze, zielone łąki, prastare lasy, szumiące kaskady to po prostu wymarzona sceneria firmowych eventów. Nic więc dziwnego, że warsztaty integracyjne dla firm w górach cieszą się wielkim powodzeniem. Obiekty konferencyjne w górach oferują mnóstwo dodatkowych atrakcji dla uczestników szkoleń czy warsztatów.

Wyjazd za miasto oznacza oderwanie się od codzienności. Pracownicy przestają myśleć o domowej sprawach i mogą w pełni oddać się grom, zabawom i warsztatom integracyjnym. Przemysł spotkań już od dawna dostrzegł potencjał tej destynacji i coraz częściej stawia właśnie na imprezy firmowe w górach. Szkolenia, konferencje, bankiety, zabawy team buildingowe – każdy typ eventu znajdzie godną siebie oprawę w górach.

Organizator imprez firmowych

Integracyjne warsztaty kulinarne

Bardzo ciekawym sposobem na poprawienie relacji między pracownikami są integracyjne warsztaty kulinarne. To prawdziwy hit w branży MICE. Warsztaty kulinarne, nieraz prowadzone przez znanych mistrzów kuchni, dają nie tylko możliwość wzajemnego poznania się, ale też podzielenia się swoimi pasjami.

Turniej kulinarny, Dwór Korona Karkonoszy – Centrum Eventowo-Szkoleniowe Agencji Commplace

Do tego można je połączyć z profesjonalnym, a przy tym absolutnie nienachlanym wyjaśnieniem znaczenia odpowiedniego odżywiania. Taka zawoalowana profilaktyka z pewnością wpłynie na poprawę samopoczucia i zdrowia całej załogi. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić z dydaktyką, bo przecież w tego typu integracyjnych warsztatach kulinarnych chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i pogłębienie relacji międzyludzkich. A cóż może bardziej zbliżyć ludzi niż wspólne przygotowanie smacznej potrawy, a później jej wspólna degustacja? Jeśli jeszcze połączymy to z lampką wyśmienitego wina albo prezentacją domowych nalewek lub degustacją lokalnego piwa rzemieślniczego, na pewno wyjdzie z tego niezapomniana uczta dla wszystkich zmysłów. 

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Sosnówka – idealne miejsce na wyjazdy firmowe

Przy poszukiwaniu miejsca na warsztaty integracyjne warto wziąć pod uwagę nieoczywiste lokalizacje. Na pewno Sosnówka, magiczna miejscowość letniskowa, coraz bardziej popularna zarówno wśród turystów indywidualnych, jak i klientów firmowych, doskonale sprawdzi się jako miejsce na warsztaty integracyjne.

Integracja w górach

Co Sosnówka k. Karpacza ma do zaoferowania? Ogromny zalew, piękne widoki, ciekawa architektura. Za mało? Więc dodajmy jeszcze tajemnicze zamki z ich mrocznymi legendami, pobudzającymi wyobraźnię podczas zabaw team buildingowych w szukanie skarbów. I jeszcze doskonała kuchnia oparta na lokalnych produktach, którą oferuje wiele obiektów hotelowych i konferencyjnych w tym weselno-turystyczno-eventowym zagłębiu.

Jak zorganizować warsztaty integracyjne?

Jeśli w Twoim zespole znajdują się miłośnicy narciarstwa i snowboardu, zorganizuj warsztaty integracyjne w górach. Zimowe szaleństwo na stoku można połączyć z grami i zabawami motywacyjnymi. Zanim wybierzesz miejsce na warsztaty integracyjne dla pracowników, upewnij się, że znajdziesz tam dobre zaplecze gastronomiczne. Pamiętaj też, aby dopasować scenariusz imprezy do potrzeb firmy i zainteresowań uczestników.

Warsztaty integracyjne dla firm cieszą się coraz większą popularnością. To doskonała okazja, aby pracownicy stacjonarni i zdalni mogli lepiej się poznać, co w przyszłości przełoży się na skuteczną realizację projektów. W ten sposób zapominają też na chwilę o codziennych obowiązkach, korporacyjnych ramach i planach sprzedaży do zrealizowania.

Aby umilić czas wolny pracownikom, połącz warsztaty z piknikiem, imprezą karaoke lub wieczorem przy ognisku. Zacznij zajęcia od sesji burzy mózgów, podczas której zachęcisz zespół pracowniczy do poszukiwania rozwiązań 1-2 problemów w firmie. Pamiętaj, że nie ma tutaj złych pomysłów, dlatego zadbaj o przyjazną atmosferę. Nie krytykuj ani nie wyśmiewaj pracowników, wtedy chętniej wezmą udział w dyskusji.

Impreza integracyjna dla pracowników – jak ją dobrze zorganizować?
Agencja eventowa Commplace

Kto organizuje warsztaty integracyjne?

Organizacja wyjazdów firmowych wymaga dopilnowania wielu spraw, dlatego warto powierzyć to zadanie działowi marketingu lub HR. Jednak jeśli prowadzisz małą firmę lub lubisz tego typu wyzwania, możesz zorganizować warsztaty integracyjne samodzielnie. Pomocne mogą też być agencje eventowe lub managerowie obiektów, w których się je najczęściej organizuje.

Zobacz jak zorganizować imprezę – konfigurator imprez

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt