Nawigacja

Te instrumenty promocji generują zyski

Pozyskiwanie klientów

Bez promocji nie ma zysków! Najlepsze narzędzia promocji mają za zadanie stymulowanie sprzedaży. Jednak aby móc generować atrakcyjne zyski i odnosić spektakularne sukcesy na rynku, najpierw musisz w pewien sposób zareklamować swoją markę. Wykorzystując do tego wybrane instrumenty promocji. Jak dobrać najlepsze narzędzia promocji dla Twojej firmy? Agencja PR podpowiada.

Czego się dowiesz z artykułu?

W dzisiejszych czasach, gdy internet stał się jednym z głównych miejsc, gdzie toczy się życie konsumenckie, promocja firmy w sieci przestała być wyborem – stała się koniecznością. „Nie ma Cię w internecie, nie istniejesz” – to zdanie, choć brzmi może nieco dramatycznie, doskonale oddaje obecną rzeczywistość. W tym wpisie zgłębimy temat promocji firmy w internecie, definiując jej główne cele i formy. Odkryjemy, jak dobrać narzędzia promocji sprzedaży dostosowane do specyfiki Twojej działalności. Wskażemy jakie inne formy promocji – oprócz płatnych – mogą wspomóc rozwój Twojego biznesu w cyfrowym świecie. Dowiesz się także, jak wybrać te najodpowiedniejsze, aby skutecznie wpleść działania promocyjne w ramy Twojego promotion mix.

Spis treści

Promocja firmy w internecie i nie tylko – definicja

Według statystyk marki, które nie prowadzą działań promocyjnych, po roku odnotowują spadek sprzedaży nawet o 16%. Po dwóch latach jest to już 25%, a po trzech – 36%. Tylko co w zasadzie kryje się pod pojęciem promocji? Książkowo promocję określa się jako jeden z elementów marketingu – a dokładniej marketingu mix 4P i rozszerzonej wersji marketingu mix 7P

Philip Kotler – amerykański ekonomista i autor wielu podręczników w dziedzinie marketingu – wskazuje prostą definicję promocji. Według niego działania wykorzystujące różne formy promocji to „proces społeczny i zarządczy, mający na celu rozpoznawanie, pobudzanie i zaspokajanie potrzeb klientów (odbiorców)”. Dzięki odpowiedniej promocji ludzie dowiadują się o danej marce czy jej konkretnym produkcie. Promocja to sposób docierania do grupy docelowej, który służy jako narzędzie do realizacji celów biznesowych, mianowicie – celów sprzedażowych przedsiębiorstwa. 

Nie ma Cię w sieci, nie istniejesz.

Dobierzemy dla Twojej firmy skuteczne narzędzia promocji.

Cel i formy promocji sprzedaży

Elementy promocji sprzedaży to cała gama narzędzi. Najlepsze efekty można osiągnąć, działając zgodnie ze strategią promocji, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i celów. Nie tylko danej firmy, ale też specyfiki rynku, na jakim funkcjonuje oraz preferencji i oczekiwań jej grupy docelowej. Strategia promocji marki oparta o stymulowanie sprzedaży jest zbiorem wszystkich środków, które przedsiębiorstwo wykorzystuje do przekazywania otoczeniu informacji o swojej działalności i oferowanych produktach lub usługach. Strategia powinna opierać się na jednym bądź kilku instrumentach promocji. Na czym polegają różne formy promocji? Jak wybrać narzędzia promocji? Które narzędzia promocji sprzedaży są najskuteczniejsze?

Jak dobrać narzędzia promocji?

Czym są instrumenty promocji? Słownik języka polskiego słowo „instrument” definiuje jako „środek służący realizacji czegoś”. Instrumenty promocji są zatem sposobami docierania do grupy docelowej, celem prezentacji marki i jej produktów. 

Wspomniany wcześniej Philip Kotler, który w świecie biznesu uznawany jest za specjalistę od marketingu, wymienia 4 podstawowe instrumenty promocji. Są to:

 • sprzedaż osobista,
 • marketing bezpośredni,
 • promocja sprzedaży,
 • public relations i publicity.

Jak dobrać narzędzia promocji

1. Sprzedaż osobista – wybór narzędzi promocji

Sprzedaż osobista prowadzona w oparciu o podstawowe instrumenty promocji i materiały promocyjne to niewątpliwie jeden z najpowszechniej wykorzystywanych instrumentów promocji. W szeroki ujęciu są to rozmaite formy bezpośredniego kontaktu pracowników firmy (w tym sprzedawców, producentów, kupców–pośredników) z potencjalnymi klientami. Zadaniem handlowca jest dostarczenie odbiorcom jak największej ilości informacji na temat prezentowanego produktu/usługi, objaśnienie wszelkich wątpliwości i problemów technicznych oraz, co najważniejsze, przekonanie potencjalnych nabywców do zakupu. Czyni to poprzez różnego rodzaju działania marketingowe, wykorzystując do tego materiały promocyjne.

Sprzedaż osobista w dużej mierze opiera się na sprzedaży produktów bądź usług poza główną siedzibą firmy, np. za pośrednictwem przedstawicieli handlowych, wyposażonych w określone materiały promocyjne. Tego rodzaju stymulowanie sprzedaży najczęściej wykorzystuje się w przypadku oferowania odkurzaczy, telefonów, kosmetyków i innych tzw. wysoko przetworzonych dóbr konsumpcyjnych. 

2. Cel i rodzaj marketingu bezpośredniego

W marketingu bezpośrednim do reklamowania produktów wykorzystuje się materiały promocyjne i różne kanały komunikacyjne, w tym telefon, internet i telewizję. Celem jest nawiązanie kontaktu/dialogu z odbiorcami, wywołanie konkretnej reakcji.

Obecnie najchętniej wykorzystuje się internetowe formy marketingu bezpośredniego. Wśród najpopularniejszych instrumentów promocji możemy wymienić: marketing szeptany, social media marketing, a także reklamy wirusowe. Dobór odpowiednich narzędzi wspierających stymulowanie sprzedaży zależy od charakterystyki rynku docelowego, preferencji targetu, cech produktu itd. 

3. Promocja sprzedaży

Pod pojęciem promocji sprzedaży kryje się zbiór rozmaitych bodźców ekonomicznych, które mają zachęcić konsumentów do wypróbowania oraz ostatecznie do kupna konkretnych towarów lub usług. Działania te mają krótkotrwały charakter, np. promocje świąteczne. Są to m.in.:

 • degustacje,
 • kupony rabatowe,
 • konkursy, upominki, nagrody,
 • edycje limitowane produktów,
 • promocje ilościowe, np. 2 w cenie 1.

Celem promocji sprzedaży jest wywołanie poczucia wyjątkowości okazji, co w założeniu ma przyspieszyć proces sprzedażowy.

4. Public relations i Publicity – bezpłatne formy promocji

Public relations to ważny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Celem działań PR jest sprawna komunikacja z otoczeniem i wykreowanie pozytywnego wizerunku marki. W public relations często wykorzystuje się informacje prasowe, przemówienia, akcje dobroczynne oraz event PR

Publicity zaś to utrwalanie marki w świadomości odbiorców poprzez umieszczanie w różnych kanałach przekazu logo, nazwy czy produktów i w ten sposób wywoływanie rozgłosu. 

Jakie inne instrumenty promocji warto rozważyć?

W ramach promocji marka może wykorzystać również m.in.:

 • targi i wystawy – forma bezpośredniego kontaktu konsumentów i sprzedawców; instrument promocji umożliwiający budowę lub poprawę wizerunku oraz sprzedaż komercyjną jednocześnie,
 • sponsoring, eventy, kampanie społeczne – umieszczanie w przestrzeni znaków towarowych sponsorów lub komunikatu informującego o fakcie sponsorowania; są to działania łączące promocję i reklamę z budowaniem wizerunku i tworzeniem relacji z otoczeniem,
 • lobbing – działanie wpływowej grupy ludzi na rzecz regionu, grupy społecznej lub instytucji; innymi słowy, wspieranie lub reklamowanie określonych idei, inicjatyw, działań,
 • merchandising – spójne działania logistyczne i marketingowe, które mają przynieść określony zysk; w ogólnym znaczeniu merchandising polega na odpowiedniej prezentacji towarów w przestrzeniach sprzedażowych. 

Jakie instrumenty promocji wybrać?

Przedsiębiorca, który chce nieustannie generować zyski i cieszyć się popularnością, musi sumiennie obserwować rynkowe trendy i zachowania konsumentów, analizować dane i przeprowadzać rzetelne badania rynku.

Są to podstawowe działania, które pomagają w budowaniu i prowadzeniu skutecznego marketingu, opartego na skrupulatnie przygotowanej strategii promocji, wykorzystującej różne działania marketingowe i dokładnie przemyślane materiały promocyjne.

jak wybrać instrumenty promocji

Narzędzia promocji w ramach promotion mix

Funkcje i narzędzia promocji, o ile wiemy jak je wykorzystać, to potężna siła. Wybór odpowiednich instrumentów promocji zależy między innymi od ogólnej charakterystyki i kondycji firmy, jej wizji, szczegółowych celów biznesowych i zasobów, cech produktu i pozycji na rynku. Najlepszym rozwiązaniem niewątpliwie jest zastosowanie tzw. promotion mix. Jest to strategia łącząca reklamę, sprzedaż osobistą, promocję sprzedaży i public relations. Wykorzystanie promocji-mix to najlepszy sposób na to, by zbudować świadomość marki w otoczeniu. By dotrzeć do wszystkich odbiorców, zachęcić ich do wypróbowania proponowanych produktów i wykreować pozytywny wizerunek marki. Wszystko to w konsekwencji pozwala zwiększyć sprzedaż, poprawić sytuację ekonomiczno-finansową firmy i zyskać stabilną pozycję na rynku. Marketing mix – promocja przy wykorzystaniu jego narzędzi może się stać trampoliną do sukcesu.

Podsumowanie

Artykuł szczegółowo omawia znaczenie i cele promocji sprzedaży online. Podkreśla, że brak obecności firmy w sieci równa się jej nieistnieniu w świadomości potencjalnych klientów. Przedstawiono w nim różne formy i narzędzia promocji, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i specyfiki działalności każdej firmy. Od szczegółowych instrumentów takich jak SEO, marketing treści, social media, kampanie emailowe, po szeroko zakrojone strategie obejmujące różnorodne kanały dystrybucji cyfrowej informacji. Podkreślono również, jak istotne jest zrozumienie celów promocji oraz dobór odpowiednich narzędzi, które najlepiej odpowiadają na te cele, maksymalizując tym samym skuteczność działań promocyjnych.

Ponadto, wpis zwraca uwagę na inne instrumenty promocji. Takie jak programy lojalnościowe czy marketing szeptany, które mogą stanowić uzupełnienie dla tradycyjnych form reklamy. Autor zachęca czytelników do gruntownej analizy dostępnych opcji, aby wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w promocji ich unikalnej oferty.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt