Nawigacja

Wizerunek w social media – stwórz unikalny!

Pozyskiwanie klientów
Wizerunek w social media - stwórz unikalny!

Wizerunek firmy budujemy w sercach i głowach innych ludzi. Możemy go wykreować i utrzymać tylko dzięki konsekwencji, determinacji i odpowiednio przygotowanej strategii. Jeżeli zaangażujesz się z pełnym poświęceniem w swoją działalność w sieci i zaoferujesz swoim obserwatorom unikalną wartość, zbudowany w ten sposób wizerunek w social media szybko zaprocentuje. A firma zacznie zbierać owoce w postaci autentycznej reputacji, przynoszącej konkretne zyski. 

Czego się dowiesz z artykułu?

W erze cyfrowej, w której żyjemy, obecność w social media stała się nieodłącznym elementem strategii biznesowej. Dlaczego budowanie wizerunku w social media jest tak ważne? W tym artykule odkryjemy, jak krok po kroku kreować wizerunek w social media, jakie są najczęstsze błędy oraz jak stworzyć pozytywny wizerunek, który przyciągnie klientów i partnerów biznesowych. Dowiesz się także, czy negatywny wizerunek można poprawić i jakie kroki należy podjąć, aby odwrócić sytuację na swoją korzyść. Zapraszamy do lektury!

Nie ulega wątpliwości, że media społecznościowe przejęły kontrolę nad naszym życiem, usuwając w cień pozostałe środki masowego przekazu. Choć ich głównym zadaniem pozostaje komunikowanie się między oddalonymi od siebie osobami, to coraz wyraźniej widać dominację komunikacji na linii marka – klient. Dodatkowo jest ona obecnie prawie niczym nieograniczona, co czyni ją w oczach firm jeszcze bardziej wartościową. Tylko dzięki mediom społecznościowym marki mają szansę tworzyć plemiona, które będą stały za nimi murem. 

Celem obecności w mediach społecznościowcyh jest budowanie zaangażowania, poprzez dostarczanie wartości atrakcyjnych dla konkretnej grupy docelowej. Twórz zatem wizerunek w social media, mając na uwadze przede wszystkim potrzeby ludzi, do której chcesz dotrzeć. W końcu to oni tworzą Twój wirtualny świat. 

Dlaczego budowanie wizerunku w social media jest tak ważne? 

W dzisiejszym, chaotycznym i rozpędzonym do granic możliwości świecie, masz tylko chwilę, by przyciągnąć uwagę i zaakcentować swoją wyjątkowość. Ponadto wszystkie strategie – wizerunkowe i sprzedażowe, warunkowane są przez Twoją reputację w Internecie. Wystarczy kilka kliknięć i jesteśmy w stanie wiedzieć „wszystko o wszystkim” i wyrobić sobie opinię na każdy temat. 

Budowanie wizerunku w social media to nie lansowanie się i udawanie kogoś, kim się nie jest. Prędzej, czy później rynek to zweryfikuje, a puste marki-wydmuszki roztrzaskają się, gdy tylko pojawi się pierwszy wizerunkowy kryzys. 

Naszą pracą jest zatem kreowanie wokół siebie odpowiednich skojarzeń. Zgodnych z wyznaczonymi celami. A tym co przyciąga i zatrzymuje na dłużej uwagę odbiorców jest autentyczność. Budowanie wizerunku w social media na autentycznym przekazie, jasno wskazującym co robisz i w czym możesz pomóc innym. Taka strategia pomoże Ci skuteczniej dotrzeć do Twojej grupy docelowej – Twoich idealnych klientów i partnerów. Tylko będąc szczerym wobec innych i wobec siebie, będziesz mógł budować trwałe relacje biznesowe. A Twoja oferta będzie lśnić prawdziwym blaskiem na tle konkurencji. 

Kreowanie wizerunku w social media krok po kroku 

Wykreowanie wizerunku w mediach społecznościowych wymaga przede wszystkim czasu. Tu nie ma drogi na skróty! Nasze zadanie polega bowiem na wykreowaniu unikalnego zestawu skojarzeń, emocji, wrażeń, odczuć, opinii i wartości, które pojawiają się w umysłach innych ludzi na widok marki. 

www.commplace.pl

Budowanie wizerunku w mediach społecznościowych to mozolna praca, którą bez względu na rodzaj wykorzystywanego narzędzie można streścić w kilku konkretnych komendach: 

 • Przyciągaj 
 • Angażuj 
 • Bądź otwarty 
 • Buduj relację 

Na początek zadaj sobie pytanie: dlaczego? Jaką swoją potrzebę, chcesz zaspokoić poprzez obecność w social media? Jakie cele planujesz zrealizować? Aby odnieść sukces, Twoja działalność musi mieć sens, który będziesz mieć przed oczami za każdym razem, gdy logujesz się na konkretną platformę. 

Fundamentem kreowania wizerunku w social media jest znajomość swoich mocnych i słabych stron. Wykorzystywanie szans i możliwości oraz unikanie potencjalnych zagrożeń. To wszystko jest możliwe tylko w oparciu o przemyślaną strategię, u podstaw której leży klarowna wizja oraz jej odpowiednie pozycjonowanie, czyli ustalenie, z czym dokładnie chcemy być kojarzeni oraz do kogo chcemy dotrzeć ze swoimi komunikatami. 

Stwórz wciągającą historię. Opowieści są formą, która od lat przekazuje kolejnym pokoleniom wiedzę o świecie i życiu danej społeczności. Obecnie naszymi plemiennymi ogniskami są niebieskie ekrany komputerów i smartfonów, Tworząc więc historię o sobie wykorzystaj potęgę mediów społecznościowych. Usiądź wygodnie i zacznij opowiadać. Pozwól słuchaczom poczuć emocje, jakie towarzyszą Ci każdego dnia. Pozwól im rozumieć istotę wyborów, których dokonałeś na przestrzeni lat. Ucz, rozśmieszaj, wzruszaj! Kreuj swoją historię, zanim ktoś inny uczyni to za Ciebie. Korzystaj z opowiadanych historii na różne sposoby, pamiętając, że istnieje coś takiego jak recycling treści – jeśli coś działa, to niech dotrze do możliwie jak najszerzej publiczności. 

 Jakie są najczęstsze błędy w budowaniu wizerunku w social media?

Najważniejszą cechą social media jest ich zmienność – ewoluują proporcjonalnie do liczby osób, które je współtworzą. Tylko baczna obserwacja i szybkie reagowanie, gwarantuje sukces. W związku z tym, również wizerunek w social media nie jest czymś wykreowanym „raz na zawsze”. Brak elastyczności to błąd, na który nie można sobie pozwolić.  

Każdego roku pojawiają się nowe platformy, które szybko zyskują popularność przeróżnych grup odbiorców, a portale, które istnieją od lat nie pozostają bierne – zmieniają swoje funkcjonalności, dając odbiorcom coraz więcej możliwości. Najważniejsze, by Twój wizerunek, kreowany za pomocą różnych narzędzi był spójny. Nie chodzi tu o automatyczne powielanie komunikatów, ale o budowanie przeświadczenia, że wszystko co publikujesz, realizuje określoną, jasną i klarowną wizję tego, kim jesteś, co reprezentujesz i jaki jest Twój cel.  

Nie zapominaj, że media społecznościowe są wyjątkowo brutalne – tu liczą się efekty, a nie intencje. Internet nie zapomina i rzadko wybacza wpadki. Nieustannie trzymaj rękę na pulsie! Buduj wartościowe relacje wykorzystując wszystkie możliwości, jakie dają ci współczesne social media. Nie zapominaj jednocześnie, że także w świecie wirtualnym obowiązuje jedna z najstarszych zasad – daj coś, zanim coś zabierzesz. 

Budowanie wizerunku w social media to nie publikacja wirtualnej, statycznej wizytówki firmy. To codzienna praca na żywym organizmie. Istotą mediów społecznościowych są relacje, których nie buduje się tylko krótkim przywitaniem. To nieustająca „akcja – reakcja”. Brak regularnej aktywności wiąże się nie tylko ze spadkiem zasięgów, ale z ogólnym brakiem zainteresowania. Nie zapominaj, że w mediach społecznościowych nie jesteś dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich odbiorców. I to oni ostatecznie pokazują kciuk w górę lub kciuk w dół. 

Co mówi wizerunek Twojej firmy w sieci?

Nie zmarnuj szans na sprzedaż.

Jak stworzyć pozytywny wizerunek w social mediach?

Media społeczne miały początkowo służyć jako miejsce do zawierania znajomości i utrzymywania kontaktów międzyludzkich. Dzisiaj są potężnym narzędziem w budowaniu wizerunku firmy i mogą ogromnie wpłynąć na to, jak firma będzie postrzegana. Pozytywny wizerunek w social mediach jest celem wielu przedsiębiorców, ale nie tylko. Dbają o niego influencerzy, a prezesi dużych firm wykorzystują social media do budowania marki osobistej. Jeśli decydujesz się prowadzić profil, zawsze chcesz, by inni odbierali go jak najlepiej. Prawdą też jest, że social media oferują wiele różnych sposobów dotarcia do klienta, m.in.:

 • poprzez społecznościowe serwisy informacyjne,
 • networking społecznościowy,
 • strony z zakładami,
 • serwisy, które umożliwiają udostępnianie materiałów,
 • serwisy społeczności, na których można informować o nadchodzących wydarzeniach,
 • fora i grupy dyskusyjne,
 • mikroblogi.

Możliwości jest naprawdę i nawet jeśli nie decydujesz się korzystać z każdego z nich, to mając opracowany plan działania, możesz kreować pozytywny wizerunek na wiele sposobów. Wejście w życie mediów społecznościowych wywołało spore zamieszanie, a organizacje komercyjne zostały zmuszone do zmiany strategii komunikacji z klientem. Social media przyciągają przedsiębiorców, bo oferują im zupełnie nowe drogi komunikacyjne z klientami. Wśród nich można wskazać chociażby content marketing czy e-marketing. Istotną pozytywnego wizerunku firmy w social mediach jest wzmocnienie więzi z konsumentem oraz wzbudzenie większego zainteresowania organizacją.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko działania podejmowane przez firmę budują pozytywny wizerunek. Media społecznościowe to przede wszystkim użytkownicy i to właśnie oni mają realny wpływ na to, jak postrzegana jest dana organizacja. Źle prowadzona komunikacja z klientem, zaniedbania odnośnie treści czy jakości usług mogą okazać się obusiecznym toporem, który przyniesie wręcz odwrotny efekt. Znacznie łatwiej jest wykreować pozytywny wizerunek, zaczynając od zera, niż pracować na zszarganą reputacją.

Czy negatywny wizerunek w social mediach można poprawić?

Social media to bardzo specyficzny kanał komunikacji marketingowej. Zdarza się, że firmy kompletnie nie radzą sobie z prowadzeniem profilu, doprowadzając do powstania negatywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że skoro to użytkownicy są po części odpowiedzialni za to, jak markę postrzegają inni trudno tu o skuteczne działania, które gwarantują sukces. Po części to prawda, bo ludzie w sieci czują się bezkarni. Trzeba też zaznaczyć, że użytkownicy są znacznie bardziej skłonni, by wystawić negatywną opinię niż pozytywną, stąd też często na profilach tych niezadowolonych widać znacznie częściej.

Niemniej jednak, firmy bardzo często podejmują kroki, które tylko pogarszają sytuację, a w skrajnym przypadkach – nie robią nic i wychodzą z założenia, że to strata czasu. Brak refleksji nad przyczynami negatywnego wizerunku w social mediach nie tylko niczego nie rozwiązuje, ale i prowadzi do działania na oślep. Co możesz zrobić? Przede wszystkim, jeśli decydujesz się zaistnieć w social mediach, musisz też wziąć pod uwagę ryzyko, że w pewnym momencie wizerunek Twojej firmy ulegnie zmianie. Nie należy tego rozumieć jako sytuacji, która z całą pewnością w końcu się wydarzy. Może, ale nie musi, a mimo to powinieneś być gotowy, bo szybka i prawidłowa reakcja to najlepsze, co możesz zrobić, a świadomość jak działają social media pozwala to ryzyko redukować.

Utrata pozytywnego wizerunku nigdy nie dzieje się z dnia na dzień, tak jak jeden niezadowolony klient nigdy nie będzie wyznacznikiem jakości świadczonych usług czy oferowanych produktów. To jednak nie oznacza, że negatywne opinie i komentarze możesz ignorować. Potraktuj je jako pierwszy sygnał, że najprawdopodobniej coś wymaga poprawy i reakcji z Twojej strony. Oczywiście, powinieneś spróbować spojrzeć na to obiektywnie. Zdarzają się użytkownicy, którzy rozczarowali się produktem, bo nie przeczytali pełnego opisu, a przez to umknęła im istotna informacja. Teoretycznie Ty nie zawiniłeś, praktycznie – możesz spróbować wyeksponować ją bardziej, aby na przyszłość uniknąć podobnej sytuacji.

Negatywny wizerunek – co robić i czego nie robić?

Negatywny wizerunek firmy w social mediach nie jest końcem świata, ale pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Pamiętaj, że każdą porażkę można przekuć w sukces, o ile wiesz, jak powinieneś działać. Skupmy się najpierw nad tym, co możesz zrobić, aby użytkownicy social mediów zaczęli odbierać Twoją firmę lepiej. Przede wszystkim stawiaj na transparentność i merytorykę. Musisz pamiętać, że klienci będą bardzo wyczuleni na kłamstwa, dlatego nigdy nie próbuj ich oszukać.

W social mediach liczy się również komunikacja, postaraj się więc odpowiadać na wiadomości czy komentarze i z pokorą słuchać uwag. Wtedy klienci będą mieli poczucie, że komunikacja jest przejrzysta, a zasady uczciwe. Jeśli popełniłeś błąd, nie staraj się go zatuszować. Uczciwie przyznaj, że coś nie zadziałało tak, jak powinno i pokaż, że pracowałeś nad tym, by to poprawić. Nikt z nas nie jest nieomylny, za to bardzo ważne jest wyjście z opresji „z twarzą”. Ostatnia rada, to zachować dystans. Skoro zarówno Ty i klienci macie świadomość, że mylić się jest rzeczą ludzką, postaraj się przekuć porażkę w sukces. Pojawiła się literówka w treści jakiegoś posta? Niech to będzie powód do stworzenia konkursu językowego. Chowanie głowy w piasek i udawanie, że nic się nie stało jest jak wywieszenie białej flagi z napisem: odniosłem porażkę i nie chcę z tym nic zrobić.

Czego nie powinieneś robić? Mówiąc najprościej – zaostrzać konfliktu. Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo pogorszyć swoją sytuacji kilkoma kliknięciami. Podstawowym błędem jest usuwanie negatywnych komentarzy. Niezadowolony użytkownik nie tylko wstawi go ponownie, ale z pewnością nie omieszka wspomnieć o tym, że usnąłeś poprzedni. Dla wszystkich obecnych w konwersacji to jasny sygnał, że uciekasz się do manipulacji. Ignorowanie skarg i zażaleń także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Proces zarządzania kryzysowego

Po pierwsze, dajesz w ten sposób do zrozumienia, że nie można Ci zaufać jako marce. Ignorujesz problemy klientów i nie starasz się szukać rozwiązań, a więc nie jest nawet zainteresowany, by kontrahenci byli zadowoleni. Ostatnia rzecz to kłótnie, w których Ty jako przedsiębiorca aktywnie uczestniczysz. Nawet jeśli Twój klient absolutnie nie ma racji, nie wykłócaj się z nim publicznie. Unikaj sarkazmu, odpowiedz krótko i merytorycznie, a w razie dalszego sporu – zaproś do konwersacji na prywatnym czacie.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt