Nawigacja

Efektywne metody integracyjne

Imprezy firmowe

Wybierając metody integracyjne trzeba przede wszystkim znać dobrze swój zespół aby dostosować gry i zadania idealnie pod pracowników. Sięganie do utartych schematów co rok nie jest dobrym pomysłem – metody integracyjne ciągle się rozwijają, szczególnie w dzisiejszych, pandemicznych czasach. Jakie metody integracyjne wybrać na 2022 rok?

Dopasuj metody pod pracowników

Pamiętaj, zanim wybierzesz formę integracji zastanów się kilka razy, czy aby na pewno gry czy zadania będą odpowiednio dopasowane do Twojego zespołu. Integracja ma zbliżać członków zespołu do siebie. Co więcej – muszą czuć się oni przede wszystkim komfortowo wykonując zadania i nieprzymuszeni do czegoś czego nie lubią. Szczególnie tyczy się to zadań w formie aktywności fizycznej. Nie ma nic gorszego niż warsztaty, na których pracownicy czują się skrępowani, ponieważ nie są w stanie w pełni uczestniczyć w zajęciach. 

Jeśli chcesz przeprowadzić zajęcia z jogi czy biegania, musisz najpierw poinformować o tym pracowników. Daj im również możliwość wycofania się, gdy nie chcą lub nie mogą uczestniczyć. Następnie daj im czas na przebranie się, a później odświeżenie po zajęciach. Najlepiej, by prowadził je wykwalifikowany trener – to zapewnia rozgrzewkę i dostosowanie aktywności do stanu zdrowia każdej z osób. 

Pamiętaj! Może zdarzyć się tak, że Twój zespół po prostu nie lubi sportu – wtedy z pewnością nie upieraj się na wspólne firmowe igrzyska integracyjne, paintball, czy inne gry zespołowe integracyjne. To pracownicy mają się czuć w pełni komfortowo w trakcie gier i zabaw. Zanim wybierzesz metody integracyjne warto po prostu się spytać członków zespołu jakie mają zainteresowania, hobby itp.

Metody integracyjne oparte na couchach i specjalistach

Odpowiednie metody integracyjne powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie pod okiem doświadczonego trenera. Nie wolno wybierać pierwszego lepszego specjalisty, psychologa, czy terapeuty. Niedoświadczona osoba może jeszcze tylko pogorszyć atmosferę w zespole, aniżeli ją poprawić. Specjalista powinien mieć referencje i odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć. Dlaczego to takie ważne?

Na portalu rekrutacyjnym Quickbase można przeczytać historię szkolenia dla mało zgranego zespołu. Trener polecił uczestnikom wyznać sobie nawzajem, za co się nie lubią. Jedna z uczestniczek wspominała, że już po chwili część płakała, a inni byli po prostu obrażeni. Tak mogą skończyć się warsztaty prowadzone bez nadzoru, a jedynie na podstawie ćwiczeń zaczerpniętych z internetu. Dlatego raz jeszcze powtarzamy: należy bardzo konsekwentnie wybrać odpowiednią osobę, która efektywnie i skutecznie przeprowadzi integrację zespołu.

 

coach z pracownikiem

Metody integracyjne z pomysłem

Dla wielu firm integracja oznacza mocno zakrapianą imprezę do białego rana. Cóż, w dzisiejszych czasach powinno odchodzić się już od takiego myślenia. Pracownicy oczekują od integracji znacznie więcej niż tylko wspólnych tańców i alkoholu. Często takie imprezy wcale nie sprzyjały integracji. Najczęściej po powrocie do pracy wielu pracowników było zażenowanych tym co działo się podczas imprezy. A metody integracyjne to cała gama pomysłów, które można wykorzystać, aby każdy dobrze się bawił i wyniósł coś z integracji.

Wyjazd integracyjny zamiast z huczną imprezą z mnóstwem alkoholu można połączyć z zwiedzaniem winnicy, warsztatami barmańskimi, ogniskiem integracyjnym czy degustacją piwa kraftowego. Powyższe metody integracyjne wcale nie każą rezygnować z zabawy i alkoholu. Co więcej pozwalają się zrelaksować oraz zacieśnić więzy z zespołem. Jeśli szukasz więcej inspiracji wejdź na Konfigurator imprez na stronie Dworu Korona Karkonosz. Dzięki niemu dopasujesz metody integracyjne idealnie skrojone pod Twój zespół.

Metody integracyjne, a rywalizacja

Współcześnie wszystkim dobrze znany wyścig szczurów jest coraz częściej zamieniamy na współpracę i integrację. Zauważono, że to właśnie te dwa czynniki mają znaczny wpływ na sukces zespołu i całej firmy. Odchodzi się coraz częściej nie tylko od inwazyjnej metody selekcji, jak model sita, ale również metody integracyjne nie są już oparte tylko i wyłącznie na agresywnej technice współzawodniczenia.

Wciąż wykorzystuje się paintball czy manewry wojskowe jako element gier zespołowych, ale już raczej w celu integracji. Warto tak organizować tego typu zabawy, by motywacja do wygranej była pozytywna (SPA dla wszystkich uczestników, a dla zwycięzców dodatkowo – masaż), a nie negatywne (przegrani idą spać bez kolacji). Podobnie w przypadku bardziej wojskowych ćwiczeń – warsztaty survivalu nastawione na współpracę to lepszy pomysł, niż ostra rywalizacja w „koszarowym” stylu.

Metody integracyjne w ramach team-buildingu

Teambuilding to niezwykle ważny element dobrze przeprowadzonej integracji. Łączy jednocześnie naukę i zabawę spajając zespół w jedną całość. Pracownicy na szczęście nie muszą wychodzić z strefy komfortu. Tym bardziej nie są uważani za słabych, gdy odmawiają wzięcia udziału w zabawach. Nie trzeba robić nic wbrew swojej woli, by zintegrować się z zespołem. Znacznie większą uwagę przywiązuje się do poszanowania kultury i obyczajów każdego z uczestników. Dzięki temu ci czują się swobodniej podczas warsztatów. Jeśli szukasz pomysłów na metody integracyjne w ramach team-buildingu przeczytaj nasz artykuł: 15 niezawodnych zabaw teambuildingowych, które przypadną do gustu Twoim pracownikom.  Znajdziesz na nim z pewnością mnóstwo inspiracji.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt