Nawigacja

Gry komunikacyjne jako element integracji

Imprezy firmowe

Integracja pracowników to niezwykle ważny element w budowaniu silnego zespołu, który potrafi ze sobą współpracować. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej komunikacji, która nie raz jest kluczem do sukcesu. Warto zatem wykorzystać gry komunikacyjne, które pozwolą uporać się z wszelakimi problemami w zespole i je naprawić.

Szukasz skutecznych sposobów na integrację pracowników?

Dobierzemy narzędzia ściśle dopasowane do potrzeb zespołu.

Gry komunikacyjne – korzyści dla pracowników

Gry komunikacyjne budują odpowiednią atmosferę w zespole i pomagają tworzyć odpowiednie relacje pracownicze w firmie, które także są niezwykle istotne. Warto inwestować w stałych pracowników, aby mieli poczucie przynależności do zespołu, aniżeli ciągle zatrudniać nowych. Stały, dobrze zgrany zespół w pracy przynosi znacznie korzyści dla całej firmy. Pracownicy dzięki odpowiednim relacjom są zmotywowani do pracy.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Zorganizowanie gier komunikacyjnych to także szansa, by współpracownicy mogli powiedzieć do szefa czy swoich współpracowników “mów jaśniej”, czy “wytłumacz o co Ci chodzi”. Nikt się w czasie gry o to nie obrazi. Warto sobie uświadomić, że w przypadku niewłaściwej komunikacji firma traci. Traci klientów, transakcje i zaufanie. Warto więc przyjrzeć się temu obszarowi działania firmy w kontrolowanych warunkach i maksymalnie go usprawnić.  

Gry komunikacyjne pozwalają również uzmysłowić liderowi grupy, jak i samym uczestnikom jakie błędy popełniają w trakcie komunikacji z innymi. Dzięki nim przećwiczysz różne rodzaje komunikacji i sprawdzisz, czy komunikaty są formułowane w jasny i zrozumiały sposób. Jest to niezwykle ważne, aby pracownicy dobrze rozumieli to co sobie przekazują. Bez odpowiedniej komunikacji nasz zespół może odnieść porażkę.

Ciekawe i nieszablonowe pomysły

Pomysłów na gry komunikacyjne jest wiele, dlatego warto zaznajomić się z nimi i dostosować je w jak najlepszy sposób do swojego zespołu, w zależności od tego jaki efekt ma przynieść integracja.

  • Głuchy telefon – to doskonałe i proste ćwiczenie sprawdzające komunikację w grupie. Każdy na pewno w przedszkolu nie raz grał w tą grę, także nie będzie problemu z wytłumaczeniem zasad. Ta zabawa w przyjemny sposób może pokazać, czy pracownicy potrafią słuchać siebie nawzajem.
  • Mafia – to klasyka wśród gier towarzyskich. Dzięki niej uczestnicy ćwiczą umiejętność analizy i obserwacji.
  • Gra pod tytułem „co byś wziął na bezludną wyspę” – gra, która sprawdza aktywne słuchanie. Uczestnik musi powiedzieć swoje imię i jedną rzecz, którą zabrałby na bezludną wyspę. Można utrudnić zadanie mówiąc, że rzecz ta musi zaczynać się na tą samą literę co imię. W czym tkwi trudność zadania? Każdy kolejny uczestnik musi powtórzyć słowa poprzedników i dołożyć swoje imię i rzecz. Im więcej osób gra, tym trudniejsza może okazać się rozgrywka.
  • Puzzle – to także gra, która usprawni komunikację. W jaki sposób? Wykorzystaj puzzle o najłatwiejszym poziomie trudności i zasłoń oczy uczestnikom zabawy. Jedna osoba w drużynie ma odsłonięte oczy i ma kierować grupą tak, by w jak najkrótszym czasie ułożyć puzzle. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza ukończy zadanie.
  • Escape room – klasyka wśród współczesnej integracji, która nie tylko sprawdza kreatywność i refleks, ale także komunikację w zespole i zaufanie pracowników do siebie.
  • Kalambury – kolejna gra z klasyków. Jedna osoba z zespołu ma poprzez gesty lub rysunki przekazać reszcie grupy hasło. Nie może jednak używać słów. Możemy grać na czas, czyli która drużyna w krótszym czasie odgadnie hasło, lub na ilość haseł, na zasadzie Ile haseł w ciągu 2 minut odgadnie dana drużyna. W drugim przypadku warto przygotować krótkie hasła. Najlepiej składające się z jednego słowa.

Organizujesz imprezę integracyjną? O tym musisz pamiętać

Odpowiednia organizacja i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik to podstawa skutecznej imprezy integracyjnej. Nie ważne, czy to jest impreza z tańcami, szkolenia integracyjne dla firm, czy warsztaty. Transport, nocleg i wyżywienie to oczywiste podstawy, które trzeba zacząć organizować długo przed samym wyjazdem. Pamiętaj także o oprawie muzycznej. Może to być orkiestra, jeśli organizujesz elegancką galę, ale również DJ, czy po prostu przygotowana playlista z laptopa.

Nie można zapominać o atrakcjach, które zapewnią rozrywki. Impreza integracyjna ma być formą odskoczni od codziennych obowiązków, dlatego warto czymś pozytywnym zaskoczyć pracowników. Eventy i wspólne spędzanie czasu, również poza murami biura, sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery i pomaga stworzyć zgrany zespół. Dlatego przedsiębiorstwa, które myślą przyszłościowo, dbają nie tylko o dobre zarobki i kwalifikacje swoich pracowników. Dobra atmosfera w pracy jest często jednym z motywatorów do działania i przekłada się na efektywne wykonywanie zadań.  

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt