Nawigacja

Gry komunikacyjne jako element integracji

Imprezy firmowe

Integracja pracowników to niezwykle ważny element w budowaniu silnego zespołu, który potrafi ze sobą współpracować. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej komunikacji, która nie raz jest kluczem do sukcesu. Warto zatem wykorzystać gry komunikacyjne, które pozwolą uporać się z wszelakimi problemami w zespole i je naprawić.

Szukasz skutecznych sposobów na integrację pracowników?

Dobierzemy narzędzia ściśle dopasowane do potrzeb zespołu.

Gry komunikacyjne – korzyści dla pracowników

Gry komunikacyjne budują odpowiednią atmosferę w zespole i pomagają tworzyć odpowiednie relacje pracownicze w firmie, które także są niezwykle istotne. Warto inwestować w stałych pracowników, aby mieli poczucie przynależności do zespołu, aniżeli ciągle zatrudniać nowych. Stały, dobrze zgrany zespół w pracy przynosi znacznie korzyści dla całej firmy. Pracownicy dzięki odpowiednim relacjom są zmotywowani do pracy.

Zorganizowanie gier komunikacyjnych to także szansa, by współpracownicy mogli powiedzieć do szefa czy swoich współpracowników “mów jaśniej”, czy “wytłumacz o co Ci chodzi”. Nikt się w czasie gry o to nie obrazi. Warto sobie uświadomić, że w przypadku niewłaściwej komunikacji firma traci. Traci klientów, transakcje i zaufanie. Warto więc przyjrzeć się temu obszarowi działania firmy w kontrolowanych warunkach i maksymalnie go usprawnić.  

Gry komunikacyjne pozwalają również uzmysłowić liderowi grupy, jak i samym uczestnikom jakie błędy popełniają w trakcie komunikacji z innymi. Dzięki nim przećwiczysz różne rodzaje komunikacji i sprawdzisz, czy komunikaty są formułowane w jasny i zrozumiały sposób. Jest to niezwykle ważne, aby pracownicy dobrze rozumieli to co sobie przekazują. Bez odpowiedniej komunikacji nasz zespół może odnieść porażkę.

Ciekawe i nieszablonowe pomysły

Pomysłów na gry komunikacyjne jest wiele, dlatego warto zaznajomić się z nimi i dostosować je w jak najlepszy sposób do swojego zespołu, w zależności od tego jaki efekt ma przynieść integracja.

  • Głuchy telefon – to doskonałe i proste ćwiczenie sprawdzające komunikację w grupie. Każdy na pewno w przedszkolu nie raz grał w tą grę, także nie będzie problemu z wytłumaczeniem zasad. Ta zabawa w przyjemny sposób może pokazać, czy pracownicy potrafią słuchać siebie nawzajem.
  • Mafia – to klasyka wśród gier towarzyskich. Dzięki niej uczestnicy ćwiczą umiejętność analizy i obserwacji.
  • Gra pod tytułem „co byś wziął na bezludną wyspę” – gra, która sprawdza aktywne słuchanie. Uczestnik musi powiedzieć swoje imię i jedną rzecz, którą zabrałby na bezludną wyspę. Można utrudnić zadanie mówiąc, że rzecz ta musi zaczynać się na tą samą literę co imię. W czym tkwi trudność zadania? Każdy kolejny uczestnik musi powtórzyć słowa poprzedników i dołożyć swoje imię i rzecz. Im więcej osób gra, tym trudniejsza może okazać się rozgrywka.
  • Puzzle – to także gra, która usprawni komunikację. W jaki sposób? Wykorzystaj puzzle o najłatwiejszym poziomie trudności i zasłoń oczy uczestnikom zabawy. Jedna osoba w drużynie ma odsłonięte oczy i ma kierować grupą tak, by w jak najkrótszym czasie ułożyć puzzle. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza ukończy zadanie.
  • Escape room – klasyka wśród współczesnej integracji, która nie tylko sprawdza kreatywność i refleks, ale także komunikację w zespole i zaufanie pracowników do siebie.
  • Kalambury – kolejna gra z klasyków. Jedna osoba z zespołu ma poprzez gesty lub rysunki przekazać reszcie grupy hasło. Nie może jednak używać słów. Możemy grać na czas, czyli która drużyna w krótszym czasie odgadnie hasło, lub na ilość haseł, na zasadzie Ile haseł w ciągu 2 minut odgadnie dana drużyna. W drugim przypadku warto przygotować krótkie hasła. Najlepiej składające się z jednego słowa.

Organizujesz imprezę integracyjną? O tym musisz pamiętać

Odpowiednia organizacja i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik to podstawa skutecznej imprezy integracyjnej. Nie ważne, czy to jest impreza z tańcami, szkolenia integracyjne dla firm, czy warsztaty. Transport, nocleg i wyżywienie to oczywiste podstawy, które trzeba zacząć organizować długo przed samym wyjazdem. Pamiętaj także o oprawie muzycznej. Może to być orkiestra, jeśli organizujesz elegancką galę, ale również DJ, czy po prostu przygotowana playlista z laptopa.

Nie można zapominać o atrakcjach, które zapewnią rozrywki. Impreza integracyjna ma być formą odskoczni od codziennych obowiązków, dlatego warto czymś pozytywnym zaskoczyć pracowników. Eventy i wspólne spędzanie czasu, również poza murami biura, sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery i pomaga stworzyć zgrany zespół. Dlatego przedsiębiorstwa, które myślą przyszłościowo, dbają nie tylko o dobre zarobki i kwalifikacje swoich pracowników. Dobra atmosfera w pracy jest często jednym z motywatorów do działania i przekłada się na efektywne wykonywanie zadań.  

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt