Services

Public relations Communication strategy Branding Google Ads Positioning of websites Website development

Product offer

Company events Food marketing Marketing communication Graphic design Sales support Online marketing

Consulting offer

Social Media Internal communication Crisis management Employer Branding Reference Marketing Customer Lifetime Value B2B Marketing
return

Aggressive marketing

ekspansywna i kontrowersyjna strategia promocji

agresywny marketing- promocja

Definition

Agresywny marketing to forma promocji polegająca na wykorzystaniu bardzo intensywnych, a czasem też nietypowych form reklamy w celu szybkiego zwiększenia sprzedaży produktów lub usług. Może obejmować przykładowo bombardowanie potencjalnych klientów telefonami czy wysyłanie masowych maili.

Agresywny marketing – ciekawostki, które musisz znać!

Głównym celem marketingu agresywnego jest bardzo szybkie pozyskiwanie klientów i generowanie sprzedaży. Wśród form, jakie wykorzystuje ta strategia reklamowa, znajdziemy między innymi telemarketing, marketing bezpośredni, natarczywe reklamy w mediach społecznościowych, a nawet gwałtowne obniżki cenowe.

Trzeba podkreślić, że agresywny marketing wykorzystywany jest głównie w tych obszarach, w których mamy do czynienia z dużą konkurencją i gdzie trwają zacięte walki o klientów.

Oczywiście to kontrowersyjna strategia i często budzi mieszane uczucia. Nierzadko stawiane są pytania o to, czy taki marketing zawsze jest nieetyczny oraz o jego skuteczność.

Agresywny marketing – najważniejsze informacje

Jak jest z tą efektywnością? Z pewnością agresywny marketing może przyczynić się do krótkotrwałego zwiększenia sprzedaży i szybkiego pozyskania klientów. Może też w krótkim czasie zwiększyć widoczność i rozpoznawalność marki. Z drugiej zaś strony, zwłaszcza w perspektywie długofalowej, może skutkować zniechęceniem odbiorców i sprawić, że firma będzie postrzegana jako nieetyczna bądź natarczywa, co mocno nadszarpnie jej wizerunek. Mówiąc o wadach tej strategii, trzeba też pamiętać, że tego typu reklamy zwykle są droższe.

Bez wątpienia, jeśli agresywny marketing ma być świadomie wdrożony, na pewno wymaga skrupulatnego wyważenia ryzyka i przemyślenia poszczególnych działań. Wiele zależy tu od szeroko rozumianego kontekstu: sytuacji rynkowej, branży, grupy docelowej czy aktualnego okresu w roku, skali działania firmy.

Trzeba mieć na uwadze, że konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na swoją prywatność i oczekują, że firmy będą szanować ich granice. Właśnie dlatego nieprzemyślane agresywne działania marketingowe mogą zniechęcić potencjalnych klientów i doprowadzić do utraty zaufania do marki.

Ponadto agresywny marketing może prowadzić do negatywnego odbioru firmy przez społeczeństwo. Tego typu działania często postrzegane jako nachalne czy wręcz nękające, a to może skutkować utratą reputacji i zaufania. W dobie mediów społecznościowych negatywne opinie szybko się rozprzestrzeniają, dlatego troska o reputację firmy i stosowanie etycznych metod promocji są bardzo istotne.

Rozważając zastosowanie tego typu działań, zawsze warto najpierw zastanowić się nad tym, czy agresywny marketing jest firmie naprawdę potrzebny. Zwykle istnieją inne, mniej natarczywe możliwości promocji, które mogą przynieść równie dobre rezultaty, nie naruszając przy tym granic potencjalnych klientów. A budowanie relacji z klientami, tworzenie wartościowych treści i pozyskiwanie lojalności oraz zaufania odbiorców są kwestiami priorytetowymi.

Summary

W agresywny marketing wpisane są zarówno pewne zalety, jak i wady. Bez wątpienia stosowanie tej formy promocji wymaga profesjonalnego podejścia i uważności. Zawsze należy pamiętać, że budowanie relacji z klientami to delikatna materia i błąd w tym zakresie może firmę słowo kosztować – będą to zarówno straty finansowe, jak i wizerunkowe. 

Do you need help with your business development?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Managing director

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Call me Log in Contact