Nawigacja

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

BrandingPozyskiwanie klientówStrategia marketingowa

Marka to nazwa, symbolika. To coś, co odróżnia daną firmę od konkurencyjnych, identyfikuje ją. Dzisiejsza marka to także sprawnie funkcjonujący organizm. Organizm, który ma do przekazania coś ważnego, ma swoją historię, w konkretny sposób wpływa na emocje odbiorców. Organizm, który ma charakter, pewną określoną wartość i dzięki temu umie zapisać się w świadomości odbiorców. Proces kształtowania świadomości marki i kreowania jej wizerunku nazywamy brandingiem. Co składa się na branding? I jak w tym obszarze może nam pomóc agencja brandingowa?

Co składa się na branding?

Tylko silna marka ma dziś szanse na sukces w biznesie. Silna marka to tak, która jest świadoma swoich zalet, które podkreśla na każdym kroku, komunikuje w swoich przekazach, wykorzystuje w marketingu. Wie, jak dotrzeć do grupy docelowej, umie zjednać sobie klientów, sprawić, by jej zaufali.

Proces kształtowania silnej marki, czyli branding, to nadanie marce charakteru poprzez dobór odpowiedniej nazwy, wymyślenie claimu (sloganu marki), zaprojektowanie logo, przygotowanie systemu identyfikacji wizualnej (czyli wizytówek, listowników, wzorów prezentacji, materiałów wizerunkowych, wzorów ofert sprzedażowych, czy też gadżetów). Te elementy nieustannie powtarzają się w komunikacji marki, towarzyszą marce przez cały okres działalności. Dlatego muszą być wyjątkowe, by klienci je zapamiętali i utożsamiali z marką. Branding to także sposób budowy rozpoznawalności marki przez nadanie jej szeregu unikalnych cech, z którymi odbiorcy mają ją identyfikować. To podkreślenie wartości marki i w ten sposób wyróżnienie jej spośród rynkowych rywali.

Branding to także:

 • usystematyzowanie komunikacji marki w digitalu, czyli przygotowanie spójnej strony internetowej, newsletterów, mediów społecznościowych,
 • określenie archetypu marki,
 • opracowanie strategii marketingowej i strategii komunikacji,
 • określenie promocji i bieżących akcji podejmowanych przez markę,
 • jakość produktów bądź usług oferowanych przez markę,
 • a także inne czynniki, które mają wpływ na postrzeganie brandu przez otoczenie i odczucia odbiorców na myśl o brandzie.

Wszystkie założenia brandingu marki zawarte są w tzw. brand booku.

Branding nie jest jednorazowym działaniem, które natychmiast zapewni marce popularność. To proces szczegółowego planowania, a następnie ciągłego dbania o spójność i pożądany odbiór marki. To budowanie świadomości marki z wykorzystaniem różnych narzędzi i działań z zakresu marketingu i zarządzania. To proces tworzenia emocjonalnego związku marki i odbiorców. Podstawą brandingu jest rzetelna strategia marki, określająca jej najważniejsze wyróżniki i wartości, charakteryzująca, czy jest marka obecnie i jaka chce być w przyszłości. Strategia wyznacza kierunki rozwoju  brandu, dzięki którym ten będzie mógł budować świadomość wśród swoich odbiorców.

Branding stanowi swoistą esencję marki. Jak wpływa na jej działalność? I co do tego procesu ma agencja brandingowa?

Po co firmie branding, czyli główny cel brandingu

W powyższego akapitu można łatwo wywnioskować, że celem brandingu jest wykreowanie określonego wizerunku marki, utrwalenie go w świadomości odbiorców i szerzenie na większą skalę. Jednak to nie wszystko. Celem brandingu jest także swego rodzaju uporządkowanie owego wizerunku marki oraz utrzymanie spójności we wszystkich kanałach przekazu. Branding to też określenie zasad, które pozwolą efektywnie komunikować się z poszczególnymi grupami docelowymi, sprawnie i kompleksowo zarządzać marką na wszelkich płaszczyznach i w miarę możliwości dostosowywać się do trendów obowiązujących w branży.

Branding to proces. Wymaga czasu, zaangażowania, porządnej strategii i konsekwencji w działaniu. Czy warto? Bez wątpienia! Dobrze przeprowadzony branding – czy to bez samą firmę, czy przez profesjonalną agencję brandingową – to niekwestionowane źródło silnej przewagi konkurencyjnej i przepis na gwarantowany sukces w biznesie.

Klienci, rynki i firmy nieustannie się zmieniają.

Czy Twoja firma jest na to gotowa?

Co może dać Ci branding?

Przemyślany branding przynosi korzyści w perspektywie długoterminowej. Przede wszystkim kreuje silną tożsamość marki, która przekłada się na jej pozytywny, trwały wizerunek – zarówno w oczach klientów, jak i kontrahentów, branżowych konkurentów i pracowników. Dzięki temu wzmacnia rozpoznawalność marki na rynku.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego konsumenci spośród wielu konkurencyjnych produktów dostępnych na sklepowych półach wybierają jeden konkretny? Czasem robią to wręcz automatycznie. Nie zastanawiają się długo, nie porównują, nie sprawdzają, co bardziej im się opłaci. Przykład? Proszę bardzo!

Branding

Przyjmijmy, że do wyboru masz dwie czekolady – klasyczną Milkę oprawioną w dobrze znane Ci fioletowe opakowanie oraz produkt marki, o której nigdy wcześniej nie słyszałeś – opakowanie z niczym Ci się nie kojarzy, nazwa nie przywołuje żadnych konkretnych myśli. Którą tabliczkę wybierzesz? Bez żadnego wahania możemy powiedzieć, że Milkę.

Dlaczego? Tajemnica tkwi w sile brandu. Marka o silnej, spójnej tożsamości i pozytywnym wizerunku ma większe szanse na spektakularny sukces na rynku niż ta, która nie zadbała o spójność, niczym się nie wyróżnia. Marka o silnym brandingu umie wybić się na tle konkurencji – wie jak zbudować trwałą przewagę konkurencyjną. Jest wiarygodna, a dzięki temu ma lojalnych klientów, którzy często polecają ją innym.

Dzięki rozpoznawalności marka nie musi wydawać potężnych pieniędzy na marketing. Sprzedaż nakręca się sama i generuje atrakcyjne zyski. Silna marka ma duży udział w rynku. Ponadto łatwiej jej wypromować nowe produkty, a samo zarządzanie marką jest prostsze i tańsze.

Jak robić dobry branding? Niezbędna jest pomoc agencji brandingowej!

Branding to sztuka. Wymaga wiedzy z zakresu kreowania wizerunku, doświadczenia i doskonałej znajomości rynku. Niestety wielu przedsiębiorców popełnia podstawowe błędy, które negatywnie odbijają się na całym procesie – a wręcz często decydują o jego ostatecznej klęsce. W konsekwencji marka, zamiast odnieść spektakularny sukces na rynku, w ogóle nie potrafi się wybić, a w najgorszym przypadku – upada.

Do najczęstszych błędów popełnianych w procesie brandingu zaliczymy:

 • „nadmierna” kreatywność i za mocne eksperymentowanie, co może prowadzić do rozmycia wizerunku marki – poszczególne elementy brandingu nie wpisują się w założenia strategiczne firmy, znacząco się od siebie różnią, a przez to firma nie jest w stanie zbudować silnej, jednolitej tożsamości,
 • kopiowanie od innych marek – branding ma wyróżnić markę spośród konkurencji, nadać jej wyjątkowy charakter; kopiując elementy brandingu od innych firm, otrzymamy efekty odwrotny od zamierzonego, a wręcz możemy spotkać się z negatywnym odbiorem grup docelowych,
 • pomijanie perspektyw rozwoju marki – czyli nieuwzględnienie strategicznego planu rozwoju w procesie brandingu; kreowanie brandingu „na teraz”, brak uniwersalności, która pozwoli jej się rozwijać i dopasowywać do zmieniających się trendów,
 • pomijanie funkcjonalności – wygląd poszczególnych elementów identyfikacji jest ważny, jednak tak samo ważna jest funkcjonalność,

Błędy mogą zniszczyć cały proces brandingu, obniżając jego efektywność i doprowadzając markę do ostatecznej porażki. Jeśli chcesz, by Twoja marka odniosła sukces, przygotowanie i przeprowadzenie brandingu powierz specjalistom. Co może zrobić dla Ciebie profesjonalna agencja brandingowa?

Agencja brandingowa w teorii

Agencja brandingowa to przedsiębiorstwo zajmujące się kreowaniem tożsamości marek. Jej celem jest stworzenie określonego wizerunku konkretnego brandu (w taki sposób, by zapadł odbiorcom w pamięć) za pomocą najważniejszych elementów budowania świadomości. Wśród nich możemy wymienić nazwę, logo, identyfikację wizualną, strategię oraz wartości, jakie marka ma sobą reprezentować.

Do głównych zadań agencji brandingowych zaliczymy:

 • tworzenie nowych marek,
 • przeprowadzanie zmian w wizerunku i strukturze marek już istniejących, zwane odświeżeniem bądź rebrandingiem.

Agencja brandingowa ma skutecznie wprowadzić markę – bądź jej produkt/usługę – na rynek. Swój cel realizuje poprzez przeprowadzanie badań wizerunku marki i analiz rynku, tworzenie strategii marki, naming, projektowanie identyfikacji wizualnej, wdrożenie i komunikowanie marki na rynku.

Agencja brandingowa w praktyce – zakres obowiązków

W teorii agencja brandingowa zajmuje się wyłącznie wprowadzeniem na rynek nowych firm, usług czy produktów. Z kolei w praktyce zaś zakres jej działania jest bardziej złożony i obejmuje prowadzenie zintegrowanej kompleksowej kampanii offline i online, z wykorzystaniem różnych narzędzi i kanałów komunikacji.

W rzeczywistości działania agencji brandingowej przypominają projekty realizowane przez agencje reklamowe i interaktywne, działające w modelu 360°. W ramach współpracy z firmą brandingową powstaje nie tylko marka o nowym wizerunku, ale także kompletna kampania reklamowa, dopasowana do profilu firmy i jej produktów. Agencja w procesie kreowania brandingu może wykorzystać social media, kampanie ATL i inne narzędzia, z których korzystają również agencje reklamowe.

3 główne zadania agencji brandingowej

Na trzon obowiązków profesjonalnej agencji brandingowej składają się trzy elementy:

Strategia

Agencja brandingowa na początku współpracy z daną firmą skrupulatnie analizuje jej sytuację wyjściową, a w szczególności skupia się na szansach i zagrożeniach, jakie płyną z otoczenia, profilach i działaniach konkurencji, a także na mocnych i słabych stronach, by wyróżnić markę spośród rynkowych rywali. Na podstawie zebranych danych określa wytyczne dotyczące pozycjonowania marki na rynkach, na których działa – wyszczególnia cechy wizerunku, które marka powinna promować oraz te, które raczej nie doprowadzą do jej sukcesu. Na tym etapie powstają również zarysy marketingu firmy.

Corporate identity

Corporate identity, czyli identyfikacja wizualna, to zintegrowana całość, zespół elementów, które ułatwiają marce komunikowanie swojej indywidualności i wartości na rynku. CI zapewnia spójność produktów, usług, przekazów reklamowych i innych komunikatów wysłanych do otoczenia. To swoista tożsamość wizualna, na którą składają się takie elementy jak:

 • logo,
 • slogan,
 • kolorystyka oznaczeń, materiałów reklamowych, siedziby firmy,
 • wykorzystywane czcionki – rodzaj, kolorystyka,
 • wykorzystywane kształty, faktury i wszystko inne, co tworzy ogólny wizerunek marki.

Corporate identity to także naming, czyli odpowiednie nazwanie marki bądź jej produktu. To ważny etap procesu brandingu, ponieważ od nazwy w dużej mierze zależy ostateczny sukces brandu. Dobrze dobrana nazwa wyróżni firmę w gąszczu konkurencyjnych marek. Natomiast błędnie wybrana, trudna do zapamiętania lub źle kojarząca się nazwa jest potencjalnym ciosem wymierzonym we własną działalność.

Corporate identity stanowi punkt wyjściowy do dalszych działań marki. Dlatego powinno być zgodne z jej charakterystyką, polityką, wartościami i celami strategicznymi.

Reputacja buduje się niezależnie od tego, czy firma coś z tym robi, czy nie.

Czy pozostawisz to przypadkowi?

Branding

Ostatnim etapem kompleksowej budowy wizerunku marki jest docelowy branding. Agencja brandingowa przedstawia klientowi pełen zestaw materiałów marketingowych, składający się z nazwy, logo, identyfikacji wizualnej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i zakresem współpracy, klient może otrzymać także:

Czym jest rebranding?

Agencje brandingowe przede wszystkim zajmują się kompleksowym wprowadzeniem nowych marek na rynek. Jednak to nie wszystko. Drugim obszarem działalności profesjonalnych firm brandingowych jest rebranding.

Rebranding

Rebranding to proces modyfikacji wszystkich lub niektórych, wybranych elementów tworzących firmę. To swoiste odświeżenie wizerunku, które może sprawdzić się w przypadku rozszerzania działalności na nowe rynki, zmiany strategii rynkowej, zmiany właściciela, wejścia na giełdę. To także dobre rozwiązanie w momencie pojawienia się poważnych problemów, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie firmy, negatywnie odbijają się na jej rozpoznawalności i utrudniają generowanie satysfakcjonujących zysków.

Celem rebrandingu jest nadanie określonych cech marce, wzmocnienie jej konkretnych zalet bądź świadome zaakcentowanie zmian, jakie zaszły w firmie. W efekcie zaś wywołanie nowych, bardziej pozytywnych odczuć związanych z marką lub przystosowanie jej do nowych okoliczności.

Rebranding to nowa szansa dla marki, ale i spore ryzyko. Nowy wizerunek może nie spodobać się odbiorcom, a rebranding zamiast pomóc, tylko zaszkodzi działalności firmy. Aby cieszyć się oczekiwanymi efektami, rebranding warto powierzyć profesjonalistom. Doświadczenie agencji brandingowej może niesamowicie pomóc w tym ważnym, arcytrudnym procesie.

Jak agencja brandingowa robi rebranding?

Rebranding to skomplikowany proces. Wymaga czasu, pełnego zaangażowania i dobrego, przemyślanego planu. Jak profesjonalna agencja brandingowa przeprowadza rebranding?

Pierwszym etapem prac jest szczegółowa analiza aktualnych działań marki. Specjaliści pod lupę biorą m.in. marketing firmy, działania wizerunkowe, komunikację z poszczególnymi grupami docelowymi. Następnie przeprowadzają audyt rynkowy, z naciskiem na działania konkurencji. Duże znaczenie ma także analiza grupy docelowej oraz określenie potrzeb, celów i oczekiwań brandu.

Analizy mają wskazać, gdzie marka znajduje się obecnie, jak wypada na tle konkurencji, jakie aspekty wymagają poprawy, na czym trzeba skupić się najmocniej, a co może zostać niezmienione. Uzyskane dane stanowią punkt wyjściowy do dalszych etapów projektu.

Na podstawie analiz agencja brandingowa przygotowuje plan działania, by następnie – w porozumieniu z klientem – opracować nowy wizerunek marki. Poszczególne elementy nowego wizerunku są wdrażane zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Branding może zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają markę.

Co widzą, patrząc na Twoją?

Agencja brandingowa a marketingowa

Analizując zakres działania agencji brandingowej, nie da się nie zauważyć potężnego podobieństwa do zakresu działania agencji marketingowej. Jednak agencje brandingowe i marketingowe to nie to samo.

Agencja marketingowa nie opracowuje motywów, logo, nie tworzy wizerunku. Jedynie go wykorzystuje. Dopasowuje strategię marketingową do wypracowanej tożsamości i założeń marki, łącząc je z grupą docelową. Zadaniem agencji brandingowej jest zaś wykreowanie takiego wizerunku, który przełoży się na sukces działań marketingowych. Celem brandingu jest oparcie wizerunku o mocne strony marki, jej cenne wartości, które będą stanowić cenne źródło przewagi konkurencyjnej, niezbędnej w procesie marketingu.

Branding polega na zwróceniu uwagi na markę, podczas gdy marketing jest narzędziem docierania z przekazem do konkretnych odbiorców. Branding poprzedza marketing. Innymi słowy – marketing opiera się na brandingu. I to łączy te dziedziny!

Czym różni się agencja brandingowa od reklamowej?

Agencje brandingowe często błędnie utożsamiane są z agencjami reklamowymi. Jednak między tymi podmiotami widoczne są wyraźne różnice – szczególnie w charakterze działań oraz przeznaczeniu realizowanych usług.

Agencja brandingowa

Dziś marka, która chce liczyć na pozytywny feedback ze strony odbiorców, musi mieć przyjazny, charakterystyczny wizerunek, który będzie jej znakiem rozpoznawczym, czymś, co wyróżni ją na tle konkurencji. Kreowaniem owego wizerunku zajmuje się agencja brandingowa.

Firma skupia się na tym, by zaprojektować markę i wykreować jej podstawowe zasady. Może również zaplanować kampanię wprowadzającą brand na rynek lub komunikującą zmianę, jaka w nim zaszła. Istotą jej działalności jest jednak kreowanie koncepcji marki i planowanie działań, które pomogą jej zapisać się w świadomości odbiorców.

Agencja reklamowa zaś prowadzi bieżące działania reklamowe i promocyjne, które mają przełożyć się na zwiększenie sprzedaży, wzrost rozpoznawalności marki i utrwalenie jej wizerunku wśród odbiorców. W założeniu agencja reklamowa nie zajmuje się projektowaniem koncepcji marki, a wyłącznie realizowaniem jej założeń. Nacisk kładzie stricte na działania promocyjne, podczas gdy agencja brandingowa głównie skupia się na wizerunku, który ma pomóc wypromować markę na rynku.

Jak wybrać agencję brandingową?

Przed wyborem konkretnej agencji brandingowej powinieneś określić cel, jaki chcesz osiągnąć, współpracując z taką firmą. Celem może być dotarcie do nowej grupy docelowej, zmiana wizerunku ma bardziej ekologiczny, wprowadzenie nowego produktu na rynek.

Koniecznie określ, czy potrzebujesz wyłącznie niewielkiej ingerencji agencji (np. stworzenia logo), czy liczysz na kompleksową usługę, obejmującą zbudowanie bądź przebudowanie całej marki – od A do Z.

Następnie skrupulatnie przeanalizuj wybrane agencje, pod kątem ich doświadczenia, dotychczasowych realizacji, kompetencji, zakresu świadczonych usług, opinii klientów.

Wybierz tę agencję, która zatrudnia wielu, doskonale wykwalifikowanych specjalistów, ma podejście do brandingu 360° i jest w stanie zaoferować Ci kompleksową usługę na najwyższym poziomie.

Zwróć uwagę na kontakt z agencją. Sprawdź, czy zaangażowała się w Twój problem, przedstawiła Ci konkretne rozwiązania, jest spójna w myślach i działaniach, trzyma się wyznaczonych terminów od początku współpracy. Jeśli coś jest nie tak, nie wahaj się zmienić agencji. Pamiętaj jednak, żeby w umowie podpisanej z agencją zawrzeć zapis o ewentualnej rezygnacji z usług.

Współpraca z profesjonalną agencją brandingową może dać wiele dobrego Twojej marce. Korzystając z usług doświadczonej agencji, zwiększysz swoje szanse na spektakularny sukces w biznesie!

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt