Nawigacja

Strategie personalne – którą warto wdrożyć?

Employer branding
Strategie personalne - którą warto wdrożyć?

Być może już czujesz, że w Twojej firmie przydałaby się strategia personalna. A może na razie jej nie potrzebujesz, ale z czasem planujesz ekspansję? W obu przypadkach warto zapoznać się z pojęciem, poznać możliwości, jakie dają poszczególne strategie personalne i zacząć układać w głowie, jaką wdrożyć w przyszłości. 

Strategia personalna – wielu właścicielom firm wydaje się, że przyda się dopiero na dalszym etapie działania, a dziś trzeba skupić się na zarabianiu pieniędzy. Rzeczywiście, gdy przedsiębiorstwo składa się z kilku osób, być może nie ma potrzeby wdrażania strategii personalnej. Może się jednak okazać, że to właśnie jej brak powstrzymuje rozwój firmy. 

Brak strategii personalnej powstrzymuje rozwój Twojej firmy?

Pozwól sobie pomóc.

Czym są strategie personalne? 

Strategie personalne to pojęcie odnoszące się do polityki kadrowej firmy. Określa ono sposoby pozyskiwania nowych pracowników, a także cele, które stoją za określonym modelem rekrutacji. W ramach strategii personalnej może zawierać się tempo rozrastania się kadr w firmie, kompetencje pracowników, źródła ich pozyskiwania i wszystkie inne zagadnienia z dziedziny HR związane z planowaniem zatrudniania.  

Jeśli w Twojej firmie już jest wdrożona strategia komunikacji, rozwoju, biznesplan czy cele sprzedażowe, to strategie personalne mają wspierać realizację tych określonych wcześniej celów. Najważniejsze, co powinieneś wiedzieć na ten temat, to że nie musisz zatrudniać działu HR, by realizować strategie personalne. Początkowo możesz mieć luźny plan w swojej głowie. Później wystarczy, że go zapiszesz. Warto posiłkować się nim podczas określania i wdrażania realizacji innych celów, np. sprzedażowych.  

Część przedsiębiorców już na samym początku zatrudnia doświadczonego rekrutera. Dzięki temu od pierwszego dnia mogą razem kształtować i realizować strategię, która koreluje z celami firmy. 

Rodzaje strategii personalnych 

Strategie personalne dzieli się na ogólne i szczegółowe. Te drugie służą realizacji konkretnych celów lub skupiają się na specyficznych aspektach. W dalszej kolejności wyróżnia się wiele różnych strategii personalnych opisanych w literaturze przez licznych badaczy, w tym: 

  • C. Fishera: ofensywna i defensnywna. W ofensywnej dynamicznie rekrutowani są pracownicy z rynku, a w defensywnej rekrutuje się z wnętrza organizacji. 
  • I. Brunsteina: ilościowa i jakościowa. Pierwsza koncentruje się na szybkim obsadzeniu wszystkich stanowisk, a druga na jakości pozyskiwanych pracowników. 
  • T Listwana: zorientowana na „wejście”, na „wyjście” i na transformację. Odnosi się do rekrutacji („wejścia”), zwalniania („wyjścia”), a także na rozwoju pracowników. 
  • M Kostery: model kapitału ludzkiego, który zakłada, że człowiek ze swojej natury jest zdolny i skłonny do rozwoju, i model sita.

Przykład udanej strategii personalnej

Byłoby pięknie, gdyby w tym miejscu dało się podać formułę na udaną strategię personalną do zastosowania w każdej firmie. To jednak jeden z tych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa, który trzeba dopasować indywidualnie do konkretnego przypadku. Kopiując strategię pozornie podobnej firmy o takiej samej wielkości, można popełnić poważny błąd. Prześledźmy strategie na przykładzie dwóch zupełnie różnych firm o skrajnie innej wielkości.  

Właścicielka firmy Pani Swojego Czasu zaczynała od jednoosobowej działalności gospodarczej.  Wkrótce zaczęła współpracować z korektorką, wirtualną asystentką i informatykiem, by własny czas móc poświęcić na rozwijanie firmy, a nie na przyziemne sprawy techniczne czy księgowe. Dziś, po kilku latach działalności, do jej zespołu należy też szefowa działu on-line, menadżerka produktów fizycznych, dział obsługi klienta, dział wsparcia technicznego, dział graficzny, copywriterka, koordynatorka Instagrama, fotograf, redaktorka, menadżerka, szefowa marketingu, asystentka i managerka e-produktów. Wszystko to zapewnia stabilne działanie sklepu on-line i rozwój firmy, która jeszcze 7 lat temu składała się z jednej osoby. 

nnym i wydawałoby się, skrajnie odmiennym przykładem strategii personalnej jest ta realizowana od początku w firmie Google. W rzeczywistości jednak w obu przypadkach wstępne założenie było podobne. Założyciele Google podkreślali zawsze, że kolejną osobę do zespołu zatrudniali dopiero wtedy, gdy poprzednia struktura już nie była w stanie udźwignąć obciążeń. Dziś firma rozrosła się do ok. 135 tys. pracowników, a strategie personalną realizuje ok. 400 rekruterów. Filozofia firmy to zachęcanie maksymalnej liczby najlepszych ludzi z branży do aplikowania. Ponad 2 mln. aplikantów rocznie pozwala wyłonić kilka tysięcy najlepszych talentów każdego roku. Właśnie to pozwala na pozostawanie w czołówce innowacji. 

Kiedy nadszedł czas na wdrożenie? 

Najczęstszym nieporozumieniem dotyczącym strategii personalnej jest to, że dotyczy ona tylko firm zatrudniających kilkadziesiąt osób i więcej. W rzeczywistości może się przydać nawet osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą! W życiu aktywnych właścicieli jednoosobowych firm może przyjść moment, w którym przestają oni wyrabiać się z pracą. Z ich czasu nie da się już „wydusić” ani sekundy więcej. Mają wrażenie, że niepotrzebnie poświęcają czas na obowiązki, które ktoś inny mógłby wykonać szybciej i taniej. Gdy na tym etapie zatrudnią 1-2 osoby do pomocy (początkowo nawet dorywczo), to może się okazać, że firma wkrótce zacznie się rozwijać jak nigdy wcześniej i otrzyma nieocenione wsparcie sprzedaży. W skrócie chodzi o sytuację, gdy dotychczasowi pracownicy są przeciążeni pracą, a firma na tym traci.  

Może też zdarzyć się, że wyniki finansowe pogarszają się, a większość pieniędzy pochłaniają wynagrodzenia mało efektywnej załogi. W obu tych przypadkach zaplanowanie strategii personalnej będzie początkiem zmian na lepsze. Problemy często pojawiają się tam, gdzie spotyka się grupa przypadkowych osób, którym nie zależy na pracy. Skoryguj wartości, na jakich opiera się polityka kadrowa Twojej firmy. Zyskasz wówczas zespół, który jest we właściwym miejscu i cieszy się z pracy. Jeśli potrzebujesz pomocy w tematach związanych z polityką HR w firmie, jak employer branding czy komunikacja z pracownikami, to koniecznie odezwij się do specjalistów z Commplace – przygotujemy strategię szytą na miarę.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt