Nawigacja

Zrównoważony rozwój firmy – na czym konkretnie polega?

Strategia marketingowa
Zrównoważony rozwój firmy - na czym konkretnie polega?

Pewnie zauważyłeś, że na korporacyjnych stronach internetowych coraz częściej pojawiają się zapewnienia o zrównoważonym rozwoju firmy. Tylko co to konkretnie znaczy ten zrównoważony rozwój firmy? Sprawdzamy.

Każda firma, niezależnie od wielkości czy branży, przechodzi przez różne etapy rozwoju. Jednym z najważniejszych elementów w tym procesie jest pozyskiwanie finansowego wsparcia, które umożliwia dalszy rozwój biznesu. Jakie są etapy rozwoju firmy? Skąd można pozyskać wsparcie oraz jakie są możliwości dofinansowania, w tym jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej?

Etapy rozwoju firmy – zadbaj o swój biznes

Każda firma przechodzi przez trzy etapy rozwoju:

– początkowy – w pierwszym etapie rozwoju koncentrujesz się na pozyskiwaniu klientów i na sprzedaży produktów/usług.

– wzrostu, stanowi kolejną fazę rozwoju w której firma już ma stabilną pozycję na rynku i koncentruje się na rozwijaniu marki, poszerzeniu oferty, a także budowaniu zespołu.

– dojrzałości, w którym firma osiąga wysokie przychody i jest dobrze rozpoznawalna na rynku. To okres, w którym koncentruje się na optymalizacji procesów, poszerzaniu oferty, a także na wdrażaniu innowacji.

Każda firma ma szanse by wejść w kolejną fazę rozwoju, korzystając z różnych form rozwoju działalności gospodarczej. Oczywiście w różnych fazach rozwoju firmy pojawiają się nowe wyzwania, ale też możliwości na rozwój różnych obszarów. Niemniej nawet, a może zwłaszcza w okresie kryzysu, warto rozwijać firmę. Definicji rozwoju firmy jest wiele, zawsze jednak o od momentu założenia firmy, na każdym etapie rozwoju biznesu – chodzi o to, by dbać o zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Dotyczy to zarówno dużych, małych jak i średnich przedsiębiorstw.

Możliwości dofinansowania dla firmy

Istnieje wiele źródeł, z których można pozyskać wsparcie finansowe na rozwój przedsiębiorstwa: banki, fundusze private equity, instytucje finansowe, inwestorzy aniołowie czy również instytucje publiczne, takie jak np. Urząd Pracy, Ministerstwo Rozwoju, czy Unia Europejska.

Jeśli chcesz rozwijać działalność gospodarczą masz do wyboru szeroki wachlarz różnego rodzaju dotacji, grantów czy unijnych instrumentów finansowych, z których mogą skorzystać firmy. W tym celu konieczne jest zagłębienie się w szczegóły programów dofinansowania, a także przygotowanie solidnego planu biznesowego, który udowodni, że Twoja firma faktycznie potrzebuje takiego wsparcia.

Co to jest zrównoważony rozwój firmy?

Zrównoważony rozwój można rozumieć na dwa sposoby, które po części są ze sobą związane. W tradycyjnym ujęciu można powiedzieć, że firma, która się rozwija w sposób zrównoważony, rośnie stabilnie i w zdrowy sposób. Nie jest sztucznie wspomagana i osiąga sukcesy krok po kroku.

Obecnie jednak więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju w kontekście środowiska. Problemy planety trafiły na pierwsze strony gazet. Oskarżenie o ignorancję w tym temacie może słono kosztować, jeśli chodzi o wizerunek firmy. Opisane tu dwa sposoby na rozumienie zrównoważonego rozwoju firmy nie są ze sobą tożsame,, choć mogą się pokrywać. Często gwałtowny rozwój odbywa się ze szkodą dla środowiska czy lokalnych społeczności.

Zrównoważony rozwój firmy – marketing czy rzeczywistość?

Część firm rzeczywiście zmieniła procedury i modus operandi, by stworzyć przedsiębiorstwo bardziej przyjazne środowisku. Jednak większość korporacji nadal produkuje w Chinach, gdzie warunki pozostawiają wiele do życzenia, i przez swoją działalność drenują środowisko. Trwa spór o to, czy symboliczne zmiany na lepsze mają w przypadku takich firm jakikolwiek praktyczny efekt. Faktem jest jednak, że klienci oczekują od firm zrównoważonego rozwoju (a przynajmniej takich deklaracji). Idealnie byłoby, gdyby przedsiębiorstwo faktycznie funkcjonowało z większą troską o środowisko. Omawialiśmy już ten problem w naszym tekście na temat ekomarketingu.

W dobrym tonie jest w jakikolwiek sposób włączyć się do rewolucji związanej z ochroną środowiska. Firmy mogą zamawiać audyty dotyczące zrównoważonego rozwoju, by sprawdzić, jak wypadają na tle konkurencji i co mogą poprawić. Następny ważny krok to komunikowanie informacji o tym, co może być ważne z punktu widzenia osoby troszczącej się o środowisko. Czy Twoja strategia komunikacji to uwzględnia?

Zrównoważony rozwój firmy – przykłady

20 lat temu swoją firmę w branży mody otworzyła Stella McCartney. Od początku nie używała futer, skór ani piór zwierząt. W 2008 roku zaczęła wykorzystywać organiczną bawełnę, a 2 lata później zrezygnowała z plastiku. Dziś takie działania to standard, ale wówczas szokowała na marginesie świata mody. Obecnie Reserved w Polsce czy szwedzki H&M, mimo specjalizacji w taniej modzie powstającej w Chinach czy Bangladeszu, eksperymentują z organiczną bawełną czy ubraniami z recyclingu. Reserved obiecuje, że energia, która zasila serwery firmy, pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł, a Zara komunikuje, że w procesie jej produkcji do środowiska nie trafiają szkodliwe chemikalia.

Zupełnie z innych pozycji startuje Amazon. Marka kojarzy się w powszechnym odbiorze z niskiej jakości prawami pracowniczymi i drenowaniem lokalnych gospodarek. Nic dziwnego, że Amazon stworzył na stroni dział w całości poświęcony zrównoważonemu rozwojowi firmy. Nie można zmienić esencji działania tego internetowego sklepu. Skupiono się więc na wprowadzeniu we współpracy z partnerami bardziej zrównoważonych opakowań produktów czy przesyłek. Wiele marek stawia dziś na marketing wartości, a zrównoważony rozwój firmy jest na szczycie ich listy.

Zależy Ci na rozwoju firmy w każdym z obszarów?

Zadbaj o PR i marketing.

Pracownik ds. zrównoważonego rozwoju

W 2018 roku firma Nike zmagała się z wewnętrznym skandalem w firmie. Okazało się, że mimo haseł i kampanii o wspieraniu silnych kobiet, wewnątrz firmowych struktur było odwrotnie, a pracownice czuły się poniżane i wykluczane ze spotkań. W wyniku skandalu pracę stracił pracownik do spraw wykluczenia i inkluzywności. Tu pojawia się pytanie, czy zatrudnienie takiej osoby ma sens, skoro nie zmienia to problemów, które trapią wiele firm.

W ostatnich latach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zatrudniono o 48-66 proc. więcej osób na stanowiskach związanych ze zrównoważonym rozwojem i różnorodnością, niż wcześniej. Takie osoby często podpadają pod dział HR lub marketingu, choć czasem są dla nich tworzone zupełnie nowe struktury. Z raportu LinekdIn Business wynika, że najwięcej takich osób proporcjonalnie do ilości pracowników jest zatrudnionych w edukacji, administracji publicznej i bezpieczeństwie. Najszybciej przybywa takich stanowisk w handlu, firmach prawniczych i IT.

Zrównoważony rozwój firmy jako element employer brandingu

Pracownicy chcą dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej pracować w firmach, które nie są takie jak wszystkie. Bezduszna korporacja nie jest zbyt wysoko na liście wymarzonych pracodawców, w przeciwieństwie do firm „z sercem”, troszczących się o środowisko i pracowników. Stąd zrównoważony rozwój firmy jako employer branding jest często wabikiem.

Pracownicy doceniają:

  • inicjatywy charytatywne o ekologicznym charakterze;
  • symboliczne gesty, jak segregacja śmieci czy ule na dachu;
  • warsztaty i bonusy, jak robienie eko-kosmetyków czy nauka medytacji;
  • zrównoważona kultura korporacyjna;
  • inicjatywy pracownicze, jak sprzątanie lasów czy plaż;
  • dobry przykład zarządu, który np. biega w maratonach charytatywnych czy adoptuje zwierzęta ze schroniska;
  • branie pod uwagę ich sugestii, np. zmiana procedur na bardziej zrównoważone.

Jak widać, pod hasłem zrównoważonego rozwoju firmy mieści się tak naprawdę bardzo wiele – od warsztatów medytacji po segregację śmieci. Większość tych działań kojarzy się z większymi niż wcześniej wydatkami. Niektóre zmiany mogą też przyczynić się do zwiększenia zysków firmy.

Czy to się opłaca?

Właściciele firm traktują często konieczność przystosowania przedsiębiorstw do nowych wymogów jako przykry obowiązek. Tymczasem możesz na tym zyskać! W ostatnich latach, wraz ze wzrostem zapotrzebowania, pojawiło się wiele nowych rozwiązań. Niektóre pozwalają oszczędzać na procesie produkcji, transportu czy sprzedaży.

Zauważ, że wiele firm ogłasza ostatnio zmniejszenie zużycia plastiku w opakowaniach, rezygnację z toreb papierowych lub wprowadzenie opakowań zwrotnych. Poza tym, że to świetny ruch marketingowy a przez to wsparcie sprzedaży, często dzięki temu po prostu oszczędzają na plastiku czy papierze! Może się okazać, że rezygnacja z taśmy klejącej w paczkach wysyłanych z Twojego sklepu będzie nie tylko dobrym ruchem marketingowym, ale też biznesowym.

Dotacje na rozwój firmy – skorzystaj z zewnętrznych źródeł finansowania

Zanim weźmiesz na siebie pełną odpowiedzialność finansową za rozwój swojej firmy, rozważ skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania. Dotacje na rozwój firmy to jedna z możliwości, która może pomóc przyspieszyć proces rozwoju, poprawić kondycję finansową i wzmocnić pozycję rynkową. Jest to forma wsparcia, która nie wymaga zwrotu i może pochodzić zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych.

Otrzymanie takiej dotacji wymaga zaangażowania, ale warto spróbować, ponieważ może to przynieść korzyści na wiele lat. Skorzystaj z pomocy ekspertów ds. pozyskiwania dotacji, aby zwiększyć swoje szanse i zdobyć pieniądze na rozwój firmy.

Bez wsparcia finansowego rozwój firmy byłby niemożliwy. Dlatego tak ważne jest poznanie różnych źródeł finansowania oraz możliwości dofinansowania, które pozwolą Ci na rozwój firmy w trakcie przechodzenia przez kolejne etapy rozwoju. Fundusze europejskie, dotacje unijne – masz wiele opcji by przyczynić się do poprawy funkcjonowania działalności swojej firmy.

W artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje, które na pewno przydadzą się każdemu przedsiębiorcy, który chce unowocześnić swój biznes i rozwijać go w zgodzie ze swoimi celami. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest nie tylko dobrze przygotowany biznesplan, ale także zrozumienie różnych opcji finansowania firmy oraz wiedza na temat źródeł, z których można pozyskać środki na jej rozwój! Pomyśl o tym już wtedy, gdy zakładasz firmę.

Warto wiedzieć:

Na czym polega rozwój firmy?

Rozwój firmy to proces dynamiczny, który wymaga nieustannych działań i podejmowania właściwych decyzji. Kluczowym elementem jest identyfikacja potrzeb i oczekiwań klientów oraz zmieniającego się rynku. Istotne jest, aby firma zawsze działała zgodnie z wizją i misją, konsekwentnie budując swoją markę. Dobrą strategią jest również ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, technologii i innowacji, które pozwolą na przyciąganie klientów, zwiększenie efektywności biznesowej i rozwój rynku. Wszelkie działania powinny być poparte dokładną analizą sytuacji oraz monitorowaniem postępów. W ten sposób firma będzie w stanie osiągnąć sukces i rozwijać się na długą metę.

Czy każda firma musi się rozwijać?

Rozwój jest kluczowym elementem dla każdej firmy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest tak konkurencyjny. Firmy muszą się stale rozwijać, aby utrzymać się na rynku i przyciągać klientów. Bez rozwoju, firma może zacząć tracić zainteresowanie klientów i być zmuszona do zamknięcia swojego biznesu. Firmy powinny przyjąć strategie, które pozwolą na rozwój i innowacje, aby utrzymać swoją pozycję na rynku.

Jak napisać strategię rozwoju firmy?

Pisanie strategii rozwoju firmy wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania teoretycznego, ale przede wszystkim praktycznej wiedzy. Ważne jest, aby zrozumieć potrzeby oraz cele organizacji i uwzględnić najnowsze trendy w branży. W tym celu, warto przeprowadzić dokładną analizę rynku oraz działań konkurencji. Następnie, należy wskazać konkretne działania, które pomogą osiągnąć wyznaczone cele. Odpowiednio skonstruowana strategia może przynieść znaczący sukces dla firmy i zwiększyć jej rentowność. Warto zatem podjąć wysiłek i poświęcić czas, aby opracować strategię rozwoju dopasowaną do potrzeb firmy.

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

Wzmocnienie swojej firmy może być trudnym procesem, ale jednym z największych wyzwań jest zdobycie finansowania. Istnieje wiele sposobów na zdobycie pieniędzy na rozwój firmy, ale wybór odpowiedniego może być trudny. Warto rozważyć opcje, takie jak kredyty bankowe, dofinansowanie od rządu lub inwestorów zewnętrznych. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, a decyzja o wyborze zależy od potrzeb i celów firmy. Niemniej szansa na zwiększenie możliwości i zwiększenie zysków firmy jest bezcenna.

Jak pozyskać środki na rozwój firmy?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych opcji, jak na przykład inwestorów, banków, dotacji, lub pożyczek. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować możliwości i dopasować je do potrzeb firmy. W dodatku, podczas rozmów z potencjalnymi inwestorami lub bankami należy przedstawić przemyślaną strategię biznesową, podkreślając istniejące zyski oraz potencjalne zyski w przyszłości. W ten sposób, przedsiębiorca będzie w stanie pozyskać niezbędne środki na rozwój swojej firmy w sposób skuteczny i efektywny.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt