Nawigacja

Działania marketingowe – główne kategorie

Strategia marketingowa

Działania marketingowe powinny stanowić nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy, której celem jest pozyskiwanie klientów i generowanie wysokich zysków. Dzięki nim przedsiębiorstwo może zwiększyć widoczność swojej oferty, poprawić wizerunek i usprawnić sprzedaż. Przedstawiamy podstawowy podział działań marketingowych.

Działania marketingowe – podstawowa klasyfikacja 

Działania marketingowe przede wszystkim dzielą się ze względu na formę dotarcia do potencjalnych klientów. Wyróżnimy outbound marketing, czyli tzw. marketing wychodzący, a także inbound marketing, zwany przychodzącym.

Pierwszy z nich – outbound – to tradycyjna forma działań marketingowych, w których to firma bezpośrednio zwraca się do klienta, zachęcając go do skorzystania z oferty. Outbound marketing można realizować poprzez spotkania face to face, kontakt telefoniczny i e-mailowy, reklamy w środkach masowego przekazu, klasyczne materiały reklamowe (tj. ulotki, foldery itp.).

Celem działań marketingowych inbound jest maksymalne zainteresowanie klienta ofertą, by ten sam zainicjował kontakt z marką. Wykorzystuje się w nim ciekawe infografiki do wideo, merytoryczny content, a także wszelkie działania SEO.

Istnieje wiele różnych rodzajów działań marketingowych.

Zgłoś się do nas, a dobierzemy idealne dla Twojej firmy!

Tradycyjne i cyfrowe działania marketingowe 

Druga klasyfikacja dzieli działania według zastosowanych kanałów przekazu, czyli na:

  • marketing cyfrowy,
  • marketing tradycyjny.

Cyfrowy marketing to nawiązanie kontaktu z odbiorcami poprzez reklamy w telewizji czy odpowiednie działania w internecie (marketing internetowy). Tradycyjny zaś to wszelkie analogowe sposoby dotarcia do potencjalnych klientów, czyli promocje w lokalnych gazetach, rozdawanie ulotek i katalogów reklamowych, czy też rozmieszczanie materiałów promocyjnych na banerach i billboardach w mieście.

Inne klasyfikacje działań marketingowych

Działania marketingowe zależą również od grupy odbiorców. Klientów możemy podzielić na:

  1. konsumentów indywidualnych – marketing B2C (business-to-customer),
  2. firmy – marketing B2B (business-to-business).

Główne kategorie działań marketingowych dzielą się na mniejsze, z których następnie można wyodrębnić kolejne. Wybór optymalnej formy marketingu zależy od wielu czynników – m.in. od charakterystyki odbiorców, formy działalności i specyfiki branży. Właściwy kierunek działań pomoże obrać m.in. agencja PR.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt