Nawigacja

Vasco opinie: rekuperacja – czy warto?

Branże
Vasco opinie: rekuperacja – czy warto inwestować w nowoczesne systemy wentylacji?

We współczesnym budownictwie coraz częściej przewija się słowo „rekuperacja”. Czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie i czym ono właściwie jest? Sprawdźmy, co ma do zaoferowania w tym względzie jeden z największych europejskich producentów rekuperatorów, a zarazem nasz klient – firma VASCO: opinie eksperta w zakresie rekuperacji pomogą rozwiać niejedne wątpliwości.

Czym jest rekuperacja?

Wentylowanie wnętrza domu za pomocą komina i nie do końca szczelnych okien to rozwiązanie, które odchodzi już do lamusa. W czasach, kiedy wszechobecna jest idea energooszczędności, a ceny energii sukcesywnie rosną, nowoczesne i przemyślanie zaprojektowane systemy wentylacji są na wagę złota. Do takich systemów należy właśnie rekuperacja. Czy warto się do niej przekonać? Z pewnością tak, gdyż oprócz tego, że przewyższa skuteczność dawnych systemów wentylacji, to oferuje dodatkowe korzyści. A co równie ważne – pełną kontrolę nad działaniem systemu, nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko od domu. Poznajmy – na przykładzie firmy VASCO – opinie i zalety tego rozwiązania.

Rekuperacja – czy warto ją mieć ze względów zdrowotnych?

W ostatnich latach wyjątkowo często słyszymy o smogu. Niestety, zwłaszcza w niektórych regionach Polski jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Konsekwencje tego stanu dotykają nasze zdrowie. Choroby układu krążenia, układu oddechowego, nowotwory, a nawet choroby o podłożu psychicznym. Oto częste skutki pyłów, spalin i innych szkodliwych związków, które unoszą się w powietrzu. W wielu przypadkach schorzenia te są przyczyną przedwczesnego zgonu.

Z pomocą przychodzi rekuperacja. Czy warto w nią inwestować? Nie tylko zdaniem VASCO opinie pozytywne na temat działania tych urządzeń znajdują potwierdzenie w faktach. Zdecydowanie warto rozważyć rekuperację, jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich. Urządzenia wykorzystywane w ramach tego systemu – tzw. rekuperatory – mają zdolność do oczyszczenia powietrza. I to nie tylko ze smogu, ale i z alergenów. Wszystko dzięki filtrom, które skutecznie zatrzymują cząstki pyłów. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż popularne domowe oczyszczacze powietrza, pod warunkiem, że zachowujemy odpowiedni poziom szczelności. Rozumie się przez to brak rozszczelnień w oknach, a także brak nawietrzaków i kominów wentylacyjnych. Co więcej, jeśli w naszej okolicy powietrze jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, mamy możliwość uzupełnienia rekuperatora o dodatkowe filtry.

VASCO: opinie odnośnie oszczędności płynących z rekuperacji

Wiele osób do korzystania z rekuperacji przekonuje argument ekonomiczny. Często słyszymy, że jest to rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła. Jak to możliwe?

W wyjaśnieniu pomoże analiza budowy systemu rekuperacji. Otóż mamy w nim przewody nawiewne, prowadzące z zewnątrz do rekuperatora oraz przewody wywiewne, przebiegające od rekuperatora poza budynek.

Rekuperator, łącząc je, pełni bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie w nim zachodzi wymiana energii pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym. W praktyce oznacza to, że zimą potrzebujemy mniej energii do ogrzania powietrza, a latem – do schłodzenia go, jeśli posiadamy klimatyzator.

Na jak duże oszczędności możemy zatem liczyć przy systemie wentylacji, jakim jest rekuperacja? Specjaliści zapewniają, że rocznie mogą one wynieść nawet 40-50%, co oznacza, że w portfelu zostanie nam kilka tysięcy więcej. Przeciwnicy tego rozwiązania z pewnością zwrócą uwagę na dodatkowe koszty związane z uruchomieniem systemu, wymianą filtrów czy stałymi konserwacjami, jakich wymaga system rekuperacji. Czy warto zatem go stosować? Tak, gdyż nawet po uwzględnieniu wszystkich tych wydatków, rekuperacja nadal jest wysoce opłacalnym rozwiązaniem.

Rekuperacja – czy warto wybrać system VASCO?

Na rynku dostępnych jest wielu producentów rekuperatorów. W czołówce najchętniej wybieranych wciąż znajdują się urządzenia marki VASCO – opinie nie pozostawiają cienia wątpliwości. Domeną tych rekuperatorów jest przede wszystkim wysoka jakość. To urządzenia doskonale przygotowane do intensywnej, wieloletniej pracy w domach jednorodzinnych. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim jakość montowanych w nich filtrów. Z badań przeprowadzonych zgodnie z normą ISO wynika, że rekuperatory VASCO są w stanie zatrzymywać 55% pyłów o wielkości 1 µm. Przy większych cząstkach ich skuteczność jest jeszcze większa – dla cząstek 2,5 µm wynosi 65,22%, a dla cząstek 10 µm – 79,16%.

Jeśli mowa o systemach rekuperacji, czy warto wybrać urządzenie, które oferuje kilka biegów? Zdecydowanie tak, gdyż dzięki temu możemy płynnie regulować intensywność wentylacji, w zależności od aktualnych potrzeb przewietrzania. Taką możliwość oferują rekuperatory VASCO.

Opinie odnośnie łatwości korzystania z ich funkcjonalności są potwierdzeniem kolejnej zalety tego typu wentylacji. Sterowanie nimi odbywa się z poziomu aplikacji w smartfonie.

Co ciekawe, przy odpowiednim przeprowadzeniu przewodów z centrali alarmowej do rekuperatora, nie musimy nawet pamiętać, aby zmniejszać bieg urządzenia, jeśli wychodzimy z domu, gdyż zmniejszy się on automatycznie.

Oczywiście niższy bieg oznacza mniejszy pobór prądu, a więc i mniejsze wydatki.

Dlaczego rekuperatory VASCO – opinie nie kłamią

Rekuperatory VASCO mają jeszcze jedną ważną zaletę – podczas swojej pracy nie generują dużego hałasu. Zakłada się nawet, że urządzenia VASCO z serii DX prawdopodobnie są najcichszymi rekuperatorami dla domów jednorodzinnych, spośród tych, które obecnie dostępne są na rynku. Komfort korzystania z nich przejawia się także w sposobie montażu. Wysokość wszystkich elementów systemu kanałów nawiewnych i wywiewnych nie przekracza 6 cm, dzięki czemu zamiast tworzenia zabudowy sufitu, możemy ukryć je w warstwie podłogowej.

Skoro znamy już ideę rekuperacji, czy warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę podczas projektowania swojego domu? Owszem, gdyż korzyści, jakie zapewnia, pomogą zadbać nie tylko o budżet, ale i o zdrowie. Pamiętajmy też, że w niektórych przypadkach stosowanie rekuperacji jest obowiązkiem. Mowa o obiektach publicznych przeznaczonych w których projektowana suma bilansowa wymiany powietrza w wentylacji mechanicznej wynosi ponad 500m3/h.

Grupa VASCO – opinie na temat gwarancji

Gwarancja to podstawowe prawo każdego konsumenta, szczególnie istotne w przypadku urządzeń elektrycznych. Nierzadko klienci są zmuszeni z niej skorzystać, ponieważ nastąpiły wady, za które odpowiada producent. Niestety zdarza się również tak, iż urządzenie psuje się zaraz po upływie okresu gwarancji. Jest to nierzadko powód do frustracji i gniewu ze strony klientów. Biorąc to pod uwagę, zauważono konieczność przedłużenia okresu gwarancyjnego w firmie VASCO. Opinie klientów jasno ukazują, iż wraz z dłuższą gwarancją czują się oni pewniejsi, iż rekuperacja będzie sprawnie działała przez wiele kolejnych lat.

Jedyna taka oferta na rynku wyróżnia VASCO spośród konkurencji, dając klientom poczucie bezpieczeństwa. Stanowi także dowód na rzetelność oraz wiarygodność marki. A ta niezwykle istotna w przypadku rekuperacji, która jest system stosunkowo nowym i wciąż jeszcze nie najlepiej znanym wśród Polaków. Gdy konsument nie jest zaznajomiony z nowoczesną technologią, zwykle nie jest do niej przekonany. Dlatego poczucie opieki ze strony przedsiębiorstwa ma ogromne znaczenie w procesie zakupowym. 6 letnia gwarancja na system rekuperacji VASCO Silent Ventilation obejmuje również program corocznych przeglądów oraz profesjonalny montaż instalacji, co wpływa na wieloletnie działanie systemu zapewniającego świeże i czyste powietrze.

Indywidualne podejście do konsumenta

Nie ma klienta, któremu nie zależy na poczuciu, że jego kontakt z firmą nie skończy się w momencie zakupu. Zwłaszcza, jeśli przedmiotem transakcji jest coś tak istotnego, jak np. wentylacja z odzyskiem ciepła. Każdy chce mieć pewność co do samej instalacji i jej montażu oraz poczucie indywidualnego podejścia. W pełni świadoma jest tego firma VASCO. Opinie konsumentów, którzy po wysłaniu projektu domu uzyskali bezpłatnie wszelkie niezbędne informacje, typu: zapotrzebowanie na ilość powietrza do wentylacji, czy potrzebne materiały, wskazywały na pozytywne odczucia osobistego kontaktu z przedsiębiorstwem.

Rekuperacja to bardzo skomplikowany system, który w każdym domu będzie wyglądał trochę inaczej, dlatego tak istotne jest przygotowanie indywidualnej oferty. Nie może bowiem ona kolidować z żadnymi pracami budowlanymi ani innymi instalacjami. Szczegółowe rozpoznanie potrzeb oraz oczekiwań konsumenta, a także pełne zrozumienie jego pomysłu i idei są więc kluczowe. Budowa systemu rekuperacji to inwestycja na całe życie, czy dotyczy nowo wybudowanego domu, czy remontowanego. Klienci potrzebują zatem pełnej uwagi i wszelakich możliwych informacji, aby w pełni zrozumieć, jak działa ten system i jak go później użytkować. Kierowanie się utartym schematem w tej branży jest niemożliwe. Co więcej, każda osoba zasługuje na zupełnie odrębne traktowanie. Tylko w taki sposób klienci mogą się przekonać do nowego systemu jakim jest rekuperacja i czuć się pewnymi w swoim wyborze.

VASCO – opinie o łatwości użytkowania

Nowoczesny system, jakim jest rekuperacja, dla wielu osób z początku brzmi jak coś nierealnego, dlatego mają różne obawy, by zainwestować w taką metodę wentylacji domów. Te jednak rozwiewa firma VASCO – opinie nie pozostawiają wątpliwości. Oprócz wysokiej jakości, funkcjonalności, efektywności odzysku ciepła oraz niezawodności działania na długie lata, podkreśla się również łatwość użytkowania i przeznaczenie systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych.

 

Dla VASCO opinie o trudnościach w obsłudze różnorodnych systemów była kluczowa by stworzyć rekuperację jak najbardziej przystępną dla swoich klientów. Powstał więc system, który działa automatycznie, bez ingerencji człowieka. Specjalnie zaprojektowany sterownik czuwa nad pracą całego rozwiązania, a jedyne o czym należy pamiętać, to regularna wymiana filtrów oraz przeglądy serwisowe raz do roku. Dzięki temu użytkownik może się cieszyć świeżym powietrzem przez cały rok. W dodatku opłacalnym ekonomicznie.

Estetyka wykonania

Coraz częściej, montując różnorodne systemy w naszych domach – czy to grzejniki czy rekuperację – chcemy, by wyglądały one estetycznie i komponowały się ze stylem wnętrza. Sam system rekuperacji nie jest widoczny gołym okiem, jednakże jego zawory przymocowane do sufitów już tak. Rekuperator umiejscawiany jest w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, na przykład garażu czy pralni, z kolei punkty nawiewne w ścianie bądź suficie.  Budując nowy dom czy remontując stary chcemy by każdy element współgrał z całością, o czym doskonale wie firma VASCO. Opinie o najnowszych zaworach SMILEY 2.0 potwierdzają, iż dopracowany kształt i głębsze osadzenie w kolanie rozprężnym znacząco poprawiły estetykę pomieszczeń. Widoczny jest jedynie cienki kołnierz.

Element jest dostępny w szerokiej gamie barw, dzięki czemu można dopasować go kolorystycznie według własnego uznania. Białe bądź matowe osłony prezentują się nadzwyczaj dyskretnie oraz elegancko, nie zakłócając harmonii żadnego pomieszczenia. Co więcej, VASCO oferuje do wyboru aż cztery różne kształty osłon (owalne, okrągłe czy geometryczne), co spotyka się z pozytywnym odbiorem konsumentów, którzy również i w tym aspekcie mogą je dobrać do własnego, indywidualnego gustu. Rekuperacja może być zamontowana w każdym domu: małym, parterowym, piętrowym, starym a nawet drewnianym, a jedynym widocznym elementem na zewnątrz budynku jest wyrzutnia oraz czerpnia, które również elegancko komponują się z elewacją budynku.

Systemy VASCO – opinie odnośne wad wentylacji grawitacyjnej

Znana wszystkim dotąd wentylacja grawitacyjna od kilku lat jest wypierana przez rekuperację. Dlaczego? Tłumaczy to firma VASCO – opinie o zaletach rekuperacji potwierdzają, że ta znacznie przewyższa wentylację grawitacyjną. Przede wszystkim w przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza nie zachodzi przez cały rok, bowiem gdy tylko temperatura powietrza osiąga około 12°C naturalne ciągi powietrza nie występują, a więc system niemal wcale nie działa wiosną oraz latem. Kolejną znaczącą różnicą jest mniejsza oszczędność tego systemu i straty energetyczne, bowiem w okresach znacznych różnic temperatur ciepło wytworzone przez system grzewczy ucieka przez komin. Podobnie jest w przypadku dużych różnic ciśnień, gdy dochodzi do ucieczki powietrza, co w efekcie prowadzi do nadmiernego wychładzania się domu.

Dodatkowo wentylacja grawitacyjna to system, który wymaga wspomagania na przykład w postaci nawiewników, nasad kominowych czy rozszczelnień w oknach, co przez większą część roku powodu straty energetyczne oraz marnotrawstwo energii. Dlatego to właśnie dom z wbudowaną rekuperacją jest kwalifikowany jako budynek energooszczędny, a nie z wentylacją grawitacyjną. A jeśli pragniemy wybudować dom pasywny, to jedynym właściwym systemem jest właśnie rekuperacja. Rozpoczynając budowę w 2022 roku można być pewnym, że rekuperacja za kilka lat będzie nie tylko standardem, ale i obowiązkiem. Wszystko dzięki korzyściom, jakie daje.

Sposób na nawilżenie powietrza zimą

Co roku w wielu domach pojawia się ten san problem – nadmiernie suche powietrza, które nasila zdrowotne problemy z górnymi drogami oddechowymi, powodując kaszel czy chrypkę, a nawet infekcje. Najlepszym rozwiązaniem jest rekuperacja, gdyż przy zamontowaniu dodatkowego nawilżacza przez cały rok można cieszyć się świeżym powietrzem, o odpowiednim poziomie wilgotności, co podkreśla się w VASCO: opinie zadowolonych klientów jasno ukazują, iż ten automatyczny, niezależny i samosterujący się system, nawilża powietrze w naturalny sposób.

Poprzez odparowywanie wody. Kolejną cechą jest oczywiście energooszczędność. System, dzięki wbudowanej grzałce elektrycznej, utrzymuje temperaturę powietrza powyżej punktu rosy.

Jak można zauważyć rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie, które dzięki swojemu ogromnemu wachlarzowi zalet ma szansę stać się normą w naszym życiu. To dzięki niemu możemy cieszyć się zdrowym oraz świeżym powietrzem przez cały rok, nie martwiąc się w ogóle o otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. To znaczne podniesienie standardu życia na całe lata docenia coraz więcej osób.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt