Nawigacja

Sklep na Słowacji – jak go założyć?

Online marketing

Prowadzisz sklep internetowy na rynku krajowym? Dlaczego nie rozszerzysz swojej działalności na międzynarodową skalę! Dzięki wsparciu agencji COMMPLACE podbój rynków zagranicznych jest prostszy niż myślisz! Choć wymaga dodatkowego wysiłku, w efekcie masz szansę, by skutecznie dotrzeć do kolejnych milionów potencjalnych klientów i znacząco zwiększyć obroty swojej firmy. Na początek podpowiadamy jak założyć sklep na Słowacji.

Okazuje się, że Słowacja jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kierunków rozszerzania działalności w handlu internetowym. Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej, tutejszy rynek e-commerce rozwija się nadal bardzo dynamicznie. Słowacy chętnie robią zakupy nie tylko w krajowych e-sklepach, czy lokalnych platformach aukcyjnych. Coraz śmielej wybierają także sklepy i portale zagraniczne. Bardzo chętnie korzystają z porównywarek cenowych i często właśnie tam rozpoczynają swoje zakupy.

Sklep na Słowacji – od czego zacząć?

Pandemia COVID-19 wywołała w ostatnich latach kryzys w wielu branżach. Jednak to w jej następstwie handel w znacznej mierze przeniósł się do sieci. Co za tym idzie – coraz większą popularnością cieszą się internetowe sklepy. Słowacja posiada stosunkowo niewiele barier wejścia na rynek. Prowadzenie działalności gospodarczej na Słowacji jest dla Polaków opłacalne chociażby ze względu na niższą stawkę podatku VAT, jak i podatku dochodowego. Chcąc zarejestrować działalność gospodarczą możemy skorzystać z usług e-urzędu lub zgłosić się do jednego ze słowackich urzędów wojewódzkich i wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 5 euro. Firma na Słowacji działa od razu. Z rozpoczęciem działalności nie musimy czekać na uzyskanie odpowiedniego wpisu, czy nadanie numeru REGON.

Brak znaczących różnic kulturowych oraz możliwość rozliczania się w euro stanowią dodatkowe ułatwienie. Słowacy wysoko cenią sobie obsługę klienta w ojczystym języku. Dlatego wprowadzając sklep na rynek słowacki warto zainwestować w odpowiednią obsługę call center.

Jeżeli chcesz efektywnie sprzedawać swoje towary klientom zagranicznym, musisz pamiętać, aby dostosować swój sklep i jego regulamin do przepisów obowiązującym w danym kraju. Klienci muszą poczuć się w Twoim sklepie bezpiecznie i komfortowo. Dlatego tak ważne jest dopasowanie metod płatności i dostarczania towaru do indywidualnych preferencji przedstawicieli danego rynku.

Metody płatności

Czym płacić na Słowacji? Jakie są preferencje Słowaków w zakresie płatności w e-sklepach? Otóż ulubioną formą rozliczania transakcji na Słowacji jest płatność za towary przy odbiorze, dlatego swoją przygodę z podbojem rynków zagranicznych warto zacząć od dogrania zasad współpracy z lokalną siecią kurierską lub operatorem miejscowych punktów odbioru przesyłek. Brak preferowanych metod płatności lub dostarczenia towaru może sprawić, że klient wycofa się z transakcji dosłownie w ostatnim momencie.

Pamiętajmy, że na cenę, jaką oferujemy naszym klientom składa się także wartość podatku VAT, który zmienia się w zależności od kraju, w którym dokonywana jest transakcja oraz tego, czy zamówienie składa firma, czy osoba prywatna. Wartość tego podatku należy odpowiednio skonfigurować w ustawieniach naszego e-sklepu. Dla wszystkich firm prowadzących sprzedaż internetową na terenie Unii Europejskiej przygotowano specjalny program – Consumer Law Ready, który umożliwia realizację bezpłatnych kursów online z zakresu obowiązującego w danym kraju UE prawa konsumenckiego.

O czym jeszcze należy pamiętać otwierając sklep słowacki?

Słowacy pokochali e-commerce. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie e-sklepu do standardów, preferencji i nawyków zakupowych klientów reprezentujących tutejszy rynek. Podstawą jest rozszerzenie domeny oraz rzetelne przetłumaczenie wszystkich treści na stronie internetowej nie tylko na język angielski, ale także na język słowacki. Sklep na Słowacji online rządzi się swoimi prawami. Konieczne jest przetłumaczenie i dopasowanie danych kontaktowych, regulaminu sklepu, polityki prywatności oraz zasad przechowywania i przetwarzania danych osobowych.

Powodzenie e-sklepu zależy przede wszystkim od atrakcyjności oferty i umiejętności jej wypromowania na rynku. Poza witryną e-sklepu działającą na zagranicznej domenie, warto także rozważyć obecność oferty naszej firmy na najbardziej popularnych na danym rynku platformach zakupowych. Klienci e-sklepów zwracają uwagę nie tylko na cenę towarów, ale także na: koszt i termin dostawy, przejrzystą politykę zwrotów, możliwość korzystania z zaufanych systemów płatności oraz pozytywne opinie innych klientów. Pamiętaj także, że zapewnić swoim klientom możliwość kontaktu pod lokalnym numerem telefonu oraz możliwość zwrotu towaru na słowacki adres.

Uruchomienie e-sklepu na nowym rynku nie jest trudne pod kątem technicznym. Więcej wysiłku wymaga zbadanie rynku i poznanie rzeczywistych preferencji konsumentów. Sprawdzonym pomysłem jest dodanie osobnej domeny internetowej do każdej wersji językowej e-sklepu. Co ciekawe, chcąc sprzedawać towar na rynku słowackim, na początku wystarczy zapewnienie obsługi w języku czeskim. Dla Słowaków to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie, niż możliwość zakupu tylko w języku angielskim.

Planujesz ekspansję na nowe rynki?

Pomożemy Ci dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów!

Jak skutecznie prowadzić działalność na Słowacji?

Okazuje się, że blisko połowa słowackiego handlu internetowego to zakupy dokonywane w czeskich e-sklepach, gdzie większość transakcji rozliczana jest w formule „cash on delivery”, czyli płacenia przy odbiorze. Tutejsi konsumenci chętnie korzystają także z możliwości otworzenia i sprawdzenia paczki przy odbiorze.

Sklepy na Słowacji, chcąc skutecznie dostarczać towary do swoich klientów, najchętniej korzystają z usług słowackiej poczty oraz firm kurierskich: UPS i GLS. Śledząc zachowania konsumentów, można zauważyć, że Słowacy znacznie chętniej od przesyłek kurierskich dostarczanych do miejsca zamieszkania, wybierają opcję dostarczenia paczek do punktów odbioru (np. paczkomatów Z-box, AlzaBox lub Mall). Słowacy wysoko cenią możliwość darmowego zwrotu towaru oraz dołączenie do paczki już wydrukowanej etykiety zwrotu towaru. Warto o tym pamiętać przy ustalaniu zasad współpracy z lokalną pocztą, firmą kurierską i operatorem punktów odbioru.

Słowacy bardzo chętnie korzystają z porównywarek cenowych, takich jak Google, Heureka, Pricemania, NajNakup, GLAMI, Favi, ShopAlike, czy Zbozi. Ta ostatnia, ze względu na dodatkowe funkcjonalności jest najczęściej wybierana przez reprezentantów starszego pokolenia. Porównywarki cenowe umożliwiają klientowi nie tylko dostęp do najtańszej oferty, ale przekierowują one bezpośrednio na stronę danego e-sklepu, co znacznie ułatwia sfinalizowanie całej transakcji.

Dla Słowaków niezwykle istotnym elementem transakcji zakupowej jest czas dostawy towaru, który nie powinien przekraczać 72 godzin. Dodatkową zachętą do skorzystania z oferty danego sklepu jest możliwość zakupu towaru na raty, dlatego warto postarać się o pozyskanie odpowiedniego partnera umożliwiającego przeprowadzenie tego rodzaju procedury.

Słowacja: sklepy obdarzone największym zaufaniem

Jak zauważają analitycy rynku e-commerce, popularność zakupów online na Słowacji rośnie z roku na rok. Słowacy darzą e-sklepy sporym zaufaniem, jednak nadal odczuwają silną potrzebę osobistego wypróbowania towaru przed zakupem. Argumentem, który sprawia, że mimo wszystko Słowacy coraz chętniej korzystają z e-zakupów jest fakt, że internet umożliwia znacznie większy wybór towarów, a ich cena jest atrakcyjniejsza, niż ta oferowana w sklepach stacjonarnych.

Prowadząc e-sklep na Słowacji należy postawić na maksymalne uproszczenie całej ścieżki zakupowej. Słowacy uwielbiają korzystać z porównywarek zakupowych, dlatego jest to niezwykle istotny kanał dotarcia do klientów. Pamiętaj o nim uruchamiając swój sklep na Słowacji. Nie mniej ważne są pozytywne opinie i komentarze w mediach. Jednak tym, co najbardziej wpływa na zachowania konsumenckie Słowaków są certyfikaty potwierdzające jakość i autentyczność markowych produktów, wyrobów medycznych oraz sprzętu elektronicznego.

Słowacy bardzo chętnie korzystają z mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram. Chętnie dokonują zakupów właśnie za pośrednictwem social mediów i wysoko cenią współpracę firm z lokalnymi influencerami. Dla najmłodszych użytkowników bardzo ważnymi kanałami promocji jest YouTube i TikTok. Negatywne komentarze lub opinie w mediach społecznościowych skutecznie zniechęcają Słowaków do zakupów. Warto o tym pamiętać przygotowując strategię komunikacji i promocji konkretnej oferty.

Czym handlować w internecie?  Co oferuje idealny słowacki sklep internetowy?

Do towarów najczęściej nabywanych drogą internetową przez mieszkańców Słowacji należą przede wszystkim:

 • meble,
 • urządzenia domowe,
 • odzież,
 • buty,
 • galanteria skórzana,
 • elektronika,
 • książki,
 • zabawki,
 • sprzęt sportowy,
 • akcesoria samochodowe,
 • dekoracje (zwłaszcza ślubne),
 • markowe kosmetyki.

Słowacy bardzo chętnie szukają w internecie produktów, które można zamknąć w kategorii szeroko pojętego hobby. Ponadto niegasnącą popularnością wśród słowackich konsumentów nadal cieszą się tzw. zakupy grupowe. Pandemia sprawiła, że w 2021 i 2022 roku również na Słowacji znacząco wzrosła popularność e-zakupów towarów spożywczych i artykułów codziennego użytku.

Jak prowadzić sklep na Słowacji?

Polsko-słowacka wymiana handlowa w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku wzrosła o 17,3%. Polska jest trzecim największym partnerem handlowym Słowacji. Polskie towary mają zapewniony swobodny dostęp do rynku słowackiego na zasadach obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Słowacy i Czesi, w odróżnieniu od przedstawicieli innych państw, są wyjątkowo wrażliwi na cenę. Dlatego tak chętnie korzystają z wszelkich dostępnych porównywarek. Ponadto lubią szybkie metody płatności, najlepiej do punktów, z których mogą odebrać towar w dowolnie wybranym czasie. Chcąc zapewnić sobie sukces na słowackim rynku e-commerce powinniśmy skupić swoje działania na:

 • obecności w lokalnych porównywarkach cen,
 • trosce o certyfikaty potwierdzające autentyczność i zapewniające bezpieczeństwo transakcji,
 • zabezpieczeniu terminowej dostawy zamówień oraz szybkiej obsługi zwrotów,
 • zapewnieniu sprawnej telefonicznej obsługi klienta w języku słowackim lub czeskim,
 • umożliwieniu płatności bezpośrednio przy odbiorze przesyłki.

Warto wiedzieć:

Jak wygląda import towarów na Słowację?

Wymagania importowe Słowacji są w pełni zharmonizowane z prawem UE i jego przepisami. Przy wprowadzaniu towarów na Słowację eksporterzy wypełniają deklarację wymiany towaru lub deklarację Intrastat. Jeżeli kraj pochodzenia towarów eksportowanych na Słowację nie należy do Unii Europejskiej, cła naliczane są ad valorem od wartości CIF towarów, zgodnie ze Wspólną Taryfą Celną (CCT).

Jacy są słowaccy konsumenci?

W procesie zakupowym słowackich konsumentów istotnym czynnikiem w procesie zakupowym pozostaje cena. Rośnie jednak zainteresowanie kupowaniem produktów wysokiej jakości, co jest następstwem wzrostu dochodów osobistych. Słowaccy konsumenci są coraz bardziej świadomi składu produktów (zawartość sztucznych składników i barwników) oraz pochodzenia produktów (lokalny, unijny, zagraniczny), ponieważ zwracają coraz większą uwagę na zdrowy tryb życia i patriotyzm oparty na sprawiedliwym handlu.

Za pomocą jakich narzędzi Słowacy kupują online?

Według portalu www.mauritiustrade.mu, jeśli chodzi o preferowane urządzenia, 90% kupujących online dokonuje zakupów za pomocą komputerów stacjonarnych, 4% robi to za pomocą smartfonów, a 3% korzysta z tabletów.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt