Nawigacja

Skuteczna strategia marketingowa produktu

Strategia marketingowa

Nawet najprostszy plan jest lepszy niż brak jakiegokolwiek planu! Każdy przedsiębiorca, który chce z powodzeniem sprzedawać swoje towary na rynku, potrzebuje przemyślanej strategii marketingowej. Szczególnie ważna jest strategia marketingowa produktu. Czym jest i jak ją przygotować?

Czym jest strategia marketingowa produktu?

Strategia marketingowa produktu, jak wskazuje nazwa, dotyczy konkretnego produktu. Może być to nowy towar, który firma wprowadzi na rynek, jak i produkt ze stałej oferty, który marka chce wypromować. Strategia marketingowa produktu wskazuje, jak ów produkt powinien być rozwijany, by odpowiadał wymogom obecnych i przyszłych odbiorców. Dokument powinien zawierać informacje o cenie, unikatowych cechach produktu, przeznaczeniu, grupie docelowej, promocji i identyfikacji wizualnej.

https://commplace.pl

Nie wiesz jak rozpisać strategię marketingową dla swojego produktu?

Mamy wieloletnie doświadczenie w działaniach marketingowych!

Przykłady

Strategia marketingowa produktu może opierać się na modelu 4P, który dzieli się na:

  1. P – produkt (ang. product)

Strategia powinna uwzględniać szczegółowe cechy produktu – np. wygląd, smak, opakowanie. W tym punkcie należy skupić się przede wszystkim na atutach, które wyróżnią produkt na tle konkurencji, przyciągną klientów i skłonią ich do zakupu.

Przykład: 

Naszym przykładem będzie strategia marketingowa produktu z branży spożywczej. Marka spożywcza chce wypuścić na rynek batony proteinowe. Są to batony wegańskie, wyprodukowane z naturalnych składników. Opakowania wykonano z ekologicznych materiałów. Co odróżnia je od konkurencji? Wspaniały smak, który niczym nie odbiega od klasycznych batonów, a przy tym wysoka wartość odżywcza.

  1. P – cena (ang. price)

Przemyślana polityka cenowa to kluczowy element strategii marketingowej produktu. Co ciekawe, wysoka cena wcale nie stawia marki na przegranej pozycji.

Przykład: 

Wegańskie batony proteinowe będą sprzedawane w nieco wyższej cenie, wyłącznie dlatego, że zostały wyprodukowane z ekologicznych składników o najwyższej jakości, co warto podkreślać w promocji produktu.

  1. P – miejsce (ang. place)

Kolejny etap planowanie strategii marketingowej produktu to wybór kanałów dystrybucji. Kanały oczywiście muszą odpowiadać preferencjom grupy docelowej.

Przykład:

Wegańskie batony będą sprzedawane w internecie, w sklepach ze zdrową żywnością oraz w klubach fitness – z racji, że są to produkty proteinowe, które przeznaczone są głównie dla osób aktywnych fizycznie.

  1. P – promocja (ang. promotion)

Ostatni element strategii marketingowej produktu to sposób promocji. Reklama powinna bez wątpienia pasować do grupy docelowej. 

Przykład:

Batony wegańskie będą reklamowane głównie w mediach społecznościowych. Marka wykorzysta do promocji influencer marketing – jednorazowa akcja promocyjna angażująca twórców internetowych z branży fitness; w ramach możliwości na zasadzie barteru. 

Podsumowując, strategia będzie wyglądać nieco inaczej dla każdego produktu. Kluczem do przygotowania skutecznego planu są szczegółowe badania rynku, z naciskiem na analizę konkurencji i grupy docelowej. Przemyślana strategia marketingowa produktu z pewnością przełoży się na realne zyski!

https://commplace.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt