Nawigacja

Ranking pomp ciepła – wybieramy najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu

Branże

Ogrzewanie domów w oparciu o nowoczesne pompy ciepła zyskuje coraz większe grono zwolenników. Oceniają oni nie tylko ekologiczność tego typu rozwiązań, ale i gwarantowany zwrot z inwestycji. Z roku na rok wyraźnie rośnie ilość montowanych pomp ciepła, czyli urządzeń grzewczych, które pozyskują energię z naturalnych źródeł – najczęściej z gruntu, powietrza lub wód powierzchniowych. Ważne, by podczas wyboru pompy ciepła nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale przede wszystkim parametrami technicznymi urządzenia oraz zastosowaną technologią. Poznaj najnowszy ranking pomp ciepła i zdecyduj, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Dlaczego pompy ciepła to obecnie najchętniej wybierany sposób ogrzewania domu?

Korzystanie z pomp ciepła jest niezwykle proste, a możliwość pobierania energii z naturalnych źródeł – niezwykle kusząca. Szeroki wybór tego typu urządzeń na rynku pozwala idealnie dobrać rozmiar oraz moc pompy ciepła na miarę naszych potrzeb i możliwości. Metraż domu, możliwość umieszczenia pompy ciepła w odrębnym pomieszczeniu oraz wykorzystywanie urządzenia zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń – to wszystko czynniki decydujące o wyborze konkretnego modelu.

Uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej zaczyna być standardem nowoczesnego budownictwa. Choć zakup i instalacja pompy ciepła to poważna inwestycja, szeroki wybór modeli pozwala znaleźć idealne rozwiązanie do każdego domu – zarówno tego, który już stoi, jak i tego, który powstaje dopiero w formie projektu.

Pompy ciepła to doskonały pomysł nie tylko na domowe oszczędności, ale także poprawę efektywności energetycznej i walkę o zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Choć ich zakup wiąże się ze sporą inwestycją, to tego typu rozwiązania są dofinansowywane z programów rządowych typu Czyste Powietrze. Przed wyborem konkretnej pompy ciepła warto sprawdzić, czy dany model spełnia wymagania programu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Wybór dobrej jakości, niezawodnej i ekonomicznej pompy ciepła to nie lada wyzwanie. Pierwszym kryterium naszego wyboru powinien być rodzaj pompy, jaki zamierzamy zainstalować. Do wyboru mamy bowiem urządzenia typu „powietrze-powietrze”, „powietrze-woda”, „woda-woda”, „grunt- powietrze” oraz „grunt-woda”. Pompy ciepła wykorzystujące energię z gruntu wymagają poważnych ingerencji w podłoże wokół domu, a pompy typu „woda-woda” wykorzystują wodę ze studni głębinowych, co często bywa zasadniczą barierą i ostatecznie zawęża pole wyboru. Pompy ciepła „powietrze-powietrze” pobierają ciepło z energii słonecznej i wykorzystują je, ogrzewając lub chłodząc powietrze wewnątrz budynku. Tak samo pompy ciepła „powietrze-woda”. Ciepło z zewnątrz wykorzystuje się także do ogrzewania wody użytkowej. Jeśli chodzi o infrastrukturę, urządzenia z powodzeniem funkcjonują w przypadku standardowych grzejników niskotemperaturowych, a także systemu ogrzewania podłogowego.

Wskaźnikiem technicznym, który warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru konkretnej pompy ciepła, jest m.in. COP (Coefficient od Performance), czyli stosunek uzyskanego ciepła do energii elektrycznej potrzebnej do jego wytworzenia. Im wyższa wartość wskaźnika COP, tym większa wydajność pompy ciepła. Nie mniej istotna jest moc cieplna danej pompy. Każdy budynek i pomieszczenie ma bowiem inne potrzeby grzewcze, którym dana pompa cieplna będzie musiała sprostać. Kolejnym istotnym czynnikiem, który pomoże zawęzić nam wybór jest to, czy chcemy wykorzystywać pompę ciepła jedynie do ogrzewania, czy także do chłodzenia pomieszczeń w ramach funkcjonującego systemu klimatyzacji.

By móc efektywnie korzystać z wybranej pompy ciepła, przed zakupem warto także zwrócić uwagę, czy dany model pracuje efektywnie przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych i dobrać model do warunków, jakie realnie jesteśmy mu w stanie zapewnić. Dla wielu klientów kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem pracy pompy ciepła jest poziom generowanego przez nią hałasu, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na ilość decybeli emitowanych przez konkretne urządzenie.

Jakie pompy ciepła przodują w rankingach popularności?

Analizując rankingi branżowe, fora internetowe i wyniki badań specjalistów od techniki grzewczej, można zauważyć, że na polskim rynku prym wiodą pompy ciepła typu „monobloc”, wykorzystujące moc powietrza w technologii inwerterowej. Tego typu rozwiązanie automatycznie dopasowuje możliwości urządzenia do naszego aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Inwestorzy, decydujący się na zakup pompy ciepła, z reguły chcą wykorzystywać dane urządzenie zarówno do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, jak i ogrzewania wody użytkowej. Kompleksowe rozwiązania typu „all-in-one” są nie tylko bardziej opłacalne, ale też znacznie obniżają nasz ślad węglowy w środowisku naturalnym.

Choć pompy ciepła wybierane są przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność, wiele osób zwraca uwagę także na wygląd obudowy urządzenia. Nic dziwnego – kształt pompy ciepła wpływa m.in. na redukcję drgań i poziom emitowanego hałasu. Ponadto kompaktowe urządzenie łatwiej wpasować do zwykle bardzo ograniczonych gabarytów pomieszczeń „technicznych”.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego rozwiązania jest inteligentny, czytelny i intuicyjny system monitorujący pracę pompy ciepła. Dzięki temu zachowujemy pełną kontrolę nad zużyciem energii, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.

Pompy ciepła marki De Dietrich

Klasę premium pomp ciepła dostępnych na rynku polskim otwierają produkty marki De Dietrich. Ta francuska marka to przede wszystkim ponad 300-letnia tradycja w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle metalurgicznym. Na rynku próżno szukać firmy z tak bogatą tradycją. To właśnie doświadczenie i zorientowanie na jakość tworzonych produktów, uczyniły z firmy De Dietrich nie tylko lidera na rynku lokalnym, ale także solidnego partnera na arenie międzynarodowej.

Pompy ciepła marki De Dietrich wyróżniają się przed wszystkim nowoczesnością zastosowanych rozwiązań, m.in. technologią inwerterową oraz sprężarkami typu scroll. Klienci na całym świecie doceniają przede wszystkim bogatą ofertę marki w zakresie zarówno pomp ciepła, jak i innych rozwiązań z zakresu ogrzewania.

Listę pomp ciepła marki De Dietrich najwyżej ocenianych w rankingach rynku grzewczego, otwierają:

1. Pompy ciepła serii Alazio S

Nowoczesne pompy ciepła „powietrze-woda”, gdzie cały osprzęt wraz ze zbiornikiem CWU zamknięto w jednej, zgrabnej i kompaktowej obudowie. Występują w kilku wariantach modulowanej mocy cieplnej. Zapewniają wydajny system ogrzewania i chłodzenia przez cały rok. Wyposażone są w nowoczesną, inteligentną konsolę sterowniczą, która wraz z systemem czujników pozwala na automatyczne reagowanie na bieżące potrzeby.

2. Pompy ciepła serii Alazio M

Nowoczesne i ekonomiczne monobloki typu „powietrze-woda” o dopracowanym w każdym calu designie. Składają się z jednostki zewnętrznej i modułu wewnętrznego, ale ich montaż nie wymaga specjalnych uprawnień F-gazowych. Nadają się do każdego typu zabudowy. Działają cicho i wydajnie nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -20°C. W standardzie posiadają możliwość odwróconego obiegu (chłodzenie pomieszczeń w ramach ogrzewania podłogowego). Dodatkowo moc wszystkich jednostek tej serii jest modulowana.

3. Pompy ciepła serii Strateo R32

To nowoczesny, ekologiczny i zintegrowany osprzęt typu „powietrze-woda” w systemie „All-in-one” ze zbiornikiem CWU o zwiększonej pojemności 190 litrów. Dzięki najwyższej klasie efektywności, gwarantuje najwyższą wydajność i trwałość konstrukcji. Całym systemem można sterować online za pomocą smartfonu lub tabletu.

4. Pompy ciepła serii GSHP

Pompy ciepła najwyższej klasy energetycznej, które pozyskują energię grzewczą z gruntu (kolektory poziome i pionowe) lub wody gruntowej. System jest niezwykle cichy i prawie niewidoczny z zewnątrz. Wyróżnia się wysokim współczynnikiem COP, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić aż do 80% energii.

5. Pompy ciepła serii Elensio

Termodynamiczne pompy ciepła do CWU, które służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej. Wyróżnia je kompaktowość i niezwykle cicha praca. Ponadto, dzięki zastosowaniu naturalnego czynnika chłodniczego urządzenia tego typu są wyjątkowo przyjazne dla środowiska.

6. Pompy ciepła serii Modena

Inwerterowe monobloki „powietrze-woda” z zasilaniem jedno- lub trójfazowym. Wyróżnia je łatwy i prosty montaż oraz wysoka wydajność zarówno w trybie ogrzewania, chłodzenia, jak i podgrzewania wody. Dzięki swojej modułowości pompa pozwala na pracę w kaskadzie do 6 pomp ciepła. Umożliwia zarządzanie systemem z pomocą aż 32 krzywych pogodowych oraz pracę w dwóch trybach poziomu ciszy, trybie eco i trybie wakacyjnym.

7. Pompy ciepła serii HPI S

Wyjątkowo sprawny system „powietrze-woda”, który dostosowuje moc w zależności od potrzeb. Pozwala zaoszczędzić 30% energii w stosunku do tradycyjnych pomp ciepła. Urządzenie wyróżnia się eleganckim designem i doskonałą izolacją akustyczną. Umożliwia pracę w kaskadzie aż do 8 pomp ciepła.

8. Pompy ciepła serii Climp’up Smart

To jeden z najcichszych klimatyzatorów na rynku o poziomie ciśnienia akustycznego na poziomie zaledwie 20 dB(A). Oferuje wysoką wydajność sezonową zarówno dla chłodzenia, jak i ogrzewania. Korzysta z bezpiecznego dla środowiska czynnika chłodniczego R32. Wyposażony w system samoczyszczenia zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii.

9. Pompy ciepła serii Auriga A

Interwerterowe monobloki „powietrze-woda” z zasilaniem jedno- lub trójfazowym, dostępne w ramach 5 modeli od 4 do 16 kW. Zaprojektowane przez brytyjską markę BAXI z myślą o maksymalnej ochronie środowiska naturalnego. Pozwalają na pracę w kaskadzie do 6 pomp ciepła.

10. Pompy ciepła serii Platinum BC Smart R32

Zaprojektowane przez brytyjską markę BAXI, kompaktowe pompy ciepła „powietrze-woda” typu Split Inverter. Wyposażone są w jednostkę wewnętrzną pracującą z ekologicznym czynnikiem chłodzącym R32. Nadają się do montażu nawet w mocno ograniczonych przestrzeniach – zwłaszcza w mieszkaniach i domach do 200 m kw.

W Polsce marka De Dietrich jest obecna stosunkowo od niedawna. Niemniej wydajność i jakość produktów, wiarygodność i bogata tradycja marki, kompleksowa obsługa i atrakcyjne warunki gwarancyjne (5 lat od momentu instalacji, a nie zakupu), a także stosunkowo niewygórowane ceny produktów klasy premium, z pewnością szybko wywindują wskaźniki popularności rozwiązań tego producenta na polskim rynku.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt