Nawigacja

Producent serów kiedyś i dziś
MSM Mońki

Branże

Ponad 4000 gatunków, bogata historia, różnorodne nuty smakowe i wyjątkowy aromat – sery to podstawa wielu kuchni świata. Lubimy uzupełniać nimi proste, codzienne oraz te nieco bardziej wykwintne potrawy, a także chętnie wykorzystujemy jako przekąskę do delikatnych win czy innych trunków. A jak to się wszystko zaczęło? Jak obecnie wygląda proces wytwarzania sera? W jaki sposób działa producent serów MSM Mońki?

Od starożytności do dziś, czyli o historii sera

Początki serowarstwa ściśle związane są z hodowlą zwierząt. Pierwsze owce i kozy udomowiono w Iranie już 8 tysięcy lat p.n.e. 6 tysięcy lat p.n.e. ich hodowlę rozpoczęto na Półwyspie Apenińskim, na południu Francji i w Afryce Północnej. Bydło pojawiło się w gospodarstwach ok. 6 tysięcy lat p.n.e. w Anatolii i Macedonii, a ok. 4 tysięcy lat p.n.e. na Bałkanach.

Tradycja serowarstwa sięga aż 7500 roku p.n.e. Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że to właśnie wtedy powstał najstarszy ser na świecie przypominający dzisiejszą mozzarellę. Co ciekawe, miało to miejsce nie we Francji czy Szwajcarii, czyli krajów, które uważa się za prekursorów serowarstwa, ale na terenie dzisiejszej Polski. Na Kujawach odnaleziono glinianie, około 5-litrowe naczynia przypominające te stosowane dziś – miały dziury, które mogły służyć do odprowadzania serwatki. Znalezisko poddano specjalistycznym badaniom chemicznym, które wykazały obecność mleka na brzegach dziur. Wyniki nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Naczynia wykorzystywano do produkcji sera. Na chwilę obecną to właśnie Polskę można uznać za kraj o najdłuższych tradycjach serowarskich nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Serowarstwo ma długą tradycję. MSM Mońki jako producent różnych rodzajów sera, czerpie wszystko, co najlepsze z klasycznych receptur, oferując produkty wypełnione wyjątkowym smakiem i aromatem. Sery szwajcarskie i holenderskie MSM Mońki to doskonały dodatek do dań na ciepło i na zimno, a także pożywna przekąska, którą można delektować się między posiłkami.

Produkcja sera w starożytności

Produkcja sera to złożony i skomplikowany proces. Wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i zastosowania odpowiednich sprzętów. Dzisiejsi producenci serów wykorzystują udogodnienia, jakie dają im nowoczesne technologie. Proces często jest zmechanizowany, a praca ludzi ogranicza się wyłącznie do selekcji i nadzoru. A jak to wyglądało w czasach starożytnych? Jak produkowano ser, kiedy nie istniały zaawansowane technologie, innowacyjne sprzęty i inne wygody?

Dzięki specjalistycznym badaniom archeologicznym możemy doskonale poznać historię wytwarzania sera. Za pierwszy dokument szczegółowo przedstawiający proces produkcji uznaje się płaskorzeźbę sumeryjską nazywaną „ozdobą mleczarni”. Dokument odnaleziono w Iraku na stanowisku archeologicznym Tell al-Ubaid znajdującym się nieopodal starożytnego miasta Ur. Szacuje się, że może pochodzić mniej więcej z 3 tysiąclecia p.n.e.

Jakie informacje zamieszczono na tabliczce? Pierwszym etapem wytwarzania sera było przelanie mleka do specjalnych bukłaków zrobionych z żołądków owiec. Zauważono bowiem, że mleko przechowywane w taki sposób dzieli się na skrzep i serwatkę. Z czasem nauczono się odcedzać skrzep, suszyć go i solić w celu dłuższej konserwacji. Co ciekawe, tę pradawną metodę do dziś wykorzystuje się w krajach arabskich do tworzenia produktów mlecznych zwanych „kashk”.

Proces produkcji serów rozwijał się w starożytnej Grecji. Nieco później umiejętność przejęli Rzymianie. W starożytnym Rzymie praktykowano pozostawianie mleka owczego i koziego do samodzielnego skwaszenia. Czasem przyspieszano ten proces, mieszając płyn z gałązkami drzewa figowego, dolewając sok figowy bądź wrzucając do naczynia nasiona dzikiego ostu. Metody ścinania mleka podpuszczką Rzymianie nauczyli się od Etrusków.

Sery były popularne również w wielkim Cesarstwie Bizantyjskim. Uznawano je za podstawowy dodatek do pieczywa. Gościł na stołach ludności wszystkich stanów. Co ciekawe, niektóre źródła historyczne podają, że w czasach rozwoju Cesarstwa ser stanowił formę podarunku dla przyjaciół.

Produkcja serów w średniowieczu

Z czasem udoskonalono metody wytwarzania serów. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe sposoby produkcji. Mówiąc o serowarstwie, nie sposób nie wspomnieć o klasztorach cystersów. To właśnie one uważane były za główne ośrodki promujące umiejętności wytwarzania sera. Od opactw cysterskich założonych w XI wieku n.e. pochodzą nazwy jednych z najbardziej znanych serów francuskich – „Maroilles” i „Port-Salut”.

Duże znaczenie dla branży serowarstwa miało założenie opactwa Chiaravalle w 1115 roku. Dzięki licznym rowom melioracyjnym, kanałom i zbiornikom wodnym rozległe tereny pokryły się zielenią, co przełożyło się na zwiększenie produkcji mleka i serów.

W XVIII wieku ukazała się słynna Encyklopedia Diderota i d’Alemberta, będąca kompendium wiedzy z zakresu nauki, sztuki i rzemiosła. Opisano w niej proces wytwarzania serów i przedstawiono podstawowe narzędzia służące do ich produkcji – w tym miedziane kotły czy nachylone drewniane stoły, na których formowano i odciskano serwatki.

Przełomowy dla serowarstwa był wiek XIX. To właśnie wtedy pojawiło się mnóstwo udogodnień technologicznych, które usprawniły i ulepszyły proces produkcji serów – np. mikroskop, wirówka czy lodówka. W XIX wieku opracowano system wytwarzania mleka w proszku, po raz pierwszy wykorzystano pasteryzację mleka i pojawiły się pierwsze podpuszczki przemysłowe. Pod koniec wieku wynaleziono sposób odczytu zawartości tłuszczu w mleku.

Jak obecnie powstają sery?

Serowarstwo stanowi dziś ważny fundament przemysłu mleczarskiego. Na świecie obecnie produkuje się około 4 tys. gatunków sera z mleka krowiego, owczego i koziego. W Polsce w okresie 1948-2019 wytwarzanych było ponad 600! Wiele gatunków sera, które królują na dzisiejszym rynku, tworzy się według tradycyjnych receptur wypracowanych przed wiekami. MSM Mońki to producent serów holenderskich i szwajcarskich, który łączy tradycję wytwarzania sera z najnowocześniejszymi technologiami. Jak wygląda produkcja sera w Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej?

Ser wytwarza się w procesie wytrącania się tłuszczu oraz białka z mleka. Zanim jednak gotowy produkt trafi na sklepowe półki, mija dużo czasu. Mleko wykorzystywane do produkcji sera musi przejść dokładne testy, a w tym analizę na obecność antybiotyków, badania chemiczne suchej masy, stopnia kwasowości oraz zawartości tłuszczu, białka i laktozy w składzie, a także mikrobiologiczną analizę ogólnej liczby bakterii i komórek somatycznych. Mleko musi spełniać ścisłe wytyczne, niezależnie od tego, jaki gatunek sera ostatecznie z niego powstanie.

Dokładnie przebadane mleko umieszcza się w wirówce. Tam płyn podlega baktofugacji (proces oczyszczania z komórek i przetrwalników bakterii). W przypadku serów twardych mleko dodatkowo poddawane jest pasteryzacji.

Mleko schładza się do temperatury „zaprawiania” i miesza się z podpuszczką, chlorkiem wapnia i zakwasem. Wskutek połączenia się tych składników po około 30 minutach powstaje skrzep, który jest podstawą ostatecznego produktu obróbki mleka w procesie serowarskim. Masę kroi się i miesza do momentu, w którym utworzą się ziarna serowe oraz serwatka. Następnie produkt podgrzewa się, aby ziarna nabrały właściwych kształtów.

Kolejny krok to odsączenie serwatki od ziaren i masy. Proces nadaje serowi odpowiedni kształt. Gotowy produkt umieszcza się w solance na 1-2 doby w zależności od gatunku. Po tym czasie ser jest woskowany lub pakowany w woreczki termokurczliwe.

Od momentu zakupu mleka z gospodarstwa do zapakowania sera mijają około 4 dni. Jednak to nie koniec. Kolejny etap to dojrzewanie, które ma kluczowe znaczenie w produkcji. Podczas procesu dojrzewania ser nabiera właściwości typowych dla konkretnego gatunku – zyskuje odpowiednią konsystencję, barwę, smak i zapach. Duże znaczenie dla powodzenia procesu ma temperatura, w jakiej „leżakuje” ser. Producenci serów holenderskich stosują temperaturę 8-12°C, natomiast serów szwajcarskich – 18-22°C. Ser zwykle dojrzewa od 3 do 6 tygodni (czasem dłużej). Wszystko zależy od efektu, jaki producent chce uzyskać.

Skąd się biorą dziury w serze?

Dlaczego niektóre gatunki sera mają mniejsze lub większe dziury, a inne nie? Przyczyna takiego stanu leży w procesie produkcyjnym. Dziury w gotowym produkcie są efektem działania kultur bakterii propionowych. Bakterie przerabiają kwas mlekowy na kwas propinowy, który zapewnia serowi charakterystyczny lekko orzechowy smak. Podczas procesu wydziela się dwutlenek węgla. Dwutlenek rozpycha miąższ sera, tworząc pęcherzyki, którym ciężko wydostać się na zewnątrz przez gęstniejącą masę. W efekcie powstają dziury.

Kultury bakterii propinowych odpowiedzialne za oka w serze, wykorzystuje się wyłącznie do produkcji serów typu szwajcarskiego, tj. ementaler czy mazdamer. Dziurki w serze szwajcarskim mają rozmiary owoców wiśni lub orzecha.

Producent serów MSM Mońki

Najlepsi producenci serów w Polsce starają się łączyć tradycję serowarstwa z tym, co oferuje dzisiejsza rzeczywistość. Współcześni serowarzy chętnie korzystają z osiągnięć swoich poprzedników, a jednocześnie stosują innowacyjne technologie, w ten sposób tworząc produkty wypełnione wyjątkowym smakiem i aromatem.

Moniecka Spółdzielnia Mleczarska należy do jednych z najbardziej innowacyjnych zakładów mleczarskich funkcjonujących na terenie Polski. Duże nakłady inwestycyjne umożliwiają płynne i systematyczne rozbudowywanie i unowocześnianie firmy. Automatyczne linie do produkcji serów dojrzewających o wydajności do 600 tys. litrów mleka na dobę to tylko jedne z wielu udogodnień, które pozwalają nam działać szybko i efektywnie, a przy tym w pełni profesjonalnie.

Bezpieczeństwo klientów oraz najwyższa jakość produktów to nasze priorytety. Mleko pozyskujemy od najlepszych dostawców, dbamy o pełen profesjonalizm na każdym etapie produkcji i pilnujemy, by surowiec spełniał ścisłe normy bezpieczeństwa. Potwierdzeniem doskonałej jakości są m.in. Zakładowy Kodeks Dobrej Praktyki Produkcyjnej / Dobrej Praktyki Higienicznej GMP/GHP oraz System HACCP.

Każdy znajdzie coś dla siebie – rodzaje sera

Na samym początku tekstu wspomnieliśmy, że na świecie istnieje ponad 4 tys. gatunków sera. Możemy podzielić je ze względu na rodzaj wykorzystanego mleka, zawartość tłuszczu, proces produkcyjny, zastosowane technologie oraz typ i czas dojrzewania. W zależności od gatunku sery różnią się od siebie smakiem, aromatem, konsystencją, wartościami odżywczymi i przeznaczeniem.

Sery najczęściej klasyfikuje się według technologii wytwarzania i typu dojrzewania. Wyróżnimy gatunki:

 1. podpuszczkowe – miękkie z porostem pleśniowym (brie, camembert), z przerostem pleśniowym (roquefort, gorgonzola) i pomazankowe (bryndza), półtwarde (tylżycki, limburski) oraz twarde (gouda, ementaler, mozzarella żółta, parmezan, radamer),
 2. kwasowe – niedojrzewające (twaróg) i dojrzewające (gomółka).

Sery podpuszczkowe otrzymuje się w wyniku ścięcia mleka za pomocą podpuszczki – naturalnej lub mikrobiologicznej. Następnie masę poddaje się dojrzewaniu. Sery miękkie są lekkie i delikatne, półtwarde charakteryzują się lepkością i kruchością, natomiast twarde są dość elastyczne.

W produkcji serów kwasowych skrzep poddaje się obróbce mechanicznej i termicznej. Do wytwarzania twarogów wykorzystuje się mleko odtłuszczone (sery chude) lub normalizowane (sery tłuste i półtłuste).

Poza serami podpuszczkowymi i kwasowymi dodatkowo wymienimy gatunki kwasowo-podpuszczkowe (serek wiejski) i zwarowe (ricotta).

Innym popularnym podziałem serów jest kategoryzacja pod względem zawartości tłuszczu. Według niej sery dzielą się na:

 • śmietankowe – podpuszczkowe 50% tłuszczu w suchej masie, a kwasowe 55%,
 • pełnotłuste – kolejno 45% i 42%,
 • tłuste –40% i 30%,
 • półtłuste – 20% i 15%,
 • odtłuszczone – 10-20%, wyłącznie podpuszczkowe,
 • chude – <10% i <14%.

Produkcja sera gouda

Gouda to jeden z najpopularniejszych produktów mleczarskich na polskim rynku. Według źródeł jego tradycja sięga XII wieku. Nazwa sera pochodzi od miejscowości Gouda położonej nieopodal Rotterdamu.

Gouda to twardy, podpuszczkowy ser dojrzewający wytwarzany z mleka krowiego. Jego produkcja w Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej przebiega tak, jak w przypadku innych serów tego gatunku:

 1. pasteryzowane mleko miesza się z podpuszczką,
 2. powstaje skrzep, który się rozdrabnia i odsącza do momentu uzyskania serowej masy,
 3. masę umieszcza się w okrągłych formach i moczy przez kilka dni.

Ostatni – i jednocześnie najważniejszy – etap produkcji sera typu holenderskiego gouda to dojrzewanie. Proces ten może trwać nawet kilka lat. Absolutnym minimum jest 18 tygodni. Im dłużej ser dojrzewa, tym zyskuje więcej smaku i aromatu.

Goudę ceni się na uniwersalność. Pasuje do kanapek i zapiekanek. Świetnie komponuje się z białym winem, owocami czy konfiturą z pigwy.

MSM Mońki – producent serów typu holenderskiego

MSM Mońki chce sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Naszym celem jest podbijać podniebienia największych smakoszy i gościć na stołach osób o najróżniejszych gustach. Swój cel relizujemy, oferując różnorodny asortyment, dopasowany do wymagań nawet najbardziej wymagających koneserów serów.

Moniecka Spółdzielnia Mleczarska to przede wszystkim producent serów typu holenderskiego. Podlaski o sprężystej konsystencji i intensywnym smaku, Edamski o lekko orzechowej nucie i łagodny, stonowanym smaku, Morski wyróżniający się oryginalnym aromatem, czy też najpopularniejszy ser dojrzewający Gouda ceniony za śmietankowy, wyrazisty smak i idealną konsystencję – każdy znajdzie coś dla siebie.

Produkcja sera szwajcarskiego w MSM Mońki

Drugą dużą kategorię stanowią gatunki szwajcarskie z charakterystycznymi dziurami, które nadają im wyjątkowy wygląd. MSM Mońki to producent sera Nadbiebrzańskiego, który wyróżnia się delikatnością i lekko słodkim smakiem. Ofertę serów szwajcarskich dopełniają aromatyczny ser Moniecki, a także łagodny Aldamer, który idealnie sprawdza się jako dodatek do lekkiego wina.

W ofercie Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej znajdują się również takie produkty jak:

 • masło extra o niezwykle kremowej konsystencji,
 • serwatka w proszku, czyli podstawowy element w kuchni każdego piekarza i cukiernika,
 • mleko w proszku, które idealnie nadaje się z rozmaitych wypieków.

MSM Mońki – producent serów w plasterkach

Współczesny klient stawia na wygodę. Jako konsumenci lubimy proste i praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne przygotowywanie smacznych, domowych potraw. Producent sera MSM Mońki wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując sery w plasterkach, zapakowane w funkcjonalne, szczelne opakowania.

Jakie sery dostępne są w wersji plasterkowanej? Przede wszystkim uwielbiana przez małych i dużych Gouda, słynąca z idealnie śmietankowego smaku i pobudzającego zapachu. Gouda w plasterkach to doskonałe rozwiązanie do kanapek.

Miłośnicy perfekcyjnie wyważonych smaków z pewnością docenią ser Podlaski. Ser Podlaski MSM Mońki jest delikatny, lekko kwaśny i ma idealnie miękki, elastyczny miąższ. W naturalności sera zamknięte są wszystkie walory Podlasia.

Ser Edamski w plastrach oferowany przez MSM Mońki to naturalność przełamana orzechową nutą. Jest to świetny dodatek do chrupiącego, domowego pieczywa oraz słodkich powideł. Doskonale sprawdza się w duecie z chałką, maślaną bułeczką czy babką drożdżową.

Cechą charakterystyczną sera Morskiego w plastrach produkowanego przez MSM Mońki jest mleczny smak. Ma łagodną strukturę i lekką konsystencję. Dobrze się rozpuszcza, dzięki czemu znakomicie pasuje do domowych zapiekanek i tostów.

MSM Mońki to także producent sera Aldamer w plastrach. Aldamer to ser typu szwajcarskiego o łagodnym, subtelnie słodkim smaku. Zwarty miąższ ozdobiony jest dziurkami o wielkości orzechów laskowych. Ser Aldamer w plastrach doskonale nadaje się do dań na zimno i na ciepło, w tym do kanapek, zapiekanek czy imprezowych przekąsek.

Dlaczego warto jeść żółty ser?

Wokół serów narosło mnóstwo mitów dietetycznych. Wiele osób uważa je za niezdrowe i tuczące. Całkowicie niesłusznie. Owszem, sery mają wysoką wartość energetyczną i mogą przyczynić się do wzrostu wagi, jeśli będziemy jeść ich za dużo. Jednak spożywane w umiarze są bardzo zdrowe i mogą przynieść wiele korzyści dla całego organizmu. Prawdziwy, wyprodukowany według tradycyjnej receptury ser żółty to skarbnica cennych substancji odżywczych.

Sery, jako pochodne mleka, są doskonałym źródłem wapnia (nawet 160-200 mg w jednym plastrze). Wapń to jeden z najważniejszych składników mineralnych dla organizmu człowieka. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu mechanizmów – buduje tkankę łączną, kości i zęby, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, regulacji niektórych hormonów, przewodzeniu impulsów nerwowych i regeneracji komórek. Wapń stosuje się w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, w przypadku zatruć metalami ciężkimi i w stanach zapalnych.

W serze żółtym nie brakuje także witaminy B12, która odpowiada za utrzymanie układów krwionośnego, nerwowego i pokarmowego w doskonałej kondycji. Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i czerwonych krwinek, odpowiada za wiele reakcji metabolicznych, tworzy osłonkę mielinową włókien nerwowych, a także wspiera syntezę ważnych neuroprzekaźników, w tym dopaminy.

Inne cenne substancje znajdujące się w serze żółtym to:

 • potas – mikroskładnik odpowiedzialny za regulację poziomu pH komórek, właściwe przewodzenie impulsów nerwowych; od jego stężenia w organizmie zależą również zasoby glikogenu, który gwarantuje prawidłową pracę mięśni,
 • fosfor – pierwiastek, który ma wpływ na układ kostny, bierze udział w procesach zachodzących w układzie nerwowym i przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu,
 • cynk – pierwiastek chemiczny ważny dla skóry, włosów i paznokci; bierze udział w regulacji pracy trzustki, a dzięki temu wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny.

Warto wspomnieć również o tym, że ser jest doskonałym źródłem białka, które jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W 100 g sera cheddar jest 25 g protein, w 100 g goudy ponad 27 g, a w 100 g ementalera ponad 28 g! Białko dostarcza energii, wspiera budowę tkanki mięśniowej i kostnej i pomaga regulować gospodarkę metaboliczną.

Jak kupić najlepszy ser?

Ser najlepiej kupować w mniejszych ilościach, ale częściej. Taka praktyka gwarantuje najwyższą jakość i doskonałe walory smakowe produktu. Ponadto zapobiega wyrzucaniu zepsutego jedzenia – co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

Aby korzystać ze wszystkich dobroczynnych wartości odżywczych sera i jednocześnie cieszyć się wyjątkowym smakiem i niepowtarzalnym aromatem, należy postawić na produkt przygotowany według starannie opracowanej receptury z najlepszego mleka. Producenci sera żółtego powinni skupować surowiec wyłącznie od zaufanych dostawców i dbać o wysokie standardy na każdym etapie jego przetwarzania.

Ideą MSM Mońki jest dążenie do wybitnej jakości tworzonych produktów! Dbamy o to, aby mleko wykorzystywane do produkcji naszych serów spełniało rygorystyczne normy. Surowiec pozyskujemy z lokalnych gospodarstw. Współpracujemy wyłącznie z zaufanymi dostawcami, którzy są w stanie zapewnić nam mleko w klasie ekstra. Łącząc doskonałą jakość składników z najnowocześniejszą technologią serowarstwa, możemy wytwarzać wyjątkowe produkty, które podbijają nawet najbardziej wymagające kubki smakowe.

Działamy w Dolinie Biebrzy, w której króluje dzikość krajobrazu i piękno natury. Szanujemy to, co nas otacza i czerpiemy z tego wszystko, co najlepsze. Kochamy naturalność, która przejawia się w smaku naszych serów. Kremowe i lekkie, a przy tym wyraziste i pełne wyjątkowego aromatu – wyroby producenta serów typu holenderskiego i szwajcarskiego MSM Mońki trafiają w gust nawet tych najbardziej wymagających!

Produkty MSM Mońki to doskonała jakość potwierdzona licznymi nagrodami. Sery Gouda, Aldamer i LUX MSM Mońki zostały wyróżnione w XXIV Krajowej Ocenie Serów i Twarogów. Komisja Superarbitrów, biorąc pod uwagę prawidłowość oznakowania, estetykę i funkcjonalność produktów oraz dodatkowe informacje na opakowaniu, przyznała MSM Mońki 4 medale im. prof. dr hab. Zbigniewa Śmietany w różnych kategoriach. Wyróżnienie było dużym sukcesem!

MSM Mońki może także poszczycić się Nagrodą Prezesa AR i MR za zajęcie VII miejsca w rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich otrzymaną podczas targów Mleko-Expo zorganizowanych w 2019 roku.

Staranna produkcja sera to nie wszystko – przechowywanie i podawanie

Na jakość, smak i aromat sera wpływa wiele czynników. Wspomnieliśmy, że do najistotniejszych należą proces produkcyjny oraz klasa wykorzystanych składników. Jednak nie mniej ważne jest to, jak przechowujemy zakupiony produkt.

Ser plasterkowany warto przechowywać w oryginalnym opakowaniu lub w folii spożywczej bądź aluminiowej. Dopływ powietrza jest tu bowiem głównym winowajcą odpowiedzialnym za psucie się sera. Produkty MSM Mońki pakowane są w praktyczne opakowania „otwórz-zamknij”. Dzięki nim klienci mogą cieszyć się pełnią smaku i aromatu oraz wyjątkową świeżością serów przez wiele dni.

Deska serów – prosta przekąska na każdą okazję

Sery przede wszystkim stanowią doskonałą przekąskę. Kultowa deska serów to znakomite rozwiązanie na szalone imprezy z przyjaciółmi, przyjęcia w rodzinnym gronie czy romantyczne wieczory tylko we dwoje.

Jakich serów użyć do przygotowania takiego przysmaku? Kluczem do stworzenia wyjątkowej kompozycji jest różnorodność. Warto postawić na produkty różniące się od siebie smakiem, konsystencją i metodą wytwarzania. Najlepiej połączyć lekkie, kremowe rodzaje z gatunkami półtwardymi i twardymi. Sery Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej sprawdzą się idealnie! Na desce nie może zabraknąć szwajcarskiego sera podpuszczkowego Nadbiedrzańskiego, który wyróżnia się łagodnym smakiem z lekko słodkawą nutą. Obowiązkowym składnikiem deski jest ser Gouda MSM Mońki o delikatnym smaku, sprężystym miąższu i pobudzającym zapachu. Kompozycję doskonale dopełnią miękki Camembert, włoski Parmezan i aromatyczny Limburger.

Warto pamiętać, że ser najlepiej smakuje wtedy, gdy jego temperatura jest niższa o ok. 2-3°C od temperatury pokojowej. Aby cieszyć się odpowiednią strukturą, która pozwoli poznać intensywne walory smakowe i zapachowe serów, warto wyciągnąć je z lodówki przynajmniej na godzinę przed spożyciem.

Garść pomysłów na potrawy z serem

Ser to składnik wielu wspaniałych potraw na słodko i na wytrawnie. Można wykorzystać go zarówno w prostych posiłkach na co dzień, jak i w wykwintnych daniach przypominających prawdziwe dzieła sztuki z najekskluzywniejszych restauracji.

Ser to przede wszystkim podstawowy dodatek do domowej pizzy! Jaki ser do pizzy wybrać? Według tradycyjnej włoskiej receptury powinna być to mozzarella. Łagody smak mozzarelli idealnie komponuje się z ciastem. Ponadto doskonale rozpuszcza się podczas pieczenia.

Miłośnicy serów żółtych mogą wybrać goudę lub cheddara. Natomiast tym osobom, które lubią kremowe produkty, z pewnością przypadnie do gustu pizza z ricottą.

Inne potrawy, które doskonale smakują z serem, to:

 • zapiekanki makaronowe i ziemniaczane,
 • grzanki i kanapki,
 • pierogi,
 • makarony,
 • mięsa,
 • lazania,
 • tortille,
 • burgery,
 • lekkie sałatki,
 • zupy.

Produkcja masła krok po kroku

Na półkach sklepowych możemy znaleźć mnóstwo produktów określanych jako „masło”. Jednak niewiele z nich rzeczywiście charakteryzuje się idealnie śmietankowym smakiem i delikatną, kremową konsystencją. Masło dzieli się na 4 rodzaje: extra, delikatesowe, wyborowe i stołowe. Pierwsze 3 muszą zawierać minimum 80% tłuszczu i nie więcej niż 16% wody. Natomiast rodzaje stołowe składają się z min. 73,5% tłuszczu i max. 24% wody. Za najlepsze uważane są masła extra. Ceni się je za delikatny, śmietankowy smak, wyjątkowy aromat i doskonałą konsystencję.

Produkcja masła extra powinna przebiegać według surowych, ściśle określonych reguł. Proces dzieli się na kilka etapów. W pierwszym z nich mleko poddaje się wirowaniu, w celu wydzielenia śmietanki. Śmietanka uzyskana w taki sposób zwykle składa się z 30-35% tłuszczu i ma lekko kremową lub białą barwę.

Aby zniszczyć szkodliwe bakterie, drożdże i pleśń, śmietankę pasteryzuje się w temperaturze około 90°C. Następnie prowadzi się proces odgazowania, który polega na usunięciu lotnych substancji pochodzących np. z produktów działania mikroflory.

Kolejny etap to chłodzenie śmietanki, inaczej nazywane dojrzewaniem fizycznym. Często równocześnie prowadzi się dojrzewanie biologiczne, czyli proces fermentacji, które nadaje finalnemu produktowi orzeźwiający smak i specyficzny aromat. Co więcej, czasem do masy dodaje się barwniki (np. beta-karoten czy annato), które odpowiadają za charakterystyczny kolor gotowego masła. Nie są to jednak kroki konieczne.

Kluczowe w procesie produkcji masła jest zmaślanie śmietany. Jest to specjalny proces mieszania, który przemienia substancję typu olej w wodzie w substancję woda w oleju, czyli masło. Aby pozbyć się resztek maślanki, białka i laktozy z ziarenek tłuszczowych, zmaśloną śmietankę płucze się wodą. Wypłukane ziarna można dosolić (niekoniecznie). Następnie ziarna się ugniata, aby usunąć nadmiar wody. Tak przygotowany produkt jest formowany i pakowany.

Masło extra MSM Mońki to doskonały dodatek do słodkich i wytrawnych dań. Znakomicie komponuje się z rybami, mięsami czy makaronami. Ponadto stanowi świetną bazę do kruchych, delikatnie śmietankowych ciast i ciasteczek. Masło ekstra to wyjątkowy smak i niepowtarzalny aromat zamknięty w niewielkiej kostce!

MSM Mońki – producent mleka w proszku

Mleko w proszku to przetwór mleczny otrzymywany poprzez zagęszczenie mleka krowiego (pełnego, znormalizowanego lub odtłuszczonego) i jego wysuszenie. Technologia produkcji mleka w proszku została opracowana ponad 150 lat temu, a dokładnie w 1855 roku. Znormalizowane lub odtłuszczone mleko w pierwszej kolejności poddaje się pasteryzacji. Jej celem jest eliminacja wszelkich drobnoustrojów i zniszczenie enzymów rodzimych mleka. Aby pozbyć się do 50% wody w mleka, producent zagęszcza je w specjalnych wyparkach próżniowych. Z zagęszczonego mleka ponownie odparowuje wodę – tym razem w suszarkach rozpyłowych. Proces odbywa się w temperaturze 140-200°C.

Dlaczego wodę z mleka odparowuje się w dwóch etapach? Wstępne zagęszczanie nie tylko poprawia właściwości gotowego produktu, ale także pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii podczas drugiego odparowywania, czyniąc proces bardziej ekonomicznym.

Gotowy produkt musi charakteryzować się określonymi parametrami, a w tym właściwą zwilżalnością, rozpuszczalnością, trwałością i odpowiednim składem chemicznym. Proces produkcyjny powinien przebiegać w taki sposób, aby obróbka cieplna i pasteryzacja nie wpłynęły negatywnie na jego właściwości i zawartość składników odżywczych. Producent mleka proszku powinien poddać gotowy produkt kontroli organoleptycznej.

Mleko w proszku ceni się za uniwersalność i szerokie możliwości zastosowania. Firmy chętnie wykorzystują je w produkcji jogurtów, lodów, pieczywa czy ciast. Doskonale sprawdza się także jako składnik domowych deserów i wypieków – a w tym bloku czekoladowego, czyli kultowego przysmaku z czasów PRL-u.

Serwatka w proszku – produkcja, właściwości i zastosowanie

Serwatka w proszku to obecnie jeden z najpopularniejszych dodatków spożywczych wykorzystywanych do produkcji żywności. Jest składnikiem czekolad, zup, sosów, serów topionych, pokarmów dla niemowląt czy lodów. Co ciekawe, przez długi czas traktowano ją jako produkt uboczny bez żadnej wartości. Dopiero później odkryto jej cenne właściwości, a dzięki temu stała się ważnym elementem przetwórstwa mleczarskiego. Dziś wykorzystuje się ją do poprawy smaku, struktury i innych cech sensorycznych wielu produktów spożywczych – nadaje odpowiedni kolor skórce pieczywa, poprawia jakość mięsa i ryb, dodaje żywności puszystości.

Jak robi się serwatkę w proszku? Słodki produkt podpuszczkowy powstaje podczas produkcji serów żółtych serów dojrzewających, a kwasowy w procesie wytwarzania twarogu. Serwatkę w proszku otrzymuje się poprzez odparowanie części wody z serwatki płynnej. Substancję wstępnie podgrzewa się do temperatury 58-60°C, wykorzystując płytowe wymienniki ciepła, a następnie ogrzewa w 65°C za pomocą pary wodnej. Otrzymany produkt suszy się w bębnowej lub rozpyłowej suszarce.

Serwatka w proszku to skarbnica cennych substancji odżywczych. Odpowiednio wyprodukowana jest źródłem doskonale przyswajalnych białek serwatkowych i ma wysoką zawartość laktozy o niskim indeksie glikemicznym. Serwatka przygotowana na bazie naturalnych składników jest bogata w wapń, potas, witaminy z grupy B, magnez, cynk i fosfor. Dzięki temu ma działa dobroczynnie na cały organizm – obniża cholesterol, osłania żołądek i jelita, a także poprawia wygląd włosów i paznokci. Ponadto jest lekkostrawna.

Kilka słów na koniec

Ser gości na naszych stołach od wieków. W starożytności produkcja sera była formą wydłużenia czasu przydatności mleka. W średniowieczu ser stanowił ważny element diety ludzi z różnych sfer. Dziś jest jedną z najsmaczniejszych przekąsek i dodatków do rozmaitych potraw.

Uwielbiamy sery za różnorodność. Miękkie gatunki podpuszczkowe zachwycają nas swoją delikatnością i lekkością, wersje półtwarde i twarde zachęcają wyjątkowymi aromatami, a kwasowe wnoszą do diety nutkę orzeźwienia. Sery doskonale komponują się z wieloma produktami spożywczymi. Można wykorzystać je w prostych potrawach i wykwintnych daniach – na słodko i na wytrawnie.

MSM Mońki jako producent sera szwajcarskiego, holenderskiego i innych wyrobów mleczarskich dąży do tego, by zdobywać podniebienia największych smakoszy. Najwyższe standardy produkcji, doskonała jakość składników i naturalność, która przejawia się na każdym etapie działania – to wszystko przekłada się na niepowtarzalne smaki, wyjątkowe konsystencje i świeżość oferowanych produktów. Zasmakuj natury! Skosztuj rozpływających się w ustach, wypełnionych pobudzającym zapachem serów MSM Mońki i dowiedz się, czym jest prawdziwa przyjemność.

Jak przechowywać ser?

Ser to delikatny artykuł spożywczy. Przechowywany w nieodpowiedni sposób może stracić swoje drogocenne wartości i wyjątkowy smak. Ser, jak każdy inny produkt z grupy nabiałowej, należy trzymać w lodówce. Optymalne warunki, spowalniające rozmnażanie się szkodliwych bakterii i mikroorganizmów, to ok. 4-7°C (środkowe i górne półki w chłodziarce).

Jak wykorzystać serwatkę w kuchni?

Rodzaj kwasowy doskonale sprawdza się do zakwaszania zup i sosów. Z powodzeniem można dodać ją do barszczu ukraińskiego, chłodnika lub żuru. Ponadto może stanowić dobry dodatek do chleba na zakwasie. Słodką serwatkę dodaje się do wypieków, koktajli i deserów.

Jak podawać sery?

Sery powinny być podawane w towarzystwie słodkich i wytrawnych dodatków. W zależności od koncepcji i preferencji można wykorzystać: winogrona, truskawki, daktyle, rodzynki, orzechy włoskie, grissini, bruschetty, pesto, oliwki, miód, wędliny czy konfitury.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt