Nawigacja

Fitech praca opinie
dział B&R – jak zwiększyć jego skuteczność?

Branże

Dział badań i rozwoju to temat dyskusyjny. Czy warto otwierać go w swojej firmie? Jak zorganizować jego pracę? Kto powinien w nim zasiadać? Co zrobić, by pracował efektywniej? Odpowiedzi na te pytania nie są proste. Ale warto kierować się wskazówkami firm, w których dział B&R funkcjonuje z ogromnym powodzeniem. Przykładem takiej firmy jest nasz stały klient – Fitech – praca, opinie, realizowana przez jego zespół przynosi niesamowite efekty. Przybliżamy jej tajniki.

Dział badań i rozwoju – dlaczego warto mieć go w firmie?

Powołanie w swoim przedsiębiorstwie działu B&R to inwestycja. Nie da się bowiem ukryć, że zwykle jego działalność pochłania mnóstwo funduszy. A to, czy wygeneruje tak samo duże korzyści, nie jest wcale pewne. Jak podkreślają eksperci Fitech, praca opinie takiego działu w wielu przypadkach zaowocowała jednak powstaniem przełomowych rozwiązań, które pozwoliły firmie zyskać przewagę konkurencyjną.

Z kolei działy badawczo-rozwojowe nastawione na rozwój technologii wspierających samą produkcję, jaka realizowana jest w firmie, są często w stanie opracować rozwiązania, które w znaczącym stopniu zmniejszają koszty produkcji. Niezależnie od tego, jak ambitne cele stawiamy przed działem B&R, jedno jest pewne. Nasi klienci, poinformowani o fakcie istnienia w firmie takiego działu, automatycznie zaczną postrzegać ją lepiej. Jako profesjonalną, innowacyjną i dbającą o jakość. Wszystko to przekłada się oczywiście na wyniki sprzedaży.

Dobór zespołu – najważniejszy etap tworzenia działu B&R

Nawet jeżeli firma dysponuje dużym budżetem na badania i rozwój, ale nie ma mocnego zespołu, ciężko liczyć na to, że odniesie na tym polu spektakularny sukces. W pracy badawczo-rozwojowej liczą się bowiem pomysły. A te rodzą się w głowach ludzi, dlatego tak ważny jest przemyślany dobór członków zespołu. Muszą tworzyć go osoby, dla których praca w dziale B&R nie będzie jedynie wyzwaniem zawodowym, ale także pasją. Biegłość i nieszablonowe myślenie to cechy, których zdecydowanie powinniśmy poszukiwać w potencjalnych kandydatach, ale nie zapominajmy też o kompetencjach miękkich.

Na nic bowiem zda się pracownik, który nie potrafi skutecznie komunikować się z zespołem albo który ma słomiany zapał do realizacji projektów. Nieraz wewnątrz działu B&R warto utworzyć kilka zespołów kompetencyjnych. Tak jak zostało to zrobione w Fitech: praca, opinie każdego z nich, skupiają się wówczas na jednym celu. Zaś osoby, które stworzą dany zespół, mogą zostać odpowiednio dobrane. Zarówno pod względem wiedzy i umiejętności, jak i pod względem osobowości i zdolności do przyjmowania takiego samego modelu pracy.

Fitech: praca badawczo-rozwojowa nie znosi presji

Dobry zespół to jedno, ale ważne jest także to, aby miał on zapewniony odpowiedni poziom swobody i niezależności. Tylko w takiej atmosferze mogą rodzić się naprawdę dobre, kreatywne pomysły. Błąd, jaki popełnia wiele zarządów firm, to traktowanie działu B&R jak każdego innego działu w firmie. Czyli oczekiwanie, że każde podejmowane przez niego działanie musi zakończyć się sukcesem i zyskiem.

Tymczasem dział badawczo-rozwojowy nie ma charakteru wykonawczego. To dział kreatywny, który rządzi się swoimi prawami. A porażki są wpisane w jego działanie. I wcale nie oznaczają, że pracownicy „za słabo się starali”. Jak twierdzą menedżerowie Fitech, praca omawianego działu to często projekty, które kosztowały wiele wysiłku, a końcowo wylądowały w koszu, gdyż po drodze zorientowano się, że nie osiągną zakładanego celu. Sporo jest także takich, które wdrożono, ale nie odniosły one zakładanego sukcesu. Szacuje się, że jeśli choć kilka procent ze wszystkich projektów realizowanych przez ten dział można uznać za udane, to taki wynik jest naprawdę dobry.

Dział badań i rozwoju nie może czuć na sobie presji efektywności, ale również i presji terminów. Nie można wymagać, że w mgnieniu oka stworzy on spektakularny projekt, którym firma podbije rynek. Trzeba raczej zakładać, że rozwiązanie, nad którym aktualnie pracuje, może zostać wprowadzone nawet za kilka lat.

Fitech: praca opinie zespołu B&R

Kolejnym błędem często popełnianym przez kierownictwo jest angażowanie członków zespołu B&R do pracy nad innymi, drobnymi projektami. Zwykle są one związane z usuwaniem bieżących problemów technicznych na produkcji. Wszystko przez to, że w zespołach tego typu często znajdują się wykwalifikowani mechanicy, automatycy i specjaliści od konkretnych systemów, wykorzystywanych przez firmę. Kierownictwo może więc wpaść na pomysł, że nie opłaca się zatem szukać do naprawy kogoś z zewnątrz, skoro eksperta mamy pod ręką.

Niestety, taki tryb pracy nie sprzyja kreatywności. Zespół, który ciągle odrywany jest od swojego głównego zadania, nie będzie w stanie się na nim skupić. Musimy zaakceptować, że dział B&R to część przedsiębiorstwa, która żyje niejako swoim życiem. To dział, który powinien współpracować z innymi jednostkami w firmie, ale także z jej otoczeniem zewnętrznym. Jak podkreślają specjaliści Fitech, praca opinie w ramach badań i rozwoju to z jednej strony ciągłe śledzenie poczynań konkurencji. Z drugiej strony – nowych trendów i technologii, również tych dostępnych w jednostkach zagranicznych. To także praca z klientami firmy, której celem jest poznanie ich opinii i oczekiwań. Po to, aby na tej bazie móc wyznaczyć kierunki zmian i rozwoju firmy. Nie mniej ważna jest też współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi i partnerami, którzy mogą zapewnić cenne wsparcie technologiczne.

Dwa główne modele pracy

Projektując firmowy dział badań i rozwoju warto też zastanowić się, czego konkretnie od niego oczekujemy. Większość przedsiębiorstw upatruje w nim dostawcy technologii czy rozwiązań, które umożliwią udoskonalenie dotychczasowych produktów firmy, a przez to wyróżnienie ich na tle konkurencji. Jest to więc podejście zorientowane na to, co firma aktualnie posiada. Wyróżnia się też inne podejście – nastawione na poszerzanie horyzontów działalności firmy. Mowa tutaj na przykład o zakładach produkcyjnych dysponujących zapleczem technicznym. Pozwala ono na tworzenie także innych rodzajów produktów, niż te, które tworzone są aktualnie. Niekiedy też autorskie rozwiązania firmy mogą zostać wykorzystane w nowym obszarze. Ale to właśnie zadaniem działu B&R jest odkrycie tego obszaru. A następnie przygotowanie wszystkiego, co konieczne, aby przenieść projekt z fazy pomysłu do fazy wdrożenia.

Czy warto uruchomić firmowy dział badawczo-rozwojowy? Na to pytanie każda firma sama musi znaleźć odpowiedź, analizując specyfikę swojej pracy i szacując potencjał rozwojowy, jaki tkwi w danej branży. Jedno jest natomiast pewne – działy badawczo-rozwojowe działające w zakładach produkcyjnych powinny zainteresować się współpracą z Fitech. Praca opinie w obszarze innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych w sferze produkcji zwykle nie obejdzie się bowiem bez solidnego wsparcia technologicznego.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt