Nawigacja

Ranking rekuperatorów – poznaj urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza

Branże

Rekuperatory umożliwiają odzyskiwanie ciepła wywiewanego z systemów wentylacyjnych w celu ogrzewania pomieszczeń. Tym samym pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła oraz zmniejszenie poboru energii potrzebnej do ogrzewania nawiewanego powietrza. Nic dziwnego, że z roku na rok rośnie popularność mechanicznych systemów wentylacji z możliwością odzyskiwania ciepła. Warto także zaznaczyć, że rekuperacja jest obowiązkowa w obiektach budowlanych, w których docelowo ma przebywać ponad 100 osób. Poznaj najnowszy ranking rekuperatorów i zdecyduj, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim budynku.

Dlaczego warto odzyskiwać ciepło z powietrza z użyciem rekuperatora?

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła, jest jednym z najbardziej popularnych trendów nowoczesnego budownictwa. Konieczność instalowania urządzeń wpływających na energooszczędność obiektów budowlanych i stosowania źródeł energii odnawialnej, dostrzegają zarówno właściciele firm czy osoby zarządzające budynkami użyteczności publicznej, jak i posiadacze domów jednorodzinnych, czy właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest doskonałą alternatywą dla klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Wysokie koszty ogrzewania wynikają przede wszystkim z dużych strat ciepła, a rekuperatory pozwalają w pełni wykorzystać powietrze wywiewane z wentylatorów do ogrzewania powietrza napływającego do budynku. Okazuje się także, że budynki, w których zainstalowano system rekuperacji, mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu możemy zmniejszyć moc posiadanego systemu grzewczego i dodatkowo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Rekuperatory regulują także mikroklimat panujący w budynku oraz zwiększają komfort życia alergików i osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Dzięki zamontowanym filtrom, powietrze z wentylatorów napływa do wewnątrz pomieszczeń wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, owadów, smogu, kurzu i alergenów. Jest świeże, czyste i pozyskane w pełni ekologiczny sposób. Dzięki rekuperacji wymiana powietrza odbywa się przy zamkniętych oknach. Nie trzeba zatem wietrzyć pomieszczeń, dzięki czemu unikamy przeciągów oraz nie wypuszczamy ciepłego powietrza zimą i nie wpuszczamy gorącego powietrza latem.

Montaż rekuperatora nie wymaga budowania drogich kominów wentylacji mechanicznej. Rekuperator podłącza się do systemu wentylacyjnego budynku. Mimo to, urządzenie znacznie łatwiej zainstalować w nowo powstającym budynku niż w już wykończonym obiekcie. Kanały, którymi przepływa powietrze, mają co najmniej kilkanaście centymetrów średnicy i w zależności od rodzaju wymiennika ciepła montowane są prostopadle lub równolegle do siebie. Montaż urządzeń do rekuperacji powietrza jest stosunkowo skomplikowany, dlatego wszelkie prace warto powierzyć profesjonalistom w tej dziedzinie. Zadbają oni o odpowiednie umiejscowienie rekuperatora oraz zamocowanie go tak, by umożliwić swobodny dostęp podczas czyszczenia i konserwacji.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

Rekuperatory składają się z kilku podstawowych elementów: wymiennika ciepła, wentylatora oraz filtrów powietrza. Decydując się na zakup rekuperatora warto wziąć pod uwagę wydajność, sprawność i jakość wszystkich trzech elementów.

Najczęściej stosowanym wymiennikiem ciepła w rekuperatorach jest wymiennik krzyżowy lub przeciwprądowy. W wymiennikach krzyżowych powietrze przepływa przez ustawione prostopadle kanały. Ciepłe powietrze wywiewane z wewnątrz ogrzewa zimne powietrze płynące innym kanałem z zewnątrz. Sprawność tego typu urządzeń sięga 50-70%, a przy dwóch wymiennikach ustawionych szeregowo aż 90%. Z kolei w wymiennikach przciwprądowych kanały przesyłu powietrza ustawione są równolegle – strumień zimnego powietrza skierowany jest w przeciwnym kierunku do strumienia powietrza ciepłego. Sprawność tego typu urządzeń o spiralnym kształcie kanałów sięga aż 95%.

Podczas wyboru odpowiedniego rekuperatora warto zwrócić uwagę nie tylko na wysoką wydajność odzysku ciepła, ale także niski poziom hałasu, trwałość konstrukcji, swobodną możliwość regulacji poszczególnych parametrów pracy oraz łatwość obsługi i konserwacji. Na sprawność i wydajność pracy rekuperatora wpływa także energochłonność zastosowanych w nim wentylatorów oraz jakość i konkretne właściwości filtrów powietrza. Warto pamiętać, by wybrany rekuperator spełniał wszelkie obowiązujące normy oraz posiadał niezbędne certyfikaty, w tym certyfikat Passivhaus.

Jakie rekuperatory przodują w rankingach popularności?

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe modele rekuperatorów, wykonane z użyciem innowacyjnych materiałów i wyposażone w coraz bardziej zaawansowane funkcje. Rekuperacja to inwestycja na długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór urządzenia, biorąc pod uwagę zarówno funkcjonalność, wydajność, jak i bezawaryjność całego systemu. Firmy oferujące systemy odzyskiwania ciepła wyróżniają się na tle konkurencji unikalnymi cechami produkowanych przez siebie urządzeń. Wybór jest naprawdę spory, dzięki temu, z pomocą specjalistów, jesteśmy w stanie idealnie dobrać rekuperator do indywidualnych potrzeb i konkretnych warunków instalacyjnych.

Rekuperatory dostępne na rynku różnią się między sobą takimi parametrami, jak:

  • wydajność, uzależniona od wielkości pomieszczeń oraz liczby osób z nich korzystających (zaleca się, by na jednego mieszkańca przypadało 20-30 metrów sześciennych powietrza na godzinę, a samo urządzenie odzyskujące ciepło z wentylacji pracowało efektywnie przy maksymalnie 70% swoich fabrycznych możliwości),
  • miejsce montażu urządzenia – do wyboru mamy rekuperatory podsufitowe lub ścienne, które nie wymagają dodatkowych nawierceń,
  • wielkość urządzenia oraz jego konstrukcja i jakość użytych materiałów,
  • klasa energetyczna, określająca poziom odzysku ciepła i zużycie prądu,
  • poziom hałasu generowanego przez urządzenie.

Listę rekuperatorów najwyżej ocenianych w rankingach popularności, otwierają:

1. Rekuperator Vasco DX4 E

Urządzenie gwarantuje odzysk ciepła na stałym poziomie 89%, przy wydajności przepływu powietrza na poziomie 400 m³/h. Posiada automatyczną kontrolę przepływu powietrza (Constant Flow) oraz modulowany bypass letni. W rekuperatorze zastosowano wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy oraz filtr powietrza ISO ePM1 55%. Pracę urządzenia nadzoruje się z wykorzystaniem internetowej sieci WiFI z poziomu aplikacji dostarczanej przez producenta. Z kolei poziom intensywności wentylacji oraz funkcję okresowego przewietrzania można kontrolować poprzez bezprzewodowy 3-biegowy przełącznik RF. W urządzeniu istnieje także możliwość sparowania dodatkowych czujników: wilgotności i dwutlenku węgla.

2. Rekuperator Vasco D275 IIIE

Zaprojektowany z myślą o małych i średnich obiektach budowlanych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 160 m². Dostępny w wersji montażu podsufitowego oraz naściennego. Jego maksymalna wydajność sięga 275 m³/h, a odzysk ciepła utrzymany jest na poziomie 90%. Urządzenie wykonane zostało ze spienionego polipropylenu, co znacznie sprzyja wytłumieniu ewentualnych hałasów. Rekuperator posiada automatyczną kontrolę przepływu powietrza – Constant Flow.

3. Rekuperator Vasco DX6 E

Wyjątkowo wydajny rekuperator, gwarantujący przepływ powietrza na poziomie 570 m³/h.  Zastosowano w nim wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy oraz filtr powietrza ISO ePM1 55%. Pracę urządzenia nadzoruje się z wykorzystaniem internetowej sieci WiFI z poziomu aplikacji dostarczanej przez producenta, kompatybilnej zarówno z systemem Android, jak i iOS. Rekuperator posiada automatyczną kontrolę przepływu powietrza (Constant Flow) oraz modulowany bypass letni.

4. Rekuperator Vasco X350E

Urządzenie do odzyskiwania ciepła z powietrza gwarantujące odzysk ciepła na poziomie 91%, przy wydajności przepływu powietrza na poziomie 350 m³/h. Pracę rekuperatora nadzoruje się z wykorzystaniem internetowej sieci WiFI z poziomu aplikacji. Aby zapewnić najwyższą efektywność działania urządzenia, producent zaleca zastosowanie dedykowanej grzałki wstępnej PTC 11VE44130.

5. Rekuperator Vasco DX5 E

Niewielkiej wielkości rekuperator z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym, charakteryzujący się wysoką wydajnością i efektywnością, w połączeniu z bardzo cichą pracą. Dzięki innowacyjnej konstrukcji pozwala na montaż w czterech położeniach: poziom, pion, przód lub tył. Rekuperator gwarantuje przepływ powietrza na poziomie 480 m³/h przy odzysku ciepła na poziomie 89%. Pracę urządzenia nadzoruje się z wykorzystaniem internetowej sieci WiFI z poziomu aplikacji dostarczanej przez producenta, która umożliwia zarówno zmianę ustawień rekuperatora, jak i podgląd bieżącej temperatury oraz status pracy bypassu, grzałki wstępnej i zabezpieczenia antyzamrożeniowego.

6. Rekuperator De Dietrich Recovens V400+

Niezwykle wydajne urządzenie, które dzięki zastosowaniu opatentowanego wymiennika, gwarantuje odzysk ciepła do 95%. Poprzez ciągłą filtrację, gwarantuje wolne od pyłów i alergenów czyste powietrze. Ponadto, rekuperator reguluje poziom dwutlenku węgla i właściwy poziom wilgotności, dzięki czemu uniemożliwia rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Urządzenie wzmocniono 30-milimetrową izolacją z wełny mineralnej o wysokiej gęstości, która minimalizuje straty ciepła i zapewnia wysoki poziom tłumienia hałasu. Sterowniki urządzenia pozwalają konfigurować różne tryby i harmonogramy pracy urządzenia. Rekuperator wyposażony został w duży wyświetlacz dotykowy LCD oraz niezwykle intuicyjne oprogramowanie.

Podsumowanie

Decydując się na rekuperator należy przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje zawarte na dołączonej do niego etykiecie energetycznej. Najbardziej efektywne urządzenia oznaczone są symbolem A+, który wskazuje, że w klimacie umiarkowanym dany rekuperator pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzewania domu na poziomie powyżej 42 kWh/metr kwadratowy rocznie. Na etykiecie energetycznej znajdziemy także informacje o poziomie hałasu generowanego przez konkretne urządzenie. Warto jednak pamiętać, że na poziom komfortu wpływa nie tylko głośność urządzenia, ale także dźwięk generowany przez pęd powietrza wpływającego i wypływającego z kanałów wentylacyjnych.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt