Definicja
Cross marketing – w dosłownym tłumaczeniu „marketing krzyżowy” – to strategia, która polega na współpracy pomiędzy co najmniej dwiema markami w celu wzajemnej promocji produktów lub usług. Stanowi formę marketingu partnerskiego, umożliwiającego firmom pozyskanie nowych klientów i zwiększenie swojej rozpoznawalności na rynku. To silne i opłacalne narzędzie.
Cross marketing – ciekawostki, które musisz znać!
Ideą cross marketingu jest odpowiednie wykorzystanie istniejącej bazy klientów partnera do promocji własnych produktów lub usług. Dzięki takiej współpracy obie strony mogą zwiększać swoje zasięgi, skuteczność marketingową, a także zaufanie względem marki. Przykładowo firma oferująca zdrowe, ekologiczne produkty spożywcze może nawiązać współpracę z marką rozpoznawalnego trenera personalnego lub centrum dietetycznego, by móc nawzajem jeszcze skuteczniej się promować. W takim przypadku obie marki pojawiają się w świeżym, nowym kontekście i tym samym docierają do nowego grona odbiorców. Pokazując efektywne połączenie sił, dodatkowo budzą zaufanie i budują swój wizerunek na nowym poziomie. Ich wartość po prostu rośnie.
Co ciekawe, cross marketing nie musi być drogim narzędziem promocyjnym. Firmy mogą współpracować na zasadzie organizacji wspólnych wydarzeń, wymiany linków czy też udostępniania treści. Koszty dzielą się wówczas między te podmioty, a zyski często okazują się spore. Do dyspozycji jest wiele kreatywnych sposobów realizowania takiego partnerstwa, bez dużych nakładów finansowych.
Cross marketing – najważniejsze informacje
Jednym z głównych korzyści cross marketingu jest możliwość dotarcia do nowych grup klientów, które mogą być zainteresowane ofertą partnera. Dzięki takiej współpracy firmy znacznie zwiększają swoją wiarygodność i prestiż poprzez połączenie z innymi renomowanymi markami.
Tym, co w cross marketingu wydaje się sprawą kluczową, jest dobór odpowiedniego partnera. Ważne, by działalność obu podmiotów była kompatybilna, a także by miały one wspólne wartości czy misję. Chodzi o wiarygodność, dlatego w pierwszej kolejności należy szukać takiego wspólnego mianownika. Zbieżny powinien być też target marek. We wspomnianym wyżej przykładzie spójna jest zarówno grupa odbiorców (to ludzie dbający o zdrowie, kondycję oraz samopoczucie), jak i wartości (zdrowy tryb życia, unikanie tego, co szkodliwe czy nienaturalne). Najlepiej, gdy partner posiada ugruntowaną pozycję na rynku i zbudował zaufanie odbiorców. Dobrym pomysłem jest dokładna analiza podmiotu przed podjęciem współpracy.
Kolejna ważna kwestia to fakt, że współpraca powinna być korzystna dla obu stron i nieść pozytywne wrażenia oraz skojarzenia. Tylko wówczas będzie odpowiednio budować wizerunek marki i przyciągać nowych odbiorców. Istotne jest również to, aby jasno sprecyzować cele i oczekiwania związane ze współpracą, a także formy jej realizacji. Unikniemy dzięki temu konfliktów oraz nieporozumień, a także zagwarantujemy sobie spójność wspólnego przekazu. Pamiętajmy, że zaangażowanie obu stron powinno być równomierne.
Podsumowanie
Podsumowując, trzeba podkreślić, że cross marketing to bardzo skuteczna i niosąca wymierne korzyści strategia marketingowa. Dzięki współpracy z innymi markami możesz zwiększyć widoczność swojej oferty, dotrzeć do nowych klientów (takich, którzy być może nigdy nie zetknęliby się z twoją marką), zoptymalizować koszty promocji oraz zbudować silniejszy wizerunek na rynku. Warto więc wziąć pod uwagę wykorzystanie tego narzędzia promocyjnego i poszukać potencjalnego partnera. Tego typu kooperacja może znacząco pomóc w osiągnięciu celów biznesowych.
Powiązane hasła:
narzędzie promocji, agencja kreatywna, agencja brandingowa, agencja konsultingowa, wizja firmy, agencja 360, doradctwo strategiczne, strategia produktu, plan strategiczny, strategia biznesowa