Nawigacja

Narzędzia marketingowe, które warto wykorzystać

Online marketing

Ważnym elementem marketingu w każdej firmie jest pomiar efektywności prowadzonej kampanii. Analiza pozwala określić, które działania przynoszą pożądane rezultaty, a które z nich należy poprawić. Do mierzenia efektów kampanii służą specjalistyczne narzędzia marketingowe. Które z nich warto wykorzystać?

Ewolucja marketingu 

Jesteśmy świadkami potężnej ewolucji marketingu. Ten niezwykle ważny dział strategicznego zarządzania firmą mknie do przodu wraz z rozwojem innowacyjnych technologii. Przeszliśmy od tradycyjnych reklam w prasie czy broszur wysyłanych mailowo do reklam banerowych w internecie i influencer marketingu. A to jeszcze nie koniec – nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach zanotujemy stagnację w branży marketingowej. Nieustannie powstają nowe formy marketingu i kanały komunikacji marketingowej, które dają przedsiębiorcom jeszcze więcej możliwości. Stwarzają nowe szanse, które – wykorzystane w umiejętny sposób – mogą przekuć się na prawdziwy sukces w biznesie. 

Dziś kluczowe znaczenie ma marketing internetowy. Dlaczego? Ponieważ internet to doskonałe miejsce do tego, by budować rozpoznawalność, nawiązywać i pielęgnować relacje z odbiorcami i kreować pozytywny wizerunek marki, który pozwoli jej z łatwością realizować zamierzone cele biznesowe. 

Do pomiaru efektywności działań w sieci wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia marketingowe online. Czym dokładnie są i na które z nich warto zwrócić uwagę?

Szukasz skutecznych kanałów komunikacji?

Wdrożymy strategię dopasowaną do potrzeb Twojej firmy!

Czym są narzędzia marketingowe?

Narzędzia marketingowe to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które umożliwiają ciągłą kontrolę przebiegu realizowanych kampanii. Narzędzia pomagają zoptymalizować pracę, zwiększają wydajność działań, a także poprawiają efekty wykonywanych zadań. Są skutecznym wsparciem w działaniach z zakresu:

Współczesny rynek oferuje nam niesamowitą różnorodność narzędzi marketingowych. Które z nich są najpopularniejsze?

Popularne narzędzia marketingowe 

Jednym najbardziej podstawowych, a przy tym najpopularniejszych, narzędzi marketingowych jest Google Analytics. Program umożliwia gromadzenie ogromnej ilości danych i pomaga w ocenie skuteczności prowadzonych kampanii marketingowych, biorąc pod uwagę:

 • liczbę wejść na stronę oraz czas spędzony na niej,
 • liczbę unikalnych użytkowników,
 • częstotliwość wizyt,
 • zaangażowanie odbiorców.

Google Analytics udostępnia statystyki wejść z urządzeń mobilnych, pozwala zestawiać ze sobą dane z podobnych kampanii prowadzonych w przeszłości i zapewnia wgląd w profile odwiedzających stronę. Google Analytics to potężna baza wiedzy niezbędnej w prowadzeniu efektywnych działań marketingowych.

Drugim popularnym narzędziem marketingowym jest Brand24, które nie tylko pozwala mierzyć skuteczność prowadzonych działań, ale także zapewnia pełną kontrolę nad wizerunkiem marki w sieci i ułatwia zarządzanie reputacją. Program udostępnia dane dotyczące zasięgów marki i liczby interakcji w mediach społecznościowych, emocji, jakie wywołuje kampania, a także wzmianek o firmie pojawiających się w różnych źródłach w sieci, w tym na Facebooku, Instagramie, forach, blogach i w serwisach newsowych.

Pomocnym narzędziem w marketingu jest Senuto, czyli program służący do analizy widoczności strony internetowej i jej pozycjonowania w Google. Za jego pomocą można sprawdzić m.in. konkretne słowa kluczowe, pod którymi widoczna jest domena w wyszukiwarce, a także historię SERP’ów dla określonego słowa kluczowego. 

Wśród podstawowych narzędzi marketingowych możemy wymienić również:

 • Google Search Console – sprawdza konkretne frazy kluczowe, 
 • Marketo – łączy dział marketingu z działem sprzedaży, a także jest wyposażone w funkcje do marketing automation, content marketingu, e-mail marketingu i analizy stron www,
 • Google Trends – sprawdza zainteresowania internautów z całego świata.

Specjalistyczne narzędzia do marketingu w mediach społecznościowych

Na dzisiejszym rynku media społecznościowe są nieodłącznym elementem działań marketingowych. Social media marketing warto wesprzeć odpowiednimi narzędziami. Jednym z nich jest Buffer, czyli program, który umożliwia sprawną i intuicyjną publikację, analizę i organizację wszystkich treści. Narzędzie nadaje priorytety ważnym wątkom pojawiającym się w mediach społecznościowych i wysyła powiadomienia o negatywnych reakcjach. Dzięki niemu przedsiębiorca może sprawnie i szybko zarządzać wizerunkiem marki w sieci. 

Pomocnym narzędziem w działaniach w mediach społecznościowych jest Hootsuite. Program śledzi najnowsze trendy i monitoruje konwersacje w social mediach. Na platformie dostępne są szczegółowe raporty, które wskazują, jakie działania przynoszą efekty, a jakie wymagają poprawy.

Do analizowania płatnych kampanii w social mediach można wykorzystać Iconosquare. Narzędzie przedstawia dane z kampanii w czytelny i przyjazny sposób, a także pozwala zarządzać wieloma profilami z poziomu jednego pulpitu nawigacyjnego.

Inne narzędzia marketingowe

Pomocne w działaniach marketingowych w sieci mogą być również takie narzędzia jak:

 • Semrush – program oferujący pomoc w zakresie SEO, analizie konkurencjimarketingu treści i marketingu w social mediach,
 • Zoom – platforma do współpracy pracowników marketingowych i zarządzania projektami,
 • Canva – platforma do projektowania treści wizualnych,
 • AdRoll – program do targetowania odbiorców,
 • Optimizely – oprogramowanie służące do testowania stron internetowych.

Dzięki intuicyjnym narzędziom marketingowym prowadzenie efektywnych działań jest zdecydowanie prostsze. Za ich pomocą w prosty i szybki sposób zmierzysz postępy realizowanych kampanii, zoptymalizujesz dotychczasowe kroki i zaplanujesz nowe inicjatywy. Narzędzia marketingowe pozwolą Ci sprawnie zarządzać projektami, skutecznie budować pozytywny wizerunek i z łatwością docierać do klientów. Dzięki narzędziom marketingowym sukces w biznesie jest na wyciągnięcie ręki!

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt