Usługi

Public Relations Strategia komunikacji Branding Google Ads Pozycjonowanie stron Tworzenie stron www

Oferta produktowa

Eventy firmowe Food marketing Komunikacja marketingowa Projektowanie graficzne Wsparcie sprzedaży Online marketing

Oferta konsultingowa

Social Media Komunikacja wewnętrzna Zarządzanie kryzysowe Employer Branding Marketing referencyjny Customer Lifetime Value Marketing B2B
powrót

Shopper marketing

Shopper marketing rozumie klientów

Shopper marketing – definicja

Shopper marketing to strategia marketingowa, która opiera się na zrozumieniu motywacji, potrzeb i preferencji klientów już na etapie toczącego się procesu zakupowego. To koncentracja działań marketingowych na osobach, które już znajdują się w sklepie i stoją przed decyzją dokonania zakupu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju narzędzia wzmacniające ich doznania zakupowe i motywujące do szybszego dokonania decyzji o zakupie.

Shopper marketing to różnego rodzaju inicjatywy podejmowane w oparciu o badania nad prawdziwymi, aktualnymi, choć czasem głęboko ukrytymi potrzebami i motywacjami klientów. Kluczem do sukcesu jest tu zastosowanie odpowiedniego bodźca marketingowego, który doprowadzi do finalizacji transakcji.

Istotą shopper marketingu jest koncentracja na tworzeniu lub ulepszaniu doświadczeń zakupowych zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Celem shopper marketingu jest przekształcenie osoby odwiedzającej sklep w kupującego. W największym skrócie, shopper marketing to sztuka przekonywania konsumentów do zakupu.

Shopper marketing – ciekawostki

Shopper marketing wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia i mechanizmy, by przyspieszyć decyzję o zakupie lub zintensyfikować wartość transakcji u osób, które już znajdują się w sklepie. W tym celu najczęściej stosuje obniżki cen, oferty pakietowe lub promocyjne ceny produktów uzupełniających. Co ciekawe, istotny wpływ na nasze decyzje zakupowe ma nie tylko sam produkt, ale także otoczenie w jakim się znajduje, jego zapach, oświetlenie, dźwięki w tle, ekspozycja towarów na półkach, a nawet szata graficzna, kolor, materiał i kształt opakowań.

Niezwykle pomocnym narzędziem, które sprawdza się zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym jest odpowiednia nawigacja, która pomaga klientom przejść krok po kroku do miejsc, które ułatwią mu podjęcie wyboru i finalizację transakcji. Takie prowadzenie klientów „za rączkę” pozwala w pełni kontrolować proces zakupu i precyzyjniej dobierać właściwe narzędzia marketingowe.

Innym ciekawym narzędziem wykorzystywanym w shopper marketingu są specjalne prezentacje przyciągające uwagę klientów i zachęcające ich do aktywnego udziału w testowaniu oferowanego produktu lub usługi. Możliwość degustacji lub testowania produktu, bądź usługi przed zakupem pomogą redukować ewentualne obawy i nabrać pewności, że decyzja o zakupie została podjęta w sposób świadomy, sprawdzony i dokładnie przeanalizowany.

Shopper marketing – informacje, które warto poznać

W centrum zainteresowania shopper marketingu znajduje się konkretna osoba. Shopper pojawia się w sklepie spontanicznie lub z listą gotowych zakupów, które planuje kupić. Może być przekonany do zakupu lub wahać się z podjęciem ostatecznej decyzji. Może posiadać konkretne przekonania o danej marce lub stykać się z nią po raz pierwszy. Może chcieć zaspokoić własne potrzeby lub potrzeby osób trzecich, które nie do końca są mu znane. Celem shopper marketingu jest zatem rozwiać jego wszelkie obawy i pytania oraz zachęcić, bądź zainspirować do zakupu.

Skuteczny shopper marketing to długofalowa strategia działania, realizowana na różnych etapach podejmowania decyzji o zakupie. To wybór takich narzędzi marketingowych, które wciągną konsumenta w świat marki.

Bardzo ważnym elementem efektywnej strategii shopper marketingu jest spójne i umiejętne wykorzystanie innych sposobów docierania do klienta, np. reklam w mediach, content marketingu w mediach społecznościowych, influencer marketingu, czy marketingu szeptanego.

Shopper marketing – podsumowanie

Shopper marketing jest niezwykle istotną strategią, ponieważ okazuje się, że coraz więcej decyzji zakupowych zapada spontanicznie już podczas wizyty w sklepie lub punkcie dystrybucji. Większość naszych zakupów jest nieplanowana, inspirowana skuteczną promocją lub chwilową potrzebą, która pojawiła się pod wpływem określonych emocji. Obserwacja konkretnych zachowań klientów w sklepie oraz umiejętność dopasowania swoich działań, by ułatwić im decyzję o zakupie jest kluczową kompetencją skutecznych marketerów i sprzedawców.

Powiązane hasła:

plan marketingowy, kreowanie wizerunku, zarządzanie marką, planowanie marketingowe, tworzenie wizerunku, pozyskiwanie klientów, audyt sprzedaży, działania brandingowe, tworzenie marki firmy, kreacja wizerunku

Potrzebujesz pomocy w rozwoju biznesu?

Bartosz Zieliński

Bartosz Zieliński Dyrektor Zarządzający

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Zadzwoń Zaloguj się Kontakt