Dienstleistungen

Öffentlichkeitsarbeit Kommunikationsstrategie Branding Google Ads Positionierung von Webseiten Webseitenentwicklung

Produktangebot

Firmenveranstaltungen Lebensmittelmarketing Marketingkommunikation Grafikdesign Vertriebsunterstützung Online Marketing

Beratungsangebot

Sozialen Medien Interne Kommunikation Krisenmanagement Arbeitgebermarke Referenzmarketing Customer Lifetime Value B2B-Marketing
zurückkehren

Shopper marketing

Shopper marketing rozumie klientów

Shopper marketing – definicja

Shopper marketing to strategia marketingowa, która opiera się na zrozumieniu motywacji, potrzeb i preferencji klientów już na etapie toczącego się procesu zakupowego. To koncentracja działań marketingowych na osobach, które już znajdują się w sklepie i stoją przed decyzją dokonania zakupu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju narzędzia wzmacniające ich doznania zakupowe i motywujące do szybszego dokonania decyzji o zakupie.

Shopper marketing to różnego rodzaju inicjatywy podejmowane w oparciu o badania nad prawdziwymi, aktualnymi, choć czasem głęboko ukrytymi potrzebami i motywacjami klientów. Kluczem do sukcesu jest tu zastosowanie odpowiedniego bodźca marketingowego, który doprowadzi do finalizacji transakcji.

Istotą shopper marketingu jest koncentracja na tworzeniu lub ulepszaniu doświadczeń zakupowych zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Celem shopper marketingu jest przekształcenie osoby odwiedzającej sklep w kupującego. W największym skrócie, shopper marketing to sztuka przekonywania konsumentów do zakupu.

Shopper marketing – ciekawostki

Shopper marketing wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia i mechanizmy, by przyspieszyć decyzję o zakupie lub zintensyfikować wartość transakcji u osób, które już znajdują się w sklepie. W tym celu najczęściej stosuje obniżki cen, oferty pakietowe lub promocyjne ceny produktów uzupełniających. Co ciekawe, istotny wpływ na nasze decyzje zakupowe ma nie tylko sam produkt, ale także otoczenie w jakim się znajduje, jego zapach, oświetlenie, dźwięki w tle, ekspozycja towarów na półkach, a nawet szata graficzna, kolor, materiał i kształt opakowań.

Niezwykle pomocnym narzędziem, które sprawdza się zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym jest odpowiednia nawigacja, która pomaga klientom przejść krok po kroku do miejsc, które ułatwią mu podjęcie wyboru i finalizację transakcji. Takie prowadzenie klientów „za rączkę” pozwala w pełni kontrolować proces zakupu i precyzyjniej dobierać właściwe narzędzia marketingowe.

Innym ciekawym narzędziem wykorzystywanym w shopper marketingu są specjalne prezentacje przyciągające uwagę klientów i zachęcające ich do aktywnego udziału w testowaniu oferowanego produktu lub usługi. Możliwość degustacji lub testowania produktu, bądź usługi przed zakupem pomogą redukować ewentualne obawy i nabrać pewności, że decyzja o zakupie została podjęta w sposób świadomy, sprawdzony i dokładnie przeanalizowany.

Shopper marketing – informacje, które warto poznać

W centrum zainteresowania shopper marketingu znajduje się konkretna osoba. Shopper pojawia się w sklepie spontanicznie lub z listą gotowych zakupów, które planuje kupić. Może być przekonany do zakupu lub wahać się z podjęciem ostatecznej decyzji. Może posiadać konkretne przekonania o danej marce lub stykać się z nią po raz pierwszy. Może chcieć zaspokoić własne potrzeby lub potrzeby osób trzecich, które nie do końca są mu znane. Celem shopper marketingu jest zatem rozwiać jego wszelkie obawy i pytania oraz zachęcić, bądź zainspirować do zakupu.

Skuteczny shopper marketing to długofalowa strategia działania, realizowana na różnych etapach podejmowania decyzji o zakupie. To wybór takich narzędzi marketingowych, które wciągną konsumenta w świat marki.

Bardzo ważnym elementem efektywnej strategii shopper marketingu jest spójne i umiejętne wykorzystanie innych sposobów docierania do klienta, np. reklam w mediach, content marketingu w mediach społecznościowych, influencer marketingu, czy marketingu szeptanego.

Shopper marketing – podsumowanie

Shopper marketing jest niezwykle istotną strategią, ponieważ okazuje się, że coraz więcej decyzji zakupowych zapada spontanicznie już podczas wizyty w sklepie lub punkcie dystrybucji. Większość naszych zakupów jest nieplanowana, inspirowana skuteczną promocją lub chwilową potrzebą, która pojawiła się pod wpływem określonych emocji. Obserwacja konkretnych zachowań klientów w sklepie oraz umiejętność dopasowania swoich działań, by ułatwić im decyzję o zakupie jest kluczową kompetencją skutecznych marketerów i sprzedawców.

Benötigen Sie Unterstützung bei Ihrer Geschäftsentwicklung?

Bartosz Zielinski

Bartosz Zielinski Geschäftsführer

+48 665 379 071
b.zielinski@commplace.pl
Ruf mich an Einloggen Kontakt