Nawigacja

Praca zespołowa jako forma integracji na wyjeździe

Imprezy firmowe
Praca zespołowa jako forma integracji na wyjeździe

Wyjazd firmowy to nie tylko huczna impreza i tańce do białego rana. Warto zadbać również o integrację w formie pracy zespołowej, która wzmocni komunikację między pracownikami. Jakie zadania i atrakcje przygotować, aby praca zespołowa była przyjemnością dla członków zespołu? I to nie tylko podczas integracji!

Praca zespołowa – istotne elementy

Organizując integrację należy pamiętać o pewnych elementach, które sprawią, że praca zespołowa przyniesie oczekiwany efekt. Przede wszystkim lider zespołu, który sprawuje piecze nad pracownikami musi być otwarty i tolerancyjny, a członkowie grupy musza przy nim się czuć swobodnie.

Ćwiczenia w pracy zespołowej musze być dostosowane do możliwości uczestników i atrakcyjne dla różnych grup wiekowych. Pomocne może być wyznaczenie nagrody, najlepiej dla wszystkich członków wygranej drużyny. Przeczytaj na naszym blogu  jakie jest dodatkowych 15 zabaw teambuildingowych, które przypadną do gustu pracowników. Różnorodność jest ważna, dlatego warto zawsze mieć propozycję 2-3 zabaw do wyboru.  

Szukasz ciekawych pomysłów na wyjazd integracyjny?

Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!

Co sprawia, że praca zespołowa na wyjeździe jest przyjemniejsza?

Wspólne rozwiązywanie zadań w nowym środowisku, z dala od siedziby z psychologicznego punktu widzenia znacząco wpływa na zachowanie pracowników. Członkowie zespołu na wyjeździe czuję się swobodniej i nawet praca zespołowa w skonfliktowanej grupie jest bardziej owocna aniżeli podczas pracy. Nowe miejsce i atmosfera sprawiają, że w nowych okolicznościach często udaje się rozwiązać problemy, które pozornie są nie do rozwiązania.

Warto więc pokusić się o integrację i zorganizować wyjazd firmowy podczas którego można wiele zauważyć co się dzieje w grupie, chociażby na przykładach zadań survivalowych, paintballu czy przydzielenia ról kojarzących się chociażby z Hobbitem. Doświadczonemu trenerowi od razu rzuci się w oczy, czy szef został uznany za smoka, Golluma, czy za mądrego Gandalfa.

Praca zespołowa – ćwiczenia

Podczas wspólnego wyjazdu warto zadbać o odpowiednią integrację, która zacieśni relacje w grupie pracowników. Przecież nie samą imprezą człowiek żyje. Zadania integracyjne na wyjeździe firmowym niesamowicie zbliżają pracowników do siebie i sprawiają, że praca zespołowa przynosi wymierne korzyści na przyszłość. Wzrost motywacji, redukcja stresu, lepsza komunikacja, czy nawet lepsze poznanie siebie nawzajem. Jakie ćwiczenia warto zorganizować na wyjeździe?

Warsztaty kulinarne, paintball, podchody, wyjście do parku linowego, survival, czy igrzyska firmowe. To tylko kilka przykładów ćwiczeń, które można wykorzystać. Wszystko zależy od naszych pracowników i ich potrzeb. Pamiętaj, że jeśli twój zespół nie lubi sportu – nie ma sensu organizować zadań z aktywnością fizyczną, ponieważ nie będą z tego czerpać żadnej przyjemności. Integracja nie jest dla Ciebie, a dla Twojego zespołu, dlatego dobrze poznaj najpierw swoich pracowników, przeprowadź wywiad, aby wiedzieć co im się podoba, a co niekoniecznie.

Kreatywne podejście do integracji

Powyższe przykłady ćwiczeń to nie jedyne zadania, które wzmacniają pracę zespołową. Hitem na wyjazdach integracyjnych jest tzw. Maszyna Goldberga – event z jej udziałem to prawdziwy hit. To połączenie kreatywności i zmysłu technicznego, więc łączy biurowych artystów i księgowych czy informatyków. Dopiero wspólna praca zespołowa przyniesie więc efekt.

Innymi przykładami kreatywnych ćwiczeń są: budowanie wieży z klocków, spaghtetti itp., escape room, gry scenariuszowe, wyścig z jajkami na łyżkach czy inne formy wyścigów, kalambury, gry planszowe, układanie puzzli. Jeśli przeprowadzamy integrację online przykładem może być gra w „głupi pomysł”. Stojąc przed trudnym problemem, zaproponuj zespołowi, by każdy wymyślił jak najgłupsze rozwiązanie. Na koniec sprawdź, czy na liście „głupich” rozwiązań nie ma jakiegoś, które mogłoby się sprawdzić. Można w to grać również w programach do pracy zespołowej i komunikatorach, jak Wrike, Zoom, Asana itp. 

Wyjazdowa impreza integracyjna

Dobrym uzupełnieniem pracy zespołowej jest zabawa integracyjna. Wspólne tańce, neutralne rozmowy, dobre jedzenie i napoje potrafią zacieśnić więzy bardzo skutecznie. Jednakże należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach sama impreza integracyjna nie wpłynie aż tak efektownie na pracę zespołową.

Pracownicy starają się dziś bardziej niż kiedyś utrzymywać równowagę między pracą a życiem prywatnym i oznacza to również zdrowe granice (jak np. nie upijanie się z szefem na wyjeździe). W świecie nastawionym na optymalizację wyników aktywne spędzenie weekendu wydaje się po prostu lepszym pomysłem, niż wieczór zwierzeń i tańców na korytarzu w biurze, po których pozostaje tylko ból głowy i niesmak.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt