Nawigacja

Jak zintegrować zespół w dobie pandemii?

Imprezy firmowe
Jak zintegrować zespół w dobie pandemii?

Każdy dobrze zna wartość zintegrowanego zespołu. Jest to klucz do sukcesu w Twojej firmie. Jednakże podczas pracy zdalnej integracja zespołu nie jest prosta. Niektórzy twierdzą, że niemożliwa i jej zaniechają, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Pomysłów na integrację zdalnie jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka sposób na to, jak zintegrować zespół w dobie pandemii.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

konfigurator imprez banner
KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Twoi pracownicy przestali czuć się zespołem?

Sprawimy, że ponownie ramię w ramię zaczną realizować cele firmy!

Zalety i wady pracy online

Pandemia wymusiła pracę zdalną, która na stałe zagościła już w firmach. Praca home office jest wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników, ale i dla pracodawców. Przede wszystkim możną wykonywać pracę z każdego zakątka ziemi, o różnych porach dnia – co bardzo ułatwia codzienne życie. Dodatkowo nie trzeba martwić się dojazdami do pracy (które w dużych miastach mogą być dość czasochłonne i skomplikowane), a także pracownicy czują większą swobodę w pracy. 

Plusem dla pracodawców jest zaś szeroki rynek pracowniczy. Firmy nie muszą ograniczać się do szukania pracowników wyłącznie w swoim mieście. Mogą zatrudniać osoby z różnych zakątków kraju, co pozwala obsadzić stanowiska osobami o najwyższych kompetencjach.

Niestety praca zdalna ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to utrudniona integracja pracowników. Każdy siedzi w swoim domu – więc członkowie zespołu nie komunikują się miedzy sobą. Pracując zdalnie, nie zawsze da się dobrze poznać charaktery, zainteresowania czy kompetencje swoich współpracowników. Członkowie firmowej załogi mają mniejsze możliwości na to, żeby swobodnie porozmawiać na tematy niezwiązane z obowiązkami służbowymi. W konsekwencji nie mają szansy poznać się bliżej i zbudować pozytywnych relacji. Atmosfera w pracy jest sztywna, mogą powstawać niepotrzebne konflikty, a zespół nie osiąga maksymalnych efektów w branży.

Integracja zespołu współpracującego na zasadach home office może być nieco trudniejsza niż integracja grupy pracującej stacjonarnie. Jednak nie warto się poddawać. Odrobina zaangażowania i kreatywności to klucz do sukcesu.

Jak zintegrować zespół i czy to takie ważne?

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój zespół zmaga się z różnymi problemami. Dochodzi do niepotrzebnych sporów, które negatywnie wpływają na jakość i efektywność komunikacji. Atmosfera w pracy staje się mało atrakcyjna, a wśród członków zespołu można zaobserwować wyraźny spadek motywacji do działania. W konsekwencji zespół nie osiąga maksymalnych efektów, a pozycja firmy na rynku wyraźnie spada.

Kiedy zauważasz takie zachowania musisz wiedzieć, że zespołowi potrzebna jest odpowiednia integracja, aby członkowie mogli sprawnie  i efektywnie wykonywać wszystkie zadania służbowe. Dobrze zorganizowana integracja poprawi atmosferę w pracy i wzmocni przyjacielskie relacje między pracownikami.

Pomysłów jest naprawdę wiele: można zorganizować wyjazd kilkudniowy, szkolenia integracyjne, warsztaty, imprezy integracyjne, warsztaty team buildingowe, czy integracje na co dzień w siedzibie firmy. Możliwości jest sporo, dlatego nie ma na co zwlekać. Dobrze działająca grupa, która potrafi wykorzystać swój potencjał i umiejętności każdego członka to zdecydowanie klucz do sukcesu twojej firmy.

Jak zintegrować zespół pracujący online?

Integracja zdalna jest możliwa! Od 2020 pojawiło się w Internecie mnóstwo komunikatorów i stron, na których można przeprowadzić zdalną integrację. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba znaleźć platformę przez którą członkowie zespołu będą mogli swobodnie się komunikować, ponieważ wiadomo, ze dobra komunikacja to podstawa w odpowiednim działaniu zespołu. Warto założyć czat grupowy (np. na WhatsAppie lub na Messengerze), na którym pracownicy będą mogli porozmawiać na luźne tematy – zwłaszcza na te, które nie są w żaden sposób związane z obowiązkami służbowymi. Jest to świetny sposób na lepsze poznanie i zbudowanie pozytywnej atmosfery.

Kolejnym krokiem są codziennie wirtualne i nieoficjalne spotkania na kawę czy herbatę. Idea polega na planowaniu krótkich (np. 15-minutowych) wideorozmów ze wszystkimi członkami zespołu – np. w przerwie od pracy. Kilkunastominutowy odpoczynek w pracowniczym gronie nie tylko wzmocni przyjacielskie więzi między poszczególnymi osobami, ale także pozwoli chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków służbowych, by naładować baterie i z nową energią wrócić do pracy.

Te działania jednak nie wystarczą. Trzeba czasem wprowadzić coś więcej. Mogą to być spotkania organizowane co kilka tygodni na kamerkach w luźnym stylu w formie „imprezy online”. Każdy pracownik powinien zaopatrzyć się w butelkę dobrego piwa lub kubek ulubionej herbaty i dużą miskę z przekąskami. Podczas „wirtualnej imprezy” można swobodnie porozmawiać, pożartować i nieco rozluźnić atmosferę.

Jak zintegrować zespół w realu?

Integracja na żywo też jest potrzebna i jeśli tylko jest to możliwe w zespole, który pracuje zdalnie warto ją zorganizować. Można mnożyć zalety pracy home office, jednak nic nie jest w stanie zastąpić spotkania na żywo. Wspólny wyjazd w malownicze miejsce z pewnością zbliży pracowników, co przełoży się na efektywność ich pracy na co dzień. Wycieczka integracyjna może zawierać  elementy team buildingu. Organizacja ciekawych zabaw i gier zespołowych może pomóc w kształtowaniu zgranej grupy pracowniczej, która sprawnie się komunikuje, jest zmotywowana i umie korzystać z umiejętności i potencjału każdego członka.

KLIKNIJ poniżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

KLIKNIJ powyżej w banner Konfigurator Imprez Firmowych

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt