Nawigacja

Proces rekrutacyjny krok po kroku

Employer branding
Proces rekrutacyjny krok po kroku

Rekrutacja to poszukiwanie i wybór kandydata, który spełnia wymagania stawiane na danym stanowisku pracy. Polega na zgromadzeniu jak największej ilości aplikacji, ich starannej selekcji i wyborze osoby, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania przedsiębiorstwa. Proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów. Z jakich?

Pierwsze etapy

Proces rekrutacyjny może w każdej firmie wyglądać nieco inaczej, jednak w większości przypadków opiera się na sprawdzonych schematach rekrutacji.

Proces rekrutacyjny rozpoczyna się od analizy potrzeb firmy. Polega ona na określeniu szczegółowych cech i umiejętności, które powinien mieć nowy pracownik. Następnie przygotowuje się ofertę pracy. W ofercie powinien znaleźć się dokładny opis firmy i stanowiska pracy, zakres obowiązków, oczekiwania wobec kandydata, wynagrodzenie oraz inne benefity, jakie pracodawca może zaproponować nowo zatrudnionej osobie. Ogłoszenie powinno być czytelne, zrozumiałe, przygotowane w ciekawy, atrakcyjny sposób.

Po udostępnieniu ogłoszenia firma zbiera aplikacje od kandydatów i dokonuje selekcji. Proces selekcji warto zautomatyzować, wykorzystując odpowiednie narzędzia ATS, które od razu odrzucą aplikacje nieodpowiadające podstawowym wymaganiom firmy.

Masz problem z ciągłymi wakatami?

Czas poprawić wizerunek firmy jako pracodawcy!

Proces rekrutacyjny – oko w oko z kandydatem

Po selekcji przesłanych aplikacji przychodzi czas na kontakt firmy z wybranymi kandydatami (zwykle mailowo lub telefonicznie), w celu zaproszenia ich na rozmowy kwalifikacyjne (face to face lub online). Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter przedstawia kandydatowi szczegóły współpracy, opowiada o firmie i zakresie obowiązków. Ponadto zadaje mu pytania dotyczące jego doświadczenia, kwalifikacji i motywacji do pracy. Jest to także czas na wstępne testy z wiedzy bądź umiejętności. Można wykorzystać do tego elementy grywalizacji. Po rozmowie kandydat powinien otrzymać informację o rezultacie procesu rekrutacyjnego.

Pracodawca składa ofertę wybranemu kandydatowi. Kandydat może w tym czasie negocjować warunki zatrudnienia. Ostatnim etapem procesu rekrutacyjnego jest podpisanie umowy.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt