Nawigacja

Po co marce brand book?

Strategia marketingowa
brand book

Założenie nowej marki to duże przedsięwzięcie. To prawdziwa sztuka złożenia wielu elementów w jedną, spójną całość. Wyzwanie nadania marce pewnego charakteru, cennych wartości i w ten sposób wyróżnienie jej spośród konkurencji. Aby zadbać o spójność brandu i ułatwić specjalistom ds. marketingu, projektantom i innym członkom firmowego zespołu planowanie konkretnych działań w przyszłości, warto przygotować brand book. Czym dokładnie jest ten dokument?

Co zawiera artykuł?

Co dokładnie to oznacza, że firma ma silną markę, i jak można to osiągnąć? Ogromną rolę odgrywa w tym obszarze brand book. W artykule przyjrzymy się bliżej temu pojęciu oraz znaczeniu brand booka dla budowania spójnego i rozpoznawalnego wizerunku marki. Omówimy również, z jakich elementów składa się brand book, włączając w to podstawową i alternatywną wersję logo oraz niedopuszczalne modyfikacje logo. Dowiemy się także, dlaczego marka potrzebuje brand booka oraz jak można go przygotować. Na koniec wskażemy, jaką pomoc w tym zakresie może zapewnić agencja brandingowa.

Co to jest brand book?

To, jak marka prezentuje się „na zewnątrz”, ma ogromne znaczenie. Przy tym mnie mniej ważne jest to, jak funkcjonuje. Na każdym etapie działalności wizerunek i kroki podejmowane przez brand muszą być spójne. Za tę spójność w dużej mierze odpowiada standaryzacja zawarta w brand booku.

Brand book, inaczej księga znaku, to dokument określający identyfikację wizualną marki. To swego rodzaju wyczerpujące kompendium wiedzy o logo brandu, instrukcja obsługi znaku, mapa ilustrująca całą budowę i opis jego stosowania. Innymi słowy, jest to zbiór ściśle określonych zasad, które stanowią podstawę do wykorzystywania logo w określonych sytuacjach. Np. do tworzenia reklam w dowolnym medium, stron internetowych itd. Zasady umożliwiają prawidłowe wykorzystanie znaku, a dzięki temu wizerunek i działania marki są spójne w każdym kanale przekazu. Poprawnie przygotowany brand book pozwala uniknąć błędów w postaci wykorzystywania nieprawidłowego logo, nieodpowiedniej kolorystyki itp.

Czasem brand book rozbudowuje się o elementy komunikacyjne, czyli misję, wizję i osobowość marki, slogan i przykładowe treści, a także styl jej komunikacji.

Chcesz zaistnieć w świadomości odbiorców?

Zadbaj o identyfikację wizualną marki!

Z jakich elementów składa się brand book?

Logo to konkretny znak o określonej kolorystyce, typografii i proporcjach. Każdy element tworzący logo powinien zostać opisany w brand booku. Poza tym w dokumencie należy zawrzeć genezę znaku, zastosowanie znaku na różnych tłach, a także niedopuszczalne modyfikacje logo. Im bardziej szczegółowa będzie instrukcja, tym łatwiejsza będzie praca z logo w przyszłości.

  • Geneza logo

Wiele osób pomija ten punkt podczas przygotowywania księgi znaku – co jest dużym błędem. Wiedza na temat powstania znaku świadczy o doskonałej znajomości strategii komunikacji marki. Geneza logo podkreśla wartość, misję i ideę stojącą za powstaniem marki. W tym punkcie warto również nakreślić cele, jakie marka chce osiągnąć.

Podstawowa wersja znaku to najważniejszy punkt w całej księdze. Logo powinno zostać przedstawione na jasnym i na ciemnym tle, w wersji horyzontalnej i wertykalnej.

Wersje alternatywne znaku to wszystkie formy logo dopuszczalne do użytku. W brand booku powinny znaleźć się informacje dotyczące możliwości stosowania logo wraz ze sloganem, w wersji monochromatycznej (jednokolorowej, spójnej z kolorystyką opisaną w dalszej części dokumentu) i achromatycznej (w odcieniach szarości). Czasem dopuszcza się również wykorzystywanie znaku w wersji skróconej (sam sygnet, czyli element graficzny). Szczegółowy opis alternatywnych form znaku ułatwi obrandowanie poszczególnych elementów tworzących ogólny wizerunek marki.

brand book
  • Kolorystyka i typografia

Opis kolorystyki logo, w tym zarówno sygnetu, jak i fontu, w wybranej bądź kilku skalach – CMYK, RGB, Pantone, ORACAL i RAL. Typografia zaś określa rodzaj wybranego oraz wersję pisaną, a także sposoby stosowania tekstu w zależności o konkretnych wersji logo.

  • Pole ochronne i podstawowe logo

W tym punkcie opisuje się zasady wykorzystania przestrzeni wokół logo, której nie można naruszać. Pole ochronne to przestrzeń wokół logo, na której nie należy zamieszczać tekstu i innych grafik, by nie zaburzać czytelności znaku i nie zmniejszać jego rozpoznawalności. Natomiast pole podstawowe określa odległość logo od krawędzi dokumentów. Pola ochronne i podstawowe mogą być tożsame bądź zajmować inną przestrzeń.

  • Skalowanie i minimalne rozmiary znaku

W brand booku należy zamieścić informację o minimalnym rozmiarze znaku, gwarantującym mu pełną czytelność. Zasady powinny dotyczyć zarówno wersji podstawowej logo, jak i modyfikacji zawierającej claim, czyli slogan marki. Wymiary warto wskazać w milimetrach i pikselach.

  • Zastosowanie na różnych tłach

Standardowo logo umieszcza się na białym tle, ponieważ to gwarantuje mu najlepszą czytelność. W przypadku zastosowania znaku na tle czarnym lub w kolorze zbliżonym do kolorystyki należy kierować się zasadami zawartymi w tej części brand booka. Informacje dotyczą wykorzystania logo w uproszczonej wersji, zwykle monochromatycznej lub achromatycznej na tle o konkretnej kolorystyce.

Ostatnią, jednak równie ważną częścią, brand booku jest opis niedopuszczalnych modyfikacji logo, dotyczący ewentualnych zmian kolorystyki sygnetu, logotypu, nieprawidłowego skalowania, dodawania cieni i innych przekształceń. Zasady zawarte w tym rozdziale gwarantują spójność wizerunkową marki.

Brand book zwykle ogranicza się wyłącznie do logo. Jednak czasem może dotyczyć także innych elementów identyfikacji wizualnej. Pamiętaj, że im jaśniej i szerzej określisz język wizualny swojej marki, tym spójniejszy będzie jej wizerunek.

brand book

Dlaczego Twoja marka potrzebuje brand booka?

Młode marki łatwi tracą kontrolę nad swoim wizerunkiem. Nie każdy podwykonawca rozumie istotę i charakter marki. Przez to poszczególne przekazy i elementy wizualne przedstawiane w konkretnych kanałach przekazu mogą się znacząco od siebie różnić. To zaś może prowadzić do kryzysu wizerunkowego, który może negatywnie wpłynąć na rozwój brandu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o spójność już na samym początku działalności, poprzez określenie spójnych zasad wykorzystania najważniejszego elementu identyfikacji wizualnej marki – czyli logo.

Brand book jest swoistą bazą do kreowania poszczególnych elementów marki. Według badań dbanie o spójność się opłaca. Co więcej, spójność przekłada się na postrzeganie marki przez odbiorców. Aż 60% klientów ocenia wartość przekazów kreowanych przez markę wyłącznie na podstawie ich kolorystyki. Inwestycja w brand book pozwala uniknąć niespójności kolorystycznych i niewątpliwie przekłada się na wzrost zainteresowania potencjalnych klientów treściami publikowanymi przez markę. To zaś może zapewnić wzrost przychodów w skali roku o nawet 20%.

Jak przygotować brand book?

Brand book to coś więcej niż zestaw ścisłych zasad, które odróżniają markę od rynkowych rywali. Dokument wprowadza w świat marki, pokazuje jej charakter i szczegółowo tłumaczy, skąd się wziął i jak powinien funkcjonować jej system identyfikacji wizualnej. To swego rodzaju przewodnik dla ludzi od marketingu marketingu, reklamodawców, projektantów stron internetowych i innych specjalistów, którzy kreują wizerunek marki na zewnątrz.

Księga znaku ułatwia pracę podwykonawcom, zapobiega wielu problemom, a dzięki temu gwarantuje spójność wyglądu i charakteru brandu. Dlatego powinna zostać opracowana z najwyższą starannością i pełnym zaangażowaniem. Przygotowanie brand booka oraz całego brandingu marki warto powierzyć profesjonalistom. Jak branding robi doświadczona agencja brandingowa?

brand book

Pomoc agencji brandingowej jest nieoceniona w kreowaniu marki

Brand book jest wynikiem procesu tworzenia identyfikacji wizualnej marki, obejmującej zaprojektowanie logo, wybór kolorystyki i kroju pisma i innych elementów, tworzących ogólny wizerunek. Powierzając cały branding jednej, wyspecjalizowanej firmie, zadbasz o spójność i zwiększysz swoje szanse na to, by odnieść rynkowy sukces.

Agencja brandingowa tworzy nową markę od A do Z. Firma przygotowuje strategię marki, a kreuje identyfikację wizualną, którą szczegółowo opisuje w brand booku. Ponadto może zaprezentować klientowi projekt strony WWW, harmonogram działań w social mediach, projekty opakowań produktów, czy też kreacje reklamowe do różnych kanałów przekazu. Agencja brandingowa buduje wizerunek marki i określa szczegółowe zasady, które ułatwią utrzymanie owego wizerunku na dalszych etapach działalności. Osoby pracujące w agencji dysponują specjalistyczną wiedzą. Ponadto wykorzystują profesjonalne narzędzia, co pozwala im działać sprawnie i efektywnie, unikając przy tym błędów, często popełnianych przez początkujących przedsiębiorców. Co się na składa? Np. kopiowanie elementów wizualnych od innych marek, pominięcie funkcjonalności identyfikacji wizualnej, czy też „nadmierna” kreatywność w kreowaniu brandingu.

Tożsamość marki - wiemy, jak ją budować

Podsumowanie

Brand book jest niezbędnym narzędziem dla każdej firmy, która pragnie budować silną i rozpoznawalną markę. W artykule omówiliśmy, czym dokładnie jest brand book oraz jakie elementy powinien zawierać, włączając w to logo i zasady jego wykorzystania. Dowiedliśmy także, dlaczego brand book jest niezbędny dla każdej marki oraz wskazaliśmy, jak można go przygotować. Dzięki starannemu opracowaniu brand booka, firma może skutecznie wyróżnić się na rynku i budować lojalność klientów. Zachęcamy więc do podjęcia działań w celu stworzenia spójnego i skutecznego brand booka dla swojej marki. Branding przygotowany przez agencję to gwarancja pełnego profesjonalizmu i najwyższej jakości!

Warto wiedzieć:

Dlaczego brand book jest ważny dla każdej firmy?

Brand book to podstawa spójnej identyfikacji wizualnej i komunikacji marki, określający zasady stosowania logo, kolorów, czcionek i innych elementów graficznych. Dzięki niemu firma może budować rozpoznawalność i zaufanie klientów oraz utrzymać spójność wizerunku w różnych kanałach komunikacji.

Jakie są główne elementy składowe brand booka?

Brand book zazwyczaj zawiera podstawową i alternatywną wersję logo, zasady jego wykorzystania oraz niedopuszczalne modyfikacje. Oprócz tego może obejmować także wytyczne dotyczące kolorów, czcionek, tonu komunikacji, a także przykłady zastosowania w różnych materiałach marketingowych.

W jaki sposób agencja brandingowa może pomóc w tworzeniu brand booka?

Agencja brandingowa dysponuje wiedzą i doświadczeniem potrzebnym do profesjonalnego opracowania brand booka, uwzględniając indywidualne cechy i cele marki. Dzięki współpracy z agencją, firma może mieć pewność, że jej brand book będzie kompleksowy, spójny i efektywnie wesprze budowanie marki na rynku.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt