Nawigacja

Jak usunąć opinie z GoWork?

Employer branding

Opinie byłych i obecnych pracowników pełnią ważną funkcję w procesach rekrutacyjnych. Praktycznie każdy potencjalny kandydat przed złożeniem swojej aplikacji lub rozpoczęciem pracy sprawdza oceny firmy na dedykowanych portalach w internecie – takich jak GoWork. Tylko co w przypadku, gdy w komentarzach przeważa krytyka? Jak usunąć opinie z GoWork?

Do czego służy portal GoWork?

Portal GoWork jest jednym z największych serwisów dotyczących pracy w Polsce. Platforma powstała po to, by umożliwić swobodne i anonimowe wypowiadanie się o swoich zakładach pracy, recenzować przełożonych i opisywać warunki zatrudnienia. Niestety anonimowość i brak głębszej weryfikacji skłania wielu użytkowników do pozostawiania przekłamanych, skrajnie negatywnych opinii, które niszczą wizerunek przedsiębiorstwa jako pracodawcy.

Często krytyczne komentarze są efektem działań konkurencyjnych firm. Mimo że sianie czarnego PR-u bezapelacyjnie zalicza się do nieetycznych zagrywek, to wciąż wielu przedsiębiorców perfidnie wykorzystuje tę taktykę, utrudniając rynkowym rywalom efektywne i spokojne funkcjonowanie na rynku. Negatywne opinie na GoWork skutecznie przeszkadzają w pozyskiwaniu nowych, wybitnych pracowników, którzy mogliby wyraźnie przyczynić się do rozwoju firmy. Naturalną koleją rzeczy dla sfrustrowanych pracodawców jest zatem usunięcie nieprzychylnych komentarzy. Jednak czy jest to w ogóle możliwe? Jak usunąć opinie z GoWork? 

Negatywne opinie o firmie szargają jej dobre imię?

Skorzystaj z naszej Strategii Obrony Marki!

Jak usunąć opinie z GoWork?

Warto mieć na uwadze, że internet jest wolnym medium, które pozwala na pełną swobodę wypowiedzi i zapewnia wolność słowa. Niestety przez to usuwanie nieprzychylnych komentarzy na życzenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza jeśli autentyczność opublikowanych treści i ich zgodność z prawem oraz regulaminem nie budzi wątpliwości. Proces często wymaga merytorycznego uzasadnienia i skoordynowanych działań. Niejednokrotnie opinii nie można usunąć w ogóle. A jak jest w przypadku portalu GoWork? Jak usunąć opinie z GoWork?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie nieprzychylnych komentarzy z serwisu GoWork. Pierwszym z nich jest skontaktowanie się z administratorem portalu, który w określonych przypadkach może wykasować wskazaną opinię. Prośba pracodawcy rozpatrywana jest pozytywnie, jeśli opinia:

  • jest obraźliwa,
  • zawiera wulgaryzmy,
  • zawiera nazwiska osób pracujących w firmie lub narusza ich inne dobra osobiste.

Niestety rzadko komentarz usuwany jest w całości. Zdecydowanie częściej na kontrowersyjny, nieregulaminowy fragment nakładana jest cenzura. Trwałe usunięcie opinii jest możliwie wyłącznie wtedy, gdy pracodawca przedstawi niezbite dowody na to, że jej autorem nie jest żaden były lub obecny pracownik firmy, a jej treść nijak ma się do rzeczywistości.

Innym sposobem umożliwiającym usuwanie nieprzychylnych opinii z portalu GoWork jest stworzenie płatnego profilu pracodawcy. Daje to dostęp do specjalnego panelu administracyjnego, gdzie można zarządzać wszystkimi opiniami pojawiającymi się na podstronie pracodawcy. Niestety każdy wykasowany przez pracodawcę komentarz i tak trafia do weryfikacji przez głównego administratora serwisu. Jeśli ten stwierdzi, że ocena jest zgodna z regulaminem i prawem, przywraca ją. 

Jak poradzić sobie z negatywnymi opiniami?

Walka z negatywnymi komentarzami na portalu GoWork często jest bezskuteczna. Dlatego lepiej przyjąć inną taktykę i podjąć odpowiednie działania public relations, które ochronią i wzmocnią pozytywny wizerunek marki pracodawcy, nawet pomimo pojawiających się nieprzychylnych opinii. 

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że negatywne oceny będą się pojawiać. Nieważne, jak bardzo będziesz się starał, nie uchronisz swojej marki przed krytyką. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie spodoba.

Najgorsze, co możesz zrobić, gdy pojawi się negatywna opinia, to wejść w dyskusję z niezadowolonym autorem wpisu. Próba wybielania czy udowadniania swojej niewinności nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Osoby piszące nieprzychylne komentarze tylko czekają na taką sytuację. Jest to dla nich doskonała okazja do tego, żeby wyciągnąć wszystkie „brudy”.

Na opinie odpowiadaj w sposób profesjonalny i przemyślany. Najlepiej prywatnie odezwać się do osoby, która napisała nieprzychylny komentarz, by zapytać o jej motywy i zaproponować możliwie najlepsze rozwiązanie. Jeśli rozmowa pójdzie we właściwym kierunku, autor prawdopodobnie sam usunie opinię.

Niestety nie zawsze wiemy, kto stoi za publikacją negatywnej oceny. W takim przypadku najlepiej grzecznie odpowiedzieć na komentarz. Przede wszystkim podziękuj za opinię i zaznacz jej istotność. Następnie podaj dane do kontaktu, abyście razem z autorem komentarza znaleźli rozwiązanie jego problemu lub doszli do porozumienia. Odpowiadając w taki sposób, wykażesz chęć rozwiązania sporu.

Jeśli nieustannie zastanawiasz się, jak usunąć opinie z GoWork i jak ocieplić swój wizerunek jako pracodawcy, skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji public relations. Specjaliści pracujący w takiej firmie pomogą Ci w sytuacjach kryzysowych i wskażą najlepszy kierunek działań PR. Dzięki nim szybko poprawisz swój wizerunek, nauczysz się, jak reagować na nieprzychylne opinie i jak kreować skuteczną komunikację z obecnymi i potencjalnymi pracownikami. Współpraca z profesjonalną agencją to Twoja szansa na dobry PR!

W Commplace wiemy, jak prowadzić skuteczne działania public relations w internecie i nie tylko. Dzielimy się swoim wieloletnim doświadczeniem, korzystamy z innowacyjnych narzędzi i tworzymy strategie komunikacji szyte na miarę. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak robimy dobry PR!

Warto wiedzieć:

Jak odpowiadać na nieprzychylne komentarze w sieci?

Na negatywne opinie należy odpowiadać w sposób profesjonalny i przemyślany. Najlepiej bezpośrednio skontaktować się z autorem opinii i zapytać o motywy takich wpisów i spowodować, aby autor sam usunął opinię.

Jak usunąć negatywną opinię z portalu GoWork?

Negatywne opinie mogą być usunięte jeśli zgłosi się ten fakt do administratora portalu i wskaże konkretne powody do ich usunięcia. Drugim sposobem jest stworzenie płatnego profilu pracodawcy, poprzez który można bezpośrednio zarządzać opiniami.

Jak uniknąć negatywnych opinii o marce w Internecie?

Aby uniknąć negatywnych opinii warto stosować odpowiednie działania public relations i wzmacniać wizerunek firmy. Warto w tym celu skorzystać z pomocy doświadczonej agencji PR.

Zadzwoń Zaloguj się Kontakt